edelsteen. In de zwart lederen tasch moeten ge woonlijk twee portefeuilles hebben gezeten, waarin het geldswaardig papier was geborgen, en wel de eenc roodachtig met stalen slootje en de andere geelachtig. Deze portefeuilles zijn niet te vinden. De verslagen dame moet ook in het bezit geweest zijn van een rood kristallen flacon, aan de beide uiteinden gemonteerd met goud en voorzien van gouden dop. Het gouden remontoir-horologie moet zijn uit de fabriek van Jacot frères, no. 85998, met gouden cuvet en 14 „lignes" (volgens opgaaf van den leverancier). Mogelijk had zij ook een Portu- geesch en een Russisch effekt. Den 13 December 1867 heeft zij doen koopen de navolgende effekten nationale werkelijke schuld 8 i\ f 1000, administratie Ketwich Voombergh, 679,1, 14342, 8299, 20106, 5301 administratie Sapor las c, s,, no. 89776; administratie Tjeenk, nu. 12773 en administratie Pluym Backer, no.-1489; la 200, administratie Saportas c. s., no. 165. Slechts van het laatste effekt schijnt uit hare zeer onduidelijke aanteekeningen te blijken, dat dit nog in haar bezit was. Mogelijk echter had zij ook nog de andere. Men meldt uit 's Hage: „De justitie heeft f 1000 belooning uitgeloofd aan hen», die aanwijzing of aanduiding doet, ten gevolge waar an de daders van den dubbelen moord in hare handen geraken. De aandacht wordt bijzonder gevestigd op de nomraers der ontvreemde effekten; de inlichtingen te berichten aan den kommissaris van politie, den heer Beukman te 's Gravenhage. Volgens de N. R. Ct. echter is deze belooning niet door de justitie, maar door de familie der ver- slagene dame'uitgeloofd. Door den heer de Bergh wordt in Het Vader land het denkbeeld geopperd om bij de redaktie van dat blad of bij boekhandelaren, in sociëteiten en koffiehuizen inteekenlijsten Deer te leggen, waarop ieder zou kunnen beschikbaar stellen wat hein de ontdekking van den moordenaar waard zou zijn, en hij als belooning wil afzonderen voor hem die de justitie op het spoor van den misdadiger brengt. De redaktie van Het Vaderland verklaart zich bereid lot dat doel mee te werken. Aan het bureau van dat blad zal een inteekenlijst voorhan den zijn. Per telegraaf wordt uit 's Hage nog getnekl: Gisteren nacht zijn als vermoedelijke daders of medeplichtigen aan den dubbelen moord, gearres teerd twee personen, J. D. J. en W. D. G. die ten twee ure van hun bed gelicht en naar het huis van arrest overgebracht zijn. Het onderzoek duurt voort doch het belang der justitie vordert geen mededeeling vau verdere bijzonderheden. ür. Schuit, van Beverwijk, wijst in het N. v> d. 1)., op de hoogst vergiftige eigenschappen der zoogenaamde „muizen-tarwe" van den apotheker G'imborn te Emmerik, naar «aanleiding van een dezer dagen in zijn praktijk voorgekomen geval, dat, bin nen een paar uren, een krachtig, volwassen persoon overleed na het gebruik dier tarwe. Hoewel tijd en gelegenheid hem ontbraken om de stof scheikundig te analyzeeren, deden alle ver schijnselen, die hij in het bedoelde geval waarnam, denken aan strychnine-vergiftiging; ten minste ze kwamen volkomen overeen mei die, welke na het gebruik'daarvan worden waargenomen. Strychnine is een der snelst en zekerst doodende alcaloiden uic het plantenrijk, en wordt dikwijls tot het dooden van ratten en muizen aangewendeen reden te meer, om aan de aanwezigheid daarvan in de genoemde stof te denken, welke gedachte bijna tot zekerheid werd door haar intensief bitteren smaak. De geneesheer spoort tot voorzichtigheid aan in den omgang met een artikel, dat door lagen prijs enz. in zoo veler handen komt. In Helmond zijn de wevers afgunstig op de ka- toendrakkers, dewijl dezen meer loon ontvangen dan genen. Door die afgunst viel op den avond van den 1 Gden jl. een geduchte kloppartij voor. Voor de herberg van Commermans verzamelde zich dien avond een groot aantal wevers. Vijf hunner traden herberg binnen, waar zij aanstonds twist zochten met een paar drukkersgezellen. De kastelein nood zaakte de wevers de woning te ontruimen, doch voor zulks kon gesehieden, had de drukker J. Jansen een slag op het hoofd gekregen en was hij op andere wijze verwond. De politie neemt maatregelen om verdere onaangenaamheden te voorkomen. In de jongste vergadering der vereeniging voor den bouw van 1000 burgerwoonhuizen te Amster dam," den 17n dezer in ^Eensgezindheidgehonden, is aan de aandeelhouders medegedeeld, dat men trachten zou, aan het bouwplan zoo spoedig moge lijk uitvoering te geven, en de voorhanden gelden tegen rente uic te zetten, ten einde zoo doende het actief te vermeerderen. Het voorstel om een ge deelte der aandeelen door uitlotingen met premiën af telossen en daartoe de door het waarborg-kapi- taal af te werpen rente aan te wenden, werd na eenige wijziging, met bijna algemeene stemmen aangeno men, en de eerste trekking voorloopig bepaald op 15 Maart 1873, daar de direklie de vrees te kennen gaf van op 15 Januari niet met alles, wat daartoe vereischt wordt, gereed te zijn. De heer Toussam Delincée is voornemens, zijne betrekking als admi nistrateur der te bouwen huizen neder te leggen. In de Gazette van Ëecloo wordt het volgende ge meld OnzeNederlandsche broeders bewijzen eenen dienst aan Vlaanderen, in Jt bijzonder aan Gent, waarvoor hun niet genoeg dank kan worden gezegd. Op het kanaal Gent-Ter neuzen wordt hunne scheep vaart door hen opgeofferd voor de ontlasting van ons water. Sedert 22 November tot 6 December werden de manoeuvres te Sas van Gent derwijze ge regeld dat de scheepvaart eenmaal daags mogelijk was; doch seder dien tijd is te Terneuzen alle pas sage van schepen geschorsthonderde schepen worden daardoor opgehouden. De brave Nederlanders doen al wat mogelijk is om ons van net overtollige water te verlossen. Dit moet Belgie weten en dankbaar herdenken Met betrekking tot den toestand van den veesta pel in de provincie Utrecht meldt men aan het Vtr. Dagbl. het volgende. De ongunstige gezondheids toestand van het vee gedurende den zomer heeft bij het opstallen eetie buiten verwachting gunstige wending genomen; do-verschillende-ziekten, zoo als tongblaar, klauwzeer en longziekte, hebben, wat de eerste twee betreft, nagenoeg geheel opge houden, en slechts op enkele plaatsen wordt nog longziekte aangetroffen. Het inenteD, waartegen bij vele veehouders, vooral de kleine, altijd nog een vooroordeel bestaat, wordt door de groote veehou ders meer in praktijk gebracht. Ook de bekende varkensziekte, waaraan in den afgeloopen zomer zoovele varkens stierven, is aanmerkelijk veimiu- derd. De veestapel is, door het vele verkoopen en de ziekten veel verminderd, en de aankoop is daar door zoo groot, dat de handelaren als om strijd bie den, de een al hooger dan de ander. DEVENTER, 23 December Er vertrekken uit deze omstreken gedurig personen naar Pruisen, waar zij bij het graven van kanalen enz. tegen goed loon werk kunnen vinden. Van eenige voor eenigen tijd uit deze gemeente naar Noord-Amerika vertrokken gezinnen zijn hier zeer gunstige berichten ontvangen, zoodat er zich weer eenige gereed beginnen te maken om tegeD het a. s. voorjaar de reis derwaarts te ondernemen. LEEUWARDEN, 23 December. Vooreenigen tijd werd iemand door een deurwaarder tot betaling gesommeerd, en voegde bij die gelegenheid aan laatstgemelde beleedigende woorden toe, vergezeld van bedreigingen. Dedeurwaarder maakte op zijnen ambtseed proces-verbaal op en de arr.-rechtbank alhier veroordeelde den beklaagde tot geldboete van f 25, of subsidaire gevangenisstraf. Het openbaar ministerie, zich met de kwalifikatie niet kunnende vereenigen, kwam in hooger beroep bij het provin ciaal gerechtshofinEriesland, hetwelk den beklaagde van alle rechtsvervolging ontsloeg, als zijnde het feit niet bewezen, vermits een deurwaarder niet be voegd zoude zijn, op zijnen ambtseed te verbaliseren. Thans is door den prok.-generaal van dit vonnis kassatie gevraagd bij den hoogen raad, die vroeger in eene gelijksoortige zaak een arrest heeft gewezen in overeenstemming met het vonnis der rechtbank. Voor den deurwaarder is het zeker van het meeste belang dat de beslissing van het hof wordt gekas- seerd, en belangstellend ziet men daarom de beslis sing van het hoogste rechtskollegie te gemoet. MAASTRICHT, 19 Deember. Pe kapitein en de officier van gezondheid, die betrokken zijn in het bekende treurige geval van den milicien M zullen heden opnieuw voor den krijgsraad te 's Bosch verschijnen, om kennis te nemen van de afgelegde verklaringen der opgeroepen getuigen. Het laat zich hieruit voorzien, dat deze zaak hare ontknooping nabij is. BCITE3LASD8CHE T1JDIM. FRANKRIJK. PARIJS, 20 December. Het gemeentebestuur te Nantes heeft zijn ontslag genomen, omdat de aan vrage om ontslag, ingediend door den maire en goed gekeurd door den prefekt, ingetrokken is. Als een bewijs dat men in Frankrijk enorme prijzen durft besteden voor de kunst, diene het vol gende. Bij de firma Goupel werd voor eenige dao-en geëxposeerd eene schilderij in waterverw, voorstel lende »een Arabier zijn gebed doende". Dit stuk dat als bijzonder schoon wordt goroemd, moest 20.000 francs kosten, welke prijs zonder bezwaar onmiddel lijk door den bankier Oppenheim daarvoor werd be taald. De minister Jules Simon heeft den inspekteur over het onderwijs, over wiens ongeloof mgr. Dupan- loup in de nationale j vergadering klaagde, op wacht geld gesteld en de minister Goulard heeft den burge meester van Nantes, die bij de ongeregeldheden in die stad bij den terugkeer der pelgrims uit Lourdes een dubbelzinnige rol speelde, afgezet. Deze feiten bewij zen, dat de invloed der rechterzijde begint te klimmen. Voorts heeft zij besloten van 23 dezer tot 6 Januari vacantie te nemen, weikon tijd de heer Thiers waar schijnlijk te Parijs zal doorbrengen. De kommissie van 30 beeft op nieuw besloten de quaestie der ministeriëele verantwoordelijkheid afzon derlijk uit te maken. Naar aanleiding van verschillende geruchten om trent beweerde albetalingen op rekening der oorlogs schatting is uit officiëuse bron het volgende aan de Parijsche dagbladen medegedeeld »Het gerucht, dat er onderhandelingen over de afbetalingen van het vijfde milliard zouden zijn aan geknoopt, is voorbarig. Den 11 dezer is er eene som van 200 millioen gestort tot afbetaling van het derde milliard. Op rekening der leening is reeds, gedeelte lijk ten gevolge der vervroegde stortingen, een totaal van twee milliarden gestort. De regeering zou dus reeds in staat zijn terstond tot de betaling van bet vierde milliard over te gaan, doch de verplaatsing van eene zoo aanzienlijke som zou wellicht tot een geld- krisis aanleiding geven. Om die reden gaat de regee ring voort met aan Duitschland, even als tot dusverre geschiedde, maandelijks 200 millioen uit te betalen. Men kan dus nu reeds berekenen, wanneer de ge- beele ontruiming van het grondgebied zal kunnen plaats hebben, en wel omstreeks de helft van bet jaar 1873. Om dat doel te bereiken zullen alsdan, volgëns het laatste traktaat, geldelijke .waarborgen aan Duitschlaud moeten gegeven worden. Het tijdstip is echter nog te ver verwijderd om daaromtrent nu reeds in onderhandeling met Duitschland te treden." ENGELAND. LONDEN, 19 December. Vier gasstokers, die tijdens de behoefte aan stokers in Londen, de gasfabriek te Kingston plotseling verlieten om gebruik te maken van de hoogere loonen te Londen, zijn door de over heidspersonen in de wijk the Borough genaamd, tot veertien dagen gevangenis met strafarbeid veroor deeld. Tegenover de veroordeeling van vier misdadigers tot de doodstraf, staan drie nieuwe moorden en eene poging tot vergiftiging. Een man doodde zijn vrouw en is ter dood veroordeeld en eene vrouw, die half beschonken was, vermoordde baar man. Beide laatst genoemden waren aan den drank. Een vrouw werd vermoord door een onbekend persoon. De poging tot vergiftiging werd gedaan door een knaap van 12 jaren, die zoo veel rattekruid uit den winkel zijns vaders wist te verkrijgen als genoegzaam ware ge weest om een dozijn personen te dooden. Hij bad dit in een kop thee geworpen, dat hij zijn stiefmoeder boven bracht. Deze was reeds vroeger zeer onpasselijk geweest, na het gebruik van een kop thee, waarin geen rattekruid genoeg gemengd was om den dood te ver oorzaken, en scheen achterdocht to koesteren, zoodat zij later de thee wegwierp en een groote hoeveelheid wit bezinksel ontdekte. De knaap werd tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. De hoofdopziener van een armenhuis (werkhuis) werd tot 12 maanden gevangenisstraf met strafarbeid veroordeeld, dewijl bij eene vrouw met baar kind toe gang geweigerd had op een stormachtigen avond, en daardoor, volgens de aanklacht, den dood van het 'kind veroorzaakte. Het getal armen i 35.724 en dat der makende een totaal mindering is van 33.968 vergeleken b iij 1869, een versch: jaciite luehfc«gesteld thans. Het nieuws va belangwekkende be tot zeerampen, en dit richt. De lage landt Kidderminster staai jtinton werd eene Jen vloed medegesl eveu, door een schat Aard raakte, te wi stroom medegesleep lield, begon Vrijdag De Nederlandsck iin naar Manzanill: aiming redde ziel trandde de Engelse naar Melbourne, e vuur pijl lijn gered De Engelsche bar jk havenhoofd te r. uig geraakten verv èeepswant. De oor bet vallen van ;ierf doordien de i •erden weggespoeh ougen werden door 'iie lijn loopt, gere ging, sloeg het schip maar kwam weder redden, gelukten; hulp verleende, ver kort nadat bij gelan man, die uitging om door eene geweldig 'aejjëii in zee, waar De bemanning d op de Goodwin Sam Onder do andere stranden voor van kernen naar Rotter letroleum uit Phik verbrijzeld op de Fr: pen zijn zes door [t?red. Donderdag avond uitgezonden dat ni ffacht. Te Leeds viel Dó drie voet hoog en iterken wind en vod D U I De A reuzzeüung de landraden, die kreitswet gestel hun mandaat, óf Madrid, 20 Dec «n gisteren den eed Zorilla zal heden opheldering geven ontvouwen. De dagbladen zei hor de op Portoricc 21 December. Jekreten, wijzigendi terie, geeft de lieer Irisis, levert een tegenwoordigen tot ipstand weldra geëii 100 spoedig mogelijk hn aangeboden tot fico. I11 antwoord a Zorilla er bij, dat hij tot Cuba zal invoert nog een insurgent is ROME, 20 Decern medegedeeld dat de Hij lijdt aan eer ernstig karakter bec bracht. De koorts ROME, 22 Decern nieuwe vertegen woo 'Elanden bij het hof NEW-YORK, 22 r'ag van de Erie-spot ^0 schikking gekoi

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2