VGSCHE COURANT. Zondag 0 Oktober. I0de Jaargang. MAMHB TIJDINGEN. aterdag ondag 6 aterstand voorbe. gen in korresponde, liet op de hierboven a* p en van bet spoorwegsta oor de reizen van Middelt) e reizen van Zierikzee. e Wester-Schelde, voorin. 6.n. nam. 4.- n, v 6.30 ag, vrijdag en zaterdag elen voorm. 7."" ekenskerke en 10.15 10.45 nam. 12.15 - 12.45 elen ingen zondag. maandag orra. 7.30 n. voorm. 7.' 10.15 10.45 11.15 11.45 mid. 12 15 12.45 1.45 2.15 11 'smidd. 12 nam. 12 1, 01. ,A vraagt een 'ZICHTER au. .erken. Adres met franco brieve.- BURGEMEESTER. ~uzen en Vlissingei niet varen. VAN VTJSSINGEN Yrijdag 4 's morgens Zaterdag 5 ssingen en Rotterds a n d a g van Ylissingeu aal—Middelburg. .45 12.8 57 12.18 17 12.28 .27 12.38 .40 12.51 .46 12.57 .56 1.7 4.48 5.2 5.26 5.39 5.56 6.4 6.16 1.12 *"5 6.22 1.28 6.39 1.38 3.30 6.59 1.46 3.38 7.9 2. 3.51 7.27 10.9 2.6 3.57 7.65 ÏO.1- Roosendaal. 7.23 7.30 7.43 0 7 50 2 9 ré 4 4 9 25 12.33 5 9 32 12.42 5.55 9.46 9.55 10.7 10.14 10.19 10.29 10 35 10.48 11 1 11.12 11.21 1. 1.17 6.17 1.33 6 I 1.41 6.5 1.47 6.g 1.59 6.52 2.5 6.58 2.23 7. 2.45 7.2; 2.59 7.31 3.10 7. Over drie weken staat Ylissingen op het keer punt harer geschiedenis. Hoe gunstig Vlissingen ook aan de zee is gelegen, hoe uitmuntend hare havens zijn bevondenvoorden Koophandel bleef onbruikbaar omdat zij geheel van dsn vasten wat was afgesloten, zonder middelen om de koop mansgoederen uit zee verJer naar Midden-Europa te vervoeren. Aan dien toestand is na lang wachten een einde gekomen. Het gouvernement heeft goedgunstig gehoor gegeven aan de billijke klachten en 't meest redelijke verlangen. Met 1° November a s. is Vlissingen het kortste verbindingspunt voor den handel uit Amerika met geheel Midden-Europa. Niet enkel wordt de personentrein in aansluiting met de zuiderlijn geopend maar bovendien onze haven met een hulpspoor aan die lijn verbonden, tot vervoer van goederen. Het laatste is zeer zeker toegift tan den kant van 't gouvernement, maar voor Vlissingen eigenlijk de hoofdzaak. Zonder goederenspoor is Vlissingen niet gebaat. Enkele individuën zouden profiteren, de handel niet, en zonder handel gaat onze stad zeker ten grave. Toch moeten we ons niet dadelijk te groote illusiën maken. Wie meenen mocht dat, aanstonds na de opening van het goederenspoor betere dagen zullen aanbreken, zal allicht geen geringe teleur stelling ondervinden. Handel zal erkomen, onge twijfeld. Eigenbelang zal ook hier klejingeestigen uaijver overwinnen. Menig handelaar;^ vooral uit Antwerpen, zal de voordeelen eener vaart uit Vlissingen op den duur niet ten offer brengen op het altaar d,er liefde voor zijn geboortestad. Doch de handel zal langzaam komen en misschien eerst na vele jaren merkbaren invloed op den vooruitgang onzer stad uitoefenen. Des-niet-te-min blijft 1° November een heu gelijke dag. De blijde dageraad van den heer- ijken dag die eenmaal over onze dreven zal opgaan. Te bejammeren zou het wezen zoo die dag zonder enkele teekenen van vTeugde voorbijging. Dordrecht zal feestvieren over de aansluiting van haar spoor met Feijenoord, en zou Vlissin- jen niets doen? Dat zou zekerlijk eenjammer- ijke kommentaar wezen op de herhaalde beden tot het gouvernement om de aansluiting te be- gestopt, wanneer daar rei uzenGent. van Neuzen: 6.10.10.30 en—Mechelen. 6.45. 10.20. 1.53. 6.3< 6.50. 10.40. 1.3'5. 5 Daarom verwachten we dat ook hier eene matige feestviering de tolk der vreugde en erkentelijk- id zal zijn. Dat eenige personen zich aaneensluiten om in 3e weinige dagen, die nog voorafgaaneenig plan te ontwerpen, zou zeker te wenschen wezen. Nog Iets over het afsterven van Koning Karei XV. Aangaande de laatste levensuren van Karei XV, Koning van Zweden en Noorwegen, waarvan wij j 'rilangs hebben melding gemaakt deelt een hiffer te vliss Zweedsch dagblad nog nadere bijzonderheden mede. Als gevolgen van de nieuwe krisis, die des Dins- 'en uiterlijk BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.—franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Pirecteuren. tember, tegen half twee ure des narnid- \d, en waardoor de vorstelijke zieke ;rd te bed te blijven, jverden zijne han- ijskoud, en leed Z. M. aan duizeiin- l was vrij kalmde Koning slisp gedu- uren, eu er ontstond bij sommigen ,inig hoop, toen een nieuwe krisis, veel a de voorgaande, aan den Vorst, die, laatste dagen aan bloeddiarrheën lijdende ue laatste levenskrachten en de laatste druppe len bloeds ontnam. Men mocht zich niet meer vleien het waren de voorteekeuen des doods. De Koning was zich zijn toestand volkomen be wust, en ver'oorgeen enkel oogenblik zijne tegen woordigheid van geest. Het was met zijne toestem ming, dat inen aan den kroonprins van Denemarken den gemaal van de eenige dochter van Koning Karei en aan Prins Oskar, die gedurende 's Konings afwezigheid het regentschap had aan vaard, telegrafeerde, om oogenblikkelijk over te komen, want de krachten verminderden op eene in het oog loopende wijze. „Meent gij, dat ik nog den nacht zal overleven vroeg de zieke aan zijn eer sten geneesheer, en ziende, dat deze aarzelde, her haalde de Koning zijne vraag, en drong aan op een oprecht antwoord, „DaatUwe Majesteit wil, dat ik oprecht zij/' vvas het antwoord,„moet ik Haar mede- deelen,dat Zij er niet op moet rekenen den nacht te overleven. De krachten verminderen veel te schielijk, en eene nieuwe aanval zal onmiddelijk den dood na zich slepen." „En zullen de pijnen hevig zijn?" hernam de lijder, waarop de dokter antwoordde: „Helaas, ik vrees dit. Maar toch zal Uwe Majesteit voor deze beproeving misschien ge spaard blijven, want de dood heeft reeds voor een groot gedeelte zijn werk volbracht." De Koning hoorde dit gelaten aan, en liet zijne omgeving en den geheelen hofstoet tot zijne sponde naderen om van hen afscheid te nemen; tot deze behoorden de prefekt van Malmoe, de heer de Troit en echtgenoote, de eerste kamerheer, baron de Dor- det, de geneesheeren Lundbergen Edholm, de gene raals Klint en Cederström en de luitenant Gylle- mans. De Koning drukte hen allen de hand, sprak het vaarwel op eenen zwakken maar duidelijken toon uit, en liet zijne laatste groeten aan zijne doch ter, zijne hoogbejaarde moeder, de Koningin weduwe Josephioe, zijne broeders, en aan al zijne bloedverwanten en vrienden overbrengen. Dit too- neel maakte op al de aanwezigen een diepen indruk; men hoorde niets dan snikken, en allen knielden neder oin het sterfbed. De [luthersche] bisschop Olin, een der aalmoezeniers van Z. M., trad binnen, deed een kort gebed, en schonk hierna zijnen zegen. Alhoesvel de zieke te zwak was om het avondmaal te nuttigen, zag men toch aan zijn blik, dat hij de woorden van den geestelijke, volgde, en dat zijn ziel in de godsdienstige overwegingen verzonken was. Eenige ooganblikken later zeide de vorst tot zijn ge neesheer: „ziet gij wel, dat mijne handen geheel wit worden waarop deze aan den stervende ver zocht den voortgang der ziekte niet vooruit te loo- pen, want dat er nog waarschijnlijk hevige pijnen konden volgen." De Koning hield steeds den blik gevestigd op zijn arm en hand, als wilde hij den gang van den dood volgen. Op eens vroeg hij: „hoeveel polsslagen, Lindberg?" „Veertig, Sire!" „Nog zoo veel!" De stem was zoodanig verzwakt, dat men slechts een heesch gereutel kon onderscheiden. Een der geneesheeren wiesch het voorhoofd van den stervende meteen weinig eau-de-cologne, waarnajde Koning, met de hand naar den hals wijzende zeide; „Daar voel ik nog geen kofi" Deze waren de patste woorden. Men hoorde steeds), dat de adem haling, ofschoon regelmatig, toch al meer en meer verminderde. Plechtig oogenbliktot dat de eerste geneesheer, die aanhoudend den zieke had gadege slagen, opstond, en zeide„Onze Koning is over leden!" Er was geen doodstrijd geweestde lijder was zonder smarten op Woensdag, 18 September 1872, des avonds ten 9 ure 5 minuten, voor eeuwig ingesluimerd. Gedurende zijn verblijf te Aken had Karei XV verscheidene malen met zijne intiemste vrienden over den dood, de onsterfelijkheid der ziel, en het leven hier namaals gesproken in die poëtische be woordingen, en met een vuur, die hem zoo eigen waren, wanneer hij met een schoone gedachte ver vuld was. De Koning had hen toen ingewijd in de schoone gedachten en in het onwrikbaar geloof, die hem bezielden. De onwankelbare standvastigheid, het kalme geloof, waarmede hij den dood zag nade ren, waren volkomen in overeenstemming met de gevoelens, die hij in zijne gesprekken had te kennen gegeven. Vlissingen, 6 Oktober. Door den kerkeraad der Nederduitsch hervormde gemeente alhier zijn op het viertal geplaatst de volgende heeren: P. J. Hoedemaker, te Veenen- daal, J. J. Richard, te Breda; G. J. Vos Fz., te Katwijk a/z en W. Zegers, te Alphen a/d Rhijn. Bij de te Middelburg gehouden examens ter verkrijging van een akte voor het lager onderwijs zijn 11 kandidaten als hulponderwijzer geëxa mineerd, waarvan 10 zijn toegelaten n. 1. de heeren A. C. Boluijt, te Poortvliet; Z. Bouwens, te Middelburg; S. Dooge, te Sirjansland; A. Gouds waard, te OosterlandA. B. van den Hemel, te Middelburg; P. J. Houmes, te Middelburg; S. Kakebeeke, te Waarden; C. Lievense, te Mid delburg; J. A. Risseeuw, te Middelburg en S. J. van Wijck, te Middelburg. Voor het teekenen werden 3 kandidaten geëxa mineerd, die allen werden toegelaten, n.l. voor schoolonderwijs de heeren P. van Driel en M. Scheele, en voor huisonderwijs de heer J. J. Nieu- kerken, allen te Middelburg. In de Hoogduitsche taal werd het examen door 4 adspiranten afgelegd, waarvan 2 werden toege laten, de heeren W. den Hollander te Neuzen en A. A. Nannick te Eeden. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende herstem ming tusschen de heeren mr. J. G. van Deinse en P. J. van den Eeckhout, ter verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland in het kies- distrikt Hulst, waren 460 stembriefje» ingeleverd, waarvan 8 van onwaarde, zoodat 452 geldige stem men zijn uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer mr. J. G. van Deinse 270 en de heer P. J. van den Eeckhout 182 stem men, zoodat eerstgenoemde is verkozen. In de Maandag gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen- van bestuur, zijn ingekomen acht koninklijke be sluiten, waaronder een van 23 September jl., hou dende niet-ontvar.kelijkverklaring voor het beroep, door het bestuur van het calamiteuze waterschap Bruiuisse ingesteld tegen een besluit van gedepu teerde staten van Zeeland. Volgens gerucht is er op de hoogte van de Oude Touge een schip gezonken, beladen met een spel of

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1