nrE sr IIIMUMIIE TIJÜim BlllTEiliLAMCflE TIJDINGEN. zuu dan de raad, vertegenwoordiger der burgerij, zijn tijd niet beter kunnen besteden dan aan voor stellen over weezen verpleging of weezengoederen? Een noodzakelijk gevolg van dusdanig onbevoegd en ongewensclit optreden is, dat er besluiten wor den genomen,die door de Hooge regeering gecasseerd zullen worden, en kan hieruit niet een derde nadeel voortvloeien? Meermalen is de raad geroepen adviezen aan het Ministerie in te zenden, adressen op te stellen, ver zoekschriften in te dienen. Maar zal het gezag van den raad en de waarde dezer adviesen en adressen winnen bij de Hooge Regeering als deze de weten schap van dienzelfden raad op andere punten heeft loeren wantrouwen. Het tegendeel is te vreezeu en dan niet zonder onze eigen schade; en ook deze schade zou een gevolg zijn, in weerwil van hare bedoelingen, van de han delwijze der meerderheid. Uit aldien hoofde wenschen we, en hier durven wij zeggen, zijn wij de tolk der publieke opinie, dat geen waarheid moge zijn, wat onlangs in den Raad is voorspeld, als zouden nu eerst de moeielijkheden beginnen. Moge de wcozenkwestie en alle ande re van die soort, voor goed van de groene tafel verwijderd blijven. door liet departement van financiën Ontvangen rap porten der ambtenaren van 's rijks belastingen, over dezelfde aangelegenheid uilgebracht. Woensdag is teNeilzen bij publieke veiling ver kocht het hotel met aanhoorigherlen, genaamd //liet Nederlandseh logement," behoorende aan de erven Steenkamp, staande in de Nieuwst raat aldaar. Daarvan is kooper geworden de heer E. van der Bent te Neuzen, voor f 10.210. OVERZICHT VAN HET BUITENLANDSCH NIEUWS. Aan het bureau der N. G. Cl. ligt ter leekcning een adres aan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, houdende verzoek oin de sedert l November jl. gestaakte lokaaltroin op Dinsdag middag 3 ure, naar Middelburg, weder te laten loopen. Vlissingen14 December. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede kamer heeft de minister van oorlog zijn budget breedvoerig verdedigd, en zijne plannen op militair gebied blootgelegd. De gewijzigde vestingwet is gereed, en zal spoedig haar gewonen weg volgen, liet ontwerp over de afschaffing der plaatsvervan gers en nummerv-erwisscling is bij den raad van state. Na beslissing deswege, zal de gezamenlijke indiening der gewijzigde rcilicie- en schutterij wet ten geschieden. Daarop kunnen eerst volgen eene gewijzigde legerorganisalie bij de wet, eene verbe terde indceling van het leger, onafhankelijk van de definitieve reorganisatie en wijders ouderscheideno verbeteringen in sommige wetten en bepalingen, die met liet krijgswezen direkt of indirekt in verband staan. De zaak-Jausen beschouwde hij, voor zoo ver zijn departement betrof, als afgedaan. liet, voor- stel-Kanpeync, om de 3 inillioen buitengewone uit gaven uit de begrooting te lichten, moest de minis ter uitdrukkelijk bestrijden. Ilij durfdezooiets niet op zijne verantwoordelijkheid nemen, en eindigde met een beroep op de vaderlandsliefde der kamer. De minister van Justitie heeft ook het woord gevoerd, en de zaak :ler defensie als eene llegeerings- zaak, als eene zaak van het geheele Kabinet ge schetst. De meerderheid der Kamer nopens de fensie zal eerst blijken- bij de wetten, die zullen wor den ingediend. De algemeene diskussiën zijn ge sloten. De diskussiën zijn gevorderd tot de afdeeling Buitengewone uitgaven. Vooraf is het amendement- Lange, om den ex-kapitein Jansen eene toelage voor het jaar 1873 ady71600 toe te kennen, verwor pen met 53 tegen 21 stemmen. Heden ten een ure voortzetting. Zitting van Vrijdag 13 December Bij de voortzetting der behandeling van hoofd stuk VIII (oorlog) der staatsbegrootïng voor 1873 werd een amendement van den heer Kappeijne van de Coppello om art. 58 te lezen als volgt: Beta lingen voor reeds aanbestede werken ƒ57,000," waardoor dit artikel met ƒ1,140,000 zou vermin deren, verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Het geheele hoofdstuk werd ten slotte aangen men met 46 tegen 32 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, ter voldoening aan zijne toezegging om d e stukken over te leggen nopens den censusaan de kamer ge zonden lo. De adviezen der gedeputeerde stated van de verschillende provinciën, in het jaar 1869 over her ziening van den census uitgebracht. Deze stukken werden vroeger reeds aan de kamer medegedeeld; 2o. de rapporten van de burgemeester van eenige groote gemeenten omtrent den maatschappelijken en huishoudelijkcn toestand van de ingezetenen hunner gemeenten, die tot zeker cijfer in de rijks- direkte belastingen zijn aangeslagen, alsmede de ALMELO, 10 December. In den nacht van 8 op 9 dezer, heeft zekere J. Elberink, wiens reputatie niet van de beste is, te Geesteren, gemeente Tabber- gen, omstreeks middernacht, het raam van het slaapvertrek, en daarna een raam in de keuken van een'geacht ingezeten verbrijzeld. De bewoner vliegt de straat op, waar de laaghartige aanvaller stond te wachten, en met de woorden,/Jou moet ik hebben; nu zal je sterven J" hem een zwaren slag inet een stuk kout op liet. hoofd toebracht. Eene worsteling volgde hierop, doch ten nadeele van den aanvaller, die zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in den loop van den dag aan de gevolgen der ont vangen kneuzingen overleden is. De polieie is van de zaak onderrichtde aangevallene heeft reeds een verhoor ondergaan, doch is op vrije voeten gelaten. AMSTERDAM, 12 December. Volgens telegram, del. gisteren, is het schip Willem van der Voort, kapt. Jaski, van Londen naar Poole, na een anker geslipt te hebben, metadsistentie van een stoomboot en boot-lieden te Ramsgate binnengesleept. ARNHEM, 11 December. De korrektioneele zitting der rechtbank alhier, leverde gisteren een treurig voorbeeld van ontaarding eener moeder. Er stond terecht eene vrouw uit Oosterbeek, die haar zevenjarig dochtertje een tijd lang zoo ergerlijk had mishandeld, dat dit zeker eindelijk zou bezweken zijn, ware de justitie niet tijdig tusschen beide ge komen. De opgaven van het kind, dat, begeleid door haren grootvader, bij wien het tegenwoordig aan huis wordt verzorgd, ter terechtzitting was versche nen hoewel slechts aarzelend en met vele tranen er uitgebracht, werden geheel en al bevestigd door die van ettelijke buurvrouwen, die gezien en gehoord hadden, hoe de moeder herhaaldelijk met de hand, met een stok en met een tang sloeg, en het honger liet lijden, alleen omdat het, zoo als de beklaagde zeide, ongehoorzaam en onzindelijk was. Een ge neesheer, die het kind kort na de ontdekking van het misdrijf had onderzocht, en toen op het geheele lichaam de aanwezigheid van blauwe striemen en builen had gekonstateerd, verklaarde dat hij het ongelukkige wicht thans'bijna niet herkende, zoo zeer was haar uiterlijk ten goede veranderd, sinds hij het had ondefzocht, daar hij toen had gevreesd dat het, vooral ook wegens het geleden gebrek, niet lang meer zou leven. De beklaagde bekende het haar ten laste gelegde, maar hield vol dat het kind zeer ondeugend was. De waarnemende officier van justitie betoogde, dat over dit schandelijk bewijs van moederlijke wreedheid en ontaarding een strenge straf moest worden uitgesproken, weshalve hij een gevangenjsstraf van twee jaren, en drie geldboeten eischte. De rechtbank zal Dinsdag a. s., ten 10 ure uitspraak doen. AriihCl.) BREDA, 11 December. Herhaaldelijk hebben er oneenigheden plaats tusschen de Ilollandsche werk lieden aan de beetwortelsuikerfabriek en de machi newerkers. Deze twisten over den voorrang in het werk en over de natioualiteit liepen heden ochtend zód hoog, dat de gansche brigade der koninklijke Marechaussee daarbij te pas kwam, om aan de vecht partijen een einde te maken. 's HEERENHOEK, 9 December. Er beginnen zich hier enkele gevallen van roodvonk en maze len onder dë kinderen voor te doen, terwijl zeer vele kleinen aan verkoudheid of koorts lijdende zijn zeker een gevolg van het voortdurend ongunstige weder. HELVOET, 11 December. Door een Engelsche vischkotter zijn alhier aangebracht de 15 passagiers van het schip Neach III, welke bevestigen dat het schip op 40 Engelsche mijlen uit den wal ligt. Groe- ree in peiling Z. t. O. Den 9 had do eerste zitting plaats der kommissie ti onderzoek van hot voorstel Dufaure. De meerderW schijnt te volharden in haar plan om do eerste beraai slagingen te begrenzen binnen de uitdrukking van b programma dat zij zich gesteld heeft. Daarom steli cTAudifret-Pasquier voor om de discussie te beging met de ministerieelo verantwoordelijkheid. Amle leden der meerderheid waren van opinio dat de kou missie niet bevoegd was om haar gevoelen uit te spn ken over de kwestie van regeeringsvormdat slechts had vast te stellen de verhouding tusschen vergadering en den president. Op die verschillen! punten viel geen besluitArago wensc'hte dat er gef beslissing genomen werd, vóór men het gevoelen y het gouvernement gehoord hadhetgeen niet aang nomen werd met 19 tegen 8 stemmen. Maar er wei besloten dat de kommissie den hoor Thiers zou hoorn of hy het nuttig oordeelde om uitlegging te geven zelf om een wetsontwerp te formuleeren, en dat v deze beslissing aan den president kennis zou wordo gegeven. De secretaris heeft daarop onmiddellijk he geschreven dat dc kommissie gereed was hem te hooro De nationale vergadering hoeft de beraadsla^n over de begrooting voor openbaar onderwys en eeri dienst ten einde gebracht en een begin gemaakt ra dc beraadslaging over de begrooting voor binnei, landsche zaken. De diskussie heeft zich door goe enkel incident gekenmerkt. Het manifest van de Republikeinscke Unio hoe! den lOden dezer het licht gezien en is van 86 onder teokouingen voorzien. In dat stuk wordt de noodzako lykhcid betoogd, om eon eindo te maken aan de tegen woordige spanning, welke een gevolg is van de ver deeldlieid en onmacht der nationale vergadering. Gelyk te verwachten was is het gewyzigde wetsoiit werp betrofiende de Kreisordnung door het Pruissiscli Heerenhuis aangenomen en wèl met 116 tegen 91 stemmen. De keizer van Duitschland heeft 11 nieuwe lcdei van het Heerenhuis benooind. De Londensche gas-kwestio schijnt geëindigd; d< beschuldigden worden naar den krimineelen rechte: verwezen. De laatsto berichten uit Katalonië gewagen vai het voortrukken van verscheidene Karlistische kom paguiën in de richting van Tigueras, met het doel on zich van die vesting meester te maken. Zelfs wordf beweerd, dat reeds een eerste maal door Karlisten storm geloopen. Gelyktydig wordt aan het telegra fisch agentschap James Mc. Lean geseiud dat oen bende Karlisten de stad Manresa, mede in Kataloniii gelogen, was binnengedrongen, doch door het garni zoen teruggeworpen. Woensdag nacht is te Madrid oen bogin van opr ontstaan. Des avonds werden eenige schoten gelost als signaal voor den opstand. Het garnizoen, bijge staan door de Madridsche vrijwilligers slaagde er spoe dig in de rust te herstellen. Men vermoedt, dat het oproer op touw was gezet in de hoop do nieuwe lee- ning te doen mislukken en zoodoende do regeering in miskrediet te brengen. Do sinds lang aangekondigde aftreding van den Belgische minister van oorlog, generaal Guillaume, is eindelijk een feit geworden. De minister van buiten- laudsclio zaken, d'Aspremont Lijnden, is ad intern met de waarneming der vakant geworden portefeuille belast. FRANKRIi K. Uit Parys wordt gemeld dat, naar de meening die in do diplomatieke ktingen ingang vindt en naar hetgeen dc best ingelichte personen zich laten ontval len, het volgende gebeuren zal: Honderd-duizenden, misschien wel milliarden onderteekeningen zullen binnen een zeer kort tydsbestek geplaatst worden op de adressen houdende verzoek om ontbinding dor nationale vergadering te Versailles. Op gezag van adressen en zich er op beroepende, zal Thiers een coup d'etat doen zoo weinig heftig als maar eenigzins mogelyk is; d. w. z. hy zal de zitting sluiten, de ver gadering ontbonden verklaren en binnen zes weken dt kiezers in het gansche land oproepen om een nieuwe vergadering te kiezen. Met Parys en de groote steden op zyne zijde, zou de president de zekerheid hebben niet op verzet te stuiten en by de verkiezingen in f meeste departementen de zege behalen. Misschien echter zou deze coup cTétat kunnen vermeden worden, indien de meerderheid der vergadering de voorwaar den van den president aanneemt en hare goedkeuring hecht aan de vernieuwing van een deel der kamer. Volhardt zy echter by de tot dusverre gevolgde ge dragslijn, dan is de coup d'etat onvermydelyk, en zal deze gerechtvaardigd worden door Frankryks wil. welke geopenbaard is door het petitionnement Voor de ontbinding. DU BERLIJN, 11 D wordt de rykskanse hier ter stede terug De Kreuzzeitung kabinet eerst na zullen plaats heboe Volgens de Nord gen in den ministt kwestiën tot na d( uitgesteld. Het bof van appe uitspraak gedaan in van medeplichtigh van Langrand-Dun arrest is het veroor eersten aanleg vern Henry en de echtge alle rechtsvervolgin betreft, de hun ten den vóór de failliet- aangaat zij in de za wareu. De duur dei- Langrand uitgesprc bof verminderd to Langrand is tot een De beklaagden were gesteld. GRI ATHENE, 11 D bestaande uit drie s< aangekomen. ZEE Samphire, Rutt, Saij-Port. - Adriar alle drie naar Vliss verstrom, Gothenl New-Castle. - Ge Odin (s), Moll er u j Sutton, Middlesbro (s), Drijden, Zwart den. - Pacific (sj, Dt Leith. - Dageraad, ster Uffelu, Jachs, York. - Nordojin(s) Riga allen naar A City of Ghent (s) Meints, Plaatje, Ri vier naar Gent. - Melanic, He nber Hodge, Sunderland, Venus (s). Dierks Dl Prijzen vi Maandag Op no. 1846, 22 f 200. No, 813 f 2 ƒ1400. No. 9601 Dinsdag 1 Op no. 1426, 9845 11294 en 130742Ö< ƒ400. No. 13558 25000, Woensdag Op no. 3178, 408) ƒ200. No. 2354 en Donderdag Op no. 16868 BURGERLIJKE Van 30 No ver GEHUWD: R. Drielen jd. 22 j BEVALLEN: 1 A. de Kam, j geb. van der Meer, van Gelder, d. Pauwels, geb. Eng Debrue, z. A OVERLEDEN: 1 Konink, 31 j. A Sande 65 j. M weduwe van J. F. N

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2