Gemengd Nieuws. Ingezonden volgen, dan een min aangenaam St. Nicolans- souvenir voor hen die er de oorzaak van waren, den jeugdigen glazenbreker en den huiseige naar die dupe werd van de historie. Uit de aan de tweede binnenhaven alhier gelogen petroleummagazijnen van pakhuis- meesteren te Rotterdam, werden in de vorige week afgeleverd 1132 vaten petroleum. De in die entrepots op het einde van bedoeld tijdperk nog aanwezige voorraad petroleum, bedroeg nog slechts 3913 vaten. Het is te verwachten, dat alsnu binnenkort weder een nieuwe aanvoer van petroleum van Amerika zal worden aangebracht, ofschoon tot dusver nog niet bekend is, dat te dien einde een schip is gecharterd. Een voorbeeld dat navolging verdient. Door eeiie onbekende weldoenster werd eene gift van vijftien gulden geschonkeu, ter gele genheid van het jongste St. Nicolaasfeest, met bestemming, daarvan de in het burger wees huis alhier verpleegd wordende ouderloozen een onthaal te bereiden. De „Kurzaal-vereeniging" ten vorige jare alhier opgericht met het doel om vermakelijk heden, als concerten enz. te organiseeren, is verledene week ontbonden. Aanleiding gaf daartoe de weinige steun, welken zij in het afgeloopen badseizoen van de zijde van het publiek mocht ondervinden, waar door de leden dier vereeniging tot buitenge wone financicele opofferingen verplicht werden. In Zeeland heeft zich eene provinciale com missie gevormd voor de oprichting van een standbeeld van Jan Pietersz. Coen. De Oranjevaan noemt de volgende leden der tweede kamer die zich niet herkiesbaar stellen v. Gennep (Rotterdam), v. d. Sleijden (Arnhem), Willink (Zutphen), Meesters (Steemvijk), Buleux (Middelburg) en De Vos (Winschoten) allen liberalen. Voorts v. Pal- landt (Tiel) en de Geer (Gorinchem) antirevo lutionair. Eu eindelijk v. d. Biesen (Breda) roomsch van de groep Schaepman. Te Diepenveen is overleden mr. A.J. v.Duy- icaer van Twist, van 1851 tot 1856 gouver neur gen. van Ned. Iudië, oud-lid der tweede kamer, oud 78 jaren. Te Rozendaal is een vergadering gehouden van Nederlandschc suikerfabrikanten. In deze vergadering heeft men den prijs der beetworte- leu voor de campagne 1S88 89 vastgesteld op f 11 per 1000 KG., met een voorschot van f70 per H. A. Do adelborsten le kl. H. G. Leembrugge en G. J. J. Verdam worden met den 21n dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. instructieschip Nautilus. In de Maandag gehouden zitting der tweede kamer is het algemeen debat over de staats begroting aangevangen. De heer Gildemeester besprak het financieel beleid .Hij bleef de houding van den min. iu de Conversiezaak scherp afkeuren, erkende dat de financieele toestand was verbeterd, maar ont kende dat die bevredigend zou mogen heeten. Hij hield vol dat de vele uitgaven worden be schouwd als buitengewone, waarvoor geleend mag worden. Daardoor wordt goede belasting hervorming belet. De heer Van Baar acht den fiuancieelen toe stand niet onbevredigend, maar bedachtzaam heid en bezuiniging blijft plicht. Hij wil de begrootingen als wezenlijke credietwefcten be schouwen. De heer Rooseboom dringt aan op bevorde ring van een spoedige regeling van de levende Strijdkrachten door benoeming van eene staats commissie tot samenstelling van de wetten. In de zitting van gisteren liepen de voortge balt gelukkig en half onwillig, »er is iets dat ik u moet zeggen uu waarom ik werkelijk hier gekomen ben om het u te zeggen. Ik ben een heel slechte partij voor u, lieve, ik gevoel dat hot niets dan rechtvaardig i9 indien ik u uw woord teruggeef. Indien ge >Vero!« riep zij, doode'ijk bleek wordende, uit, »wat wat bedoelt gij »Ik bedoel dat ik te arm ben om nu met u to kunnen trouwen, dat, iudien gij u aan mij blijft hechten, gij nog jaren op mij zult moeten wachten dat ik altijd een arm man zijn zal, Margaret. Als ge het wenscht, geei ik u uw woord terug. Hij wendde zich, toen bij deze woorden Zeidé, van haar af, alsof hij bevreesd was baar blik te ontmoeten. »Ik spreek om uw Zelfswille,« giug bjj yoort, »Vur8ta mij niet verkeerd gjj moet zette al gem eene begroot.ings-beschouwingen voornamelijk over de kerkelijke quaestie,waar bij het betoog van den heer Lobman door de heoren L^vy, eu Beelaarts bestreden werd. De kerk onder het synodaal verhand moest als Zelfstandig geheel in het bezit der goederen worden gehandhaafd en de politie heeft slechts ieders rechten te beschermen. De heeren Donner enVan Houten meenden, dat de beslissing omtrent die rechten door den rechter moet worden genomeo. De klacht va» den heer Lobman over rechtsongelijkheid in zake dr. Smit werd door den heer Levy onder steund, terwijl daarentegen de handelingen van het gezag door den heer Zaaijer werden verdedigd, daar z. i. dr. Smit aan zijne ver plichtingen had te kort gedaan. Volgens den heer Gleichman bleef de belas- tingquaestie thans geheel ongepraejudicieerd, waarmede de heer Heemskerk instemde, zonder eenige verbintenis voor de toekomst te aan vaarden. Overigens handhaafde de regeering have vroegere verklaringen over de reeds be-^ haudelde punten. Hierop werd bet algemeen debat gesloten en de twee eerste hoofdstukken der begrooling aangenomen. Kerk- en Schoolmenws. Ned. herv. kerk. Beroepen te Heiiikens- Zand de heer J. Dommisse, prod, te Gapinge te 's Heer Abts- en Sinoutskerke de heer B. M. Mantz, pred. te Breskens. Bedankt voor Arnemuiden door den heer J. G. W. Gobius du Sart, cand. te Nieuw- en St. Joosland idem voor Cats door den heer H. J. Hulscber, te Rceuwijkidem voor Scherpe- nisse door den heer J. G. Ormel, pred. te St. Maartensdijk. Drietal te Tholen, de heeren J. G. Klomp te 's Graveland, Dekking te Haarlemmermeer en J. A. van Boven te O. en W.-Souburg. Evakg. Luth. kerk. Door den kerkeraad alhier is het volgend drietal geformuleerd de heeren P. Groote te Utrecht, J. A. Heiwig te 's Hage en E. J. Plaat te Purmerend. Da Std. meldt dat de collecte voor dé Kerkelijke. Kas (behalve de buitengewone coL lecten en de afzonderlijke gaven) gedurende de laatste twaalf maanden te Amsterdam heeft opgebracht bijna f 25.000. Verkoopingen en Aanbestedingen. De beschadigde lading vijgen van het bt-y Westkapelle gestrande schoenerschip ,/Queen of the Isle", heeft gisteren aldaar in publieke veiling, ten overstaan van notaris J.A.deWolff, opgebracht ƒ1820 en de inventaris ƒ876. Maandag avond te 10 uren is er te Middel burg brand uitgebroken in een bovenhuis bij Bos op de Turfkade. Het bovenhuis is geheel uitgebrand. De naast- eu achterliggende per- ceelen hebben veel waterschade geleden. Te half een waren de spuiten ?iog in werking. De oorzaak van den brand is onbekend. De officier van justitie uit Zierikzee met deu rechter-commissari9 en de griffier zijn te Noordgouwe geweest, ten einde een onderzoek in te stellen naar de aldaar voorgekomen ver moedelijk poging tot vergiftiging door middel vau muizentarwe. Te. Rilland is een kat 9 dagen lang be graven geweest onder stroo en aarde van een aardappelhoop. Door haar klagend mauwen werd ze outdekt. Men groef haar op en zonder letsel, dan alleen wat vermagerd, kwam ze te voorschijn. Een nieuw bewijs hoe taai het leven dezer dieren is. Zaterdag jl. overleed in het armenhuis te Wissokerke een man, die ongeveer 40 jaren lang onderstand genoot van de diukonie dej: herv. kerk. Tot werken is de man in tal van ja- busüssen, Ik doe slechts mijn plicht met u de keus te lateD.« Hij wuchtto mot een zonderlinge uitdruk king op ziju gelaat naar haar antwoord. sik heb gekozen, lieve Vere,« antwoordde zij. sOm niets ter wemld geef ik u op. Gij weet hoe ik mijn vader beminde, eu zelfs voor bem zou ik geen afstand van u doen.« Vere Buresford zuchtte. »Gij zijt huel goed eu heel dapper, Margaret,* Zeido hij ball trotscb, half treurig. Ik wenschte dat ik meur op u geleek, moer u waardig was. Ik zal trachten krachtig en geduldig te zijn, niet moedeloos te zijn of te klagoD, ofschoon het lot zoo ongunstig voor ons ia. Ik bemin u tocb, Margaret, en ik zweer u dut ik liever met u, boe arm ge ook zijt, wil trouwen dan met de rijkste vrouw van Europa. Wordt vervolgd) reu niet in staat geweest. Bedelen deed hij evenmin. Toeu na zijn overlijden zijn kastje eu kistje werden nagezien, kwam er uit verschil lende zakjes en beursjes voor f 252 rui.n aan specie, waarvan voor meer dan f 200 aan kwar tjes, voor den dag. Als men nagaat, dat het ar menhuis door verscheidene personen wordt be woond en het geld in een door een lintje geslo ten kast was geborgen, dan krijgt men een goe den dunk van de goede trouw eu eerlijkheid der huisgenoten van den overledene. Jacobus Mens te Amsterdam, wien dezer dagen de beide beeneu moesten worden afgezet, nadat hij zware brandwonden had bekomen, is in het gasthuis aldaar overleden. Gisteren werd hij door de leden van het In dische kruis met tamboer en pijper en dui zenden uieuwsgierigen en geburen begraven. Bij eene vechtpartij le Arnhem is een meisje do neus afgesneden. Te Boxmeer kregen twee scholieren de zer dagen zulk een hoógen twist dat de een den ander een messteek toebracht, gelukkig niet gevaarlijk. De pokziekte begint zich iu onderschei den plaatsen epidemisch uit te breiden. Hut aantal overledenen aan die ziekte bedroeg in de beide laatste berichtsvveken te Rome 29, te Warschau 22, te Triest 22, te Parijs 17 eu te Praag 15. Te Milaan en te Brest breidt zich de ziekte epidemisch uit; te Milaan waren 1 No vember 115 lijclers iu het ziekenhuis opgeno men. De speelbank te Monte Carlo heeft in het seizoen 1886 1887 bijzonder goede zaken gemaakt. Het dividend voor do aandeel houders is meer dan in eenig vroeger jaar. Ook het aantal slachtoffers is grooter dau te voren; er werden in dat jaar 76 zelfmoorden gepleegd. De heer Draadman, liefhebber van de jacht, doch meestal platzak thuis komende, ging Zondag jl., tot de tanden gewapend, uit om zoo mogelijk een paar onschuldige haasjes of vogels te verschalken. Wanneer ik zoo totaliter zonder iets thuis kom, maakt mijn vrouw zich alweer vroolijk over mijn jachtlust en bovendien 't is toch al te dwaas, overlegde hij, en waudelde voort op den drassigen zandweg, tot dat zijn aandacht werd getrokken door een boerenerf, waar een troep ganzen kwakend en waggelend, op een gras veld, hem de verzuchting deed slaken //och, had 'k maar een paar van die lieve diertjes in mijn weitnscli." Een boer in zijn zondagschen broek keek, met een pijp in deu mond, naar het gevederde volkje, dat oubewust van het naderend gevaar, lustig voortkwnakte. De Zondagsjager nadert. Een heerlijk denkbeeld komt plotseling in in zijn brein Dag boertje Dèg, meneer. Zeg, mag ik voor een gulden eeus op die ganzen schieten Gae jai je gang maer vaeder as jai main maer niet raekt 1 en 't boertje strekt begeerig de hand uit. De gulden wordt betaald de jager neemt zijn distantie, legt aan, vuurt! en drie ganzen strekken eensklaps haar pooten ten he mel, als riepen zij om wraak voor haar ver moorde onschuld. Die hai jai goed eraekt, heerschap grin nikt de boer. Mag ik nog eens voor een gulden Nou, voor main part kan jai nog wel erais Vuur geven, en ruet een paar forsche halen aan aan zijn pijp hult de boer zich in een dichte rookwolk, terwijl hij den tweeden gulden in ontvangst neemt. Pang Pang Vier ganzen betalen dit dubbele schot met haar leveu. De jager lacht inwendig, dol van pleizier om den onnoozelen boer, die zeven ganzen voor twee gulden laat doodschieten. En terwijl hij overlegt„hoe krijg ik die zeven vogels mee naar huis" vraagt hij glimlachend Nog eens voor een gulden Nou, is 't autwoord, //ik zou 't je niet meer raeien, want de baes van de ganzen heit je in de gaeten knik daar komt hij an. Wa-a-atZijn dat niet Main ganzen ken jai begraipen ze binnen Van Krelisboer ze gaen main niet au. Buitenland. fV»iiIirijk, Jl. Zaterdag is een gewichtige dag in de geschiedenis van Frankrijk en zeker een barer schoonste bladzijden, omdat de repu blikeinen, voor een oogenblik hunne onderlinge grieven en veeten vergetende, aan Grévy een opvolger bezorgdeu, die, aau een roemrijk verloden eene onkreukbare eerlijkheid en groote bi'kwaambeid parende, de aangewezen man was 0<» de republiek van den ondergang te redden en weder iu eer te brengen. Het congres in het rustige Versailles, waar aan de wet de benoeming van een nieuwen president heeft opgedragen, koos reeds bp de tweede stemming met overgrooto meerderheid den afgevaardigde eu oud-miuisttr Sadi Carnot. Reeds bij de eerste stemming kreeg deze de lueesto stemmen, maar voordat de tweede zon beginnen, trad Jules Ferry, diü na hem de moeste stemmen verworven bad, op Carnot toe co vi-rkbiavdu ouder luide toejuichingen zijner purtijgouooten dut bij zich als caodidaat terugtrok. l)it edele voorbeeld werd ook door Frcyeinot gevolgd. Daarop volgde de eindstem ming, waarbij Carnot met 616 vau de 833 uitgebrachte stemmeu tot president gekozen word. Meu beschuldigt de Fruuschen dikwijls van wuftheid. Deze dag heeft echter bewezen dat de vaderlandscbliefde bij hou nog niet uitge- storvou is en hunne vroolijkhcid hun niet bolet als bet noodig is erustig te zijD. Do benoeming van Carnot is door de Purijsebo bevolking zeer gunstig opgenomen. Men zong liedjes tot zijuo our en op sommige plaatsen waren zelfs illumination ontstoken, ja, zelfs de beurs begroette zijne komst aau de regeeriug met eene vorbnogmg en drukke zaken. Mmr niet alleen in Frankrijk, ook in hot buiteulaud wordt do kous vau Carnot gownardüüid en de g- znnton van Duitschlacd on Rusland haastten zich hunne ingenomen heid te kennen te geven mot de spoedige eu gelukkige oplossing der presidents-crisis. Onmiddellijk na zijne benoeming ontving Carnot de g.'lukwouschen vau de presidenten van den senaat en de kamer. In zijn antwoord verklaarde bij, dat deze dag getuigd boeit dat de vertegenwoordigers des volks zich weten te vereonigendat hunne oeodraebtige pogingen de grondwet moeten en kunnen be vestigen eu een bestuur aan Frankrijk geven, dat in staat is aan de natie, met de vrijheid naar binnen, waardigheid naar buiten te geven en al de weldaden, die bet land van de repa- bliek verwacht. Carnot hooft do tegenwoordige ministers verzocht voorloopig aan te blijven tot afdoe ning der loopcnde zaken. Aldus heeft nu Frankrijk een president, waarop het trotscb kan zijn, en wonnt op bet Elyséd eea man, die in de zaak Wilson ge toond heeft dat bij hmn de belangen zijns lands* zwaaider wegen dan zucht naar rijkdom en die, moge hij eveuals Gróvy ook een schoonzoou bezitten, dezen toch geen rol als Wilson zal laton spelen. Mocht hij er al toe overhelloD, dan zal do les, die Grevy en zijn schoonzoon ontvangen hebben, hem zeker weerboudon het voetspoor van zijn voorganger te drukken. Ondertosschen heeft hij niet stilgezuteu, maar zich dadelijk in betrekking gesteld met de leiders van verschillende richting om uit eu root ben een ministerie te vormeo, waaruit geene partij is buitengesloten, en dat om deze reden aan de natie welgevallig moet zijn. Olémenceau moet hem beloofd bebben alles te zullen aanwenden wat iu zijn vermogen is, om de eendracht onder de republikeinen te herstellen. De meeste bladen, enkele monarchale mis schien uitgezonderd, die Carnot niet vergeven kunnen dat zijn overgrootvader voor den dood van Lodewijk XVI gestemd heeft, ver- hengen zich over de benoeming van Carnot, en noemen ze eene bulooning der deugd, omdat Carnot als minister van financiën de knoeierijen van Wilson altijd krachtig weder stand bood. Zijne belooning is nu de hoogste waardigheid der republiek. Van den uieuwoD president lezen wij dat zijn uiterlijk geen aangenamen iudrnk maakt. Hjj bezit een stel doffe oogeu, is tenger en klein van gestalte en loopt alsof bij door veeron wordt opgebonden, maar in den oro- gaug is bij beminnelijk en hoogst voorkomend. Zijne vrouw bemoeit zich als eene goede huisvrouw niet met politiek, maar met haar huishouden en zijn schoonzoon moot het het tegenbeeld van don beluchten Wilson zijn. Men behoeft das geene vrees te koesteren dat het Elyséo weder een broeinest worden zal van allerlei knoeierijen. Dnltscblnnd. Volgens berichten uit San Reroo ia de gezondheidstoestand van den kroonprins veel verbeterd, en schijnt men te twijfelen of hij werkelijk aan kanker ljjdt. De kroonprins verkeert in den besten luim dei' wereld; bij schreef onlangs schertsend aan eeu vriend to Berlijn, dat hom zooveel genees middelen zijn toegezonden, dat hij daarmede al zijne kwalen genezen kon. Eene oude Si- lozische boerin zond bem onlangs zeven wor telen als een oufeilbaar goneesmiddel, voor welke vriendelijkheid zij een eigenhandig ge schreven brief vau dankbetuiging van den prins ontving. Te Berlijn is groote ongerustheid door de geruchten van Russische militaire bewegin gen aan de grenzen. Dio geruchten schijnen uiet geheel ongegrond te zijn, waut de Dait- sche en Oostenrijk9che regeeringeu hebben maatregelen genomen om zich voor elke ver* ifas3ing van Russisohe zjjde te vrjjwaren. Rusland. 11* t v liügou gaat iu dit l moer naar Azië scbiji zijn gang. Thans zi ffuitschers, din moo d laten, maar b bbeu Itiiliimnsche inwoners; oin de ijrenspr vniciën to verluien. Z >u die a woord op het Duilsclj rijkscb verbood moetet al den schijn van, j op andere vreemdelii decreet wordt toegepu Toch blijft de Rusai; dat zij met alle volkec Spanje. In de ka; vaardigde Cauovas een ter bescherming van <ji beid. De regeering h tegen die voorstellen krachtig, dat zij, als i. worden, zal aftreden.. M. de R. M. i. kan het zijn toelichting te geven van wege den burgei dezer is opgenomen. Kiezers worden zij,, van een huis of van in de personeele bela 1886/7 zijn aangeslag der belasting naar de slag geheel hebben vo Een aanslag voor h ting is afhankelijk ve band met de bevolkin, In Vlissingen is die belasting naar de hui honderd. Men kan dus u 1886/7 zien, of men k f 1.90 of meer is uitge wogens de huur waai tuurlijk wanneer mer waarden der wet volc De inwoners van V zijn aangeslagen in de reeds door mij opgeg stuur. Voor deze heeft d geen belang; maar v 30 April 1887, zijn i dienstjaar 1886/7in a| geslagen. Deze moei bestuur aanmelden, gebruik willen maker Voorts kunnen no over het jaar 1887 j wegens hoofdsom en belasting zijn aange?| dommen. waarover q de gemeente VlissingJ. reeds in mijne opga dus geene bijzondere liggen de eigendomm zich met de aanslag!' bestuur te wenden. niet als men toch if. belasting op de lijst i Ingezetenen, die i slagen of in de grond i' 10.hoofdsom kiezer worden, onde' gedeelte van een hi! ongemeubileerd, op stens f38.— wordt; dere gedeelte mins doet. Dezulken behooré; het gemeentebestuu dat de schatting (kosm De bekendmaking hebben voor hen, d'i zijn komen wonen; 1 die in andere gei lasting zijn aangesla die op gemeubitó I met hun gezin een eigenaar of verhuui- Vlissingen. Mijnheer de Met bijzonder ve dag avond in no|j flink aangepunte p weder ten beste gi En dat wel vooi' „Ziet de maau 1 mij den tijd voorS door mij dat lied li van meester Puijp(. Geen Sinterklaa voorbij, of het „Ziet de maan Makkers I stao 't Heerlijk avoi»; 't Avondje va Wordt eens ten mj Het is my dan, o; 9p eene schoolbal

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 16