Gemengd Nieuws. Buitenland. Nadat het koninklijke Engelsche stoom jacht Osborne verleden Vrijdag verschillende vorstelijke persouen van hier naar Engeland had overgebracht, kwam dat vaartuig Zondag avond tegen 7 uren andermaal in de buiten haven alhier aan, om nog andere reizigers, gasten van koningin Victoria, bij gelegenheid van haar thans gevierd wordend jubileum, af te halen en naar Albion over te voeren. Plet waren de groothertog van Hessen, diens oudste dochter, prinses Victoria van Hessen met haar gemaal, prins Ludwig Vou Batteu- berg, met hun dochtertje, voorts twee jougere, ongehuwde dochters van den groothertog, de prinsessen Irene en Alice van Hessen, des groothertogs zoon, de erfgroothertog Ernst- Ludvvig van Hessen en prinses Marie van Leiningen. Al deze vorstelijke personen, vergezeld van een talrijk gevolg en bedienden, kwamen hier aan met den te 9 uren van Keulen arriveeren- deu Duitschen mail trein, waarin een salon- rijtuig der Duitsche staatsspoorwegen te hun nen gerieve was geplaatst. Zij werden aan den trein opgewacht en ge complimenteerd door den Britschen vice-con sul, den heer P. L. de Brnijne, die hen naar het tot vertrek gereed liggende koninklijke jacht geleidde, waar zij werden ontvangen door den commandant cn de verdere officieren vau de Osborne. Aan boord van dien bodem bevond zich reeds jhr. J. H. van Capellen, adjudant-ge neraal der Nederlandsche marine en chef van het mititaire huis des koniugs, die eveneens met de Osborne naar Engeland reisde om bij het feest van koningin Victoria onzen koning te vertegenwoordigen. Nadat de Duitsche reizigers zich hadden in gescheept en do vele bagage was overgeladen, vertrok de Osborne le ruim half tien uren uit de haven, met bestemming naar Port-Victoria. De stoomboot Mercuriusgezagvoerder P. Van Dijk Blok, vertrok jl. Maandag namiddag van hi'T naar Londen(Deptford)raet een trans port lovende schapen, groot 2472 stuks. lieden keerde die boot van Londen hier terug. Sedert de opening van den dienst voor scha- penvervoer over Vlissingen, werden nu, naar ineu verneemt, reeds circa 138.000stuks scha pen over hier geëxpedieerd. HH. MM. de koning en de koningin zullen Donderdag 30 Juni van Wildungen uaar Keu len vertrekken om den volgenden dag de reis naar Soestdijk te vervolgen via KleefNijme- gen;KesterenBaavn In de Maandag gehouden zitting van de tweede kamer is de discussie aangevangen over de Tjiomaszaak. De heer Kielstra hield een langdurig pleidooi voor de heereu Sol eu de Sturler tegenover de regeering en de regee- ringsambtenaren. Hij betoogde dat de uitge zetten onrechtmatig behandeld waren en drong er krachtig op aan hun recht te doen weer varen. Bij het gisteren voortgezet debat over de Tjiomaszaak verdedigde de heer van Gennep zijne conclusie, dat art. 48 van het regeerings- re^lement onbehoorlijk is toegepast. Hij be doelde geenszins moedwillige verkrachting ten laste te leggen, maar wel schending en ver keerde toepassing. De heer van Delden verdedigde het stand punt van de meerderheid der commissie, welke eenvoudig geen beslissing wil nemen in eene zaak, waarbij de vorm tegenover de heeren Sol slanp, toen een zeer zacbte tred op het trap portaal mij deed wakker worden. De deur ging open en mevrouw Baphaël kwam binnen. Zij zag er meer bezorgd en angstiger uit dan ooit. »ik kan geen moord zien plegen fluisterde zij haastig, terwijl zij op bare teeneu loo- pende naar mij toe kwam: >Verlaafc dit huis. Hij beeft u gedwongdu om lo doen Wat hij wilde. Hij dwong u met uw eigen wil in do rivier te loopen, met de hoop dat gij zoudt verdrin ken, maar zij dachten er niet aan dat ik alles zag. Ik durf hier niet blijven om u alles te verklaren, zij zouden mij booreti en betzeltde lot dooD oudergnan ik weet, dat zij den een of anderen dag mij ook vao kunt zullen maken. LMoof mij niet to verklappen wat ik zeg maar vertrouw dat ledikaot niet moor en spreek Diet van mij. Beloof mij te zwijgen.» Ik trachtte te vergeefs baar togen te hon den toen zij do kamer uitvloog, en ik boorde haur eonige oogenblikkon later het vuur in de keukon bonedon aanmaken, wuarby zij veel geraas maakte. Hut was dus juist zoonis ik vermoed had j en de Sturler geschonden kan zijn, maar waar bij de overheden schier eeuslommig de uitzet ting noodzakelijk achtten. Eeu votum van af keuring zou zeer schadelijk zijn voor het gezag eu ook ongemotiveerd. In een particulieren brief uit Atjeh schrijft men ons het volgende Hot komt mij nu toch voor, dat de geconcentreerde stelling hef. heeft afgelegd ,/t Zou een klucht zijn, rlafc is waarachtig waar, als het niet zoo bitter, bitter treurig was. Een stukje groud, wat grootcr dau Amsterdam, wordt ingesloten door een cirkel van 20 forten, gebouwd uaar de regels van de kunst, met draadversperring er omheen, wat ge maar wilt, en die zoo bij elkaar omstreeks een millioen hebben gekost in onderling verband, zoo dat zij met kruisvuur den geheelen cirkel be strijken bewapend met kanonnen van 2 cM. ackterlaad, van 8 cM. voorlaad eu met Coe- hoorn-mortieren bezet door soldaten met uit stekende naaldgeweren, en eindelijk nog geza menlijk versehaust en versperd door 10U0 M breede wildernis. Die positie is afgesloten Dat denk je maar. De Atjehers marcheeren naar binnen alsof er van geen forten-cirkel sprake is met een stoutmoedigheid, welke een ieder, die soldaat in zijn hart is, moet bewonderen, en vallen ous aan met ongekende brutaliteiten tel kens talrijker troepen. Zoo'n indruk maakt die hoogere politiek, die afwachtende houdiDg in de beperkte positie „De beruchte overvalling van de wacht te Pendeti, kort na het/afleveren" van de gecon centreerde stelling, en de aanval op de ronde- Coblijn en die op de patrouille-Nijpels werden door 25, 30 Atjehers ondernomen kleinere voorvallen, het vermoorden van Chineezen en het neerschieten van soldaten binnen de stel ling nog daargelaten. Maar nu komt er een bende opdagen van minstens 350 vijanden, die achter in de positie weten te sluipen en daar h' is ongelooflijk, jonge heeren, zegtTheophile, maar toch waar" een versterking maken,die op de ouderwetsche manier door een bataljon moest worden bestormd eu genomen alsof er van geen//vredestoestand" sprake is Nu vraag ik u zooals mijn oude schoolmeester tegen mij placht te zeggen. z/Mij dunkt,wij moesten nu maarzomerhuis- jea van dio forten maken, want het is toch jam mer om ze te verbranden ze zijn zoo net- jes ,/Onze soldaten hebben intusschen een flink pak aan de ,/kwaadwilligen,,toegediend,hoewel van beide zijden flink is gevochten. Als Atjeh over een 25 jaar zal zijn onderworpeu, zullen wij aan de bewoners flinke soldaten hebben. De moed en doodsverachting, waarmede de arme lijk gewapende kerels blijven stand houden on der bet vernielend Beaumont-vuur,bewonderikl z/Bij den aanval op de benting, of liever op de loopgraven, want de vijand had zich inge graven, waren onze troepen zeer in het nadeel. Zij moesten attaqueeren langs een smal en glibberig pad van den Pedir-dijk, geheel onder bet vuur van den verdekt opgesteldeD verdedi ger. Yan één sectie werd dan ook iu een oogen- blik tijds de helft buiten gevecht gesteld eu de 40 doodeu en gewonden vielen hoofdzakelijk bij den opmarsch. Sommigen kregen één kogel en sneuvelden, andere verscheidene schoten bv. de kapitein Boys vijf en werdeu slechts zeer licht gewond. De loop van een kogel is al even grillig als een menschenlot. z/De vijand liet 17 dooden liggen en eenige Beuumont-geweren met grooten voorraad pa- Do buitengewone toostand, waarin ik verval len was, moest ontstaan ziju door een geheim zinnige werking van hut ledikant, de eene of andere electrischo goochelarij, waarin de jonge doktor misschieu onderwezen was geworden door zijo bedriogelijkeu klopgeest, waarvau door den advokaat gesproken was. Tot dit besluit kwam ik zoodra ik lijd had om weder be daard na te denken. Hoedanig met het ledi kant gewerkt werd, kan ik niet nauwkeurig zeggen ik zou voor do arme vrouw niet gaarne al te nieuwsgierig onderzoek doen ten minste niet voor het oogenblik. Eveneens bud ik mij om harentwille onthouden om aan Oaratack eenige vragen omtrent het ledikant te doen. Neen, ik wilde dadelijk bot huis verlaten, maar, als het mogelijk was, zonder argwaan te wekken, eu evenzeer, uls bet mogelijk was, oen de twue schurken nimmer weder te ontmoeten. Daarom bestoedde ik bet volgende uur met stil roiju valies eu rommel te pakken. Om zeven uur ging ik naar beneden, daar ik zeker was dat do mannen in slaap zouden zijn, en terwijl ik stil mevrouw Baphaël riep, zeide ik *Ik ga uit, maar kom om tien uur terug om te outbjjton.® Wordt vervolgd). tronen eeu en ander souvenirs van het Hol land sch gouvernement aan de vroegere Atjoh- sche politiesoldaten vereerd. En wat waren de Atjehers nu eigenlijk komen doen z/Zij waren komen bidden op het heilig graf van den Sjeik Abdoellah,bij Kotta Bad ja Bedil gelegenAls wij onze voorvaderen zóó eerden, ware Atjeh al laug onderworpen.''' fJbl Verknopingen en Aanbestedingen. Het Maandag-avoifH door den notaris Th. van TJije Pieterse in het openbaar ten verkoop gepresenteerde huis en erve, staande aan de Branderijstraat, wijk G no. 105 alhier, is go- kocht door den heer P. L. de Munck, voor f 2622. Aan het departement van marine is gisteren aanbesteed bet maken van een gebouw voor een stoommisthoorn en bijbehoo- rende woning bij de buitenhaven alhier. Minste inschrijver was de heer D. Bijl alhier voor 6928. Kerk- en Sciioolnieuws. Nisse, 21 Juni 'S7. De heer J. M. (Jonradi, predikant alhier, is beroeppn te Seherpenisse. De lSjarige tamboer II., die onlangs in de Westdijkkazerne alhier, eene aan een auder militair toebehooreu<3e portemonuaie met geld uit diens broekzak ontvreemdde, werd Maan dagnamiddag, onder behoorlijk geleide, naar ;s-Hage getransporteerd, ten einde aldaar voor den krijgsraad te verschijnen. Meer en meer wint het vermoeden veld, dat, in weerwil zijner halsstarrige ontkentenis, C. v. V. de dader vau den afschuwelijken moord onder Heinkenszand is. De vrouw is op vrije voeten gesteld. Van den man wordt ver haald, dat hij reeds den ganschen dag, wolke den moord voorafging, het suoode plan heeft gehad om zijn kind te dooden; wat hem nl. anders nooit was gebeurd, nu was hij met den knaap uitgegaan om vogelnestjes en eitjes te zoeken. De kantonrechter te Leiden heeft Zater dag uitspraak gedaan in de zaak van het vroe ger verliefde paar, waarvan de minnaar na de verbreking van het engagement den verlo vingsring terugzond, maar zijne vroeger ver loofde weigerachtig bleef, dit wederkeerig met het van hem gekregen gouden horloge en dito ketting te doen, bewerende dat het haar eigen dom was geworden. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis werd zijn door hem tegen haar inge stelde cisch, om teruggave der waarde van bovengenoemd geschenk, ontzegd. De kantonrechter overwoog dat het hier niet gold een ruil (met een ring), maar eene schen king om niet, waarbij geen voorwaarden waren gesteld, en dat, zoo al de schenking is gedaan met het oog op eeu aanstaand huwelijk en zelfs in de hoop, dat de begiftigde daartoe te eer be wogen zou worden om de huwelijksverbintenis te sluiten, de verijdeling van die hoop of het missen van het doel der schenking geen grond oplevert om de schenking te herroepen. De vergelijking vaD giften tusschen verloofdeu met godspenning,door den verdediger gemaakt,stel de de kantonrechter geheel ter zijde. Eindelijk overwoog de kantonrechter, dat trouwbeloften geen rechtsvordering geven. De Delftsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 79jarigenboef,L. v.d. M., die meisjes van 6 en 9 jaren onzedelijk behan delde. Te Zuidbroek is beslag gelegd op het lijk je van een pasgeboren kind, dat op misdadige wijze gedood moet zijn, wijl sporen van geweld aan het hoofdje zichtbaar zijn. De voedings-teutoonstelliiig te Amster dam werd Zondag door ongeveer 5000 perso nen bezocht. Niet lang geleden achtte deNederlandsche consul te Durban het noodig, een waarschuwing te richten tot het Nederlandsche volk tegen al te overdreven denkbeelden van de aan een emigratie naar de Transvaal verbonden voor- deelen. Diezelfde consul is thans in staat, op een groote verbetering in den tegenwoordigen toestand en op eeu helderder toekomst te wij zen. Nu de speelkoorts, die ook hier niet is uit gebleven, na de ontdekking van de goudvelden in 't noorden en 't zuiden vau de Transvaal, is uitgewoed, blykt dat vele rayn-eigendommen goed zijn en de productie van goud in die streek der aarde biunen weinig jaren zeer be langrijk zal vermeerderen. Van den buitenge- woneu toevloed van raenschen, van al het geld, dat aan de ontginning dier mijnen besteed is en nog besteed wordt, heeft de Zuidafrikaan- sche republiek groote voordeden getrokken, en nadat ruim twaalf maanden geleden 's lands schatkist ledig was en het budget een nadeclig salda aantoonde, blijkt uit de laatste opgaven, dat er thans een aanzienlijk saldo in kas is. De algemeene welvaart is toegenomen en openbare en particuliere werken deden veel vraag naar goede handwerkslieden ontstaan. De behoefte van de vele vreemdelingen cn gelukzoekers aan groenten, tuinvruchten, bo- ter,kaas en melk overtroffen ten eenenmale den aanvoer, en landbouwers, die zich iu de buurt der dorpen op het voortbrengen van een en ander wilden toeleggen, zoudeu van een goed inkomen kunnen verzekerd zijn. Of kaasbereiding er ooit van groot belang zal worden, valt echter te betwijfelen,daar volgens doorhem ingesvonneu berichten van deskundi gen, de melk over het algemeen van zeer veel minder zuivelhoudend gehalte is dan in Europa Alles te zameu genomen, zijn dus nu de vooruitzichten voor Nederlanders, die naar de Zuid-Airikaansche republiek willen emigreeren, veel beter dan enkele jaren geleden maar ge heel onbemiddelde mensehen moet hij toch nog afradeu, er heen te komon. Iu de eerste plaats is de reis van Nederland zeer kostbaar, eu ieder emigrant, die er aan komt, moet ten allermiuste in het bezit van tien pond sterling zijn, wil hij zich niet aan het gevaar blootstellen er, waar voor hem geen werk is, hulpeloos achter te blijven. De werk man moet echter buitendien zoo mogelijk zorg dragen, niet geheel zonder middelen op de plaats zijner bestemming aan te komen, en de landbouwer, die zich wil toeleggen op het voorzien der markt van groenten, melk, eieren etc., iu het bezit te zijn van eenig geld om vee, land of wat dan ook, te huren of te koopen en in zij De eerste behoeften te voorzien. Landverhuizers moeten geen Hollandsch geld of Engelsche bankuoten medebrengen, daar daarop verlies ontstaat, doch doen het best, zich door bemiddeling van kassiers in Ne derland te voorzien van wissels op een der vol gende banken Standard Bank of South Africa, Natal Bank, Bank of Africa. Op geweren en pistolen is een hoog invoer recht, en het laatste artikel is geheel onnoodig zoodat schr. landverhuizers afraadt, zich daar van te voorzien. De ondervinding leerde hem, dat de meestea het als iets zeer noodzakelijks medebrachten. Men brenge geheel dezelfde kloeten die meir in Nederland noodig heeft, en pakke alles in sterke kisten. Bij aankomst vervoege men zich onmiddel lijk aan zijn consulaat, waar verdere inlichtin gen ten dienste staan. Verleden week werd bij Antwerpen uit de Schelde het lijk opgevischt van een onbe kende, dien men dacht zekere D. J van Be veren, te zijn. De vrouw van D. J ging het lijk zien eu verklaarde, goed overtuigd te zijn dat het haar echtgenoot was. D. J werd op de registers van den burgerlijken stand als overleden ingeschreven. Nu heeft vrouw D. J oen brief ontvangen van haar echt genoot, die haar meldt dat hij frisch en gezond is en zich op het //Kasteel" van Hoogstraten bevind. Binnen eenige dagen is zijn dienst uit en zal hij zijne plaats in het huishouden komen hernemen. To Napels heeft een jongen van 14 jaar, die op een modiste verliefd was, die hem oin zijn jeugdigen leeftijd afwees, uit jaloezie een werkman welke hij meende, dat zij de voor keur gaf, met een revolver doodgeschoten. Naar aanleiding van den brand der Opera Comique teParijs wordt gemeld,dat in den loop dezer eeuw 252 schouwburgen zijn verbrand. Onder deze 252 schouwburgen,zijn er 37 die tweemaal,8 die driemaal en 4 die viermaal zijn verbrand. (Deze twaalf laatste behooren tot de grootste.) Het Nationaal Theater te Washing ton is zelfs vijfmaal een prooi der vlammen ge worden. Iftiiitschlaiid. De zittingen van den rijks" raad ziju gesloten met eene door ministe* Böttieher voorgelezen troonrede van den keizer/ waarin dezo zijn hooge tevredenheid t.e kennen gaf over betgoen door het parlement tot stand is gebracht, zoowel tot versterking vau de weerbaarheid dus lands als de verbetering van 's rijks inkomsten. Die lottniting van den vorst hebben de af gevaardigden van bet Duitsche volk wel ver diend. Do rijksdag is toch niet altyd zoo ge willig bevonden om alle voorstellen der regee ring, behalve het wetsontwerp op de koost* boicr, waarbij zij de nedeilaag leed volgzaam aan te nemen. Septennaat, bolastiDg op den brandewijn, verzekering van zeelieden, vervolgiugsmaatregoleu in Elzae-LotharingeOj al deze wetten werden met eene bereidwity

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 14