stranding van het hamburger barkschip //Franklin". Poor een ooggetuige wordt ons het volgende ge meld, betreffende de verschrikkelijke stranding van het onlangs te Vlieland verongelukte Hambur ger barkschip Franklin. //Tn den vroegen morgen van 11 December jl. ontwaarde de klaringschipper 13. Snooy in noord- wiste richting van tijd tot tijd vuurpijlen, die als seinen van een in nood verkeerend vaartuig werden afgeschoten. Terstond snelde Snooy dorpivaarts, om autoriteiten en dorpsbewoners zijne ontdekking mede te deelen. Het duurde dan ook niet lang of de burgemeester, vergezeld van schipper T. de Waard, R. van Westen en ooggetuige, waren nevens het in nood zijnde scliip op het strand aangekomen. De schepelingen, nu aan land menschen ontwarende, heschen hunne vlag, die echter door de nog heer sen end e duisternis niet herkend werd, doch later blek de Neder la ndsehe vlag te zijn, terwijl men can boord de Noord-Duitsche vlag, misschien door de duisternis misleid, ten onderste boven had opge- zet. Allengs werd het aantal dorpelingen aan het 'strand gTÖotety en toen het dag was geworden, zag mén ook vrouwen en meisjes in angstige spanning naar de hulpbehoevenden turen, die hartverscheu rende kreten lieten hoorenjdeste akeliger omdat men geen bijstand kon verleenen, daar de redding boot niet door de paarden over de duinen kon wor den getrokken en de vuurpijl toestel nog geen dienst kon doen. Ten 8 ure ongeveer werd van boord eene sloep gestreken, met drie koppen bemand en aan eene lijn uitgevierd. Nauwelijks had men de bank bereikt, toen door de branding een man uit de boot sloeg, waarop de tweede hem terstond nasprong en de nog overgeblevene in allerijl aan boord werd teruggehaald. Op het zien van de twee met de gol ven kampende schepelingen, begaven de zeelood- sen Adriaan Molenaar en Gerrit Molenaar, met vele anderen hand aan hand een lange schakel vormende, zich te water, doorwaadden het zwin en redden op die wijze twee menschenlevens. Aan land gekomen vroeg men den geredden, zijnde de tweede stuurman en een matroos der Franklinwat de lading van het schip was. Op het antwoord //geen lading, maar 178 landverhuizers aan boord," was ik als van den donder getroffen, en zag op het gelaat van de Vlie- landers ook angstige bezorgdheid, uithoofde geen genoegzame reddingmiddelen aanwezig waren en algemeen werd vermoed, dat de spoedig opkomende vloed het vaartuig zou verbrijzelen. Men beproefde to.en een lijn naar het schip te schieten; de pijl echter zijn doel missende, werd terstond door een tweeden góvolgd, die tusschen den grooten en den fokkemast doorgaande, dwars over het dek vloog,! doch de lijn op eenigen afstand van het schip stuk brak. Wederom werd de scheepsboot aan een lijn uitge laten, doch nu onbemand. Niemand kon echter van het strand de sloep bereiken. Wel waagden som mige moedige zwemmers zich te water, doch zij zien hunne pogingen de -een na de ander mislukken. Eindelijk galmt aan het strand een luid hoera! De loodsen A. Molenaar en G. Molenaar zijn er inge- slaagd van een lijn voorzien de boot in handen te krijgenvervolgens hunne lijn aan de gebrokene te Ivtioopen in een ©ogenblik werk en de verbinding met den wal is daar. „De schepelingen, een paar redders in hunne boot bemerkende, trekken die ras naar boord en laten-op raad van meergenoemde loodsen ook een tweede sloep neer. Beide sloepen, geheel als red dingbooten ingericht, worden nu met een tiental menschen bemand iets wat geen gemakkelijke taak was, vooral met de vrouwen, die, aan een eind touw over boord hangende, met een gunstig zeetje in de sloep werden gestreken, terwijl de kinderen haar later als stukken hout moesten worden toegewor pen. Voorbeeldig was intussclien de orde die hierbij werd in acht genomen, en voor een groot deel dankt men. het daaraan dat alles zoo goed is geslaagd. Onmogelijk is het mij het deerniswaardige schouw spel, ook maar eenigermate, naar werkelijkheid te schetsen; doornatte vrouwen en zuigelingen, som migen bijna van alle kieeding ontdaan, en in den toestand, zoo als ze bij den eersten stoot van het scliip huls over kop de kooien waren ontvlucht, moes ten, dewijl de sloepen niet over de bank konden komen, op de schouders en ruggen der wadende en zwemmende Vlielanders door het p. m. drie voet diepe zwin naar het strand worden gedragen. Het was treffend ie zien hoe hierbij elk zich beijverde; de minste sjouwer^kweten zich van dezen plicht. Nadat men zoo een paar malen een togt met de boo ten had gedaan, kwamen schipper B. Snooy en T. de Waard met hunne vletten, benevens eene sloep van het loodswezen, ook ter hulpe aangesneld, en nu vertoonde zich als het ware een wedstrijd van zelf opoffering en hulpbetoon. Nu de reddingmiddelen zoo belangrijk waren versterkt, duurde het niet lang meer of alle schipbreukelingen waren gered. Het was ook hoogst gelukkig dat dit geschied was, nu de vloed opkwam, de branding weder heviger werd en het schip reeds meer en meer op zijde begon over te hellen. Het is mij niet mogelijk het gevoel uit te drukken dat mij overmeesterde, toen ik de dankbare moeders, hare geredde lievelingen aan het hart prangende, in het zand zag neerknielen, ter wijl zij de betraande blikken opwaarts sloegen, geldige stemmen. Het mandaat tier afgevaardigde duurt zes jaren. Naar men verzekert, is aan de Italiaausche rede ring konccssic gevraagd voor een spoorwegnet ten oosten van Venetië. Daardoor zou Italië in nadere verbinding worden gebracht met Oostenrijk, Beijeren en het Rijndal. Rutnoniö heeft Maandag en Dinsdag een paar <re. wichtige dageu beleefd. In de Kamer van Afgevaar digden werd namelijk gedebatteerd over een voorstel tot afkeuring van de houding der regeering opzichten* de daar te lande zoo ingewikkelde spoorweg-kwestie doch to slotte werd het voorstel verworpen en daarop met 86 teg.m 25 stemmen een votum van vertrouwen in de regeering aangenomen. Het ministerie zal dus geencrlei wijziging ondergaan. Niet alzóó in Zweden. Daar toch is, volgens de Corrcspondancc Scandinave een ministcriëele krizis ontstaan, doordien de minister vau Buitenlandscho r/„i/T)i.iPi- oorzaak tot dien stap wordt genoemd eeu oneenigheid tusschen hem en den minister van Marine, aangaande de voorgenome reorganisatie der vloot. Daar dc Zweeclseke gezant te St. Petersburg, generaal Bjornst- jerua, in alle haast per telegram naar Stockholm is ontboden, wordt deze reeds als de vermoedelijke opvolger van graaf Platen aangemerkt. of bij het zien vaneen schipbreukeling, die een I Zaken, graaf Platen, zijn ontslag heeft genomen. brave Vlielander vrouw naijlde, welke zich met het 1 l~i' '1:~~ ~AJL verkleumde wicht huiswaarts spoedde. Ilier zag ik hoe een Vlielandsche schoone zich van eene klee- dingstuk ontdeed en het een doornatte afgetobde natuurgenoote aantoog; daar weder bemerkte ik hoe eene moeder zich den boezem ontblootte en het uitgeputte kind eencr vreemde zoogde. In dén woord, de door de brave Vlielanders beloonde men- schenmin deed mij warme sympa'hie gevoelen voor de bewoners van het schier vergeten eiland, welk gevoel nog toenam toen elk voor zich eenigen der geredden wilde [zorgen en huisvesting verleenen. „Van de vele strandingen, die ik bijwoonde en waarbij ik van alle denkbare ellende ooggetuige was, trof mij nooit een schouwspel inniger dan het hier verhaalde; en wensch ik vurig zoo iets nooit meer bij te wonen. Naar ik verneem is het schip eenige uren na de stranding verbrijzeld en hebben vele der arme emigranten al hunne bezitting bij deze schip breuk verloren. Nog wordt mij gemeld dat een stoomschip uit Hamburg heden de schipbreukelin gen van Vlieland heeft afgehaald, waar zij door de gegoede burgers eenige uagen lieflerijk waren verpleegd." (II. en N. Ctr.) Als OVERZICHT VAH HET BUITENLANDSCH NIEUWS. De Bïen Public bevestigt, dat men sedert Maandag veel is gevor derd op'den weg dei* verzoening. Men ge looft dat de kommissie zich met het beginsel der Eer- Kamer zal vereenigen, maar dat het eerst zal worden toegepast nadat de tegenwoordige Kamer uit een zal zijn gegaan. In de nationale vergadering is een voorstel aange nomen tot ondersteuning van de Elzassers en Lotka- ringers die de Fransche nationaliteit behouden heb ben en is besloten van 23 dezer tot 6 Januari a. s. uiteentogaan zonder een permanente kommissie te benoemen. De president der Kamer zal echter het recht behouden, om de vergadering buitengewoon bij een tc roepen, indien hij het noodig acht. De Kamer heeft eindelijk de vijf eerste artikelen van de wet op de middelen aangenomen met een amendement waar bij de belasting op de hypothecaire schuldbrieven wordt afgeschaft. De regeering had zich met dat amendement vereenigd. Verder is er een voorstel in gediend om de belasting op de grondstoffen eerst in 1874 intevoeren. Er is besloten dit voorstel te behan delen na de diskussie over het budget. De Kamer heeft het ontwerp tot intrekking der verbeurd verklaring van de goederen der familie Orleans' bij de derde lezing aangenomen Uit Berlijn meldt mGn: De Provincial Correspondent bevestigt, dat Bismarck als minister-president weuscht af te treden, maar de portefeuille van buitenlandse he zaken wil behouden. Do Iireuzscitung meldt dat al de leden van land raden, die tegen de Kreisordnung gestemd hebben vóór dat het alternatief was gesteld of hun mandaat zullen moeten nederleggen of ontslag hebben te ver wachten. De ontwerp-kieswet voor den Oostenrijkschen Rijksraad, van Cislcithanie, is ingekomen. De grond slagen der hervorming van het kiesstelsel zijnDe leden van den Rijksraad worden benoemd bij reebt- strcckschc verkiezing. Hun aantal wordt met 120 vermeerderd. De vertegenwoordigers van het groote roudbezit en van het platteland worden ieder met 50 pCt. vermeerderd; in de steden en op het platte land wordt nagenoeg overal ieder afgevaardigde in een afzonderlijk distrikt gekozen. Ieder kiesgerechtigde voor den Landdag is dit ook voor den Rijksraad. Dc stemming geschiedt met briefjes, op het platteland door een op dezelfde wijze gekozen kollege, in de steden of distrikt. Tot de benoeming wordt vereischt de vol- zoowel dc burgemeester en de luods-koinimssaris als strekte meerderheid van het aantal uitgebrachte BflTlMDSCllE TIJDM. FRANKRIJK. Naar de AlXa Siècle verzekert, zóu Bazaine den minister van oorlog een schrijven hebben gozouden, waarin hij zich beklaagt over den langzamen voort gang der tegen hem gerichte instruktie. Hetzelfde blad verzekert ovorigens, dat die instruktie thaus ge heel is afgeloopon, en er niets meer te doen overblijft dan het opmaken van het rapport aan het ministerie, en de overschrijving der bij do verdediging mede te doelen stukken. ENGELAND. Een vreeselijke storm woedde den 18 December op de kust. Uit Shields, Malton, Grimsby, Hartlepool en St.-Andrews komen berichten van vele schipbreu ken en van andere schade. Eene groote uitgestrekt heid van het graafschap Leicester is ten gevolge van de aanhoudende regens overstroomd. In het graaf schap Derby is een voet hoog sneeuw gevallen.Do telegrafische gemeenschap met Liverpool, Leeds en Hull is sedert Woensdag jl. afgebroken. De rivieren zijn aanhoudend wassende. De omstreek van Lea mington is een groot meer. DU1TSCHLAND. In verschillende plaatsen van Hannover is op den 7den dezer 's middags te 2 uren eene aardbeving gevoeld. Men hoorde een geluid als van een ondur- aardschen donder en voelde daarop duidelijk eene beurtelings rollende en stootende beweging. Deuren sprongen open, muren bewogen zich, enz. De aardbe ving duurde ongeveer acht tot tien sekonden. B E L G I E. Het plan om Brussel tot een zeehaven te maken moet thans weer zijn opgenomen door de vermaard» ingenieurs Henry Lee en zoon, die aan het Amster- damsche Noodzee kanaal werken. Reeds moeten zeer praktische plannen vervaardigd en buitengewono groote kapitalen beschikbaar gesteld zijn. AMERIKA. De commissie, benoemd tot het inleveren van een bericht over de Mexikaansche invallen in Texas, heeft haar werk verricht. Daaruit blijkt, dat op eene uit gestrektheid van 500 mijlen, alwaar het onderzoek heeft plaats gehad, de door de Mexicanen aangerichto schade 30 millioen dollars beloopt; de door hen ge pleegde moorden niet medegerekend. De commissie beveelt aan, do grenzen door lcavallerie te beschermen, omdat anders zeker een roofkrijg is te wachten. - De brand in Boston is door andere hevige bran den in Brooklyn en elders gevolgd. Deze maand is voor de assurautie-kompagniën zeer ongelukkig ge weest, en toch is het aantal die hare betalingen moes ten schorsen gering, en men mag daaruit wel afleiden dat ons stelsel van verzekeringen over het algemeen vrij goed is. Zij hebben echter besloten de premiën aanzienlijk te verhoogen, ten einde daardoor haar sur plus te vermeerderen. Dat deze maatregel niet overal bijval vindt, laat zich begrijpen, want de verzekerden zijn niet genegen op die wijze zeiven het kapitaal der kompagniön te vergrooten. Intusschen zal men er wel bon grê mal gré in moeten berusten, want nu de kom- pagniën zich vereenigen, moet men wel bij haar te berde komen. Terecht mag men dus zeggen dat dc brand te Boston een publieke kalamiteit was, waar iedere eigenaar voor belast wordt. Verkoopiii De op gisteri petroleumketels, verkocht voor f Gisteren \i telijk bestuur te 1° het aanleg kanaal in den 5 lieer J. Verkuyl 2° het onderll deze provincie; verschillende aan drag van 2728 3° het nitnem van sluisdeuren a' aangenomen doo ƒ5300. GEM El De toestand overstroomingen staat het water v vele plaatsen als en naburige stra men moet loopen^ er aftuimelt en 1 op het Nicuwlan Meerliem, Molen1 wijk der Nieuw Reep enz. is allesl val zijn de bewq Ottogracht kunii niet meer verlaten, schapen, waarin j den toegang tot gasthuis is gedeq warmings- en ve nen werken, en| worden genomen de volkrijke wij Koepoort en Ret ten. De Drongen: aan de zwemsclu water tot aan hel van Ledeherg ree is geheel geïnundt en fabrieken ondd loostraat, Geluksj en de ojde Vest z geloopen. „De k Gent, lagen te z huishoudens zijn doet men de noodii zijn gesloten. Sti lik heb al drie stoj over mijne deur Nabij de St. Li<j heeren Leirens, en mag men de sell 1 francs stellen. 2 hebben al de in\j eenigd en een g van een zeker gei Het water begint' lom in den nood (voorzien door hel jis gedaan om lie. Igoede resultaten In dat spoedig het erj Dc run le^n der-Oostenrijk, ii de Bukowina, in scheiden deelen va scheiden Russisclj terwijl in die van I jpest" heerscht. Oj regelen tegen liet Te Briinn ij hetwelk in alle ri volkomen geslaag juten en het schip 1 naar het roer. ZE B Olga, Silfurus, hamburg, beide na fc Goole, Gend. tyth, Vlissingen.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2