Te Groningen is eer. fonds opgericht, ten einde behoeftige jongelingen, die aanleg bezitten teonder- steunen, door betaling van schoolgeld of gereed schappen. Dit fonds staat onder beheer van de leeraren der burger dag- en avondschool aldaar. Volgens de N. R. Ct. is het bericht, als zou de Staatskommissie voor het muntstelsel met haar ver slag gereed zijn en lot het invoeren van den gouden standaard hebben geadviseerd, onjuist. In de maand November jl. zijn verongelukt 416 zeilschepen, waaronder 27 Nederlaüdsebe; terwijl nog 11 andere, waaronder 2 Nederlandsche, als vermist worden opgegeven. Voorts zijn in die maand nog 11 stoomschepen verloren en 2 vermist ge raakt. Volgens ©en schrijven van Paramaribo, is in den ochtend van den 3 dezer omstreeks half vijf uur, aldaar een treffend ongeluk gebeurd. Een gezelschap van een zestal heeren vertrok met een stoombootje naar den zeekant om zich met snippenjaeht te ver maken. Zij voeren af nabij den steiger van de lands- ■waag. Op de hoogte van het fort Zeelandiawerd een der stoompijpen open gezet, om overvloedige» stoom te doen ontsnappen. Door het gedruiseh, dat daardoor verwekt werd, schrikte een van het gezel schap, de lieer J. A. B. de Mesquita, die met anderen aan het vooreinde, dicht bij de machine zat, zooda nig, dat hij, opstaande om zich meer naar voren te begeven, het evenwicht verloor en achterover inden kolk viel, metlaet ongelukkig gevolg-dat hij, ofschoon een goed zwemmer, onmiddelijk in de diepte zonk en verdronk. Algemeen wordt in dit treurig geval innig deel genomen. Als een liefderijk huisvader en werkzaam lid zijner familie, is zijn dood een onher stelbaar verlies voor zijn diepbedroefd gezin. Het lijk is dierzelfde namiddag opgevischt. BOXTEL, 16 December. Bij het alhier in aan bouw zijnde station had eergisteren een groot onge luk plaats. 'Zekere Jan van Weert, een braaf en oppassend timmerman, is, terwijl hij bezig was op het dak ©enige werkzaamheden te verrichten, er afgegleden. Alhoewel hij op zijne voeten tereeht kwam en men uiterlijk niets aan hem kon zien, schijnt hij ernstige inwendige kneuzingen te hebben bekomen. Immers ofschoon hij spoedig geneeskun dige hulp erlangde, bestaat er weinig hoop op zijn behoud. DALFSEN, 16 December. Van dijk tot dijk ziet •men niets dan water, zoodat alles ©ene zee gelijkt. Indien de toestand niet spoedig verandert, zal voor laag gelegen roggebanden in deze gemeente bepaald veel schade worden veroorzaakt. DIEPENIÏEIM, 15 December. De rijksveld wachter en opziener van de jacht, Beekhuizen, be trapte den strooper S. aan den Viersprong, onder Markelo. Op zeer korten afstand, 3 4 pas, lostte de strooper het geweer, en 't volle scliot trof den veldwachter boven in het been en in den onderbuik, lieden morgen ten 6 ure is hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Hij verkeert m levensge vaar. U GRAVENHAGE, 14 December. Eergisteren avond werd alhier eene vreeselijke misdaad ge pleegd. Aan de Bogt van Guinea woonde eene wedu we, mevrouw van der Kouwen, met eene jeug dige dienstbode. Gedurende den dag van gisteren, Zaterdag, werd er bij herhaling door de leveranciers gebeld, maar niet opengedaan. Des avonds kwamen twee dames van de familie op visite, maar de deur werd «iet geopend. Zij keerden naar hare woning terug, om daarvan kennis te geven aan den heer V., neef van bovengemelde weduwe. Toen ook deze geen gehoor vond, riep men de hulp in van de politie. De officier vau justitie en de hoofdkomuiis- saris van politie, v©rgezeld van een smid, begaven zich naar de woning. Nadat men de voordeur had geopend, die dadelijk opensprong, ontwaarde men, het huis doorloopende, een vreeselijk schouwspel. De dienstbode lag met eeü stoel op het lichaam bij de kachel in de keuken. Men had haar den hals afgesneden. Een eind verder lag mevrouw ook ver moord en verminkt. Men veronderstelt dat eerst de dienslbode en daarna de dame is afgemaakt, daar er sporen van bloed waar te nemen waren van het bed der dame tot de keuken. De sekretaire was openge broken. Geld en effekten zijn voor een(aanzienlijk bedrag gestolen. Men heeft het zilver en de kost baarheden onaangeroerd gelaten; zoozeer zelfs dat de diamanten oorbellen, die mevrouw droeg, haar niet ontnomen zijn. Het schijnt dat men aan den achterkant door middel van braak de woning is bin nengekomen en waarschijnlijk de voordeur is uitge gaan, daar die niet op het nachtslot was. De dieven en moordenaars schijnen zich den tijd te hebben gegond om alles behoorlijk na te gaan, daar er overal bloedvlekken zichtbaar waren, die de groottes hadden van de lamp. Er zijn twee hondjes in het huis, die men onaangeroerd heeft gelaten. De dieven en de moordenaars schijnen hun prooi overvallen te zijn tegen den tijd van het avondmaal, daar het souper nog op tafel stond. Geneeskundigen hebben spoedig het visum repertum opgemaakt. Dat deze droevige gebeurtenis gisteren avond laat, toen zij bekend werd, en ook heden morgen algemeene deelneming en ontsteltenis te weeg bracht, ligt in den aard der zaak. Eene groote menigte bevond zich in den om trek,- waar de snoode daad is bedreven. Het is te hopen, dat het der justitie moge gelukken de bedrij vers van deze gruweldaad te ontdekken. 's HEERENHOEK, 18 December. Gisteren voor middag is door den Eerw. heer Pastoor de eerste steen gelegd voor de fondatiewerken der nieuw te bouwen R. C, kerk en is al dadelijk, door heerlijk weer begunstigd, een aanvang gemaakt met het metselen. KOEVORDEN, 16 December. Naar men ver neemt, zijn thans in Pruissen aan het kanaal van Nordhorn naar de Eeins p, in. 1000 arbeiders werk zaam. Die arbeiders bestaan voor verreweg het grootste gedeelte uit Nederlanders, meestal uit Drenthe en Overijstl; die voor het hooge loon, ineu zegt van f 1.80 per dag, derwaarts zijn getrokken. MAKKUM, 15 December. Jl. Maandag is in de nabijheid dezer plaats een tjalkschip gestrand, ge laden met steenpuin, van Amsterdam naar het V lie bestemd. Het vaartuig is uit elkander geslagen en de drie opvarenden zijn vrij zeker in de golven om gekomen. Het vaartuig behoorde aan de firma Vis ser van Workam en werd gevoerd door schipper H. deVreeze. UTRECHT, 15 December. Naar men verneemt, zijn bij het detachement veldartillerie alhier, uil- sluitend onder de in de laatste maanden aange kochte jonge paarden, zeer velen die aan-katarrhale en droesziekten, in velerlei vormen, lijdende. Van de gevreesde longziekte, die onder de paarden te Amersfoort keerscht, is tot nog toe niet een enkel geval waargenomen. Door de goede behandeling en verzorging is van de ruim 120 jonge paarden niet een gestorven, ofschoon vele ziektegevallen vrij ern stig waren. (U. I).) ZIERIKZEE, 17 December. Heden arriveerde alhier de sleepboot Sliedrecht, kapt. Adams, aan boord hebbende de equipage van de Zweedsche stoomboot J. IV. Wilton, kapt. C. A. Hogland van Gothenburg met een lading ijzererts, bestemd naar Antwerpen. Genoemde stoomboot was lieden nacht op den Banjaard gestrand en de equipage die zich in de booten gered, had, door den reddingschokker no. 2, kapt. G. vanDuin op sleeptouw genomen. De sleepboot intusschen gekomen zijnde ging "men daarop over en begaf de reddingscliokker zich naar het gestrande barkschip Martha Radmann kapt. Berg van New-York naar Rotterdam bestemd, de equipage had zich in de booten begeven en werd door den schokker tussöhen de banken opgenomen en behouden te Burghsluis aan wal gebracht, van waar men onmiddellijk per as naar Zierikzee vertrok. OVERZICHT VAN HET BUITENLANDSCH NIEUWS. In- de Franscke nationale vergadering van Zaterdag jl. waren aan de orde de rapporten over de petitiën betreffende de ontbinding der vergadering. De kom missie koïikludeerde dat op die adressen zou worden overgegaan tot de orde van den dag, en verklaarde tevens dat bij het teekenen der petitiën vele onregel matigheden waren voorgekomen. De heer Descazes, een der drie rapporteurs, stelde voor op de adressen afwijzend te beschikken. De heer Raoul Duval, insge lijks rapportour, kwam op tegen het denkbeeld dat de petitiën het uitvloeisel zijn van een bevel gegeven door dezulken-die de verkiezing van de nationale vergade ring tot 8 Februari 1871 hadden weten te vertragen. Spreker voegde er hij dat het de plicht der nationale vergadering is, kort en goed aan doze beweging en kunstmatige gisting oen einde te makeneerst dan zal de nationale vergadering hare taak volkomen vuld hebben, wanneer het grondgebied ten eeueumT ontruimd en 's lands reorganisatie ten einde »ebra u zal zijn. Hij herinnerde vervolgens dat de nation l Konventie de doodstraf'had bedreigd tegen hendiew petitionnement bevorderen dat ontbinding ten <1 ,i heeft. 0t Daarna hield Gainbettu eene redevoerino- in deelenmaar de veelheid zijner woonden kon de armoede zijner argumenten niet bedekken, en lfij Zt,ic schoen dit te 'beseffen, toen hij zeide, dat hij zich om- trent het resultaat van het debat geen illuzie maakte In de eerste plaats trachtte bij het bewijs te leveren dat de vergadering het konstitueerend recht niet Le- zit, door te beweren, dat zij slechts door 5' millioon kiezers was in 't leven geroepen, d. i. nauwelijks door de helft der bevoegden, terwijl thans ten behoeve van de ontbinding der vergadering reeds meer dan een millioen handteek euingen zijn verzameld, en, als <le Vergadering een weinig geduld wilde hebben, zou zij dit cijfer met verbazende snelheid zien aangroeien. l)oor do linkerzijde werd Gamhetta's rede met warmte toegejuicht. Daarna voerde de hertog d'Audiffret-Pasquior het woord, die het gedrag van Gainbetta in herinne. ring bracht en hem verweet dat hij reeds in 1870 in het wetgevend lichaam het recht van den sterkste verkondigd heeft. Wat spreker betreft, hij verwerpt eene theorie, die het gezag in handen speelt van de bezetenen, die de massa leiden. In naam der vrijheid is hij tegen do komst der liberalen aan het gezag. Hij bezweert do Vergadering een wapenstilstand dor par tijen te sluiten en de overeenkomst van Bordeaux voort te zetten, door den tegenwoordigen stand vau zaken te versterken, door organieke wetten te maken en de aanhangige voorstellen te onderzoeken. Hij te- zweert alle kou^ervatieven zich te vereenigen op het terrein der groote konservatieve belangen en der par lementaire vrijheden. Hij eindigt met te zeggen, dat hij liever het slachtoffer der radikalen dan hun mede plichtige is. Nadat nog Louis Blanc zijn bekende revolutionaire stellingen heeft gelucht, en de opheffing van den staat van beleg te Parijs en het vcrleenen eener algemeene amnestie aan dé nog gevangen kommunisten heelt aangedrongen, wordt de zitting geschorst. In de avondzitting was het vooral de heer Raoul Duval, die èuGambetta èn Louis Blanc beantwoord de, en hen van heulen met de Commune b-'sehuldigdi Eindelijk kwam ook de regeering zich bij monde vau den minister Dufaure verklaren. De minister weör- legde.de theorieën van de voorstanders der ontbinding, en verklaarde, dat alleen de Nationale Vergadering bevoegd is omtrent de ontbinding uitspraak te doen, ln ieder geval is zij op dat punt meer bevoegd dan de petitionarissen. Ten slotte stelde de heer Dufaure voor, over te gaan tot de orde van den dag en verklaarde, dat de min s- ters daaraan hunne stem zouden geven. Zijne rede werd levendig toegejuicht door de rech terzijde, en er werd besloten ze te doen aanplakken in alle gemeenten van Frankrijk. De heer Lambert Sainte-Croix ondersteunde de eenvoud'ge motie van orde, waarop deze met 490 te gen 201 stemmen werd aangenomen. De Oostenrijksche regeering heeft geweigerd aan het verlangen der Curia te voldoen, om ten gunste der Roraeinsche kloosters bij Italië tusschen beide te -komen. De minister van finantiën beeft bij den Rijksdag de rekening over 1871 en de begrooting over 1873 inge diend. De zaken staan, door meerdere opbrengst der belastiugen, gunstig. Het verslag werd met levendige toejuichingen ontvangen en maakten in alle opzichten een goeden indruk. De Nationale Zeitang zegt naar aanleiding van het gerucht dat Bismarck als Pruisisch minister zou aftreden, terwijl hij Rijkskanselier zou blijvcu Pruisen is do kern, do ziel van het Rijk. Gelijk de Keizer macht en kracht bozit als koning vau Pruissen, zoo moet de leiding van het Rijk verbonden zijn aan de leiding van den Pruisischen staat. Het belang van het Rijk eischt dat Pruisen's ministerie bestuurd wordt door den Kanselier van 't Rijk." De Spenersche Zeitung schrijftWanneer Bismarcie terugtreedt, zijn ontslag neemt als president van bet Pruisische ministerie, dan vangt een krisis aan, die de grootste gevolgen-hebben kan. Het bestaan van het ministerie wordt dan in gevaar gebracht en de vorming van een nieuw kabinet wordt dan nood zakelijk. De Belgische generaals Chazal en Goethals hebben den Koning hun ontslag gevraagd, omdat de régeeïing hun te lijdelijk was bij de aanvallen iu de Kamer op hooge officieren. De Griekscho Kamer is ontbonden. De weigering der militie, in den staat Louisiana, om te gehoorzamen aan de autoriteiten, heeft niet die ge volgen gehad die men vreesde. Zij is na eenige onder handelingen in onderwerping gekomen.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2