GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. INGEZi Bij de tweede kamer is gisteren bericht ingeko men, dat de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten door Z. M. den koning is bekrachtigd. Met 1° Jnnuari a. s. hebben nog de volgende veranderingen bij het personeel der telegrafie in deze provincie plaats. De dire kleur van het rijks-telegraafkantoor te Hulst wordt in diezelfde betrekking overgeplaatst naar Schoonhoven, de direktcur van het rijks-tele graafkantoor te Breskens naai; Hulst. De nieuwbe noemde direktcur A. van Perols wordt belast niet bet beheer van het kantoor te Breskens. Men leest in het Amsterd. Handelsbl. no. 11905 Bij de afwisselende weersgesteldheid der laatste dagen met de daarbij gepaard gaande vatbaarheid door Long- en Borstlijden Hoest, Heescliheid, Asthma enz. vestigen wij wederom gaarne de aan dacht ónzer geachte lezers'op geneesmiddelen, die duizende 'bewijzen gebracht hebben en nog bren gen degelijk en do direjend (Malz) -prceparaien liet Mals-Ex(.racl-{G ezondlteidslier) en de Malz- bonbons( met liet Motto: blauw niet geel.) Zijn er wel ook weinige, die niet reeds met het een of ander der HOFFsche preparaten hebben kennis gemaakt en dun ook zeker niet het verkregen resul taat tevreden waren zoo hebben wij, bij de vele geneesmiddelen, die dagolijksch. aangeprezen wor den eene kleine herinnering aan de TIQFF'sciie artikelen toch niet voor ongepast geacht en zal ons daarvoor mogelijk meuigen lijder niet ondankbaar zijn. D. R. 'a GRAVENIIAGE, 5 December. De minister van buitenlandsche zaken, baron-Gerioke van Her- wijnen, gaf eergisteren een groot diplomatiek diner, gevolgd door een receptie. MID DELIiARNIS, 4 December. Men is hier algemeen zeer ongerust over de vischsloep Middel harnisstuurman O. Suiidt, die ruim vier weken ge leden ter vischvangst vertrok en nog niet terugge keerd is. Ruim veertien dagen geleden is de sloep liet laatst gezien door eene andere van hier varende vischsloep; de schuit had toen met hooggaande zeeën te worstelen en tweemaal achtereen was het zeil stuk geslagen. Elke dag, die nu verloopt, doet de ongerustheid toenemen, te meer daar verschei den vischsloepen, na dien tijd uitgezeild, behouden zijn teruggekomen, zonder eenig naricht mede le brengen. TIEL, 4 December. Dezer dagen had alhier eene aanrandingplaats. Een zadelmakersknechfc, 's avonds teh lly2 ure van zijn werk huiswaarts keerende, werd op hut plein door een man aangerand, met uien hij daarop aan 't worstelen geraakte, met dat gevolg, dat de aangerande 't onderspit moest delven en onder raakte. Daarop kwam er een tweede bij met de weinig vriendelijke woorden //steek hem het mes maar door zijn d.De zadelmakers- knecht geraakte op dit gezegde geheel van zijn stuk ken, waarop de beide aanranders hem van zijn por- temonnaie, waarin zijn weekloon was, beroofden en hem lieten liggen. Eenigen tijd later werd hij door een paar nachtwachts gevonden en door hen naar zijne woning vervoerd, ROTTERDAM, 4 December. Heden morgen is te Overschie een mankin een regenton, met de bee- nen omhoog, verdronken gevonden. Heden arriveerde alhier langs den nieuwen waterweg het Zweedsche stoomschip Wingamet 36 d. M. diepgang, zijnde tot dusver de grootste diepgang, waarmede eenig schip langs genoemden cvaarweg alhier aankwam. lijk was met die toevoeging ook dit bedoeld, dat wij, dóór die bestrijding eene zekere ongepaste vermetel heid aan den dag legden en overgroote ingenomenheid met eigen denkbeelden. - Zoo dat gezegde tevens die strekking mocht gehad hebben, dan zal dat lid misschien nu tot de gedachte komen, dat zijne opmerking eene verkeerde uitwer king heeft gehad en dat zij mij nog stoutmoediger heeft gemaaktwant, het voorstel dat ik zoo aan stonds de eer zal hebben aan do vergadering te doen, bevat, het bestrijden niet, maar van een zienswijze vau een minister, maar wat méér is, van eene beschikking van het hoofd van den staat, van een koninklijk besluit. t Noch vermetelheid noch ingenomenheid met eigen denkbeelden is echter oorzaak van deze mijne hande ling, maar dat voorstel verklaar ik te doen, uit volle overtuiging, dat naar mijn beste kennis en weten schap, dat naar mijn oordcel (behoudons beter) en met eerbied voor die beschikking, door Zijne Maj. cone beschikking verkeerdelijk is verleend. Dat voorstel doe" ik in het belang dor zaak betreffende de r. c. wéezenik doe hot om do zaak, in allen deele. op een effen grond te brengen; ik doe het omdat, al geldt het eene beschikking reeds jaren geleden gegeven, zoo hij in strijd met de wet is, zij toch nimmer door verlocp van tijd, geldig worden kan. Nogmaals ik doe het in het belang oener zaak, die voor ons allezins gewichtig is, en verklaar plechtig, tegenover wieu mij zulks ook mogt toedenken, dat ik mot dit voorstel, noch voor het oogenblik, noch voor dé toekomst conige nevenbe doeling hebdat ik dezo zaak behandel, zooals ik meeil alle zaken immer te behandelen, zonder te vragen welke personen of welke corporation er bijbetrokken zijn. Ik doe het eindelijk in dezen tijd, omdat de r. c. weezen-kwestie thans bij Z. M. aanbangig is en ik ook het punt in dit voórstel vervat, gaarne beslist zag, vóór de al- of vernietiging van 's raads besluit dd. 18 Mei jl. Het voorstel luidt als volgt. De ondorgeteekende lid der gemeenteraad van Vlis- singen i Gezien het testament van wijlen den beer J. A. Frie- son, verleden voor deü'notaris D. Ujjttciihooven te Ylissingen, dd. 2 Januari 1844, waarbij aan de r. c. weezen alhier is bemaak$,/?en legaat van tien Russi sche obligation, elk groot f 1000. Gelet op Z. M. besluijêdcL 19 September 1844no. 70, houdende machtiging op de commissie uit het arm en kerkbestuur der r. c. gemeente te Vlissingenter behoerin'g van en voor het natemolden legaat tot aan vaarding 'van het aan dó E.c. weezen aldaar, door wijlen Johannes Antonius Friesen bemaakt legaat. Overwegende dat gemelde machtiging, (zoo er al machtiging tot aanvaarding van genoemd legaat be hoort to worden verleend, uit hoorde niet eenig gesticht maar wel minderjarigen of weezen in een gesticht, door dié bemakiug zijn-begiftigd), behoudens allen eerbied voor die beschikking, niet had moeten worden verleend aan de bij testaipent benoemde beheerders van dat legaat, maar dan zeer zeker aan regenten van het arm-, gast- en weeshuis? waarin die weezen ton jare 1844 waren opgenomen eit die mitsdien alléén dio minderjarigen konden Vertegenwoordigen. Stelt voor, dat de gemeenteraad hot dagelijkseh be stuur machtige om, HH. God. Staten van Zeeland te verzoeken de introkking van het K. B. dd. 19 Sep tember 1844 no. 70 aan Z. M, {.voor te dragen, met verzoek tevens, zoo Ged. Staten yan oordeel mochten zijn, dat in deze nogthans machtiging tot aan vaarding van bedoeld legaat mocht noodig zijn, aan Z. M. tegelijk voor te dragen die te willen verleenen opj regenten van het arm-, gast- en vjeeshuis, geves tigd binnen do gemeente Vlissingèn. P. J. CALLENFELS. Ondersteund door W. DE KRUIJFF. Nadat bet voorstel van den beer Ivleijuhons door clpn beer Ockers werd ondersteund, werd hetzelvr in .stem ming gebracht en met 6 tegen 4 stemmen aangenomen en alzoo de behandeling van het voorstel GaRenfels c. s. uitgesteld tot Maandag 9 dezer waarna de zit ting wordt gesloten. FRANKRIJ K. PARIJS, 5 December. Men gelooft niet, dat de budgetkomraissie vóór het einde van dit jaar niet haren arbeid gereed zal zijn. De minister van finan ciën heeft daarop een ontwerp in gereedheid gebracht waarbij bij gemachtigd wordt om 2/3 dor belastingen voorloopig te heffen. Men vreest, dat de reehterzydo daaruit aanleiding zal nemen, om den minister van financiën omver te werpen. Te Nancy is een Duitsch soldaat vermoord, en men mag derhalve gestrenge maatregelen van de Duitsche overheid te gemoet zien. Do vermoedelijke moorde naar is door een Franschman aangegeven en in hech tenis genomen. Graaf de St.-Vallier, Franscli gcvol- magfcigde bij het Duitsche hoofdkwartier, is wegens deze zaak naar Versailles ontboden, om bericht. De Biert Public weerspreekt de mededeeliug van sommige bladen, dat Gontaut-Biran, de Franscbc ge zant te Berlijn, zijn ontslag heeft genomen. ENGELAND. LONDEN, 4 December. De werkstakendc arbeiders der Londensche gasfabrieken hielden heden een op tocht naar Trafalgar-square, mot muziek voorop, en met de republikeinsche driekleur. De stoet was 3000 man sterk. Op Trafalgar-square werd een meeting ge houden deze besloot in de srtike te volharden, en aan alle pogingon tot vreesaanjaging weerstand te bie den. Do meerderheid verklaarde zich echter bereid het geschil aan do uitspraak van scheidsrechters to onderwerpen. B E L G I E. BRUSSEL, 4 December. De Banque de Paris, de Banque ae Bruxelles en anclere financiële etablissemen ten hebben met de stad Brussel eene leening van 40 millioen francs gesloten. DUITSCHLAND. BERLIJN, 5 December. Het heerenbuis is beden bijeengekomen. De voorzitter deelde mede de lijst der 24 denoemdo leden van het Huis, welke lijst, op' don ex-minister van financiën von der Heydt na, overeen komt met de reeds bekende. De meeste der nieuwe leden waren verschenen. Het Huis besliste de Kreis ordnung niet eerst door eene kommissie te doen onder zoeken, maar ze dadelijk in beraadslaging te nemen. KARLSRUHE, 4 December. De Duitsche keizerin is heden voormiddag van hier vertrokken, vooreerst naar Wismar. Het herstel van den Duitschen kroon prins gaat goed vooruit. ITALIË. ROME, 4 December. Verontrustende tijdingen zijn ontvangen betreffendo den was der rivieren in Opper- Italie, waar reeds schade is veroorzaakt. Ook de Tiber dreigt buiten hare oevers te treden. De regen houdt ZITTING van Vrijdag 6 December 1872, Afwezig do hoeven: Schraver, Verkuyl Quakkc- laar en J. J. P. Hector, Voorzitter de hoer J. Gi Hector, Wethouder. Na opening der'zitting, geeft do Voorzitter het woord aan den heer Callenfels, tot toelichting van een voorstel, tot welks indiening deze vergadering is •belegd. Delieer Callcnfcls; Mijnheer de voorzitter Door een «lid van deze vergadering is mij en een ander zeer bekend lid daarvan, bij bet bestrijden van oen voorstel van het dagelijkseh bestuur, gesteund door Je zienswijze van 2 ministers, onlangs toege voegd, dat wij een zware strijd ondernamen, cu moge- De Voorzitter stelt hierna voor een dag tobe" palen waarop bovenstaand voorstel zal kunnen'wor" den behandeld, waarop de hr. Kleijnhens in het mid den brengt, dat lip daartoe a. s. Maandag wonsebte voor te stellen;'niet hot oog op de urgentie der zaak, acjht hij eene spoedige behandeling noodzakelijk. De Voorzitter vindt dit wat spoedig, daar hij de leden gaarne tijd wilde gunnen, om zich genoegzaam voortebereiden tot de grondige bespreking van bet voorstel, en te meer omdat bij het oordeel van den burgemeester, die doer familiezaken verhinderd zal zijn a. s. Maandag tegenwoordig te wezen, in deze zaak van overwegend belang acht, en de stukken die op het laatstgenomen raadsbesluit betrekking hebben toch nog niet zijn verzonden. De heer Klcijiilieiis treedt daarop met den heer van Uijo Pieterse in discussie over het al- of niet nood zakelijke van do zitting tot Vrijdag uittestellen, daar laatstgenoemd lid van oordeel is, dat het uitstel dei- zitting, tot op dien dag, voor raadsleden welke minder met rechtskundige zaken bekend zijn, allesins wonscbe- lijk zoude zijn, terwijl de beer Pot hot ook met den 'Voorzitter eens bleek te zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Uit het voormalige 4e district verneemt men ern stige klachten over den toestand in verschillende pol ders tengevolge van den h oogen waterstand. E enige woningen en verschillende hoopen koren, staan er onder water; sommige grintwegen zijn geheel onbruikbaar. Zekere weduwnaar den H. te 's Hertogen bosch zou zich Zaterdag 30 November in den echt begeven met Cat. v. d. B.; den avond te voren echter zocht de bruid allerlei voorwendsels om het huwelijk uit te stellen, omdat, gelijk zij moet ge zegd hebben, haar aanstaande te wantrouwig is (bij is een bultenaar, zij is scheelziende)onder meer andere redenen gaf zij ten laatste ook op dat de naai ster hare trouwjapon verbrand had, en dus dien dag zeker het huwelijk niet kon voltrokken worden. De bruidegom ten einde raad riep wanhopend uit: //Al moet de japon vijftig gulden kosten, trouwen zullen we Helaas, de ongelukkige man, hoe zag hij zich bedrogen; het hooge woord kwam er bij de lieve bruid uit//Ik en doe es nie, ik schei er uit." Niefc- tegenstaaude door den K., een man van het edele letterzettersvak, reeds gedrukte huwelijks-aankon- digiugen waren rondgezonden, bleef zij hardnekkig Weigeren. Wat vooral grievend moet zijn voor den zoo bitter teleurgesteldcn bruidegom is, dunkt oqs, dat de bruid ter vt den avond een gez gakteerd, dat om] met suiker tot lnatj gevierd. Zaterdag bruid de getuigen loop van den mori lijdend aanzienlij! «Tezamen lijke itibo toe was de buurt, bruifoftsdisch best ker, van niets wet opgesmuld. Uit Belgie waterstand steeds roor een groot gej schen Namen en Seraing en te Oi water. De Heure loopt onder water I In de jong. [gemeenteraad is heften van een 1 gedisteleerd en sii I Jacobs, om deze-, maken voor den kil Aan al de verw ondoordachte besl onzen gemeentera: voorstel van de hei Kruijff, in de buit bcrjl.de kroon opT Al dadelijk wq de inleiding zelvj j aangekondigd als| doelingen, zonder laticn. Waarom zeiven schoon te zoodanige bedoelil voorzag dat nooof 5>i van zulk eenw InioetP Weet men ping. van een raadL ccnig openbaar am|j uit te oefenen, dl weten verklaren van persoon? Dit» aan U, voorstellc| stem gaven, werd i uwe woorden moet| begrijpt. En nn het vooj oegrijpelijke dwaal l willen voordragen! een koninklijk bei bestaan heeft, wafl iemaud is tegen willen voordragen! derails, waarbij inhoud van liet IJ. A Friesen, gei [drakkelijken last laudere dan de be beheer worde aans Had wijlen dei volgens art. 922 bet Burgerl. Wet de vrijheid oin té zijn dood zou ge.' Is het daarente erflater zeer goedi Burgerl. Wetli., i stelde, tot belieq dat het arm-, 'voogdij destijds diegene waren aaii [deren wenschte tc) klaar en duidelijk 'Begrepen is? Waarom is bij L 1844 de bijzondeij [gast- en weeshuis [gemachtigd? Of '30 jaar later, de| [hebben,, dat art. 1 iunnen worden, missie door erflatl

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2