Te kapitein en betrokken zijn in den milicien M. den krijgsraad te s te nemen van de ■roepen getuigen, at deze zaak hare JDI.m gemeentebestuur te ion, omdat de aan- den maire en goed- ikken is. Frankrijk enorme nst, diene het vol- yoor eenige dagen aterverw, voorstel- nde". Dit stuk dat lemd, moest 20.000 bezwaar onmiddel- daarvoor werd be- .eeft den iuspekteur eloof mgr. Dupan- klaagde, op Avacht- ..rd heeft den burge- jeregeldheden in die ims uit Lourdes een Deze feiten bewij- e begint te klimmen. 5 dezer tot 6 Januari e beer Thiers waar» i. nieuw besloten de vo ordelijkheid afzon- mde geruchten om- ■kening der oorlogs lot volgende aan de indelingen over de ard zouden zijn aan- dezer is er eene som taling van het derde is reeds, gedeelte- tortingen, een totaal regeering zou dus de betaling van het de verplaatsing van ellicht tot een geld- reden gaat de regee- ven als tot dusverre li oen uit te betalen, n, wanneer de ge- dgebied zal kunnen de helft van het jaar illen alsdan, volgëns 3 .waarborgen aan ■den. Het tijdstip is >m daaromtrent nu itschland te treden." D. jasstokers, die tijdens en, de gasfabriek te n gebruik te maken n, zijn door de over- ■ough genaamd, tot strafarbeid veroor- ran vier misdadigers e moorden eu eene doodde zijn vrouw icne vrouw, die half man. Beide laatst- Een vrouw werd oon. De poging tot AP.n knaap van 12 den winkel zijns inoegzaam ware ge- dooden. Hg bad dit zijn stiefmoeder zeer onpassc' thee, waarin geen den dood te ver- koesteren, zoodat groote hoeveelheid werd tot 10 jaren lit hij leger z :op t om to 1 rP .menhuis (werkhuis) istraf mot strafarbeid w met haar kind toe- machtigen avond, en len dood van het 'kind Het getal armen in de werkhuizen beliep 11. week 05704 en dat der bedeelden buitenshuis 73.285, makende een totaal van 109.009, dat echter eene ver mindering is van 14.182 vergeleken bij 1871, van 33.968 vergeleken bij 1870 en van 4L.389 vergeleken bij 1869, een verschil dat zich verklaren laat door de «achte luchtgesteldheid in den vorigen winter en thans. Het nieuws van den dag bepaalt zich, wat het belangwekkende betreft, ongelukkiger wijze steeds tot zeerampen, en die door de overstroomingen aange richt. De lage landen in Northampton, Leicester en Kidderminster staan allen onder water. Te Leigh Stinton werd eene kudde van veertig schapen door den vloed medegesleept en de herder verloor zijn leven, door een schaap, hetwelk in een doornheg ver aard raakte, te ivillen redden. Hij werd door den stroom medegesleept. De regen, die Donderdag op hield, begon Vrijdag weder. De Nederlandsche brik Nijverheid, van Rotter dam naar Manzanilla, strandde te Dungeness. De be manning redde zich in de booten. Te gelijkeitijd strandde de Engelsche bark Annie Lisle van Londen 3aar Melbourne. De bemanning daarvan werd door Je vuurpijl!ijn gered. De Engelsche bark Consul strandde bij het noorde lijk havenhoofd te Tynemouth. De masten en bet tuig geraakten verward met. de kranen en met ander scheepswant. De kapitein Thompson werd gedood door bet. vallen van een gedeelte tuig, en de stuurman stierf doordien de voormast op hem viel. Vier man werden Aveggespoeld van bet dek. Twee man en een jongen werden door de zoogenaamde wieg", die aan eene lijn loopt, gered, doch toen de vierde van boord ging, sloeg bet schip aan stukken. De man viel in zee, [maar kwam weder boven. De pogingen om hem te redden, gelukten; doch een der mannen die daarin hulp verleende, verdronk en de geredde man stierf kort nadat hij geland was. Een reddingsboot met 26 man, die uitging om een ander schip te naderen, werd door eene geweldige stortzee overdekt. Zeven man sloegen in zee, waarvan slechts drie werden gered. De bemanning der schroefstoomboot Lorento, die op de Goodwin Sands dreef, is gered. Onder de andere talrijke rampen op zee komt het stranden voor van de bark Luconia, kapt. Stuw, van Bremen naar Rotterdam, aan boord hebbende 600 ton petroleum uit Philadelphia. Dit vaartuig is geheel erbrijzeld op de Fransche kust. Van de dertien kop pen zijn zes door de vuurpijllijn en zes in de boot tred. Donderdag avond werden er weder waarschuwingen mtgezonden dat nieuwe stormwinden werden ver licht. Te Leeds viel Domleidag ochtend de sneeuiv twee drie voet hoog en in bijzonder groote vlokken, met sterken Avind en voorafgegaan door stortregens. DUITSCHLAND. De Kreuzzeitung zegt te hebben vernomen, dat aan 1 de landraden, die als leden van den Landdag tegen e kreitswet gestemd hebben, do keus gelaten is om óf hun mandaat, öf hunne betrekking neder te leggen. SPANJE. MADRID, 20 December. De nieuwe ministers heb ben gisteren den eed afgelegd. Zorilla zal heden in de Cortes en in den Senaat ipheldering geven over de krisis en zijn programma 'intvouAven. De dagbladen zeggen dat de krisis is veroorzaakt loor de op Portorico in te voeren hervormingen. 21 December. Senaat. Na de voorlezing der lekreten, wijzigende de samenstelling van het minis terie, geeft de heer Zorilla opheldering nopens de krisis, levert een uitvoerig overzicht van Spanjes legenwoordigen toestand, zegt dat de Carlistische ipstand weldra geëindigd zal zijn, en kondigt aan dat mo spoedig mogelijk ontwerpen van wet zullen Avor- len aangeboden tot afschaffing der slavernij op Porto rico. In antAvoord aan den heer Suarez voegt de heer Zorilla er bij, dat hij geen hervorming met betrekkin^ Cuba zal iuvoeren, noch voorstellen, zoo lang er nog een insurgent is. ITALIË. ROME, 20 December. In het officieële blad wordt Medegedeeld dat de koning sedert gisteren ongesteld s- Hij lijdt aan een rkeuinatische koorts, die geen ernstig karakter heeft. De nacht werd rustig doorge dacht. De koorts was heden ochtend belangrijk afgenomen. ROME, 22 December. De heer van der Hoeven, de ■jieuwe vertegenwoordiger van den koning der Ne erlanden bij het hof van Italië, is hier aangekomen. AMERIKA. NEW-YORK, 22 December. In de zaak der vorde- r>ug van de Erie-spoorwegmaatschappij tegen Gould is ep-Uo schikking gekomen. Gould geeft het geheele be drag terug, en Avel ruim negen millioen iu onroerende goederen en zeven millioen in waarborgen op de kon trakten. De heer Lerdo de Tejada is 1 December als pre sident van Mexiko geïnstalleerd. Het is waarschijnlijk dat de door Juarez benoemde ministers, door Lerdo tot dus verre in funktie gehouden, zullen vervangen Avorden. De heer Rojo, de nieuwe president van het kongres, is een juarist en de heer Zamacona, de nieuvre vice-president, is een aanhanger van Por fir io Diaz. Eene kommissie uit het kongres stelt voor een ge- denkteeken voor 3 uarez op te richten, ter vereeuwi ging zijner pogingen voor het heil van den staat. Daarnevens stelt bet voor aan elk der minderjarige kinderen van Juarez een jaargeld van 83.000 piasters toe te kennen, den knapen tot hunne meerderjarig heid, de meisjes tot dat zij in het huwelijk treden. GEMENQDE BERICHTEN. I11 den nacht van 20 dezer is in de r. k. kerk ta Nispen ingebroken. De dief of dieven zijn door een raam in de kerk geklommen, en overal in de sakristy en aan de offerblokken waren sporen van hen. De justitie doet onderzoek, In den nacht van 2il op 21 dezer ontstond te Tilburg, Avijk Hasselt, brand bij den landbouwer P. Hurkens, Een op zich zelf staande schuur is geheel afgebrand. Gelukkig dat de dochter des huizes den brand spoedig gewaar werd anders ware het ergste te duchten geweest. De wijk Hasselt krijgt door deherhaalde branden een treurige be kendheid, en geen wonder, dat men al die branden, ook deze, aan kwaadwilligheid toeschrijft. Zondag ochtend is *e Deventer naar het huis van arrest gevankelijk overgebracht de vermoede lijke dader van den in den nacht van 12 op 13 dezer gepleegde poging tot moord op den rijksveldwachter Beekhuizen, onder Markelo. De soldaat Lindeman van het Iste regement die in de maand Augustus te Groningen een milicien heeft doodgeschoten, is door den krijgsraad te Leeuwarden veroordeeld tot kruiwagenstraf voor den tijd van 15 jaren. Vrijdag avond is een goederentrein van Amsterdam komende, nabij Abcoude ontspoord, Avaardoor het spoor dat ten 7.35 ure aldaar moest aankomen eerst aldaar ten 8.40 ure aankwam. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Te Parijs begint het algemeen in zwang te komen zijn politieke gevoelens ook in zijne kleeding aan den dag te leggen, en wel hoofdzakelijk onder dames. De dames die legitiinistische gevoelens zijn toegedaan, dragen Chambord-knoopen, en de liee- ren van dezelfde politieke richting versieren hun dassen met Jleur-de- lis-spelden. De aanhangers van het keizerrijk dragen knoopen met een Cesarskop. Ecïtarpes romains zijn het onderscheidingsteeken van de voorstanders der wereldlijke macht. Orleans- blauw en de Belle-poule worden gedragen door de vrienden van den graaf van Parijs. De repnbli- keinschgezinde modistes hebben den hoed Rabagas en de konservatieve modistes de toque "message, een zeer elegant hoofddeksel van tulle eu kant, uitge vonden. Vrijdag zijn te Parijs de laatste Fransche sol daten uit Duitsche krijgsgevangenschap, ten getale vau 52, teruggekomen. Tot herstel van hunne ge zondheid zijn zij eerst thans teruggekeerd. Velen leden nog aan de in den strijd bekomen wonden. Onlangs vermaakten eenige jonge lieden zich te Gheel, bij gelegenheid van een huwelijk, door het schieten met vuurwapenen. Zekere Wuyts had zijn geweer geladen en beging de onvoorzichtigheid op de beenen van zekeren Wouters aan te leggen. Het schot ging toevallig af; Wouters ontving de lading in de vouw van het rechterbeen en overleed een uur daarna. De onvrijwillige dader is aangehouden. Eene noodlottige misgreep heeft aan een in- woner van Koekelberg het leven gekost. Bij een droogist had hij naar Engelscli zout gevraagd; de meid nam de eene flesoh na de andere eu gaf hem Zurkelzout, een zwaar vergift. De ongelukkige nam de dosis in en stierf onder de hevigste pijnen. De sekretaris der vereeniging van spoorweg beambten te Londen, bericht aan de dagbladen, dat het gerucht eener werkstaking hunnerzijds ten eenenmale ongegrond is. In Durham zijn vier misdadigers ter dood veroordeeld, als schuldig aan gezamenlijk gepleeg- den moord op een man, tengevolge van opzettelijk gezochten twist. De bekende staatsman Jules Verry heeft zich doodgeschoten, omdat hij meur verspeeld had dan hij betalen kon, terwijl de zoon van den heer Du val, oprichter der goedkoope gaarkeukens, zich heeft trachten dood te schieten, omdat een der beruclit- sie courtisanes van Parijs hein aan de deur had lalen zetten, liet jonge mensch komt er AViêr van op. Te Ahnveiles(in het Ahrthal), in de nabijheid van de Apolinarisbron, heeft men in de laatste weken bij het uitgraven van den grond tot het bouwen van nieuwe woningen, vaatwerk van leem en glas en een aantal goed gekonserveerde Romeiu- sche munten uit den tijd van Valerianic gevonden. In de Australische bladen wordt tegenwoordig een spoorwegplan besproken van ontzei,lenden om vang. Men wil namelijk een spoorweg bouwen vau de Zuidkust naar de Noordkust van Nieuw-Hol- land van Adelaide naar Port Darwin. In de ver schillende districten en ook Adelaide zijn reeds ver gaderingen gehouden om het plan te verwezenlijken. Men vraagt van de regeering 200 millioen acres land die zich van de Zuidkust (Adelaide) regelrecht naar Port Darwin (een lengte van 260U Engelsche mijlen), uitstrekken. Deze aanvraag 0111 land is reeds bij het Zuid-Australische parlement aanhan gig, en wordt dit verzoek ingewilligd, dan rekent men verder op de Engelsche geldmarkt om liet werk te voltooien, waarvoor men 14 jaren stelt. Eu wegens de groote uitgestrektheid, en wegens het terrein biedt deze weg grootere bezwaren dan men bij den bouw van den grooten Amerikaanschen spoorweg heeft ondervonden. Nog slechts één rei ziger toch, Mac Douall Stuart, is in 1862 die land streken doorgetrokken en heeft op die reis de grootste ellende uitgestaan. De koning van Beieren heeft eene slede laten vervaardigen, die alle tot dusver bestaande in pracht verre overtrifZij bestaat geheel uit vergulde rokoko-figuren. De zitplaats is van blauw, fluweel, rijk met goud gestikt; van dezelfde stof zijn ook de treden aan weerszijden, en evenzoo het gezamenlijk tuig voor 4 zware paarden, Hoe rijk en kostbaar dit stiksel is, mag men hieruit afleiden, dat men ter nauwernood met eene hand het hoofdstel van zulk. een paard kan vasthouden, en het nog moeielijker valt de zedeldeken over het dier heen te leggen. Het slededek is van hermelijn, en zelfs de dissel boom is vergulden met blauw fluweel bekleed. De prijs van het geheel wordt geschat op 200 000 gul den. De slede gaat naar Hohenschwangau, en zal op de woeste wegen van het beiersch gebergte haar eersten proeftocht maken Blijkens het den 22 December uit Karlsruhe, verschenen bulletin van den toestand der groother togin is de koorts geweken; de lijderes heeft den nacht onrustig doorgebracht, doch was heden och tend koortsvrij. Iu de berichten uit New-York wordt mede gedeeld dat door de Amerikaansche kolonisatie maatschappij weder eenige neger-huisgezinnen, te zamen 150 personen tellende, naar den negerstaat Liberia afgezonden zijn: de meesten daarvan zijn veldarbeiders uit Noord-Carolina en Georgia. Zij worden vergezeld door dr. Eewis uit Liberia, die zijne medische studiën in Amerika volbracht heeft en zich thans in de kolonie gaat vestigen. Al de kos ten dtr overvaart worden door de maatschappij ge dragen, Avelke bovendien voor 7000 dollars ver schillende voorwerpen heeft aangekocht om in de behoeften der kolonisten gedurende den eersten tijd 11a hunne aankomst te voorzien. Elk huisgezin erlangtom niet het bezit van 25 akres land; ieder man verkrijgt terstond het burger recht. Het schip neemt een molen voor het malen van suikerriet en een aanzienlijke hoeveelheid schoolboeken mede. De genoemde maatschappij heeft sedert 1820, toen de kolonie gesticht werd, geregeld jaarlijks ten minste ééne expeditie afge zonden. Liberia is nu reeds gedurende 20 jaren een onaf hankelijken staat, en heeft een half millioen inwoners, vijftig kerken, vele scholen en eene door een vijftigtal studeüten bezochte inrichting voor hooger onderwijs. De tegenwoordige president der republiek, Roberts, is reeds voor de vijfde maal herkozen. IE E T IJ D I N G E N. BINNENGEKOMEN. Als bijlegger op de reede gekomen Noordsche brik Soleitia, kapt. Sovensen, van Dantzig naar Ostende.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 3