VLISSINGSCHE COURANT. usante, ÏGEN, 1873. N°. 96. Zondag 1 December. IO'e Jaargang. en: inderspelen. i ter bezichtigingl /"LISSINGEïi Zondag ERINGLUDERS BIMILANDSCM TIJDINGEN. H Pt» sortering ■9 /an cloozenmr soorten. WIN-j 'pen en krui- m ongekleed! Swollen scha :rgeteekende zijet •eeren. TAP, >nwenclijk. BELER. December 1872. 5R op te voeren 'beeldende Kome Scfene in 2 akten sje. en vrolijke Ne :n Komieke Scenes ANSMUZIEK. ruls ten 8 ure A. CAMPAGNE behandeling in kte i vooral opdc 1N6, EYER, agdenburg. door tlOUCKGEEST, •mdheid. ,50. van den beroemden il voorzeker door alle vmcht geraadpleegd Nieuwendijk, wijk II no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever ia te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; !e prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegev* Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-I)irecteureu. PUBL1KAT1ËN. FFElt, TE VLISSINGEf' PATENTEN. afkondiging van het kohierwegens het patentregt over het 2de kwartaal 187ï/73. Do Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat bij hem is ontvangen en op heden aan den Rijks-Ontvanger gezonden, het executoir verklaarde kohier wegens liet patentrecht over bet 2de kwar taal 187I/7S; de daarop vookomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook om vervolging te voorkomen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan af kondiging geschied, waar het be hoort den 25 November 1872. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. Inschrijving op de lijst bedoeld bij art3 van het Koninkrijk besluit van den 1 December 1865, Staatsblad n°131); De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den December 1865 (Staatsblad no 131); maken bekend; dat jaarlijks in de maand Januarij wordt opge maakt de lijst van hendie in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbreng selen met Certificaten van Nederlandsche oorsprong of bewerking, tegen een lager regt in Nederlandsch lndië kunnen worden ingevoerd, voor zoover zij, op de wijze in de volgende zinsnede bepaald, het voor nemen hebben te kennen gegeven, om goederen ter rnding naar Nederlandsch Indië te vervaardigen en te bewerken dat om op de lijst geplaatst te worden, men zich behoort aan te melden ter Gemeente-Secretarie met overlegging van een afschrift van zijn patent blad; en roepen mitsdien op alle belanghebbenden inge zetenen om zich, in voege als voorschreven, ter inschrijving op de lijst voor het jaar 1873, voor het einde vau het jaar aan te melden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 25 November 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. VERKIEZING. Verkiezing van leden voor de Koophandel en Fabrieken De Burgemeester van "Vlissingen, maakt bekend dat in de vergadering van kiesgerechtigden ter benoeming van leden voor de alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, die op den 25 dezer maand is gehouden, zijn verkozen; ter aanvulling der plaatsen, die met het eind des jaars door periodieke aftreding moeten openvallen heeren W. C. van Duuren Dutilh, N. A. van Goethem, K. Blonk, en C. Mortier; en ter aanvulling eener tusschen tijds openge vallene plaats door liet bedanken van den heer P. Lagaaijde heer J. Verkuijl Quakkelaar. Vlissingen. den 26 November 1872. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. PERSONELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personele belasting no. 6 dienst 187a/7J De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend: dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger is gezonden, het executoir ver klaarde kohier wegens de personele belasting no. 6, van het dienstjaar 1871/73; de daaTop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd |aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen; en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming, in geval van verhuizing, op grond van art 27, 2, der personele wet, moeten worden gedaan bij den Rijks-Ontvanger, binnen één maand volgende op die, waarin het perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 25 November 1872. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. De gemeenteraad handhaaft zijn besluit in zake de weezen, hoewel de ministers in overweging gaven dat besluit, als gelegen buiten de bevoegd heid van een gemeenteraad, in te trekken. In een breedvoerig betoog kwamen de heeren Kleijnhens en Callenfels tegen de meening der ministers op als ware hier overschrijding van be voegdheid. Beide sprekers ontwikkelden de stel ling, dat de gemeenteraad zich wel met de rege ling der voogdij van de R. K. weezen heeft mogen inlaten en zich de zoig voor hunne bezittingen moest aantrekken. Dat wij op de meeste punten in meening met beide sprekers verschillen, ii uit onze vroegere arti kelen gebleken. Men herinnere zichslechts de vroe ger door ons aangevoerde gronden en men zal de weerlegging vinden van hetgeen ook nu door de sprekers werd in 't midden gebracht. Al die redeneeringen op nieuw voor te dragen, zou te veel gevergd zijn van het geduld, 'tls bovendien overbodig. De hooge regeering heeft de zaak in handen en zoo zij wil antwoorden, zal zij met niet veel moeite zich zelve kunnen vrij pleiten van verkeerde wetsdniding in het gege ven advies. Slechts enkele opmerkingen. Zoo de goederen der weezen in de daad ooit onder het wettig beheer der regenten van het gast-en weeshuis waren geweest, dan zou er nu sprake kunnen zijn van overdracht aan het R. K. arm bestuur. Het eerste echter was nooit het geval en derhalve kan ook van het laatste geen sprake zijn. Art. 362 en 443, burg. wetb. zeggen dat, als aan minderjarigen goederen zijn vermaakt bij testament onder bepaling dat het bewind over die goederen aan een of meer daartoe aangestelde bewindvoerders zal worden opgedragen, noch de vader noch de voogd het bewind over die goe deren hebben. Omtrent de bezittingen der R. K. weezen is die bepaling in het testament van den heer Friezen gemaakt en daarom hebben noch de gemeente raad nocli de regenten van arm-, gast- en wees huis noch ook het armbestuur het beheer over die goederen maar alleen de wettig benoemde administrateuren. En wie zelf het beheer niet heeft kan het niet aan anderen overdragen. Dit besluit staat lijnrecht tegenover dat van beide sprekers. Men oordeele, welk besluit wet tig is. Vervolgens, de heer Kleijnhens heeft een nieuw argument in 't debat gebracht,/in 1859 zoo rede neert hij, heeft de minister het armbestuur ten einde afscheiding te verkrijgen naar het gemeente bestuur verwezen, en nu ontzegt de minister aan den gemeenteraad het recht zich met de zaak te bemoeien. Dat is strijd." Dien strijd zien wij niet. De regeering ver wees destijds het armbestuur naar het gemeente bestuur, omdat zij niet wist, of er ook onder linge verbindtenissen liepen, waarin regeling noo- dig was, vervolgens omdat overleg met het ge meentebestuur wenschelijk en ten derde omdat kennisgeving aan het gemeentebestuur noodzakelijk is, ten einde in casu rechtspersoonlijkheid te ver krijgen of te behouden. Afgezien echter ook hiervan gelooven wij niet dat de minister aan den gemeenteraad het recht ontzegt zich met de zaak te bemoeien, maar zich met de zaak te bemoeien op de wijze als nu is geschied. Vlissingen, 30 November. Heden morgen is alhier door Zr. Ms. transport stoomschip Frans Naerebout in de haven gesleept, het lichtschip gestationeerd op de Noord-Hinder hetwelk door den storm van Donderdag was van zijn anker geslagen; hetzelve wordt hier weder van het noodige voorzien, om spoedig op zijne bestem ming weder gebracht te worden. Gisteren werd te Middelburg aan het provinci aal bestuur aldaar aanbesteed het herstellen en on derhouden gednrende het jaar 1873 van derijksha- ven en bijbehoorende werken te Vlissingen, waar voor het minst is ingeschreven door den heer J. Filis, te Vlissingen voor /*8.845. In de zitting der Tweede kamer van heden is de conclusie der commissie afkeurende het verleenen van dispensatien in zaken van academische examens aangenomen met 33 tegen 32 stemmen. Eene door den heer Jolles voorgestelde wijziging betreffende de onder het ministerie Thorbecke verleende dis pensatien, is verworpen. De discussien over de begrooting van spoorwe gen zijn afgeloopen. Ds ministers van binnenlandsche zaken heeft een spoedige indiening van een wetsontwerp tot den aanleg van een droogdok te Vlissingen toegezegd. De minister van binnenlandsche zaken en finan ciën hebben beloofd, dat spoedig eene herziening van het voorloopig reglement voor het kanaal door Walcheren van Veere tot Middelburg zal plaats hebben, terwijl eerstgenoemde eene verbetering van het reglement voor de spoorwegbrug te Dordrecht heeft toegezegd.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1