miFt i\inr glr tMifflPf "f* BIHTËSUMU OVEHZICHT. voov 0 con ten de 5 ons vooï het vat afgeleverd worden. Eu nog lagere prijzen worden ver wacht. Bij de boschnegers op de Tentoonstelling. Een drietal negerinnen zat met eenig naai werk bezig. Een harer zette ecu wit strookje om een bont katoenen doekje. Eenige toe schouwers zagen met opmerkzaamheid dat dit werk der negerin goed afging, en terwijl men hoorde dat zij ook Hollaiulsch sprak, waagde een juffrouw haar te vragen, „of het een sprei was, waaraan zij naaide". Be negerin gaf luid lachend waarbij haar ivoorwitte tanden een goed figuur maakten ten antwoord //Wat zijn die. Arasterilamsohe vrouwen toch dom crimineel domen het doekje, met een vouw voor het hoofd houdende, waardoor zij te ken nen gaf, dat het tot hoofddoek moest dienen, voegde zij er vragend bij„Is dat nou een sprei?" De vraagster kon met dat compliment onder algemeen gelach heengaan. Kerk- en Schoolnieivws. De heer A. Brummelkamp.pred. der Chr. gei-, kerk te Groningen, heeft een beroep ontvan gen als hooglueraar aan de theologische school der chr. ger. kerk te Grand Rapids, in Noord- Ainerilca. Benoemd tot onderwijzer te Wageningen B. Hengeveid, te Sasput (gem. Sehoondijk). 1! 3 ii T Z ,<U< fii Gisteren werd door de rechtbank te Rotter dam uitspraak gedaan in de zoo zeer gerucht makende zaak van de millioenen-jnlfrouw, Jantje Cornelia Struik. Ten aauhoore van een overgroot aantal nieuwsgierigen ving de voorlezing van het von nis te 1 uur aan. Al de beklaagden moesten opstaan slechts aan Jools werd toegestaan te blijven zitten, waarop hij, zichtbaar getroffen in weenen uitbarstte. Omtrent het eerste feit, het ontfutselen van de schuldbekentenis aan Eeltje Pelgrim, over woog de rechtbank dat liet bewijs nietgelcverd was en sprak Jantje en Gerrit daarvan vrij. Wat de oplichting ten nadeele van Wilde boer te Haarlem betreft, overwoog de recht bank, dat de middelen door Jantje, gebezigd, manoeuvres waren in den zin van art 405 C. P. klaard. Voor de oplichting van Van Vliet fe Haar lem werd Jantje vrijgesproken, daar de schuld niet wettig was bewezen. Evenwel bet Je feit, bet oplichten der Am- sterdamsche Woudhuyzens, werd voor bewezen aangenomen en Jantje daaraan schuldig ver klaard, voor zoover de som f 38.000 niet te boven gaat. Wat meer dan die soin ten laste gelegd is, werd niet bewezen geacht. Gerrit werd ^vrijgesproken van de eomplici- teit aan de oplichting tegenover Wildeboer en Woudhnyzen. Hoetink werd vrijgesproken van de compli- citeit aan de oplichting tegenover Wildeboer ea Woudhnyzen, terwijl werd aangenomen dat hij wist dat de gelden door Jantje door op- lichtiug werden verkregen. Verder werd overwogen dat de diefstal ten nadeele van den juwelier Bosch bewezen was en Jantje daaraan schuldig verklaard. Van Zut.phen werd schuldig verklaard we gens medeplichtigheid aan den diefstal. Jools werd vrijgesproken van de complici- teit. (Hijharst.ineen zenuwachtigsuikkenuit.) Van der Heem werd eveneens vrijgesproken van de medeplichtigheid door heling. Consenheim daarentegen werd veroordeeld wegens het koopen van gestolen juweelen. Ten slotte werden dus veroordeeld: Jantje Cornelia Struik, ter zake omschreven, tot gevangenisstraf van 5 jaren, en 2 geldboeten elk van f 100, subs. 14 dagen. Ii e n d i k Van Z u t p h e n, tot gevan genisstraf van 2 jaren. Emanuel David Consenheim tot gevangenisstraf van I jaar. En werden vrij ges pro kan vati al het hun ten laste qdegdeGerrit Struik, A n/on ie Hoe- tink, Jools Jacob Jools en Theoclorus van der Heem. Allen bielden zich kalm, behalve Conseu- heim, die in snikken uitbarstte. De voorlezing van liet vonnis duurde l]/s uur. Het gerechtshof te 's Graven hoge heeft H. de Koning, te Goriuchepi, wegens ïnoed- willigen manslag, gevolgd door eenvoudigen diefstal, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf yan 20 jaren. (•HiIA 11 i) Dii 11WS. Gisteren namiddag is op den rijweg tusschen Middelburg en Veere, een wagen, waarin c.eu man, vrouw en twee kinderen gezeten waren, in den watergang gereden. Het. paard schrok van een daar aan liet maaien zijnde jongen. De man, sprong er gelukkig nog bij tijds uit. en redde zijne vrouw en beide kinderen, zoo dat zij met den schrik en een nat pak vrij kwamen. Een kolonist uit „de Schans" heeft zich tegeu don winter eeu onderkomen in 's rijks „hotel" te Leeuwarden verzekerd door een brandbrief té schrijven, aan den burgemeester van Ilnrdenbcvg. In de Bomnielerwaard is de prijs der nieuwe aardappelen, ten gevolge van den gun- stigen oogst, van f 7 per H.L.gedaald op f -1,50. De zwarte bessen zijn ook zoo goed gelukt,, dat de prijs een derde mi "der is dan voorleden jaar. Toen f 0.21 a f 0.20 liet kilo, thans f 0.17. Met den pluk voor Engelsche rekening wordt binnen enkele dagen aangevangen. Te Eede (Geld.) is dezer dagen liet vol gend geval voorgekomen. Zskere W. B. ging ter secretarie aangifte doen van de geboorte van een zoon, die den naam Willem ontving. Op den 9u dag ontdekte echter de kraamvrouw zelf) tot haar niet geringe blijdschap, dat de kleine een meisje was Toen men zulks zeker wist, moest de vader andermaal naar de secretarie; immers," zoo blijven kon het niet, want dan zou „Willem" op haar 19e jaar moe ten loten voor soldaat. De justitie uit Maastricht heeft zicli eergisteren naar Mechelen bij Gulpen begeven, waar een poging tot moord beeft plaa ts goh.nl. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Nade re bijzonderheden ontbreken. Te Bezooijen (N. Br.) doen zich op nieuw twee gevallen van pokken voor bij niet- gevaccineerde kinderen. Naar aanleiding van de opmerking van een zijner lezers over het begieten van hoo rnen, gewordt het A'. v. d. P. van „een buitenman" de volgende toelichting: In het nummer van den 2dn wordt de raad gegeven aan de boomen af en toe wat water te geven. Dat is uitstekend, maar men doe het takken eindigen. Daar liggen ook de fijne haarwortels, die 't vocht opzuigen. Men kan bijna zeggen, dat een boom onder den grond evenveel ruimte beslaat als zijn kroon daarbo ven. Wie dus gieten wil, doe het niet bij den stam, dat is verloren moeite, maar in een kring om den stam ter grootte van den omvang dei- kroon. Dan helpt gieten. Te Happert huurde een vreemdeling deze week eene kamer. De verhuurder spande, op verzoek, zijn wagen in om den inboedel te halen. Toen beiden een eind van 't dorp ver wijderd waren, gaf de huurder voor nog iets vergeten te hebben en verzocht don boer op hem te wachten, De vreemdeling ging nu tot de vrouw van zijn huisheer, en maakte haar wijs dat zij f 15 voor haar man geven moest. Toen de onnoozele vrouw dit bedrag hem ter hand gesteld had, koos de vreemdeling het hazepad en liet den boer in den steek. Te Bovenkarspel (bij Enkhuizen) kregen op de openbare school Dinsdagavond tweekin- deren, van omstreeks 11 jaar, onder de les twist over een knol (raap). Ongelukkig gaf de een den anderen een trap tegen den buik, welke zoo hevig aankwam, dat het knaapje eenige uren daarna aan de gevolgen overleed. Te Velden (Limb.) werden bij een land bouwer verscbeideu beesten plotseling ziek, waarvan twee runderen dadelijk moesten afge maakt worden. De beesten liepen als razend in het rond, sloegen met de koppen en vielen dan neder. Als oorzaak noemt men gifplanten, die overvloedig in de weide zouden zijn;.doch er wordt een onderzoek ingesteld. Te Sniilde hebben in den laatsten tijd gedurig ruwe baldadigheden plaats. In den nacht van 21 op 25 dezer heeft men weer van twee vaartuigen alles wat men be machtigen kon over boord geworpenbij een smid een wijnstok met wortel eu tak uit den grond gerukt, hekken voor landerijen wegge nomen, glasruiten stuk geslagen enz. enz. De politie aldaar is nacht eu dog in de weer om de schuldigen op te sporen, doch tot heden zonder gevolg. Men verhaalt 't volgende uit Gemonde (Noord-Brabant.) Zekere J. W., pas als mili tair gepasporteerd, trad den 22 Juni j.l. met een meisje zijner keuze iu den burgerlijken echt. Maandag zou dit huwelijk kerkelijk vol trokken worden. Ter bestemder ure trok het jonge paar welgemoed naar de berk. Tijdens de bruidegom vóór de inzegening zijne zielsbe- zwaren den biechtvader openbaarde, scheen de bruid bitter berouw over den gedanen stap te gevoelen, want zij stoof uit het heiligdom. De jonge man, die haar op deu voet volgde, hield haar staande en smeekte ham- terug te koeren, doch ontving ter belooning een Hinken oorveeg terwijl zij hem luidkeels toe-luw de „teelten maar gerust voor de Oost, want nimmer zal ik met u samen levfin." Do. jonge, vrouw, van be roep naaister, ging nog dienzelfden dag, iu haar (rouwgewaad, haar gewoon daggeld iu een harer vaste huizen verdienen. Men heeft opgemerkt, dat er tegenwoor dig veel minder zwaluwen zijn dan vroeger, en men schrijft dit toe aan de, mode in het buitenland, \riinr die vogels bij menigte worden gevangen en gebruikt tot opsiering van de dames-costuines. Mogen onze Nederlandsche schoonen bewaard blijven voor het pronken met zulke geleende veëi-en Het aantal steenen, dat iu ons lend jaarlijks wordt vervaardigd, bedraagt niet min der dan 1,000 000 000"(een milliard). Onge veer 170,000 inenschen, groot, en klein, vin den hiermede eeu middel van bestaan. - Hebben de mannen degenstokken, de dames beginnuen nu te loopou met degeupa- rasols. Een der fraaiste magazijnen in de A ve nue de i Opera beel't deze nouveauté iu sierlij ke vormen uitgestald, en de manhaftige schoó- neiij die met revolvers onder haar hoofdkussen slapen, kunnen nu op hare wandelingen dade lijk „van leer" of liever van hout trekken. Een eieren-eiland. Eeu vifssclier vau Santa Barbara (Califovnië) heeft nabij San Mi guel een klein eiland ontdekt, dat£en uitge strektheid van ongeveer 3 acres heeft. De bndem is met een laag guano bedekt, waarin allerlei soort van zeevogels hun eieren leggen, zoodat de oppervlakte bijna geheel daarmee bedekt is. De ontdekker verhaalt, dat hij moeielrjk kou loopen zonder op de eieren te trappen, welker aantal zoo groot is, dat een ge heel schip er mee gevuld'zou kunnen worden. De koning van Kaffa, in Oost-Afrika, is, naar de Fransche reiziger Paul Soleilet ver haalt, onzichtbaar voor zijne onderdanen. De mmisters en <?roo(en des rijks komen, als zij audiëntie hebben, acüteruraoopena en thee een zak van dieren vel over het hoofd binnen. Z. M. houdt zich in de zaal achter een gor dijn verborgen. Wil hij het paleis verlaten dan heeft de koningin hem iu een zak men zet hem op het oudste paard van den stalvier hooge staatsambtenaren houden de teugels, ter wijl er een groote troep eunuchen den konink lijken ruiter omstuwt en de nieuwsgierigen mot zweepslagen uit den weg jaagt. Wie zich be roemt den koning gezien te hebben, loopt ge vaar onthoofd te worden. Om het gebruik van zee-en rivierbaden iu naburige plaatsen gemakkelijker te maken, heeft de Duitsche regeering bepaald, dat leer lingen van hoogere en lagere scholen uit plaat sen waar geen zweminrichting is, met de hen vergezellende onderwijzers, op de staatsspoor wegen naar beter bedeelde plaatsen kunnen reizen tegen militaire prijzen. In een dorp van den Rij'n-Pfiilz heeft een hoer in zijn veld 317 goud-en zilvermun ten gevonden, welke daar begraven moeten zijn ten tijde toen de Pranschen (1680) de Pfalz verwoestten. Tot heden voedde men slechts door kunstmatig broeien kiekens op een Pranschen docter, Tarnier genaamd, heeft dit nu ook op de kinderen toegepast. De „broeimachine", die iu het kraamvrouwengesticht op den boule vard de Port Royal te Parijs te bezichtigen is, bestaat uit een houten kist, waarin een teenen mandje met beddengoed, waarop ontijdig ge boren Kinderen neergelegd worden. De kist wordt met een deksel gesloten, dat voorzien is van een glasruit, waardoor men al de bewegin gen van het „wurm" kan waarnemen. De kist is voorzien van een keetwatertoestel, waardoor de voor het leven des kinds noodige warmte onderhouden wordt. Twee of drie malen per dag wordt het kind uit de broeikast genomen, met aromatischen wijn gewasscheu en met ezelinnenmelk, met water vermengd, gevoed. Eenige gaten in het deksel van de kist geboord, bevorderen de ademhaling van het kind met een „gezifte" lucht. Aan de oevers van de Newa, zoo wordt uit St. Petersburg gemeld, is Maandag een hevige brand uitgebarsten, waardoor een aan den staat toebeiloorende stoommolen, 3000 balen katoen en een werf met hout vernield werden. De schade bedraagt ougeveer 4 mil- lioen roebels. Bij een botsing tusschen twee spoortrei nen op de North Pacific -baan iu Noord-Ame- ï'ika werden 18 Ghineezen gedood en 25 zwaar gekwetst. Teu éinde zich een idee te maken van wat er iu céno week al zoo te Parijs verorberd wordt, ga men de volgeude statistieke opgave maar eerfs »a. Van 14tot 20 Juni j'.l. werd alleen in de Halles Centrales 644,623 Ned. pond vleesch verkocht, d. i. bijna 100,000 Ned. pond daags. Aan viseh werd verkocht 292,955 Ned. pond zeevisch eu 47,923 Ned. pond zoetwaterviscli eu om een lekkere saus voor deze massa's zeebanket te maken werden verkocht 272,214 Ned. ponden boter, Boven dien deden de koopvrouwen 5,195,000 eieren van de hand en 92,838 ponden kaas. Gebrek aan vruchten was er evenmin; want 408,451 ponden kersen, aardbeziën, frambozen, bessen, perziken enz. gingen grif van de hand, Aan vogels werden 297,045 Ned. ponden aan den man gebracht. Iu de abattoirs werd verkocht 2,692,796 Ned. pondén ossen-, schapen-, kali's- en varkensvleesch en 40,335 Ned. pond paarden- en ezelvleeseh. Uit Marseille wordt aan Daily A7ews geschreven, dat van daar eerlang een expedi tie zal vertrekken, welke zich ten doel stelt in de lloode zee met dnikertoestellen te zoeken naar de wagens, wapenrustingen en andere overblijfselen van Parao's leger, dat hij het ver volgen van de Israëlieten verzwolgen werd. Er moet te Parijs een maatschappij bestaan, die met dit doel door den Abt Moiguo werd opgericht eu een kapitaal heeft van 750,000 fr. Het Engelsche lagerhuis ontving dezer dagen een petitie, waarin aangedrongen wordt op sluiting van de drankhuizen op zon- en feestdagen, onderteekend door 500,000 laud- genooten. ï)e petitie wa-s 1400 meter lang en woog 180 kilogram. Een oplichter in het westen der Ver- eenigde Staten adverteerde onlangs met veel ophef in de bladen, dat hij „de goedkoopste naaimachine ter wereld" kou bezorgen voor den verwonderlijk lageu prijs van 60 ets., eu menige goede pachter', clie zich liet verlokken, ontving na toezending van het geld een guwuiit: uaaïttv In eeu steenkolenmijn in het Fransche departement Nauw van Calais heeft men on langs een zeer merkwaardige fonds gedaan uit de voorhistorische tijden. Men ontdekte nl. een hol, met overblijfselen van vissehen en andere dieren, gereedschappen, wapenen enz. en menschengeraaniten van bijzonder groote afmetingen. De'wanden van het hol waren versierd met afbeeldingen van gevechten tussehen reus achtige menseheu en dieren, waarschijnlijk, voor die tijden levensgroot. Er worden afge vaardigden van het Britsch museum ver wacht, om doze portretten van de voorhisto rische reuzen en de andere merkwaardigheden in oogenschouw te nemen. Van den Amerikaanschen spoorweg- koning Van der Bilt wordt verhaald, dat hij vóór zijn vertrek naar Europa uit de nationale bank te New—York een millioen dollars los maakte om die mede te nemen op reis. Op de vraag van een zijner vrienden, wat hij met al dat geld doen wilde, antwoordde'hij, dat men in Europa nog gewoon was fooien te geven. Frankrijk. De gemeenteraad vau Parijs heeft een besluit genomen en door do regeering doen goedkeuren, dat in hooge raato do veront waardiging dei*clericaleu beeft opgewekt. Voor taan worden in clehospitalen aldaar geene pries ters meer toegelaten, tenzij de patient daartoe uitdrukkelijk zijn verlangen te kennen geeft. De aartsbisschop van Parijs heeft aan de priesters, iu wier wijk hospitalen gelogen zijn, een brief geschreven, waarin hij'op de treurige gevolgen wijst van die door deu gemeeutei-aad genomen maatregel en den nadruk legt op het teit, dat do hospitalen 5» het vervolg do legaten zullen missen van vroiue en vermogende katholieken, welke hun in vroegere tijden zoo rijkelijk toe vloeiden. Deze verbanning van geestelijkeu uit de ste delijke hospitalen is geen nieuwe maatregel. Reeds jaren geledeD schrapte de gemeenteraad vau zijn budget de jaarwedden van geestelijken, welke in genoemde inrichtingen woonden, ,maar geen ministerie, dat een zoo doortastend be sluit durfde goedkeuren. Ook het ministerie Furry beeft slechts noode en voor den aandrabg

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 19