ire meeuing aangeiveze,, fes uw .(jogingen niet bE' n 't dat ]let leger ,1( inrler de muren van Metz 3t van maarschalk Jfo jangetast. I van ontmoediging. Wij at de vijand tot de hoofd, frankrijk staat op omde jven. In deze ernstig t keizerin mij waardiglijk heb ik de rol van soldaat •'in verkozen, zijn om ons vaderland Ie lij dank, nog mannen van n, dan zullen de militaire jtiug over hein uitspraak v oude reputatie waardi», rlaten, indien ieder slechts' dkvvartier van Sedan, 81 [Gel.) Napoleon." i H L A N 0. is een Berlijnsch litho. in geslaagd om een soort inden, dat niet nagemaakt van het papier moet het ;eheim gelegen is. De uit. i kleuren door scheikundig ar zijn, dat zij door een n kunnen worden van alle volkomen ongeschiktzijj pvergenomen of op eenige iigd te worden. 0 LAND. .aretha Dixblanc gepoogd pr middel van haren zak- oet van haar bed vastge. agenten waken nu dasg en bleon zal op raad van zijn puu, dezen zomer de baden Be ex-keizerin zal hein ghaï aan de Times gezoiï- Maart, bericlit het en keizer van China. De ui hebben drie aankon- de eerste benoemt of kiest weede benoemt drie nieuwe 3 de keizerin in hare ver derde beveelt den raad van gelukkigen dag in Oktober huwelijk gesloten zal wor ld, door de keizerinnen ver- pruit uit van inonogolisch ers waren van vaders zijdi gen rang, in het begin der li moederszijde Tuhanhua, anti-buitenlandscbgezinde belang van Js keizers liuwe- andere staten is dit dat hij het bewind aanvaarden verantwoordelijkheid moet i van buiten tot een gehoor werd door de Westersche midden gelaten, totdat de |ii zijn van voogdijschap, in de lente van 1873 een ANJE. riet bericht dat Serrano een i is valsch. Het laatste ge in de troepen van generaal welke laatste geslagen wer- kwetsten telden. 1orresspondenzia meldt dat interpellatie te verwachten jFransche overheidspersonen de carlisten blijkbaar he- onsul van Spanje te Bayonne n en heeft aan de regeering pogingen om de carlisten, op en vast verblijf te doen aan- ;en verlaten, vruchteloos zijn ciële bron verneemt men dat n zich onderworpen hebben. Volgens gerucht zouden de radikalen heden in de ankondigen dat zij aan de werkzaamheden der landsvergadering geen deel zullen nemen; doch ■eker is dit met. UtVRCIiLONA, 18 Mei, De bende van Castelli, uit 25 man bestaande, is geslagen, met verlies van [wee dooden, 3 gekwetsten en 2 gevangenen. De bendein Ëstremadura is verstrooid. GeneraalLetona is te Oviatie binnengetrokken en de insurgenten hehben die streken verlaten. Serrano is te San Sebastian aangekomen. De benden in Biscayetrach ten Frankrijk te bereiken. AMERIKA. NEW-YORK, 17 Mei. Door dejvergaderingen vau republikeinen, voorstanders van de regering, is eeiio resolutie aangenomen, waarbij de herkiezing van Graat tot president der Unie wordt aanbevolen. ])e beweging ter bevordering van eene koalitie Jtüsscben de demokralen en de republiekeinen, aan- hangers van Greeley, wint veld. Vele demokratische blaiien verwachten dat een demokratische konventie preely tot kandidaat stellen zal. 20 Mei. Naar men verzekert hebben de twee .(ikelen, door clesenaatskommissie opliet addition ele artikel voorgesteld, ten doel te verkomen of te Metten dat Engeland voortaan iudirekte eischen (tellegelijk die welke in de Amerikaansche memorie Ipgeiiomen zijn niet alleen, maar alle mogelijke iudirekte eischen die uit schennis van de onzijdig heid voortvloeien. Men gelooft dat de meerderheid n twee derden voor deze wijziging verzekerd is. WASHINGTON, 2l Mei. De vertegenwoor- [iligers hebbön eene resolutie aangenomen, waarbij de president wordt uitgenoodigd, in gemeenschap uietltülie, te protesteren tegen de mishandelingen [den israelieten in .Roumanie aangedaan. BELGIE. Voortdurend gaat de Antwe.rpsche policie nog loorl met het aanhouden van medeplichtigen aan dezuo talrijke diefstallen, sedert meer dan een jaar ildaar gepleegd. Er zijn nu reeds 17 van eene en [ezelfde bende aangehouden. Deze bestond uit 3(J 10 man, verdeeld in 3 partijen, ieder door een jïpiteinof luitenant aangevoerd. De club van Seis, ïeuaain I de Rus, bestond uit vier der behendigste [erds, die allen een bijnaam haddende kapitein jeette de Rus, de luitenant Jef uit de Seefhoek de luiere werden de Bulten Jan de Neus genaamd. Ie kerels bepaalden zich hoofdzakelijk tot het legen van diefstallen met inbraak en inklimming in stad en op de naburige dorpen. In een nacht bleu zij soms meer dan 3U00 francs. De tweede ub werd aangevoerd door zekere Tucel, die reeds si zijn 13e jaar een veroordeeling onderging. ;ze gingen op een geheel andere wijze te werk; [j dreven met kleine booten de Schelde af en maak- jii zich door touwen en haken meester van de opwaren die aan den oever lagen. In dienzelfde pelil, dat zij ontdekt werden, hadden zij nog voor W francs aan huiden gestolen. De derde club, Wer aanvoering van Weefs bijgenaamd Kareis, diende zich in hoofdzaak van valsche sleutels en dzich op zekeren nacht te goed aan 6 balen wol, waarde van 6000 francs, die evenwel naderhand St. Nikolaas teruggevonden en aangehouden ifden. Zij hielden er ook een prijscourantje op na al die gestolen goederen. In geval van nood 'en zij besloten den buit in de steek te laten en ;|Hiaar alle richtingen heen te verspreiden, terwijl gezworen hadden elkander nooit ie verraden, er het verdeden van den buit hadden zij zooals, woonlijk, dikwijls twist, wijl de boekhouder zich :|1'gwerf, en dat natuurlijk tot zijn eigen voordeel, het verdeelen der winsten vergiste. INGEZONDEN STUKKEN. Aan den Heer H. Engelsman Kleijnhens. Weledele Heer! ft neem de vrijheid een enkele kantteekening toaken op Uw aan mij gericht geëerd schrijven de Vlissiugsche Courant van 16 Mei jl. U zegtniet de verzekering gesteld te hebben F slechts de vraagof de weigering van het fkelijk armbestuur om toe te treden tot de van een burgerlijk R. K. Weeshuis Maaruit voortkwam „dat men liever de eigen- pelijke beschikking had over de fondsen en toen als die fondsen er niet waren wel zoo gebrand zoude wezen op de weezen-verpleging. Op die vraag laat ik de feiten antwoorden, zooals ik in mijn vorig schrijven reeds aanteekende, dat na de ontvreemding der Kath. weezen- goederen in de beroerten der XVIde eeuw en 't verbod van Staatswege de weezen naar Kerkelijke wijze te verzorgen, de Katholieken allengs in de laatste helft der vorige en in 't begin van deze eeuw hunne wezen onder eigen verzorging trachtten te verkrijgen zonderdeontvreerndegoederen terug te erlangen; dat ze dus de weezen opnamen zonder de goederen, allerminst om de goederen; dat zij integendeel zelve ten tweedemnale Kath. weezenfondsen hebben gecreëerd. Ter motiveering van de gestelde vraag wordt door U de stelling opgezet, dat de R. Katholieken niet bekend staan als bijzonder veel aan hunne armen te doen. Deze stelling wordt ontleend aan een ongeteekend stukje onder de rubriek Snippersvoorkomende in „de Gemeentestem In dat stukje van een onbekende wordt geklaagd hoe schromelijk door nagenoeg het geheele land de armverzorging bij de R. K. armbesturen wordt verwaarloosd, en dat men de ondersteuning der be- hoeftigen bijna geheel aan de burgerlijke armbesturen overlaat; in dat stukje van een onbekende wordt op deze eerste beschuldiging, tegen de Katholieken in 't algemeen gericht, een nog zwaardere geworpen op den Bisschop van Haarlemals zou deze stilzwijgend medeplichtige zijn aan dien algemeenen i toestand van armen ver waariöózing door aan te sporen tot ondersteuning van het bijzonder onderwijs zonder er zich om te bekommeren of j die ondersteuning geschiedt iten koste van de ondersteuning der armen. UEd. zal mij toegeven dat beschuldigingen, vooral ernstige als de bovenstaande tegen een deel van het Nederl. volk, 't welk bekend staat om zijn mililadi- gen zin, behooren bewezen te worden. De steller echter in de Gemeentestem, levert voor de eerste be schuldiging niet één bewijs. Ik mag dus het bewijs voor de beschuldiging verwachten, liefst een staat van het getal der katholieken in de gemeenten, liet getal bedeelden en van de verstrekte soininen. Tot zoolang meen ik gerechtigd te zijn de stelling vol te houdendat de katholieken pyer geheel het land veel voor hunne armen doen, ,op grond alweer van de navolgende feitendat overal de parochiale 'arm besturen de armen die zich niet aan plichtverzuim schuldig maken voldoende onderhouden, en die ner gens, tenzij in zeer zeldzame gevallen van uiterste noodzakelijkheid, naar het burgerlijk armbestuur verwijzendat er overal over heel het land naast de armbesturen nog bestaan, ten nutte der armenver eenigingen van den H. Yincentius, van den II. Fran- ciscus Regis, van dehElisabeth, enzenz. Is de schrij ver alleen een vreemdeling in Jeruzalem dat hij deze feiten, die openliggen voor ieders oogen, niet kent? Of heeft hij geen oogen om te zien dat de katholie ken bijna overal in 't bezit zijn van eigen weeshui- zen, huizen voor oude armen, huizen voor verwaar loosde en verlaten kinderen, van gestichten voor arme zieken en van armenscholen U, die den toestand van ons eigen land beter kent, zult met mij instemmen, dat de onbekende schrijver wel wat lichtzinnig een blaam werpt op de katho lieken. Yoor de tweede beschuldiging poogt de onbe kende schrijver een bewijs te zoeken in een brief van den Bisschop van Haarlem, waarin de Bisschop wel de armbesturen dankt voor de ondersteuning aan de armenscholen, doch zich verder met de ar menverzorging niet inlaat. Uwe scherpzinnigheid heeft reeds gezien dat eene wijze van bewijsvoering zooals de schrijver in de Gemeentestem zich veroorlooft, in de daad eene dérision is van de wetten der logica. Yéroorloof mij één enkel keurstaaltje te leveren uit de vele bewijzen hoe zeer de Bisschop van Haarlem zich de verzorging der armen aantrekt, en daarover waakt. Daarvoor gebruikik liefst een door den schrij ver in de Gemeentestem zorgvuldig verzwegen brief van 2 November 1870 no. 1538 van denzelfden Bis schop en gericht bepaaldelijk tot de parochiale arm besturen. In dien brief herinnert de Bisschop de armbesturen o. a. dat zij verplicht zijn er naar te streven om alle onder het gebied der parochie looon- achtige armen, in zooverre zij het niet onwaardig zijn, genoegzaam te ondersteunen, en derhalve ook, om hunne middelen ter ondersteuning zooveel mogelijk in evenredigheid te brengen met de be hoeften. Na eenige inlichtingen, alleen de armen verzorgin g betreffende, eindigt de bisschop zijnen brief volgender wijze: „Gaarne nemen wij deze gelegenheidjnog te baat, om aan onze parochiale armbesturen in het alge meen onze tevredenheid en dank te betuigen voor de liefdadige pogingen die zij aanwenden, zoo om de middelen ter ondersteuning van den hulpbehoe venden broeder te vermeerderen, als om die met christelijk beleid, tot zedelijk en stoffelijk nut der armen uit te reiken. Wij -waarderen, naar plicht hunne veelvuldige zorgen èn zware lasten, doch kunnen die slechts door onze medewerking, onze be langstelling en gebeden eenigzins verlichtenmaar God zelf, de Vader der armen, der weduwen en weezen, waardeert dien arbeid en die offers naar hunne verdiensten, en Hij. .is machtig die te vergel den en alle genaden in u overvloedig te maken. Hij noemt hem zalig, die zich den behoeftige en arme aantrekt, Hij belooft hem verlossing op den kwaden dag; een beker koud water in den naam van Jesus gegeven zal zijn loon niet missen; Hij zelf verzekert ons, dac alles wat wij aan de minsten onzer broede ren gedaan zullen hebben, Hij het zal toerekenen als of wij het aan Jesus zelven verricht hadden. Meer voorzeker is er niet noodig, om uwen moed op te beuren en uwen ijver aan te wakkeren, ten einde met het oog op de hemelsche vergelding, de belangen onzer noodlijdende broeders met alle kracht te blijven behartigen; terwijl Wij van onze zijde over alle parochiale armbesturen en over al degenen, waarover uwe christelijke liefde met er daad of althans met den besten wil zich uitstrekt, Gods dierbaarste zegeningen uit ganscher harte inroepen.'" Wat dunkt U,J is er grond den Bisschop van Haarlem te beschuldigen van medeplichtigheid aan de onderstelde, niet bewezen armenverwaarloozing bij de katholieke armbesturen? en zoo ik de handel wijze van de Gemeentestemdie stukken verzwijgt, waarin een opgeworpen beschuldiging tegen een hooggeplaatst persoon weerlegd wordt, kwalificeer als onedelzegt dan uw eerlijk hart niet reeds dat ik de zachtste kwalificatie heb gekozen. Iutusschen Uwe meening omtrent de armenver zorging in Ylissingen is niet gunstiger dan die der Gemeentestem omtrent de armenverzorging in heel het land. En het bewijs dat uwe meening gegrond is? De gezegden van enkele gemeenteraadsleden, dat er door de leden der roomscli katholieke gemeente niet voldoende aan de diakonie wordt bijgedragen tot de verzorging der weezen. Ik moet andermaal met U in meening verschil len. De beweeringen van gemeenteraadsleden zijn nog geen bewijzen. En nu zie ik juist ook in Ylis singen dat de katholieke tamelijk veel voor do weezen Jiebbengedaan. Het bewijsziehier! Yan 1813 af tot het jaar 1814 hebben de katho lieke armverzorgers de weezen onderhouden eerst met een jaarlijks toelage van ongeveer f 47.[later van ƒ65.per hoofd. Yoor die sommen waren de weezen niet te onderhouden. Wie vulden het ont- brekendeaan? De katholieken. Na 1844 was men in 't bezit van 't legaat Friezen. Administrateuren van dit legaat meenden eert! hunne zorg te moeten wijden aan een goede huisvesting van de weezen, zij legden de revenuen op tot aankoop van een weeshuis. Niet uit overwinst; overwinst immers zal wel onmogelijk zijn al heeft men gemiddeld ƒ100 inkomen voor iederen wees, maar omdat de katholieken bereid bleven het ontbrekende aan de andere inkomsten der weezen aan te vullen. Wie dan ouderliielden wederom de weezen terwijl de administrateuren van het Legaat de revenuen opgelegden tot aankoop van een weeshuis? De katholieken. Wie hebben later het weeshuis in de Walstraat betaald? De katho lieken. Het was dan zulk een goede zaak niet voorde katholieken dat zij met uitzondering van elke andere kerkelijke gemeente hunne eigene weezen verzorgden; die verzorging immers is hun op groote opoffering te staan gekomen. Ook blijf ik bij mijn gevoelen dat het weigeren van subsidie van wege den gemeenteraad niet alles zins billijk is. U vraagt: is het onzerzijds geene door en door billijke eisch, dat wanneer een deel van het door de gezamenlijke burgers opgebrachte geld aan eenige instelling worde verstrekt, men alsdan verlangt dat. minstens een deel van het bestuur over zoodanige instelling worde benoemd van wege den gemeen teraad

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 7