l!lilTiL\L.\\!)ü(illE TIJDIM. advocaat te Middelburg/ bij Zr. Ms. besluit van 31 Oktober jl., no. IJ, benoemd tot rechter in de arrondisssernentstfiecbtbank te Dordrecht, heeft in de Maandag gehouden zitting van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland den gevorderden ambts eed afgelegd. Er werd deri" 0 te 'Wolphaartsdijk een persoon, met name L. d. tb, door de justitie gearresteerd en naar het huis van arrest te Goes opgezonden, die verdacht schijnt gehouden te worden van schuldig te zijn aan de talrijke aldaar plaats gehad hebbende branden. Zaterdag morgen bij het elkander passeren der treinen van Rotterdam naar 's Hage en van laatst genoemde plaats naar Rotterdam, op de hoogte van Delft, heeft een passagier van den trein naar Rot terdam bestemd, een ledige jeneverkruik door een ruit geworpen in een goederenwagen van den ande ren trein, waardoor een koudukteur, die achter die ruit zat., belangrijk moet verwond zijn. Vrijdag avond werd in het lokaal Nêerlands )V'erhnan een vrij. talrijke vergadering gehouden .om kennis te neinen van de voorloopige statuten en ■over tg,gaan tot de oprichting van een Anti-Zon- dags-arbeidverbond. De verschillende standen der maatschappij waren aldaar vertegenwoordigd. Na voorlezing der ontwerp-statuten werd door onge veer een 20tal bij aanleiding daarvan gesproken. Er werd aangetoond welk ruim veld de zondagsar- beid allengs heeft ingenomen eu zieh zoo diep in de maatschappij geworteld, dat alleen vereeniging van alle klassen en rangen tot het doen ophouden van dat sociale en morele euvel leiden kan. De midde len tfpit'het gewensehte doel te bereiken, werden veelzijdig besproken. Er werd in het licht gesteld dat de Zondagswet van 1815 een doode letter is geworden en haar vernieuwde handhaving niet van deze regering tc verwachten was. Om doel te tref fen behoort het Verbond zieh in zoo wijden kring uit te breiden, dat zoowel de goedgezinde patroon als de werkman steun erlangt om aan zijn begeerte tot «Zondagsrust de noodige kracht bij te zetten, maar ook om een petitionnement betreifende de al- gemeene rust op Zondag kans van slagen te verze keren.- De grondslag van het Verbond werd mede zeer uitvoerig behandeld, endebreedebasis, waarop cdle welgezind en zich tot het goede doel kunnen ver- cenigen,' vastgehouden tegenover den wensch van anderen om den Bond uitsluitend van religieus be ginsel'te laten uitgaan. Hierbij werd o. a. gewezen op liet Anti-Schoolwet-Verbond, welks grondslag uiet minder breed is. De wenseh van een enkele om uit de statuten de uitsluiting van Internationalen te doen vervallen, vond geen bijval. Goede toon en orde lieten niets te wenschen over. Men mag ver trouwen, dat het Verbond zich aanvankelijk in de sympathie van achtenswaardige mannen uit alle kias- sb'ri verheugen mag. In het Roomseh Hollandsch regt van Simon van Leeuweu staat aangeteekend, dat ten tijde van Jaco- ba van Be'icren in ons vaderland, -op boete van eenige' .goudguldens bevolen is om drenkelingen mpt de oeenen in het water te laten liggen. Dit gebod' w'erdt later weder ingetrokken, doch het kostte de grootste moeite ons volk daaraan te ont wennen, zoodat zelfs de Staten van Gelderland in de tweede helft der vorige eeuw bij resolutie bepaal den, dat jaarlijks alom een paar malen moest gepu bliceerd worden, dat men drenkelingen Diet meer met de been en in het water behoefde te 'laten liggen. Dergelijke publicatie door alle schoolmeesters aan hettopkomend geslacht geleerd ware mogelijk een afdoend middel ter bestrijding van dit volksvoor oordeel. {N. R. Cl.) Maandag nacht zijn, in een hevigen zaid-westen storm, voor Llellevoetsluis drie schepen in et ge kapte'masten tegen de marinehaven gedreven. Van al de vaartuigen zijn de opvarenden gered. GOEDEREEDE, December. Heden middag is op deze hoogteteen boot waarin zich vier man en een loods bevonden, welke laatste op een binnen komend schip gebracht inoest worden, door het schip overvaren.Twee der roeiers sprongen in het want van het schip, en redden'Iwëe der andere luiiiers, terwijl de loods in de golven omkwam. ROTTERDAM, 9 December. Alhier is een niet dagelijks voorkomende rechtsvraag aanhangig. Een Russisch stoomschip is 'met eené lading tarwe aange komen, verzekerd,.voor alle gevaar. De lading zal echter zeer .waarschijnlijk beschadigd zijn, omdat een matroos, tijd.ens de inlading waarschijnlijk sla pende, en. zonder dat iemand het merkte, daarin be dolven is geraakt zoodat een groot gedeelte, zoo niet de geheele lading, door bedorven lucht door trokken schijnt te wezen. Nu is de vraag: is de inlader, de kapitein, de gekonsigneerde, of de assu- randeur hier dc schadedragende partij. Naar men verneemt, helt men over om den kapitein verant woordelijk te stellen wegens ongenoegzame zorg bij de lading en stuwage. ZIERIKZEE, 10 December. Sedert jl. Donder dag avond wordt alhier vermist de persoon van A. W. S., letterzetter ter drukkerij van ons blad. Men verdiept zich in allerlei gissingen aangaande het lot dat hem mogelijk kan wedervaren zijn. De verdwene was een oppassend jongeling, zoodat dit de geheele zaak nog^ raadselachtiger maakt. Tot hiertoe zijn alle nasporingen vruchteloos ge weest; daar wij natuurlijk een meer dan gewoon belang in) deze zaak stellen, zoo houden we ons voor information aanbevolen. (Z. CL) FRANKRIJ K. PARIJS, 8 December. Het officiëele dagblad deelt de benoeming mede van de heeren Goullard, tot minister van binneulandsche zaken; Léou Say tot minister van financiën, en van Eourtou tot minis ter van openbare werken, VERSAILLES, 9 December. Naar men ver zekert, heeft d'Andiffret-Pasquier zijn bezoek aan den president der republiek gebracht, zonder daar toe eene opdracht van de kommissie-Dufaure ont vangen te hebben. Volgens het Journal de Paris was het Thiers zelf, die dIAudiffret-Pasquier tot een bezoek liet uitnoodigen, Het onderhoud heeft twee uren geduurd. Men acht liet waarschijnlijk, dat Thiers in strijd met zijn aauvankelijk besluit, zich reeds eerstdaags naar de kommissie zal begeven, om zijne inzichten over den modus vivendi mede te deelen. Opmerkelijk is de raededeeling van het Journal de Pat is, dat het onderhoud tusschen Thiers en d'Audiffret zeer veel dubbelzings opge heven en den grond tot eene verzoeniug gelegd heeft. Al is .deze verzoening nog niet tot stand ge komen, zij is toch veel waarschijnlijker geworden dan in de laatste dagen. ENGELAND. LONDEN, 9 December, Een verschrikkelijke storm is over Engeland losgebarsten, en heeft in de havens belangrijke schade aan de schepen ver oorzaakt. Door den kracht van den wind zijn men sehen op straat omvergeworpen; lantaarnpalen zijn tegen den grond geworpen en schuttingen omge waaid. Verscheidene personen zijn gekwetst. OUITSCHLANO. Het heerenhuis is onder het juk doorgegaan. De Kreisordnimg werd Maandag met 116 tegen 19 stemmen in derde lezing aangenomen. B E L G I E. BRUSSEL, 9 December. 'Aan de Indépendance beige wordt uit Versailles het volgende gemeld: De Republiekeinsche Unie ip op dit oogenblik ver gaderd, met het doel om een gemeenschappelijk ma nifest vast te stellen, hetwelk aan de kiezers zal worden gericht, en waarin zij zich voor eene ont binding der nationale vergadering verklaart. Het linkercentrum te evenzeer bijeengekomen. Target zal de kandidaat zijn] der linkerzijde, ter vervanging van Eourton in de kommissie-Duaure AMERIKA. De Amerikaansche bladen, die anders voor geen klein gerucht vervaard zijn, roepen wraak over eene schandelijke daad van ongerechtigheid. In Owing- wille (Kentucky) zat de neger Sani Bascom gevan gen, onder verdenking van brandstichting. Daar hij geen borgtocht van 1000 dollars kon betalen, was hij gevangen gezet. Op een goeden drr, 's mo-?ens ten 2 ure, komen 25 man te paard auugjre.ien en besteden 3 kwartier om door de muren en den ijze. ren cel der gevangenis te breken, waarna zij deQ man medenomen en het onderstboveu aan een boom Opgehangen. Aan het lichaam hadden zij een papier gehecht met de volgende waarschuwing: „Straf voor brandstichters en paardendieijen.'" Hij die het I lijk voor 10 nre wegruimt, zal het zelfde lot onder gaan. De verontwaardiging over de onbeschaamd heid der heeren „lynshers" is groot, vooral omdat I allerwaarschijnlijk de man onschuldig was. Dat de zoogenaamde kleurlingen na dit feit, op gespannen voet staan met de blanken, is niet te verwonderen. SPANJE. MADRID, 8 December. Koning Amadeus is thans geheel hersteld. Eene republikeinsche bende van 150 man is verslagen en uiteengejaagd; ook de bende van Palloch is verstrooid, en hij zelf ge- dood. Drie kleine karlistisehe benden, die gisteren de grenzen overtrokken worden nagezet. 9 December. In alle provinciën keert men tot den normalen toestand terug. De gemeenteraad van Bejar heeft zijn funktiën hervat; al de werklieden zijn naar hunne werkplaat sen teruggekeerd. Er bevindt zich geen enkele bende insurgenten meer in dat gedeelte van Spanje. Estramadura is geheel tot rust teruggekeerd, ten gevolge van de volslagen nederlaag der bende van Aguilar in omstreken van Montemolino. In de pronvincie Valencia heeft de kokrnne onder bevel van kolonel Vellacampa een ontmoeting ge- had met een bende karlisten sterk 300 man en aan gevoerd door Mariano Lopez. De karlisten hebben daarbij een volkomen nederlaag geleden; de aan voerder, diens zoon en drie andere hoofden zijn gedood, dertig karlisten gewond. Men heeft vele krijgsgevangenen en een groot aantal wapenen benevens amunitiebuit gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN. Tengevolge van den hoogen waterstand was Maandag de vaart op het kanaal van Neuzen naarj Gent gestrenid, terwijl overal ijverig aan de dijken werd gewerkt om een doorbraak te voorkomen. Te Gent zijn de dammen doorgebroken, die de in aan bouw zijnde brug der Lieve, nabij den Boulevard van het Begijnenhof, beschermen, waardoor de wer ken zijn overstroomd. Te Waarde is een kalf geboren op den stal van den landbouwer H. C. Poleij, dat blind is en een vreemden staart heeft, ter lengte van en er uit- ziende als die eener geit. Het is overigens gezond. I In Lowestoft had in den nacht van 2 Decem ber een ernstige vechtpartij met messen tusschen Engelsche, Spaansche, Nederlandsche, Italiaansche en Grieksche zeelieden plaats; verscheidene per sonen werden gewond; een Nederlandsch visscher gooide een Grieksch matroos door 't venster vau een vischwinkel. Z E E T IJ D 1 N G E N. BINNENGEKOMEN. H. A. Bugbtman (s), Ward, Newport. - Elisabeth, Townsley. Hull. - Pacific (s), Dawnes, Harwich. - Heeriette, Erericho, Paijsandu. - St. Louis Pearce, New-York, - Baron Osy (s). Verbist, Londen. - Lestris of Cork (s), Jennings, Sunderland, - Hedley, Gavrod, Pentuwan. - Wifliam, Sutherland, Buenos- Ayros. - Cijgnet, Boce, Londen. - Erekroner Lar- zen, Skelleftea. - Bijnell Castle (a), Satterly, Odessa. - Henrietta, Rowbotham, Aull, - Janes, Herod, Lon den. - Lion Hower. Londen, - Dnaie (s), Breen, Liverpool, alien van Antwerpan. Elecha (s(, Sevwon, Louden Gend. - Rozaiist, Snoth, Dantzig, Ostende. - Marrij Annie, Ellis, Plymouth, Brussel. - Sijmbol, Lieoln, Burnt leland - Walcheren Larsen Ilernosand, beide naar Viissingen. UITGEVAREN. Druid (s), Hall, Middlesbro. - Tern (s), Burgess, Liverpool. - Sven Rentrom (s), Mebius, Gothenborg. - Thorwalden (s), Breeninger, Koningsbergen. - Jrscn (s), Main, Santander. - Whritington (e)i Goundry, Cardiff. - Richmond (s), Muorry. Londen. - Carpio (s), Viliabas, Havre. - Dolphin (s), Philips. Londen. - Rotterdam (s). Howard, Harwich. - Louvain (s), Gedley, Hull. - Bradford (s), Rutter, Grimsby. - Delloije Matthieu Ferrauge, Odessa. - Times (s), Eulton, Leith, alien van Anawei-pcn. - Loodos (s), Brown; Goole, Gend PRIJZEN Amsteii Certi/ikaten IV dito dito Aandeel ITandi Ce rli'i kalei? Ohiljiatieu 17'J C'ertifik. adu., dito Hope Obligation dit C'ertifik. dit Aandeel spoor' Schatkist-obli' Obligation 1S6 dito Bin dito 185 IOoitciirijk. O'olig. metall. dito dito dito Jraerika. Oblig. Vereeni dito dito dito dito IHiaois id. Atl. Gr. W dito dito dito dito dito S(. Paul Itfc Ierland. Kuiland. I Polen, j Spanje. I Portugal. Vervolg van de h Tegen dergelijke op mij verpligt M. H. de bedoeling dat de heer mgelijlc stelt, zou geeu; 'van achting en vriend; draag. Beide heeren gt houden, al is het dat w Nu over het voorste De heer C.illenfels ïijiie opvatting de Kon jtamber 1811 n\ 70 t Friesen, zoo er al uithoofde er niet eenig rigea of weezen in ee luren begiftigd, niet aan de bij testament gaat maar aau regente uarin die weezen tei ;u die mitsdien alleen togen woordigen. Hij stelt daarom bestuur magtige om as to verzoeken. de intrekking v: 19 September 181 dragen en b. zoo gedeputeerde dat, indieu nogtai deze vau bedoeld 1 teit te gelijk voo willen verleenen gast- en weeshuis Er valt alzoo te on 1". of indien geene r dig was, de verlet den ingetrokken 2". of, zoo magtig Zijne Majesteit over het legaat Fr rende te geven a en weeshuis waart behoorden, en, i; leende magtigin digkeid der get dreigt, dat op di teruggekomen. 3°. zoo ja, of de gei voegde magt is pen te doen. Ad. 1. Of, indien ding noodig wa hoort te worde: Tk zal niet in een Itot aanvaarding al dal [opmerken, dat en de ri |m de Koning bewezen ken, dat die inderdaac pij, aan te nemen, dat jto vinden in de wetd Jiie overbodig ware gt p van wege zijne M; pgeven, dat het legaaj Worden aanvaard. Kaar ik wil het ge pagtiging volgens de pn, maar dan doe

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 4