BllTEMAMSCHË TIJülMJEiV. hare taak volkomen ver- ten ceuenaale isatie ten einde gebracht dgens dat de nationale edreigd tegen hen die hot at ontbinding ten doel eno redevoering in -vijf ;ijnor woovden kon do, iet bedekken, en hij 2elf lij zeide, dat hij zich om- ;bat geen illuzie maakte. iij het bewijs te leveren, tueerend recht niet be- ilechts door 51 /2 millioen en, d. i. nauwelijks door thans ten behoeve vau ng reeds meer dan een verzameld, en, als de Ld wilde hebben, zon zij beid zien aangroeien. Gambetta's rede niel •g d'Audiffret-Pasquior m Gambetta in heriiine- it dat hij reeds in 1870 et recht van den sterkste ;ker betreft, bij verwerpt banden speelt van de In naam der vrijheid ralen aan het gezag. Ilij wapenstilstand dor par ienkomst van Bordeaux enwoordigen stand vau ;auieke wetten te maken te onderzoeken. Hij bu ik te vereenigen op hut eve belangen en der par idigt met te zeggen, dat adikalen dan bun medu- bekende revolutionaire e opheffing van den slaat rleenen eener algemeenc ren kommunisten heelt ng geschorst. vooral de heer Eaoul ouis Blanc beantwoord- Commune bjsckuldigdi eering zich by uiondc van :on. De minister weör- •standers der ontbinding, 2 Nationale Vergadering iding uitspraak te doun. nt meer bevoegd dau de ufaure voor, overtegaau irklaarde, dat de mins- den geven. .gegejuickt door de r< ze te doen aanplakken rijk. !-Croix ondersteunde du ivaarop deze met 490 tu- enomen. ing heeft geweigerd aan voldoen, om ten gunste Italië tusschen beide tc heeft bij den Rijksdag de grooting over 1873 inge- r meerdere opbrengst der rslag werd met levendige naakten in alle opzichten naar aanleiding vau het Pruisisch minister zou skanselier zou blijyon 1 van het Rijk. Gelijk do als koning vau Pruissen, Rijk verbondon zijn aau eken staat. Het belang is.en's ministerie bestuurd ,n 't Rijk." rijft: Wanneer Bismarck iemt als president van liet vangt een krisis aan, die m kan. Het bestaan van in gevaar gebracht en do j.binet wordt dan nood- iazal en Goethals hebben •aagd, omdat deregeenng ïvallen in de Kamer op tbonden. .n den staat Louisiana, om "iteiten, heeft niet die ge* 3. Zij is na eenige ouder- gekomen. FRANKRIJ K. Het water van de Loire hoeft den spoorweg tus schen Mauves en Thouaré, bij Nantes, overstroomd. De spoorwegmaatschappij te Orleans heeft den dienst, zoowel voor het personen- als goederenverkeer, tus schen Ancenis en Nantes geheel gestaakt. Een verschrikkelijke storm woedde den lOden dezer te Parijs. Op vele plaatsen werden pannen van de daken, en ook sckoorsteenen van de huizen weg geslagen. Tengevolge kiervau werden verscheidene persoden, die door de vallende brokken steen getrof fen werden, gedood of gekneusd. Op de Place de VEurope werd eene vrouw tegen den boog der brug geworpen, waardoor zij ernstig werd gekneusd. Alle vladen die van bet Nijverheidspaleis wapperden, zijn varTden vlaggenstok gescheurd. Van het Paleis Royal werden groote steenen uit de nog in staat van ruïnes verkeerende muren weggeslingerd. Tal van deuren en vensters zijn beschadigd en boomen ontworteld. De president der Franscke republiek heeft den heer Léón Renauld, prefekt van politie te Parijs, gedetail leerde opgaven gevraagd van de door dezen laatsten storm in de stad aangerichte schade. Het resultaat van het hierop ingestelde onderzoek toont aan, dat heli geheele bedrag der schade in Parijs beloopt 150.000 francs. ENGELAND. LONDEN, 14 December. Eergisteren is een der gasstokers van de fabriek to Bow Common tot drie maanden gevangenisstraf met dwangarbeid veroor deeld, omdat hij zijne makkers aangemoedigd had tot werkstaking. Een der laatstgenoemden werd tot zes weken derzelfde straf veroordeeld. Gisteren veroor deelde het politiehof te Woolwich verscheidene gas stokers insgelijks tot zes weken gevangenisstraf met dwangarbeid. Ook te Hull is een stoker tot eene maand gevangenis gestraft, omdat hij plotseling zijn werk verliet. Do beschuldiging van samenzwering en bedreiging, met betrekking tot het eerstgenoemde ge val, werd° niet geldig verklaard. Ook nam de heer Pa«et, die de straf oplegde, niet aan, dat het de be klaagden was Londen in ongelegenheid te brengen. De desniettemin opgelegde straf en evenzeer die, welke de overige stokers ondergaan, schijnen dus zeer zwaar, en aangezien de wet geene bijzondere bepalingen be treffende gasstokers bevat, zoo moet men aannemen dat het plotseling verlaten van een dienst strafbaar is met minstens een maand gevangenis en dwaugar- beid. Het is te vreezeiï dat dit ontevredenheid zal veroorzaken'. Of het gerucht, gisteren in een der dagbladen voor komende, het govolg is eener reaktie van de straffen aan de gasstokers opgelegd, of dan wel eene opwek king daartoe dienen moet, kan alleen de tijd leereu. Er zou namelijk bij het spoorwegpersoneel te Londen een algemeen voornemen bestaan om zekere eischen tij stellen en ingeval van weigering kennis te geven dat zij met 2 Januari 1873 het werk zullen staken. Een werkstaking door bij de spoorwegen aangestelde personen ware niet licht te verhelpen. Machinisten, seiumannen en kondukteurs op spoorwegen zijn per sonen die bezwaarlijk op stel en sprong door andere vervangen kunnen worden. Op het spoorwegstation Mirfield, omstreeks een uur van Dewsbury, sprongen twaall vaatjes petro leum. Aan eeu der mannen op bet station werd een dijbeen verbrijzeld en een andere werd zwaar be schadigd. Mevrouw Brown, die in de aanzienlijke wijk Mapfair te Londen woonde, heeft een half millioen p. st. nagelaten, wolk kapitaal, bij ontstentenis van erfgenamen, aan de kroon vervalt. Zij had ééne doch ter, wijlen de viscountess Alte, die 150/m. naliet tot oprichting van slachtershuizen in de buitenwijken van Londen en een aanzienlijke som aanwees tot het minder moeielijk maken van Snow Hill en Holborn Hill in Londen voor paarden of trek- en lastdieren om die hoogten te beklimmen. (Globe.) Naar men zegt zon de redaktie van den Daily Telegraph den beer Smith carte blance gegeven hebben om naar het Oosten te vertrekken, ten einde verdere ontdekkingen te doen. Men weet dat de heer Smith onder de Assyrische oudheden in het Britsche muse um tafelen ontdekt heeft waarop legenden aangaande den zondvloed gegrift waren. De stoomboot Courierdie, naar men dacht, vergaan zou zijn, is gelukkig behouden te Southamp ton aangekomen. Het vaartuig had zoolang op zee gezwalkt dat de steenkolen verbruikt waren, en het werd eindelijk door een ander schip op sleeptouw ge nomen. Daarentegen verneemt men het aanzeilen en vergaan van een schooner van Hull naar Yar mouth bestemd, welke door een stoomboot, wier naam onbekend bleef, in den grond gevaren werd. De bemanning redde zich in de boot en zwierf twee dagen op zee, gedurende welken tijd een jongen van koude omkwam. Door een Duitsch schip opgenomen werden die lieden opeen ander overgeplaatst en te Dover aan land gebracht. De stoomboot verwijderde zich zonder hulp te verleenen. Een telegram uit Alexandria meldt dat sir Bartle Er ere aldaar is aangekomen, op zijne reis naar Zan zibar. OOSTENRIJK. De heer Eelder, Burgemeester van Ween en, heeft, in strijd met het gevoelen der meerderheid van den gemeenteraad, in den Beneden-Oostenrijkschen land dag gestemd tegen de wijziging van het reglement op de verkiezingen in de hoofdstad. Naar aanleiding daarvan hebben 22 leden van den Weener gemeente raad eene interpellatie onderteekend, waarin van hem werd geöischt, te verklaren boe zijne houding in den Landdag was overeen te brengen met zijne positie als burgemeester. Voor het geval dat hij zich daarover niet voldoende kon rechtvaardigen, en hij toch zijne be trekking als burgemeester wilde behouden, verklaarden de interpellanten hun mandaat te zullen nederleggen. De heer Felder antwoordde, dat hij naar zijne ovor- tuiging had gesproken en gestemd. Zoo men die ver klaring niet voldoende achtte en de meerderheid van den geheelen raad op grond daarvan verlangde dat hij als burgemeester zou aftreden, was hij bereid om oogenblikkelijk zijn mandaat neder te leggen. Hij zou daartegen geen bezwaar maken, vooral niet nu hij gedurende de laatste vier jaren in zijne betrekking zoodanig met werkzaamheden is overladen, dat hij in al dien tijd geen vier dagen rust heeft gehad. Hij had in den Landdag zijn plicht gedaan. Wel hadden eenigo raadsleden getracht, pressie op hem uit te oefenen om Rem tegen zijne overtuiging te doen stem men, maar hij had die pogingen verijdeld, om do een voudige reden dat hij zich zelf onwaardig zou hebben geacht Burgemeester te blijven, als hij zich had laten overhalen om zijne overtuiging geweld, aan te doen. Na deze verklaring volgde een scherp debat. Eenigen trokken partij voor, anderen tegen den burgemeester, en beide partijen gingen daarin soms de parlementaire vormen zoodanig te buiten, dat liet deloat eene vrij onstuimige scène opleverde, tot er met 65 tegen 36 stemmen werd besloten over t'e gaan, tot de orde van den dag. Do 22 interpellanten hebben alstoen de zaal verlaten en des avonds hun mandaat nedergelegd. ITALIË. Uit Ferrara schrijft men 'dat de ellende onder de lieden die door de overstroomingen van November zonder dak zijn, zeer groot is. Ware het weder gun stiger, dan zouden ze werk kunnen vinden, maar de onophoudelijke regen verhindert dit en zoo zijn ze ge dwongen werkeloos te blijven on op de publieke lief dadigheid te teren. Men berekent dat in het noorden des lands 50.000 mensclien in dezen toestand ver- keeren. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Apeldoorn schrijft men van den 13en dezer: Ofschoon hier Zondag nog geen sneeuwvlokje was gezien, had het tusschen de Woeste heuvel (halfweg Arnhem) en hier zoo sterk gesneeuwd, dat de dili gence drie kwartier te laat aankwam. In den afge- loopm naclu is ook hier veel sneeuw gevallen en kwam daardoor de postkar van Utrecht op Deventer ineer dan een uur te laat. De vorige week is te New-York bïand uitge broken in een logement in de vijfde avenue, bij welke vijf uienschen, meest op de bovenste verdie ping logeerende dienstboden, zijn verbrand of ge slikt. De schade wordt berekend op 300.009 dollars. De politie heeft eene geheele bende dieven aangehouden op de veemarkt te Villetta, die daar door overklimming des nachts zich meester maak ten van stukken vleescli. De Seine te Parijs wast meer dan een centi meter per uur, zoodat de toestand steeds verergert. In de Rue Nicolet en de llue Yirginië staat het water meer dan 72 centimeters hoog. De bewoners hebben in vaartuigen de vlucht genomen. Men tracht zooveel mogelijk de kelders van het entrepot tegen het indringen van het water te beschermen. In het Quartier de la Monuaie en het Quartier des Augustine dringt het water in de kelders. Men schrijft uit Batavia: Gedurende den loop dezer maand bezocht het hoofd van het gewestelijk bestuur liet rijk Baroe, tot bijwoning van een door de vorstin gegeven feest, ter viering der plechtigheid van het slijpen der tan den harer oudste dochter. Ook verscheidene Cele- besche vorsten, vorstinnen en rijksgrooten, waar onder het gausche hof van Goa en de vorstin van Soepa en Alitta waren bij deze plechtigheid tegen woordig. Een nieuwe bijdrage lot liet gevangenisstelsel te Japan. Een zekere Engelschman, Noble genaamd, werd, wegens beleediging van de bevoegde au'oriteiten, tot een week gevangenisstraf veroordetdd. Daar er geen Engelsclie gevangenis te Osaka was, biacht men hem in een Japansche. Het gevolg hiervan was, dat de ongelukkige, die als een wild dier in een kooi met ijzeren spijlen, ter nauwernood ruim genoeg om er in te kunnen liggen, werd opgesloten, binnen 5 dagen overleed, ofschoon zijne gezondheid op liet oogenblik der gevangenneming niets te wenschen overliet. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat de ongelukkige Engelschman dikwijls in een aanval van waanzin met razende woede de spijlen zijner gevangenis schudde. Volgens verklaring van den geneesheer was beroerte de oorzaak van zijn dood. Behalve den ontzettenden brand te Boston, hebben er in den laatsten tijd nog verscheidene andere groote branden in de Vereenigde Staten plaats gehad. In de stad Jersey brandden den 20en November jl. een tabakmagazijn, een hojtzagerij en verscheidene andere gebouwen af; de schade be droeg ongeveer 800.000 dollars. Te Lixington, in den Staat Kentucky, werden daags daarna 19 ge bouwen in de asch gelegd, waardoor 600.000 dol lars verloren gingen. Denzelfden dag verwoestte het vuur tweederden der stad Galva, in den Staat Illinois, hetgeen een verlies berokkende van onge veer 300.000 dollars, en ook den 23en November woedde een hevige brand te Sarantou, in den Staat Pensylvanië. De paardenepidemie schijnt daarin een groote rol te hebben gespeeld. Berichten uit Görz deelen treurige bijzon derheden mede omtrent de overstroomingen in Illyrië. De kleine bergstroomen, die de bronnen van de Isonzo vormen, zijn tot ongekende hoogte en kracht gewassen, sleuren rotsblokken mede en ^vernielen den arbeid van vele jaren, terwijl zij daarenboven velden, weiden en tuinen voor eenige volgende jaren voor alle produkten ongeschikt maken. Tusschen Karfreit en Raibl in Karinthie is het verkeer geheel gestremd, daar de wegen over groote afstanden zijn verwoest, en de bruggen ver nield. Alle waterwerken en ook verscheidene her bergen zijn weggeslagen; de wintervoorraad is door het water bedorven en de nood heerscht alge meen. Ingenieurs en werklieden zijn overal bezig, doch hun arbeid is te vergeefs, daar de aanhoudende regens in het Isonzodal al hunne pogingen om te herstellen of te bewaren verijdelen. Thiers heeft de Birmansche gezanten, die on langs te Londen waren, in audiëntie ontvangen. Het hoofd der ambassade heeft den vurigen wensch van het Birmausch gouvernement te kennen gegeven, zich aan te sluiten bij de Europeesche beschaving, en wenschte zich gelukkig met de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen zijne regeering en Frankrijk. Thiers antwoordde hierop dat hij blijde was over deze vriendschappelijke betrekkingen, en verzekerde al wat in zijn vermogen was tot derzel- ver handhaving en ontwikkeling te zullen aan wenden. De jfigaro verhaalt, dat prins Napoleon gevan gen zit in zijn kasteel van Prangrins. De wateren van het meer van Genève, eensklaps ontzaggelijk gestegen, hebben een dijk doorgebroken; zoodat het eigendom van den prins geheel is overstroomd. Z E E T IJ D I N G E N. BINNENGEKOMEN. Union Bayonnaise (s), Duram, Bayonne. - Marmion (s), Bavff, West-Hartlepool. - Maij (s), Aans, idem. - Falcon (s), Leader, Leith. - Aguila, Seator, idem. - Times (s), Fulton, idem. - Astronom (s), Krullc, Hamburg. - Gladstone (s), Broft, Middlesbro. - Velo city, Brander, Buenos-Ayros. - Aretilï, Darruarij, Skelleftea. - Vertrouwen, de Vries, Riga. - Hitena, Smith, Boston. - Freija, Olsen, Norge. - Heiurick Bahlras, Ziepeke, New-York. - Sweden (s), Brun, Glasgow. - Kepler (s), Eills, Buenós-Ayros. - Signo, Ivcrsen, Skelleftea. - Thale (s), Dakla, New-Castle. - Bardén, Lundstrom, Skutskar, allen naar Antwer pen. - Richmond, Murraij, Londen, Brussel. - Maid kent, Woods, Londen, Gent. - Gustav Diesing, Matz, Dantzig, idem. UITGEVAREN. La Louize, Cornc, Gent. - Louvain, Nilsen, Leu ven. - Gothenburg (s), Smid, Antwerpen. - Astronom (s), Krulle, idem, - Nora (s), Fels, Rotterdam. - Rozalist, Suóth, bijlegger.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 3