Blijkens achterstaande advertentie zal op Vrijdag den 28 December a. s de inschrijving geopend worden eener 5 pets. leening van een kapitaal groot f 600,000, ten behoeve der kon. mij i,de Schelde", scheepsbouw en werktuigen- fabriek alhier, waarbij tot zekerheid van rente en aflossing als onderpand wordt gegeven de eventueele vordering der maatschappij op den staat der Nederlanden. Daarenboven wordt nog hypothecair ver band verleend op de 84 arbeiderswoningen, welke de maatsch. in eigendom heeft. Ter aan beveeling dezer inschrijving kan dienen,dat de Schelde sedert hare oprichting in 1875 heeft bijgebouwd en inrichtiugen gemaakt voor een bedrag van f 798,567.24s zoodat voldoende zekerheid voor de thans ter leen gevraagde som mag geacht worden te bestaan. De losse machinerien en gereedschappen, de voorraad goederen en S4 arbeiderswonin gen, die op eigen grond der maatschappij zijn gebouwd, vertegenwoordigen eene waarde, die veilig op f 300,000 gesteld mag worden Niettegenstaande zeer belangrijk werd af geschreven (op de gebouwen en inrichtingen f 224,279.06, op de lossejmachinerien enz. f 75,280.85) was de maatschappij in staat ha ren aandeelhouders een dividend uit tekeeren over 1879 en 1880 van 5 pCt., over 1881 van 5Vi pCt. en over 1S82 van 6 pCt. Mocht al dit jaar het resultaat minder voor- deelig kunnen zijn, de verwachtingen der maatsch. zijn gunstig, daar bij de wet van 18 Dec. 1882, (Stbl. no. 230,) aan haar de ex ploitatie van eeu gedeelte der havens en haven- terreinen alhier is overgedragen, het bedrijf barer fabriek zich voortdurend uitbreid en er afgebroken ruimschoots, in den laatsten tijd zelfs voor Engelsche rekening, werk aan wezig is. Iu verband met bedoelde uitbreiding en om te voorzien in bedrijfskapitaal heeft de maat schappij tot de uitgifte der leening besloten. De hierboven genoemde leening groot f600.000 is verdeeld in 600 obligatien, ieder groot f1000. De obligatien dragen eene jaarlijksche rente van 5 pet., betaalbaar halfjaarlijks op 1 Janu ari en 1 Juli te Amsterdam en te Vlissingeu. De eerste coupon vervalt 1 Juli 1884. Voor rente en aflossing wordt de winst- en verlies rekeningder maatsch. jaarlijks met eene anui- teit belast, waardoor de leening, te beginnen met 1885, in 26 jaar a pari wordt afgelost. De aanwijzing der obligatien, die afgelost zullen worden, geschiedt bij loting, die jaarlijks vóór of op 1 Mei zal plaats heb ben. De betaling der uitgelote obligatien ge schiedt op 1 Juli daaraanvolgende ten kantore voor de couponbetaling aangewezen. De maat schappij behoudt zich het recht van meerdere en vroegere aflossing voor. Ingeval de inschrijvingen het aangeboden bedrag overtreffeu, zal de toewijzing zooveel mogelijk pondpoudsgewijze geschieden. De toewijzing heeft plaats drie dagen na de in schrijving. Do storting op de toegewezen obligatien moet tegen overgifte daarvan geschieden op 2 Januari 1S84 of op zoodanigen dag als de inschrijvers mochten wenschen, doch uiterlijk op den 1 Maart 1884, met bijbetaling van de loopende rente tot aan den dag van in out- vangstname, en wel ten kantoren van inschrij ving. Heeren commissionairs en makelaars in ef- fecteu ontvangen l/4pCt. provisie over het hun toegewezen bedrag. Bij de directie is hiervan evenwel niets be kend. In de tweede kamer drongen eergisteren bij de discussie over hoofdstuk waterstaat de hh. Brantzen, lioell en Tak op zuiniger beheer aan, door de leiding van de zaken rechtstreeks in 's ministers handen te stellen, vaste som men voor rivierverbetering aan te nemen en den invloed van ambtenareu te breidelen. De heer Brantzen drong aan op het gebruik van Inlandschen steen bij waterstaatswerken de heer Van Eysinga op het niet laten door- gaau van de aanbesteding voor den statendijk in Frieslandde hh. De Jong en A. van Dedem op voorziening tegen Zuiderzeevloe den de heer Straetmaus op betere regeling van den afloop vau Maaswater, de heer Buma op vrijheid voor particulier initiatief gesteund door staatshulp. Bij de behandeling van de artikelen van hoofdstuk waterstaat is de post traktementen voor ambteuaren door de regeering met f2409 verminderd, om dien terug te brengen tot het bedrag van 1S88. Voorts is aangenomen met 40 tegen 38 st. een amendement der com missie van rapporteurs tot vermindering met f1600 als protest tegen de verdeeliug door den min. van vrijgevallen gelden voor een re ferendaris, zonder voorkennis van de kamer, terwijl dien refendaris eigenlijk slechts een anderen titel is gegeven. De minister verdedigde krachtig zijn recht om vrijvallende gelden ouder ambtenaren te verdeel en, waartegeu de heeren Cremers en Borgesius met het oog op het budgetrecht der kamer protesteerden. Voorst werd aangenomen een amend. Rutgers, om f 40,000 te vermindereu voor reis en verblijfkosten van waters taats-ambte naren, zijnde dit de consequentie van het ver leden jaar genomen besluit, daar nog geen nieuw besluit de reis en verblijfkosten heeft verminderd. GEMEENTERAAD. Op Maandag den 24 December 1883, des namiddags 2 uren. Te behandelen punten Onderwerpen lo. Mededeelingen. a. Opname boeken en kas van den ge- meente-outvanger. b Goedkeuring raadsbesluit dd. 23 No vember 1883, no. 4, tot verkoop van boomen. c. Idem raadsbesluiten dd. 23 November 1883, no. 9 en 10 tot verkoop van gemeente grond. d. Outvangstbericht wijziging verordening op het brandwezen. e. Goedkeuring begrooting der dd. schut terij. 2o. Benoemingen, Van drie leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs tengevolge periodieke aftreding. Van een lid in het algemeen armbestuur. 3o. Voorstellen. "Verlangde machtiging door de zeemans- en visschersbeurs, vasstelling 2e suppletoir ko hier hoofdelijke omslag 1883. Tot het geven eener bestemming aan de nieuw gebouwde scholen A. eu F. 4o. Tot onderhandschen verkoop van het voormalig huis van bewaring Tot het drooghouden, iu verband met het algemeen plan van riooleering, van de Slijk straat. Naar de Amst. vernam, zou de buskruitfa briek bij Muiden door de bestaande vennoot schap niet weder worden opgebouwd. Kerk- en Schoolnieuws. De heer J. II. van 't Hof alhier, caudidaat bij de Nederd. herv. gemeente, is beroepen als predikant bij die gemeente te Herkingeu. De zaak der Utreohtsche studenten, be schuldigd den dood van eene vrouw die zij uit haar huis gehaald en mishandeld hadden veroorzaakt te hebben,is na een langdurig onderzoek naar de rechtbank verwezen. Verkoopingen en Aanbestedingen. Heden namiddag had ten laadhuize alhier de aanbesteding plaats van het onderhoud der geraetntegebouwen enz. gedurende het jaar 1884. Ingeschreven werd voor het le peiceei onderhoud van gebouwen dooi P. Monjé voor f 385 en L. Wijsbeck voor f 286; voor het 2e perceel, onderhoud St Jacobstoren, door P. Monjé voor f880 en L. Wijsbeck voor f792; 3e perceel, onderhoud raadhuis, door P. Monjé voor f 110 eu L. Wijsbeck voor f 149; 4e perceel, onderhoud kaaimuren eu bruggen, door P. Monjé voor f 1890 eu L. Weijsbeck voor f 1883; 5e perceel, onderhoud schoolge bouwen, door P. Monjé voor f 220 en L. Weijs beck veer f 387; 6e perceel, vervoer van ma terialen enz. door Ph. Duyvekotj voor f5.10. Bovensta mde inschrijvingen ziju aan de laagste inschrijvers gegund. RECHTSZAKEN. De arr. rechtbank te 's Hage heeft epn inge zetene, aldaar, die verzuimd had de geboorte van zijn kind binnen den bij de wet bepaalden tijd aan den burgerlijken stand aan te geven, tot f25 boete veroordeeld. - Twee maanden celstraf eu degradatie tot soldaat is de straf, door het II. M. gerechts hof opgelegd aan den sergeant der grenadiers, die zich in Sept. jl. een stukje spek uit de sol- datenmenage toeëigende. GEMOIill UUlllVS. Te St. Maartensdijk moet in de maand Januari a. s. ter inschrijving voor de nationale militie eene zeer ongelukkige persoon worleu aaugegeven. Zijne romp bestaat uit eene kleine misvormde vleeschklotnp; armen en beeneti, ten deele de huid missend, zijn spiraalvormig gekromd, terwijl het gelaat vooruitstekend (progmaath) is als dut vau een aap. Duidelijke geluiden vermag de ongelukkige niet uitte brengen; hij kan slechts gillen en kreunen. Het voedsel, waarvan hij den smaak ten eenen- male ontbeert, moet hem in den mond gebracht worden. Niettegenstaande dit alles beeft de teedere moeder haar deerniswaardigen zoon ,/oueindig meer lief dan hare audere kinderen. (A'. R. Ct.) Een onla><gs in Friesland beroepen pre dikant, op een traktement van f3000, verlang de daarbij nog de volgende kleinigheden ver goeding vau rijks- en gemeentelasten, ver- grootiug der nieuwe pastorie, een vasten tui nier, tevens voerman, eeu mak paard en een nieuw dicht rijtuig van minstens 100 gulden I Als een voorbeeld van hardvochtigheid deelt men mede, dat te Utrecht, 's middags om twaalf uur, eeu krankzinnige landman, gezeten op een open boerenkar, vastgebonden en door drie andere mannen vastgehouden, omstuwd door een hoop meuschen, aldus naar het krank zinnigengesticht werd vervoerd. De gemeente Bruchem blijkt veel aan trekkeJijke.r voor veldwachters dan voor predi kanten te zijn. Voor de onlangs opengevallen betrekking van veldwachter, met een jaarwed de van f 400, kan een keus gedaan worden uit een veertigtal sollicitanten, en voor de predi kantsplaats, meteen traktement van f 2000 benevens vrije woning enz., j dezer dagen de dertiende beroepene. //Elk dier heeft zijn natuurlijken vijand" zeide oulangs etui geestig man „De muis de kat, de karper den snoek, en zoo ging hij voort, na nog meer vijanden te hebben opge noemd, //het volk de philantropen, de dichters de journalisten en de journalistende zeiters". {Arnh. Ct.) In een huis in de Utrechtsche straat te Amsterdam is een dienstbode gevangen geno men wegens kindermoord, vier weken geleden gepleegd, indien nl. blijkt dat het kindje heeft geleefd. De vrouw, die, hoewel ongehuwd, reeds twee kinderen heeft, was te Baarn beval len en had het lijkje in haar koffer mee naar Amsterdam gebracht en daar in het privaat geworpen. De brand van Albany in den Ameri— kaauschen staat Wisconsin heeft, volgens na dere berichten, nagenoeg de geheele stad in de asch gelegd. Geen enkel gebouw vau ee- nige beteekenis is blijven staan. De vlammen die aangewakkerd werden door een hevigen wind, woedde voort, totdat zij geen voedsel meer vonden. Bij de pogingen tot blussehen stortte eea muur in en verscheidene menschen werden daardoor gedood of gewond. Er heerschte daarbij een zoo strenge koude, dat velen van de burgers, die vau alles beroofd waren, bijna dood vroren. Het stadje had 1000 inwoners. Te Portsmouth liep een scheepje vau stapel, dat Engeland 325000, pd. st. cl. iv. z. 3900,000 Holl. guldens heeft gekost. Voor dat geld is nu de Britsche marine verrijkt met een vaartuig, dat in aauvalstoerustiugen, met uitzondering alleen van het zusterschip Wars- vicke, zijn weergade niet-geeft. De Impéri'fuse is ;n van staal gebouwde krui ser met dubbele schroeven, 385 voet lang, 62 voet breed, 24 v. diep; draagkracht en vermo gen respectivelijk 7600 ton en 8000~p. kr. De bewapening bestaat uit vier 18 ton wegeude kanonnen, welke in staat zijn het dikste pant ser van pantserschepen van den tweeden rang op eeu verre seliotwijdte te doorbooreu voorts zes 6 duims achterlaadkanonnen, twaalf suel- vurende zesponders, tien Nordeufelt-stukken en twaalf WliiteheacFsc' e torpedo's. Het oorlogschip legt 16 kuoopen in 't uur af. Aan den bouw werd 2J/2 jaar gewerkt. Op een meisjeskostschool te Moskau is onlangs een epidemie van" den st. Vitusdans uitgebroken. De ziekte openbaarde zich gelijk tijdig bij achttien leerlingen. Bij Airdie (Engeland) regende het ge durende den jongste.» storm levende visschen die door spoorwegwerkers, daar ter plaatse werkzaam, gretig werden opgevangen en als goede buit naar huis genomen. Het dichlst bij zijnde water, waaruit de visschen gekomen kunnen ziju, is 7 a 8 Eug. mijleu van de plek verwijderd. Te New-Orleans heeft een dame, miss Mary A. Miller,met goed gevolg examen afge legd voor scheepskapitein. De jonge dame wil met alle geweld haar neiging volgen, maar de inspecteur vitn de zeevaart aldaar heeft met het oog op haar sekse, aan miss Miller een patent geweigerd. De jonge dame heeft het nu ,/hooger op" gezocht. Bij het Fransche statiou Mout de Marsan had eeu treurig spoorwegongeluk plaats. Een dame zat met hare vier kinderen in een sneltrein die uit Bordeaux kwam, toen plotseling het portier van de coupé openging en een der kleinen, die er tegenaan geleund had, er uit viel. Zonder zich een oo- genblik te bedenken, sproug de doodelijk verschrikte moeder naar kind na. Toen een paar spoorweg-beambte, die eerst bij aan komst van den trein te Mont. de Marsan het voorgevallene vernamen en zich met eeu loco motief naar de plaats van het ongeluk bega ven, vonden zij het kind geheel ongedeerd, maar de ongelukkige moeder levenloos op den weg liggen. Al de kolenmijnen langs de Mononga- hela-rivier, bij Pitsburg, ziju wagens den ge- drukten toestand van den handel gesloten. In t Hou zo ot »Wol, nu bvgrijp ik het dat ge weggeble ven zijt, maar d.il ia uiut inner dau natuur lijk gij hebt mijn brief dus niet ontvaiig',n Neen. Welnu i wacht eve a dan zal ik je wat laten zin Jacoba vloog haastig bet vertrok uit. Wordt vervolgd'f biuneu. Zij bemerkte bem niet. zoozeer was zij verdiept in haar spel. Zij bad juist het Allegro ten einde gespeeld eu begon aan het onvergelijkelijke Adagio contabile Met ingehouden adem bleef de jongeling staan en luisterde naar die heerlijke tonen Hoe schoon klonk dat lied 1 Hoe verrukke lijk 1 Welk een gevoel bad de grooto monster der tonon in deze sonat- gelegd Hoe verhe ven, hoe grootsch klonk die melodie 1 Daarin lag bet lijden en strijden, de verrukking en zaligheid dor liefde uitgedrukt. Wat moet er wel in het hart des grooton componisten zijn omgegaan, toen bij deze muziek schreef 1 Langzaam sleepte de zwaarmoedige won- derschoone melodie voort en bracht deu aan dachtig luisterenden jongmaD in een soort betoovering. Zijn hart kiople boorbaai een traau glinsterde ju ziju ooghet kostte hem jjovenweasebelijke inspanning om uiofc in tra nen uit te barsten. Een smartelijke trek lag over het gelaat der schoone verspreid toen zy het Adagio geëindigd had. In diep gepeins uoi-zonken bleef zij aan b"t speeltuig zitten een zucht ontsnapte haar boezem. Zij dacht aan den jongeli' g, die baar vermt-u had eu dien zij beminde. Iu stomme verrukking bleef Louis haar aanstaren by was nog geheel ouder den indruk van het oogeublik. Zacbtkens trad bij naar haar toe en fluis terde nauw hoorbaar njacuba". T Louis 1" riep het meisje verschrikt op springende. i Lieve Jacoba 1 vergffeuisl Ik heb je ziels lief, ik Tranen beletten bem voort te gaan. Jieuba bad zich reeds in zijne armen ge worpen. Beiden weendou doch gevoelden zich innig gelukkig. »Louis lispte zij eindelijk.'' je bent wreed geweest, waarom bleeft gij weg. Ik heb je altijd lief gehad. Louis, waarom hebt gij mij doen lijden »Eogell Er moet een misverstand plaats gehad hebben, ik bad een antwoord op mijn brief verwacht." »Eo ik beb je geschreven 1" zeide Jacoba verwonderd, terwijl zij op bot tabouretje voor de piano zitten ging eu hare hand in de zyne rusti-o liet. Maar Jacoba Hebt gij dien duu niet ontvangen »lk.« »Ik heb niets ontvangen. Dngou en weken heb ik op eeu antwooi-J gewacht, maar te vergeefs. Wat mo--st ik hiervan deuki-u 1 »Nu woidt mij uw gedrag duidelijk,* nep Jacoba verheugd uit,

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 11