VLISSINGSCHE COURANT. )ling PR. THALER. 1872. N° 43. Donderdag 30 Mei. 10de Jaargang. BlllLANDSCnB TIJDINGEI ering goedgekeurde leg van ca. verdeeld. 100.000, 60.000 12.000, 10 .ooo, 4800, 4400, 8 a 400, 26 li 2000, 04 a 800, 6 a 600, 340 a 80, en circa heeft plaats, noij a» s. let plan ,ot fl. 3.50 ct. '1.75 n j j? =.95 jaarborgde origineele van het bedrag in ions of Postzegels of! ielve per Postwissel, Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. AJverteatiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Bind wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags nitgegevet, Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nunimers}5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren, JjMen wendt zich volt]! door het Geluk be-|| HECKSCHER, I Hamburg. Onze gemeenteraad verkeert in den zeldzaam voor komenden toestand dat een, zijner besluiten voorloo- pig krachteloos ter griffie is gelegd. In de laatste zit ting is een besluit gevallen betreffende de oprichting van een weeshuis onder bestuur van het R. K. arm bestuur, welk besluit de voorzitter in vereeniging met het dagelijksch bestuur terecht beschouwt als on wettig en in strijd met de rechten van derden. 't Wekt te meer de bevreemding dat do meerder heid van den raad tot dit besluit heeft medegewerkt daar toch het uitmuntend advies van den heer Uije Pieterse, wiens advies in kwestiën, vooral van voogdij, ook voor den gemeenteraad niet zonder gezag moet zijn, de oogen der meerderheid had kunnen opnemen. Het voorstel van de heeren Kleijnhens, Callenfels, en Ockers, 't welk door do toetreding van de meerder heid van den gemeenteraad een raadsbesluit is ge worden, zondigt aan vele kanten tegen wet en recht. Met een enkel woord kunnen we de zaak duidelijk voorstellen. Al de eigendommen der R. K. weezen zijn bezittin gen van het fonds Friesen, staande ten name der R. K. weezen. Dat fonds Friesen heeft een eigen admini stratie bij testament aangewezen en bij koninklijk besluit erkend. Nu zegt de burgerlijke wet (artikel 862) dat zelfs de vader het beheer niet heeft over die goederen zijner minderjarige kinderen, die bij testament aan de behee- rbig van anderen zijn opgedragen. Yeel minder vallen dus dergelijke goederen onder het beheer van voogden. In ons geval zijn dus krachtens de wet de voogden der weezen, 't zij die voogden zijn de regenten van het arm- gast- en weeshuis, 't zij de leden van het armbestuur geen beheerders van de eigendommen der weezen. Beheerders zijn alleen zij, die bij testa ment daartoe zijn aangewezen, te weten, de admini strateuren van het fonds Friesen. Wat wil nn meerderheid van den gemeenteraad? Dat de regenten van het arm- gast- en weeshuis in hoedanigheid van voogden overdragen aan het arm bestuur een beheer over goederen waarover zij zeiven krachtens de wet geen beheer hebben. Vervolgens wil dezelfde meerderheid dat het armbe stuur zich verbin.de om in het ondenkbaar geval, dat het de weezen losliet, het beheer hetwelk het zelf nooit vorkregen heeft, weder aan de stad zal teruggeven. Men ziet, dat de meerderheid uitgaat van het begin- 1, dat de regenten van het gasthuis als de voogden I der weezen ook de administrateuren zijn van dezen goederen. De meerderheid kon weten dat deze goede ren hij testament aan andere beheerders zijn opge- I dragen, en dat de wet in dit geval den voogden geen Ibeheer toekent. Het gevallen raadsbesluit zou dus tamelijk illusoir Jtijn. '•der, prijs 80 Cts. I Stellen we eens het geval: het armbestuur treedt li f 175 IItoe en teekent een stuk, waarbij het zich verbindt om 0 „jt T p li"1 geval het de weezen niet langer kan verzorgen, de de.heer L.brAol «tegenwoordige weezengoederen wederom terbeb.ee- F. E. van Santen Kolf; Bring aan de stad te geven. Al zou nu de voorwaarde jVervuld worden en al zond het armbestuur de weezen [Wederom naar de stad, het recht van beheer van de hiinistrateuren van het fonds Friesen zou in niets ver- iderd zijn. Deze administrateuren toch kunnen niet jebonden worden door een overeenkomst, die door "in andere korporatie met de stad wordt gesloten. Die hoofdfout van het voorstel der commissie 'erd aangetoond door den Voorzitter en de HH. ot en van Uije Pieterse, terwijl de laatste bovendien °g eene andere onwettigheid in het voorstel aan- rees het vragen namelijk van cautie van het arm bestuur, 't welk m strijd is met art. 421 van het 'mgerlijk Wetboek. Dok Het de heer van Uije Pieterse zien hoe het foorstel tegen den vorm zondigde. Terwijl de com- tossie was benoemd om rapport uit te brengen Ver een voorstel van Burgemeester en Wethouders, ""acht het rapport uit over den brief van het arm atuur en formuleerde een geheel eigen voorstel. Hoewel nu het gevallen raadsbesluit in zijne i-wn?N.CVy^en tamelijk onschuldig is en het recht van ihiiteb. te vlissie leheer, 't welk do administrateuren van het fonds tesn. [andelstokkeïI Lt zeel' lage prijzal crezoiul houden van het ANATHERIN- J J. G. POPP, Keizer- [■Tandheelkundige te Isse N°. 2, bijzondei lier middel, daar het Ideelige stoffen bevat, I en de wijnsteenaan- Indpijn en scheurbuik [wanneer ze niet reeds gebruik verzacht en jlombereii van holle k. A. pr. Anatherin- ,:o. 371; U. Cleos, Hll* Iaiille, Groote Markt, 1«; l\ve Porceleinwinkel)11.1 j wijk- 8 do. 333; S. J- a- tllmilz J- te», Westuicmv- UKliiujer <S' Co. HooRStraA, 1c.te 's Gravenliage: J- Iibnrg, Sack Sf Co.te Lei- filburgvan de Kamer; Mlmann, Th. T. Tansdi i Delft: R. Frankampf -Is,; te .Roermond: J' Wsprengers, verkoophuis; Irichem: J. P. Lansonder, hn jac. Markus S.Zn., Noor- top Zoom: P. F. Appelboom; L te Tiel: A. Faasser; j W/ven; te Gouda: L. Sc/ten f kzeeM. S. Pollak, Drogist! Friesen hebben en altoos, in weerwil van alle besluiten van den raad, zullen blijven houden, krachtens de wet ongedeerd laat, is toch de-strekking van het besluit niet zoo onschuldig en kan die bovendien allerminst geacht worden aan de waardigheid van den raad bevorderlijk te zijn. De houding daarom van den Voorzitter om het besluit niet ten uitvoer te leggeu maar zich te beroepen op Gedeputeerde Staten vindt algemeenen bijval. Wat de onbillijkheid van het raadsbesluit aangaat, ter beoordeeling daarvan geven wij het gemoede lijke en ernstige woord van een raadslid, den heer J. J. P. Hector, terug: »ik kan in de argumenten, aan- gevoerd door de kommissie, geene vrijheid vinden »van opinie te veranderen; immers geen wetsartikel noopt ons het bestuur eener instelling van liefdadige beid te benoemenen daar die benoeming van onzeht- wege geene vereischte is, zie ik niet in, waarom/wij »deze instelling zouden bemoeilijken. Verder moet ik wijzen op de groote onbillijkheid, die wij zullen plegen, indien wij 't voorstel der kommissie aanne- »men, door reeds met ultimo Juni de subsidie te doen ophouden. Terwijl toch iedere administratie hare be- »grooting over het loopende jaar opmaakt, zonden »wij nu, na eenmaal die te hebben toegezegd, in de helft van hun dienstjaar, de subsidie terug nemen, waarlijk dit kan en mag niet". Vlissingen, 29 Mei. Maandag is alhier op plechtige wijze ter aarde besteld, het lijk van een der onderofficieren behoo- rende tot de equipage van het Russische oorlogschip Zoowel van de Nederlandsche als van Russische zijde waren de noodige maatregelen genomen om de begrafenis plechtig te doen zijn. De stoet bestond uitden lijkwagen, overdekt met de Russische vlag, begeleid door Nederlandsche Russische onderofficieren der marine als slipdragers, tamboers der Nederlandsche infanterie, het fan- faren-muziek van het Russische oorlogschip, een peloton, gewapende en een peloton ongewapende manschappen vao het zelve, een peloton gewapende en een peloton, ongewapende manschappen der Nederlandsche infanterie, Nederlandsche en Rus sische officieren, en onderofficier eenige dames, benevens onderofficieren en schepelingen der Ne derlandsche marine, de trein werd gesloten door drie volgkoetsen in eene waarvan de heer A. Benier Nederlandsch konsul alhier was gezeten. Onder het spelen van treurmuzijk doorliep de stoet, de voornaamste straten der stad, terwijl eene groote menigte belangstellenden zich alom ver toonde; op het kerkhof aangekomen werd een kring geformeerd en de lijkbaar naar het graf gedragen onder de dragers onderscheidde men vooral de Rus sische commandant met een zijner officierendaarop werd de lijkkist welke met een krans van bloemen en groen was versierd onder het spelen der tnuzijk en een salvo uit de geweren der Russische matrozen in de groeve nedergelaten, de heer Fruitier de Talma sprak vooraf een kort toepasselijk woord tot de aan wezigen; hierna keerde de stoet stadwaarts en werd op het dok ontbonden. Heden wordt aan de leden van de sociëteit oefe ning en genoegen EEN SOIREE MUS 10ALE, gege ven door het muzijkkorps van het genoemd schip. Naar men verneemt zal het Russisch clipper-stoom schip Almaz, Zaterdag van hier vertrekken naar Kroonstadt. i Men verzoekt ons vror het volgende eene plaats. (Red.) Met groote vreugde ziet men een begin maken "met de daarstelling van een gebouw voor de ontwor- pene badinrigting aan de duinen tasschen Vlissin gen en het fort de Nollen, Men zegt met figroote vreugde" omdat deze bad inrichting voorzeker, met het oog op de spoedige opening van den spoorweg van Vlissingen naar andere provinciën en verder naar Duitschlaud, vele voordoelen en ook welvaart voor de ingezetenen dezer stad zal opleveren, door het bezoek van vele vreem delingen die van deze baden, welke door hare eigen aardige en voor de gezondheid hoogst gunstige lig ging verkieslijk boven andere inrichtingen kunnen geacht worden, gebruik zullen maken. Hoevele voordeelen en welvaart eene bad-inrich- ting voor eene stad, ja zelfs voor dorpen kan opleve ren, heeft men dikwerf gezien aan de overzijde der Wester-Schelde(Vlaamsche kust.) alwaar de nietigste visschers-dorpjes door de oprichting van een bad plaats tot de welvarendste en bloeienste plaatsen zijn opgeklommen, en de meeste ingezetenen hun ge maakt fortuin aan de bad-inrichting aldaar te dan ken hebben. Reeds jaren lang was men algemeen te Vlissingen overtuigd, dat nabij deze stad aan de duinen de schoonste gelegenheid voor eene badplaats bestond, iedereen sprak er veel over maar er kwam niets tot stand) gebrek aan ondernemingsgeest Daarom nu all zeer en lof aan de heeren Schei- beier en Maters, die geene moeiten en kosten zullen ontzien om de badplaats naar behooren interichten. Men durft dan ook de hoop koesteren dat de te maken kosten zullen beloond worden door eene nalgemeene deelneming en medewerking" door de ingezetenen van Vlissingen, die daardoor zullen toonen, belang testellen in vooruitgang van nuttige en voordeel aanbrengende inrichtingen voor deze stad. De kommandant van het hier in de haven liggend Russisch oorlogschip heeft in den loop der week be zoeken afgelegd bij den burgemeester en verschillende andere autoriteiten in deze stad. Heden bracht de burgemeester de commandant dei- schutterij van Duuren Dutilh en de secretaris der stad Forbes Wels tegen bezoek aan den genoemden com mandant aan boord van zijn schip. Wij achten het van onzen plicht, de aandacht onzer stadgenooten te vestigen, op de in dit nummer voorkomende advertentie der gebroeders Penning Nieuwland. Die advertentie toch slaat aan alle lasterlijke geruchten, waaraan zoowel de beschadigden als de Arnhemsche Brandwaarborg-maatschappij ten doel stonden, op eens den bodem in. Hoewel wij reeds vroeger overtuigd waren van de solidietijd der betrokkenen, meenen wij bij deze gelegenheid, in het belang onzer lezers, die Maat schappij waarvan het Agentschap alhier wordt waargenomen door den heer H. J. van der Meer, gunstig te moeten aanbevelen. Jl. Zaterdag zijn de 4 in aanbouw zijnde arbeiders woningen, welke gebouwd worden door de Vereeni ging" Help u zeiven, te Goes, onder de leden verloot. De winners betalen eene matige huur, terwijl hunne wekelijksche kontributie, die niet minder dan 20 cents mag bedragen en waarvan inmiddels rente wordt getrokken, tegelijk zal strekken als afdoening van de opriebtings-som der gebouwen, zoodat wanneer de kontributie het cijfer heeft bereikt dat het door ieder afzonderlijk bewoond huis aan aanbouw beeft gekost, de bewoner eigenaar daarvan zal zijn. Dc Bcnrtvaart tusschen Vlissingen en Botterdam zal voortaan iedere Hlaandag plaatshebben.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1