duits chiand. spanje. portugal. h 0 n g a r ij e. gemengde berichten. griekenland. INGEZONDEN STEKKEN. van den gemeenteraad gekozen met 1120 stemmen legen 558, welke op den hoer Verdier zijn uitgebracht. Te Parijs liep gisteren het gerucht dat Thiers zelf is afgetreden, doch dit is ten eencnmale onge grond. VERSAILLES, 2 December. Hier was gisteren het valsclte gerucht verspreid, dat Thiers het bewind had nedergelegd. In de parlementaire leringen wordt een kabinetswijziging'als het eenige middel tot oplossing van do krisis aangemerkt. Het gerucht liep heden dat maarschalk Bazainc zou ontsnapt zijn uit zijn villa-gevangenis. Het is geble ken dat het niet waar is. Do maarschalk, hoewel zich beklagende over de toenemende gestrengheid waar mede hij wordt behandeld, moet zeer kalm zijn. ENGELAND. LOH DEN, i December. De politic-agenten die afgezet werden wegens weigering van dienst", zijn nu, op hunuc verklaring ,van leedwezen over hun gedrag te geven, weder toegelaten om op jjicuw den eed af te leggen, maar met plaatsing in een lagere nfdeoling. Diegenen welke tot de laagste afdeeling belmoren zullen gestraft worden met het inhouden van een week loon. Tot zoo verre is do zaak dus ge schikt ten gevolge van de pogingen van een comité, door de belastingplichtigen der wijk Kensington be noemd. Doch op deze wodertoelating volgt een verbod, dat tot nieuwe moeielijkheden leiden kan. In het besluit van don politie-direkteur staat nl.Bezwa ren of klachten kunnen ten allen tijde aan den direk- teur worden voorgelegd docr tusschenlcomst van do hoofdofficieren doclfuitdrukkelijk met dien verstan de, dat de politie in het vervolg geene bijeenkomsten houden kan, tenzij met toestemming vau den direk- tcur." (Commissioner is het Eugclsche woord.) Dit bevel is willekeurig en sluit de politie uit van een recht, waarop ieder Engelschman den hoogston prijs stelt. De politie wordt thans op denzelfden voet geplaatst als de soldaten, ofschoon de eenige dagbladen, onmiddellijk na het bekend worden dei- bewuste stoornis, het recht der politie om, even als alle andere burgers, bijeenkomsten te bondon tor overweging hunner belangen, op don voorgrond stel den. De Times noemt het bevel nochtans »deu ver- standigsten maatregel die genomen kon worden", het geen nog te bezien valt. De toepassing zal daaronbo- ven moeielijk zijn, want ontwijkingen van het bevel zijn niet moeielijk. LONDEN, 2 December. De werkstaking in de gas fabrieken van Londen is algemeen geworden. De be sturen der gasmaatschappij bebben het publick zui nigheid iu gebruik van gas aanbevolen. BERLIJN, 1 December. Do koning en keizer heeft gisteren namiddag het besluit ondertcekend, waarbij vijf-en-twintig leden van het heerenhuis benoemd wor den. Op de lijst komen voor het meerondeol lioogo staatsambtenaren, ook eenige generaals en grondeige naars voor. MADRID, 1 December. De Gaeta moldt, dat eene bendo opstandelingen, cergistoren morgen naar Malaga vertrokken, ton einde een nieuwen aanval to beproe ven. is teruggeslagen, en door de kavaloric vervolgd wordt. Eene kleine afdeeling troepen, te Muradsol achtergebleven, is eergisteren door een honderdtal republikeinen aangetast, doch de aanvallers zijn te ruggeslagen. Eene Karlistische bende heeft in do pro vincie Toledo de nederlaag geleden, zeven dier bendo snouvelden cn vier en twintig worden krijgsgevangen gemaakt. Ecno bondo federalen heeft te Borrial, in de provincie Valencia, het onderspit gedolven. Door den Senaat zijn met G7 tegen 39 stemmen de ontwerpen van wet goedgekeurd, betreffende de hypothecaire bank cn de ïeeniug. Men gelooft, dat de inschrijving op de nieuwe Ïee niug zal worden opengesteld vau 10 tot 15Decomber. In Portugal heeft do kamer der Pairs, welko zich zooals men weet, als hoogste gerechtshof gekonstitu- eerd had, wegens de beschuldiging van een barer leden van hoog verraad, thans uitspraak gedaan, en den markies d'Angoja schuldig verklaard aan samen spanning togen den koning en de instellingen van den staat. Aan verraad tegonover 's lauds onafhankelijk heid kon zij hem echter niet schuldig verklaren, daar het strafwetboek iu dat geval niet voorzag. Met betrekking tot de Hongaarsclio lcabinots- krisis, voornamelijk ontstaan ten gevolge van ver schillen tussehen aartshertog Jozef, militaire opper bevelhebber, en den minister van oorlog, over dc hon- vod-militie, verneemt men dat Lonyay aan do Deakpartij een nieuw programma had voorgelegd, en als dit door haar ware goedgekeurd, een nieuw kabi net zou gevormd hebben. Dit is echter misluktde keizer heeft het ontslag van Lonyay aangenomen en hem reeds een opvolger gegeven. Iu het kabinet komt overigens geen wijziging. ATHENE, 30 November. Do Griokscbe regeering heeft geweigerd eenen schoidsrechter voor dc Lau- rium-kwestie toe te laten; zij is evenwel geneigd om dc kwestie te onderwerpen aan de beoordeeling eener neutrale, uit deskundigen samengestelde kommissie. j Door Z. M. is voor ieder regement de som van \f 3? 5 toegestaan, tot het aankoopen van brandstof fen, ten einde daarmede gedurende het aanstaande wintersaisoen een of meer kamers in de kazerne te verwarmen. De hooge waterstand van de Maas en de daardoor onfstaue sterke strooming waren oorzaak, dat Zaterdag avond een ongeluk plaats vond, het welk het dorp Borgharen in rouw dompelde. Negen inwoners van genoemd dorp, in Maastricht werk zaam, keerden naar hun dorp terug en lieten zich te dien einde bij het dorp Smeermaas de Maas overzetten. De stroom schijnt den veerman over meesterd te hebben, waardoor het bootje is omge slagen, zoodat allen hun graf in de golven vonden. Jl. Zaturdag was het 40 jaar geleden, dat het eerste scliottegen de citadel van Antwerpen werd gelost. Te Amsterdam vereenigden zich de nog over geblevene dapperen, om dezen dag te herdenken. Hun was een schitterende ontvangst bereid. Onder die oudjes was ook nog de laatst overgeblevene van de bemanning der kanonneerboot van van Speijk, de marinier H. E. Weiier, mede aanwezig. Welke ongelukkige, gevolgen familietwisten kunnen hebben, bleek deze week ter terechtzitting van de ar.-rechtbank te 's Gravenhage. Twee smeden Z. en H., wier viouwen zusters zijn, maakten in den avond van den 12 C^klober jl. waarschijnlijk voor goed een einde aan de voortdurende oneenigheden die zich dikwijls tussehen de vrouwen voordeden; maar wij betreuren de wijze waarop dit geschiedde. Op deu bewusfen avond begaf li. zich van zijn werk huiswaarts en werd iii het Westeinde door zijn zwager Z, aangesproken over het geschil, dat ook dien dag weder tussehen hunne vrouwen was ont staan. Dit aanspreken liep zoo hoog, dat er weldra klappen werden uitgedeeld en H. zich met een ijze ren voorwerp, dat hij bij zich had, verdedigde en zijnen zwager en diens vrouw verwondingen toe bracht. Daarop werd Z. zoo verwoed, dat hij zijoen knipmes voor den dag haalde en II. vreeselijk aan het hoofd verwondde, hetgeen zeer veel bloedver lies ten gevolge had. Gedurende twaalf dagen werd II. in het gasthuis verpleegd, en toen was hij wat de wond betreft hersteld, maar met'toogop de ontstane koortsen achtte de dokter het wenschelijk den patiënt nog eenige dagen in het gasthuis te houden, doch zag hem wel in staat zijn gewoon werk te ver richten. Intusschen verliet H. het gasthuis. Eenige dagen later schijnt de koorts te zijn teruggekomen en werd de hulp van den geneesheer van den ver wonde ingeroepen, die een middel tegeu de koorts voorschreef; maar ook deze deskundige was van oordeel dat II. in staat was te werken. Evenwei werkte hij tut heden nog niet, voorgevende daartoe j te zwak zijn. Z. stond thans voor de rechtbank terecht, beklaagd van moedwillige verwonding, waardoor ziekte en beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan. Bekl. erkendede ver wonding met zijn mes te hebben toegebracht, maar deed het voorkomen alsof zijn zwager hem het eerst had geslagen. Met liet oog op de verklaringen vau de geneesheeren rekvvireerde de subst-officier van justitie jlir. rar. de Jonge schuldigverklaring aan moedwillige verwonding waaruit geen ziekte oï be letsel oui te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan en veroordeeling van bekl. tot eenzame opsluiting voor den tijd vau drie maanden en boete van f 8. Hij riep het medelijden van de rechtbank voor bekl. in, daar deze eeDi'ge dagen na het gebeurde, op de fabriek waar hij werkzaam was, een ongeluk overkwam waardoor hij twee vingers van de rechter hand verloor en dus buiten staat is zich en de zijnen te onderhouden. Maandag a. s. zal de rechtbank uitspraak doen. Dezer dagen was men in Berlijn getuige van een komiesch voorval. Een voerman, die tot bok een botervat had gekozen, viel door hel deksel, en bleef hulpeloos in het smeer steken. Door de bewegiijrr om zich los te werken verloor hij bovendien de lei sels, en gingen de paarden op hol. Gelukkig even wel werden de laatsten in hun woeste vaart spoedig gestuit, en was men in staat den armen voerman uit zijn onaangename» toestand te verlossen. Dat 't niet aan lachende en spottende omstanders ontbrak, laat zich denken. De Berliners zijn uvgehuer famos op het gebied van Wilz. In het stadje Mennelinck, in de Russische provincie Ula, woonde een molenaar met zijn huis gezin. Eenigen tijd geleden werden zij des avonds door drie Tartaren overvallen, die hen eerst onder de hevigste martelingen noodzaakten te zeggen waar hun geld geborgen was, en hen daarna door bijlslagen om hals brachten, met uitzondering van een meisje, dat zij gebonden in een hoek lieten lig gen. De moordenaars maakten zich daarop van alles meester, wat waarde had, er. zetten zich toen, nog met bebloede handen en kleederen, tegenover het van angst kermende meisje neder, om te eten en te drinken. Eindelijk werd een der snoodaards het kermen van 't meisje moede en om er een einde aan te maken, begoot hij haar met kokend water. Mid delerwijl was echter de zoon van den molenaar uit het naaste dorp te huis gekomen. Deze ziet door het venster wat er gebeurd is, en, zonder zijn tegen woordigheid van geest te verliezen, haalt hij uit een schuurtje een zwaar breekijzer en vat daarmede post aan de deur, waar hij, door de duisternis beschermd, de moordenaars afwacht. Twee hunner werden, toen zij de deur uitkwamen, geveld door de krachtige sla gen van den woedenden aanvaller, terwijl ook de derde, na eenige worsteling, door hem werd dood geslagen. Daarop het huis binnengaande, vond de zoon de misvormde lijken zijner ouders, terwijl ook de wonden van 't meisje zoo hevig waren, dat zij geen herstel deden verwachten. Het is tegen mijn beginsel in nieuwsbladen te schrijven, en vooral wanneer de redactie er van niet bekend is, omdat men 1° alsdan niet weet tegen wien men schrijft en daardoor niet op hoedanige wijze men schrijven moet en 2° omdat maar alieveel, het spreekwoord uwie zwijgt, stemt toe" voor waar erkend wordt. Het belang nogtans dat de redactie der Vlissing- scJie courant in de bewuste zaak der It. C. weezen stelt, doet mij, met een enkel woord antwoorden op hetgeen in dat blad daaromtrent voorkomt, in zijji nommer van 1 December jl, terwijl ik, zoonoodig, daarbij de verklaring afleg, dat ook mij het belang van iedere wees naauw ter harte gaat. De redactie gelieve mij daarom een plaatsje in. hare kolommen af te staan, om op te komen tegen hetgeen zij mij in den mond geeft, in de laatstge houden raadsvergadering gesproken te hebben. In bedoeld artikel wordt minder juist gezegd dat ik daarterplaatse de stelling heb ontwikkeld, dat de gemeenteraad zich de zorg voor do bezittingen der R C. weezen moest aantrekkeu. Dat een gemeente bestuur daartoe zedelijk verpligt is, zoo het dit kan, en dat zulks, in dat geval, mede overeenkomstig eene regelmatige en ordentlijke administratie van een ligchaam als eene gemeente, te verwachten is, ja, dit heb ik gezegd; maar! dat het daartoe wettig is gehouden, deze stelling is door mij niet uitge sproken. Zedelijk, stelde ik vast, moest het gemeentebe stuur in deze handelen, zooals door hetzelve is geschied; wettig, mogt het handelen, zooals door hetzelve is gedaan. Verder wordt in bedoeld artikel gezegd, dat van het door den heer Kleijnhens en mij gesprokene, weerlegging wordt gevonden in gronden, vroeger door de Vlissingsche co2irant medegedeeld. Ook dit feit kan ik niet erkenneneen belangrijk punt toch, in de laatste discussiën, was o. a.al dan niet schen ding van art. 150 der gemeentewet, door 's raads besluit van 18 Mei jl.; een punt dat vóór 's minis ter's schrijven, noch iu den raad, noch door de redac tie is aangeroerd. Een nog belangrijker verschil tussehen de redactie en mijn gevoelen bestaat er omtrent hetgeen zij beweert, met betrekking tot de overdragt der bezit tingen van de R. C. weezen aan bet R. C. arinbe-

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2