ARHIiIA versch als gezouten en gerookt, even als de viscb, bij den invoer gekeurd, terwijl ook nu en dan een onderzoek van den in de winkels aanwezigen voorraad plaats heelt. De uitkomsten van een en ander waren be vredigend. Bijna uitsluitend wordt in deze gemeente regenwater tot drinkwater gebezigd, boewei men desverkiezende zich ook van duinwater kan voorzien, uit de duinwaterleiding, die in den loop van het jaar door den lieer Diemont van Dathar te Arnhem werd tot staudgebracht en aanvankelijk veel succes beloofde. Tan de gezondheidscommissie kwam even als in vorige jaren geen verslag in. De gemeente politie onderging geene ver anderingen. De dienst werd naar beliooren verricht en do openbare veiligheid daardoor voldoende verzekerd. De verordeningen wer den, zonder dat zich bepaalde moeielijkheden voordeden, goed gehandhaafd. Buitengewone maatregelen van politie werden niet vere'ischt. De brandweer was'in vrij voldoenden staat. Oproeping van inwoners voor persoonlijke diensten had alleen plaats, ingevolge verorde ning van de dienstplichtige mannelijke inge zetenen voor den dienst bij de brandweer en de waterkeeringen. Wordt vervolgd.) Maandag 29 dezer had op het plein achter liet voormalig marine-arsenaal de installatie plaats van den nieuwbenoemden majoor-kom- mandant der dd. schutterij, de heer Jos. van Ikialte. De voorlezing werd gedaan van de konink lijke besluiten, waarbij het ontslag eu de be noeming waren bepaald, waarop de majoor W. C. van Duuren Dutilh, die gedurende een 17 jarig tijdvak het commando bad gevoerd, tot afscheid een hartelijk woord richtte aau de officieren en manschappen, onder aanbeveling van zijn opvolger. De heer van Uije Pieterse, die als waarne mend burgemeester tegenwoordig was, nam daarop het woord en sprak den afgetredeD titu laris in treffende bewoordingen namens de ge meente Vlissingen toe, onder dankbetuiging voor de vele gedurende het langdurig tijdvak bewezen diensten, terwijl daarna door hem tot de installatie van den nieuwbenoemden kom— mandant werd overgegaan, wien hij aan den troep voorstellende, de belangen onzer stede lijke schutterij ten zeerste aanbeval. De heer Jos. van Kaalte bedankte de beide vorige sprekers en verklaarde alles te zullen aanwenden, wat in het belang van het korps zou te doen zijn, terwijl hij op aller medewerking rekenende, hoopte, dat de Tlissingsche schut terij een keurkorps zou mogeu worden genoemd. De muziek der schutterij, die bij alles tegen woordig was, speelde eenige stukken, waardoor de plechtigheid zeer werd verhoogd. Na afloop der installatie deed de troep eene militaire wandeling door een gedeelte der stad, met het muziekkorps aan het hoofd. De officieren evenals het kader waren door den koramandant, tot eene gezellige bijeen komst in den tuin van de sociëteit „de Unie" uitgenoodigd, alwaar nog eenige muziekstuk ken werden uitgevoerd en verder de avond in een genoeglijk samenzijn werd doorgebracht. Jl. Maandag had alhier het door de sociëteit Gaai- en doelschietiug de Eendracht uitge schreven concours met den handboog naar den lossen vogel plaats. Daaraan werd deelgenomen door 67 schutters van dertien vereenigingen, namelijk: 2 van de Eendracht alhier; 1 van Middelburg; 2 van den met bem op den Ca vi-berg te houden, zooals zy dit reeds gedaan hadden mot andure lie den, die door hunne bloedverwanten voor veel geld waren teruggekocht, De Engelsche dame, die hot lot van haar eenig kind beweende, ontving een brief, waar in haar gelast werd op een haar aangewezen plaats oene zekere som te doen nederleggen, met de belofte, dat op den morgen na deze toezending haar zoon haar zou teruggegeven worden. Terwijl men nu op het antwoord der ou- gelukkige moeder wachtt--, werd aau 'feta opgedragen brood eu wutur te gaan brengen aan den jongen fingelschman in bet enge Verblijf, waarin hij opgesloten was. Deze soort van gevangenis, welke iu een doot' de natuur gegraven hol ïd een ontzet tend groote rots was gemaakt, ontving eunige lucht uit do spleten, door welke nauwelijks Tcrneuzcn; 3 van Grauw; 9 van St. Sebastiaan te Sas van Gent; 6 van Oefeningen Uitspanning te liansweerd; 5 van de Kroonprins te Katsj 9 van Concordia te 's Heereunoek; 5 van het Doet naar hooger te Wolfertsdijk; 5 van Sora- niis te Heinkeuszand; 4 van Barbara te 'sHee- renhoek; 9 van Jacoba van Beijeren te Goes en 1 van St. Sebastiaan te Ovezande, terwijl de Eendracht alhier zich het recht had voor behouden een vrij peloton van zes schutters eerst te laten schieten. De inleg was bepaald op ƒ2.50 per persoon, terwijl als prijzen waren uitgeloofd: 20 voor den schutter,die de meeste kleppen schoot;/10 voor den schutter, die de opvolgende meeste kleppen schoot; ƒ10 voor ieder der twee zij vogels en ƒ1.50 voor iederen kleinen vogel (er waren evenveel kleine vogels opgezet als het aantal deelnemende schutters bedroeg.) De uitslag van het concours was, dat de hoofd-(klep).vogel door ieder der heeren L. Cornellie en II. A. J. Klijberg alhier; J. Ver- schaffel en J. Stevens van Sas van Gent; De- mij van Ter Neuzen en Souwens van Grauw éénmaal werd afgeschoten. De beide zijvogels werden geschoten respectievelijk door de hee ren J. B. van Acker van ïlansweerd en P. Poppe van Sas van Gent, terwijl verscheidene andere schutters een verschillend aantal kleine vogels behaalden. Daar zes schutters een gelijk recht op den eersten prijs voor den hoofd vogel haddeu, werd door hen met de winners der prijzen voor de zij vogels overeengekomeu, het bedrag der vier hoofdprijzen onderling te verdeelen. Bij deze gelegenheid had een treurig ongeval plaats. De twee personeD, die de pers in orde zouden maken voor het schieten naar de kleine vogels, hadden de onvoorzichtigheid de streng er van niet te strijken, toen zij met een touw de pers neerlieten. Het gevolg hiervan was dat de beide mannen,die het touw vasthielden, daarmede omhoog getrokken werden. Een liet tijdig los, doch de ander bleef vasthouden tot het [touw brak en hij vau eene aanzienlijke hoogte op den grond viel. Hij werd bewuste loos opgenomen, doch een geneeskundig on derzoek constateerde gelukkig geen ernstige kneuzingen. Tengevolge van deze gebeurtenis kon de schieting niet tot den eiude toe worden voort gezet en werden de overige kleine vogels ouder ai de leden verloot. Gedurende de le helft der maand Mei jl. zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden Mej. Alida van Stroe, Amsterdam; J. L. Saris, idem. Verzonden geweest naar BelgiëJ. de Waeij, Gent. Z. M. heeft in zijn rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers den kapt. P. Vinkhui- zen, van het 3e leg. inf. Mejuffrouw Marie de Man te Middelburg, is benoemd tot Associé étranger de la Société de royale Numismatique Beige te Brussel en wel wegens haar verdienstelijk opstel ,/Le Ci- metière de Mariekerke„, voorkomende in de Revue Beige de Numismatique 3 aflevering 1835. Mejuffrouw de Man is de eerste Nederland- sche vrouw, aan welke die titel verleend werd. (U.D.) De schietvereeniging „Medioburgum„, te Middelburg, ondervindt bij de feestelijke her- het daglicht kon binnendringen, en de boos wichten hadden de voornaamste opening er van geslotun met eene stevig met ijzer be slagen deur, waarvan alleen Ascanio cn zijue vrouw den sleutel bezaten. Drie achtereenvolgende nachten vergezelde Maria Rosa hare moeder naar dit droevige verblijf en, ofschoon zy Teta niet tot de rots volgde, kwam zij er toch dicht genoeg bij om de deur te zien opengaan en kou zij de beusche stem vau de vrouw hooren, die op een zacbtkurmeude stem scheen antwoord te guvon. Door innig medelijden bewogen, onthield Maria Rosa zich gedurende drie dagen van voor zichzelve te bidden en vroeg slechts van Qod, den ongelnkkigun jongen man te be vrijden. Het arme kind wist niet, helaas, tot wel ken prjjs baai' gebed verboord zou worden, denking v&n haar vijfjarig bestaan van ver schillende zijdengewensche medewerking. Aan de uitnoodigingen aan verschillende schutters en scherpschuttersvercenigingen in Zeeland en Noord-Brabant, tot deelneming aan een ou derlingen wedstrijd, werd door een zevental vereenigiugen gehoor gegeven. Behalve do schietvere.'.nigingen to Vlissingen, Veere eu Hontenisse, zullen die van Breda, Eindhoven, Helmond en Prinsenhage vertegenwoordigd zijn. Een niet te versmaden steun verleende de maatsch. tot expl. van staatsspoorwegen, eu evenzoo de stoombootinaatsch. Walsoordeu- Tlake, door op de vrachtprijzen der ten kamp tijgende schutters een aanzienlijke verminde ring toe te staan. Van verschilleude zijden werden tal van prijzen aangeboden. Voor den korpswedstrijd ziju door deu oud commandant van Berlekoin een zilver-vergulden, eu door den tegenwoor- digen majoor P. G. Sprenger, een zilveren me daille uitgeloofd. Voor den persoueelen wed strijd kwamen prijzen in van den commissaris des konings in dit gewest, den burgemeester van Middelburg, den luit.-adj. en verdere offi cieren der dd. schutterij, terwijl door den pre sident van de feestvierende vereeniging een zilveren medaille beschikbaar is gesteld voor den schutter, die iu den korpswedstrijd het hoogst aantal punten heeft behaald. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal de wed strijd plaats hebben den 6n en den 7n Juli, op de schietbanen in het middenreduit nabij Vlis singen. Den avond van den 6u Juli zal er in den buitentuin te Middelburg door het muziek korps der dd. schutterij aldaar een concert plaats hebben, waartoe alle deelnemers aan den wedstrijd ter bijwoning zijn uitgenoodigd. Den volgenden dag vereenigen zich de schut ters aan een gemeenschappelijken maaltijd, na afloop waarvan de prijzen aan de gelukkige winners zullen zullen worden uitgereikt. (N. v.d.D.) De eerste kersen worden thans op Zuid-Be veland geplukt. De hoeveelheid laat niets te wenschen over, doch door betrekkelijk weinig zonneschijn bleven ze klein van stuk. De prijs is 12 ets. het Ned. pd. TJit Königswart schrijft men aan het Dghl. dat meer en meer blijkt van do bijzonder gun stige uitwerking, welke ditmaal de badkuur op den gezondheidstoestand van Z. M. den ko ning heeft uitgeoefend. Men vond hierin in- tusschen een reden te meer voor den weusch dat de rustige nakuur in Königswart zooveel mogelijk verlengd worde, en men verheugt er zich dan ook over, dat Z. M. er in heeft toe gestemd, zijn vertrek van daar nogeemgen tijd te verschuiven; Z. M. is voornemens, er nog eenige weken te verblijven. Waarschijnlijk zullen HH. MM. derhalve eerst in de laatste helft van Juli naar Het Loo terugkeeren. De leden der eerste kamer zijn ter vergade ring bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 Juli. Van de school te Nieuwersluis zijn gisteren 10 pupillen naar het iustr. bat. gezonden, om verder opgeleid te worden. Onlangs verseheen iu de St. Ct. de statuten eener „Maatschappij tot Huwelijksverzeke- ring," Daarop aandachtig gemaakt door de Amst. Ctdie de zaak met argwaan ontving, heett het Vliegend Blad van Amsterdam een onderzoek ingesteld. Toen de door de roovers vastgestelde dag gekomen was, gelastte Teta hare dochter zich naar een eik, dien zy haar aanwees, te begeven. Je moet, zeide de oude, goed aau den voet kyken en als je versch omgespitte aarde ziet, moet ja daar eene met goud gevulde beurs vinden, die je my dadelijk moet bren gen. Als je niets vindt, des te erger voor hem; dan wordt van avond zijn lot besloten. Op deze woorden stond Maria Rosa ala versteend, minder door vrees voor zyo leven, dat aldus raeedoogenloos gevaar liep, dan wel door afgryzen over het werk, dat men haar wilde laten doen. Mot hare schoono oogen gericht op het afschuwwekkende gelaat vau hare moeder, bleef zij onbewegelijk staan voor dut kwaad doende schepsel, dat als uit de hel scheen nedergedaald te zijn. Weina, hernam Teta, zult je #aau? Ik De uitkomsten daarvan zijn 1°. Dat van het kapitaal, nominaal groot f 60000, inderdaad slechts f 1500 aanwezig is of lieverwas. 2°. Dat een der drie commissarissen, de heer Musqaetier, zich reeds terugtrok uit de zaak, die hij „waarschijnlijk als zwendelarij beschouwt." 3°. Dat voor de belasting beslag is g< op liet huisraad van den administrateur. /Zooals de zaken thans staanzegt het VI. Blad, moeten wij een ieder aanraden, zich niet met die maatschappij in te laten maar de met moeite bespaarde gelden liever naar de rijks-postspaarbank te brengen," want de redactie meent te mogen verzekeren, dat de tarieven op geen enkelen grondslag be rusten en elke schijn van zekerheid, welkt men bij een verzekering eischt, bij deze „maat- schappij" ontbreekt. te hebben gevorm leven te herooven. In zijn requisite treurigen levensloo ouders verloor en el, zoo niet het bloedig was afgespeeld, afs wekken. Van dit d. de dader. Aan het discht, dat twee a hadden bedreven, En al neemt het 1] aan, dan is besch, van den hoogen i de gevolgen der d zelfs al zijn die geve Doch het O. M. geloof, daar allo het buis vau Jans Kerk- en ScBooliiieirws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Serooskerkt de heer Ph. Peter, te Ginneken. Aangenomen het beroep naar Nieuw- eu Sl Joostland door den heer J. H. P. Gobius d Sart, cand. te Nijkerk o/d. Veluwe. RECHTZAKEN. Vrijdag en Zaterdag stond voor het gerechts hof te Arnhem terecht Willem Kegeling, be schuldigd iu den vroegen morgen vau 16 Maart den klompenmaker B. Jansen te Wageningen van het leven te hebben beroofd. Kalm hoorde besch. de voorlezing van de akte van beschuldiging en van het arrest van terechtstelling aan, en met gevatheid onderging hij het langdurig verhoor, dat het hofin afwijking van gewoonlijk hem ook reeds, voor den aanvang van het getuigen verkoor deed| ondergaan. Met een scherpzinnigheid, een be tere zaak waardig, wist hij op de terechtzitting de verklaringen der getuigen, die te zijnen na' deele werden afgelegd, te beantwoorden of fe' weerleggen, of tegenstrijdigheden in hun ver klaringen aan te wijzen. Geen oogenblik ver liet hem zijn bedaardheid wanneer zijn lange gestalte, nu eens met, dan zonder hoed op hel hoofd, zich oprichtte om door de getuigen te worden herkend, en scherp zag hij in 't gelaat dier getuigen, die in hem den man meende t9 herkennen, welken zij in den vroegen morgen eau 16 Maart in of nabij de wonins van den verslagene hadden gezien. De geheele Vrijdag werd in beslag genomen met het hooren vau deacht-entwintiggetuigen charge, wier verklaringen in hoofdzaak neer- I kwamen op hetgeen reeds in de akte van be- I schuldiging werd vermeld. Aan Kegeling werd daarin moord en diefstal J ten laste gelegd. Bij de verhooren, die besch.f ter terechtzitting onderging, erkende hij denl diefstal, doch ontkende den moord op B. Jansen 1 te hebben gepleegd. Wel verklaarde besch., in den vroegen morgen van 16 Maart in het huis van den verslagene te zijn geweest; doch hij was daar toen niet alleen, maar in bijzijn van twee andere personen, wier namen hij niet noe men wil. Wel erkent hij, toen deel te hebben genomen aan de verdeeling van den buit, die op den doodslag was gevolgd, maar hij ontkent' ten stelligste, zelf aan Jansen den doodelijkeü slag te hebben toegebracht of vooraf het plan hoop dat ju begrijpen zult dat jo het brood dat wy jo geven, moet verdienen? En daar men »bet deugdzame meisje van Nemi«, voegde zij er spottend lachende bij, wel niet zal verdenken, hob ik eindelijk bet middel gevonden om haar voor iets te gebruiken. Ik ga, zuide hut meisje, als door eene plotselinge ingeving getroffen. Ja, ik ga, herhaalde zij, terwijl zij met groote schreden naar de plaats ging, welke haur door hare moeder was aangewezen. Als ik de beurs vind, zul ik zo terugbrengen; al vorens te Vertrekken, zal ik den jongen man het leven redden, maar als ik ze niet vind, zal ik mijn besluit volvoeren. Ik moet bet buis en mijn laud verlaten. Ik zal mijn brood bedelen of op dun weg van honger sterven; alles is beter dan met die duivels te bljjven leven. De gevraagde som was aan den voet van den eikeboom begraven geworden en Maria Rosa nam, na bevende eu bijua verwilderds blikken otn zich heen geworpen te hubbeD, de beurs op en bracht zo haastig naar Teta. Wordt wvolgd-) Bescb. heeft eb de moord gepleegi omstandigheid, da' ren bevlekt; dat vet men bij den verslai horloge was bevest bevlekt. De dief tevens de moorden: De knoop van de ja den onder liet li: worsteling tnsschej moord moet hebben De diefstal, die a is in confesso en w< zingen gesterkt. D is bedreven, was als moord worden hiervan requireert tuchthuisstraf. De verdediger 3at de mogelijkhe men, dat meer dan den verslagene op bij den diefstal was streed de bewering wijs zou geleverc doodslag zou hebc voorts dat het bew zig was. Naar wij vern rette den heer mr. t nen verzocht, zicm te wille" belasten. Het schijnt dat vooraf met de feit dat proces op de stellen,alvorens die Door de ree dag jl. een waschv gevangenis en 3jari rechten gestraft, o spiegelingen op een een niet onbemidd geruïneerd. De sl lichtgeloovig slacht had weten af te tro; naar Delft en 's Gr, hij evenwel even i vaste vertrouwen o Eerst het verdwijne de hem de oogen, e Voor de rechtbank ster op de wijze va met wier zaak de: komst heeft. Met het beloods het gesleept worden Adolplius, geraakt door de sleeptros kenterde en de roeie kig werd hij door welke zich in de r vond, gered. Een wel hou wegens openbare c celstraf veroordeeld In de eerste het politieblad 425f personen gesignalei houding. In de buurtsc rewoerd, is een dagl vallen en zéo ernst genden avond aan d In de vorige Loosduiuen 240.0( de grootste helft nai Te Velp moet (Je zijn voorgevalle

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 12