VLISSINGSCHE COURANT. [873. N° 39. Donderdag 11 April. 10 Jaargang. T 1 X. MIEMDMUE TIJDINGEX. ihtige poort welke de Spanjaarden gesloten oren versierd met de 't midden, en die van er- en linkerzijde rust oeksgewijze uitsprin- ussckenstanden bezet Geheel boven rijst de innen haar lijstwerk omnium Belgi- i libertati aperuit, in- i Johan. Cardon. 1669. ICHTEN. even dat naar men inwoners van Em- êrlands grondgebied ider Pruissisehe justi- bracht. en in Noord-Brabant [oievaars en zwaluwen achtegaal zong reeds I wordt uit Heilouw idbouwer aldaar voor mees gevangen is, dia dak van zijne schuur tgebroeid is. Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondag3 nitgegevet, Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. idig van een Zoon van J. KAR RE. beft de eer Heeren li zegewagen he'o- tmisse te brengen, antvvoording hier in klein nadee.lig re ter inzage ligt. bds gedekt. L. P. HECTOR. Ten einde te kunnen voldoen aan de aanvragen om Exemplaren der Vlis- i^che Courant, waarin het verslag der estviering voorkomt, heeft de Uitgever sloten, van dat nomuicr een tweede ([gave ter perse te leggen, waarin ook ög de latere bijzonderheden omtrent gevierde feest zullen worden opge- jnieii. Deze uitgave zal heden avond 10 Cents per Exemplaar rtc verkrijgen ■k Maandag avond is de officiëele feestviering ge- loten. Ten 7 ure hadden de verschillende corpora- jéo, die aan den optocht van Zaterdag hadden deel- imen, zich vereenigd op de Groote Markt om de idels en banieren in plechtigen optocht naar het Ihuis le brengen. Ónder begeleiding van de [ptiek van het 3e regement infanterie zette de stoet I-fakkellicht zich in dezelfde orde als op den feest te. De feest-kommissie ging met hare banier f°P- Voor het huis van den Belgischen konsul werd jltgemaakt, de „Brabanponne" gespeeld en door president der feest-kommissie aan den konsul e en dank gebracht voor de medewerking, die lelgische ingezetenen aan liet feest verleend had- De konsul dankte voor de ovatie en drukte den •ch uit dat de broederband tusschen Belgie en ferland steeds hechter mocht worden, levens jokerende dat Z.Ed. Gestr. den Koning van Bel li kennis zoudestellen van de vriendschappelijke jouding die tasschen de Belgische en Nederland- J ingezetenen hier heerscht. Door daverende [rail's werd die wensch beaamd. De stoet begaf vervolgens naar het standbeeld van de Buijter, itrnaal met goed gevolg verlicht was. Na aldaar Sfileerd te hebben om het standbeeld, begaf de [et zich naar het stadhuis, terwijl hier en daar, kt bij voorbijging, Bengaalsch vuur ontbrandde A nril i re'" vuurwer^ wei"d afgestoken. /4|ll il fiO f ban het stadhuis gekomen gingen de feest-kom- [sie, de hoofden der korporatiëu en de vaandeldra- Jbinnen en werden door den burgemeester in de Ier verlichte zaal ontvangen. De president der jt-kommissie gaf te kennen dat de optocht hulde Dank kwam brengen aan het hoofd der gemeente [verzocht dat de vaandels en banieren op het Öhuis bewaard zouden blijven tot aandenken aan litest. In gevoelige woorden bedankte de burge- pater de feest-kommissie voor hare zorgen, en pidie tot den ordelijken en goeden afloop der [iering hadden bijgedragen, voor hunne mede- en verklaarde er eene eer in te stellen de 3 op het stadhuis in ontvangst te mogen verzekerende dat zij met de meeste zorg er jard zullen blijven. (der het ledigen van een glas wijn, door de Kommissie aan de hoofden der korporatiëu |boden, werd een krachtig hoerah aangeheven den koning, den burgemeester en de feest- hetwelk door den burgemeester beant- [d werd met een driewerf hoerah voor de Vlis- benoodigdDiet voor een bij den Uitgever te vorderen worden ver- dezer opgave te zullende meer kun- ii. eene lijst van d hebbende, van cents, tot venir aan elk der KOMMISSIE, door Vlissingen willen zij aan ieder die ven, om hieraan zij bij deze be- liuize van ieder gen is, voor allen teekenen, tot op April 1872. ;n, IJzeren Brug. at. 1FFER TE VLISSINGEN'. d ganschen avond was de bevolking in opge- stemming op de been, terwijl andermaal eeuige N op nieuw waren verlicht. .napret" liep in de meeste gewenschte loopt hier een gerucht als zoude Z. M. onze jg op het vernemen van den afloop der feeste den alhier, den wensch hebben te kennen ge- om in persoon bij de opening van den spoor de dankbaarheid voor den vaderlandslievenden der bevolking te komen betuigenwij deeleu fter slechts onder reserve en als gerucht mede. Vlissingen, 10 April. Als een vervolg op het verslag der feestviering van den 6 dezer melden wij nog: 1°. dat door diakenen der hervormde gemeente een ruime bedeeling is gehouden van vleesch, krente- brood, aardappelen, boter en brandstoffen, ten einde ook aan de armen een dag van genot te verschaffen; 2°. dat de kollekte door de kerkeraad na de feest rede in de kerk gehouden voor de Evangelisatie in Spanje ruim 123 heeft opgebracht. Jl. Zaterdag ontving men hier een telegram van Prins Hendrik, waarbij Z. K. H. de hartelijkste deel neming betuigt in de feestvreugde van den dag en de verzekering geeft dat hij zich in gedachten in ons midden bevindt. Tevens is daarbij ontvangen eene bijdrage van ƒ150.voor de feestviering. Ook werd een telegram naar Z. M. den koning gezonden van den volgende inhoud: Aan Z. M. den koning der Nederlanden, 's Hage. De kommissie uit den handel te Vlissingen vindt vrijheid den Vorst van Oranje, geluk te wenschen, met dit feest. De kommissieJ. J. P. Hector, J. C. Duthil, E. Wibaut en P. Mortier. Den heer J. J. P. Hector Vlissingen. De Koning is zeer gevoelig aan den gelukwensch van den handelstand van Vlissingen en zegt hein voor zijn huldeblijk dank. De adjudant van dienst, Dumonceau. Alhier is op de reede gekomen de Zweedsche oorlogskorvet Norkoping kommandant Lagerberg, van Plymouth naar Autwerpen. Dit korvet is gisteren opgevaren om kruid te halen. Van 3—6 dezer zijn te Middelburg voor akten van lager onderwijs geëxamineerd 12 adspiranten als hoofdonderwijzer, waarvan zijn toegelaten 5, terwijl 3 zich gedurende het exa men hebben teruggetrokken en 4 afgewezen zijn. De toegelaten en zijn de heeren: L. Lij baart, te Kruiningen; G. van Oevelen, te Hulst; J. Ouds- hoorn, te Krabbendijke; A. Scbolten, te Ellewouts- dijk, en M. Zonnevijlle, te Aardenburg. 6 adspiranten als onderwijzer in de Eransche taal, waarvan zijn toegelaten 2, zijnde de heeren: J. de Visser, te Zaamslag, en P. Voerman, te Vlissingen. Aan het locaal van het gewestelijk bestuur wan Zeeland, te Middelburg, is den 5 dezer aanbesteed het bouwen van een gemetselden kaaimuur langs de westzijde van het bovenpad van het kanaal van Neu zen tot Sas van Gent, waarvan aannemer is gewor den de heer W. Binghout, te Hontenisse, voor ƒ14,699. De Eerste Kamer heeft heden de Tiendwet aange nomen met 26 tegen 8, de wijziging der Postwet en Barnaterie, alsmede eenige kleine wetten met algemeene stemmen. Z. M. de koning heeft aan de feestkommissie te Coevorden doen weten, dat hij de uitnoodiging, om de herdenking van het innemen der stad in 1672 op een der drie feestdagen in Juli e. k. bij te woneö, gaarne aauneemt en dat Z. M. den kommissaiis des konings in de provincie Drenthe heeft gemachtigd om, wat betreft de vaststelling van den dag van 's konings komst te Coevorden, met de, kommissie aldaar in nader overleg te treden. Z. K. II. de prins van Oranje bevond zich Maan dag jl. veel beter. Het stoomschip Conrad, gezagvoerder Oort, van Nieuwediep naar Batavia, is, volgens ontvangen telegram, den 7n dezer des voormiddags te 8 uren te Port-Saïd aangekomen. Alles wel aan boord. Volgens ontvangen telegram uit Port Saïd was het stoomschip Prins Hendrik Zaterdag ochtend te zeven uren van daar vertrokken, na een voorspoe- digen doortocht van het Suez-kanaal in 21 uren. Alles wel aan boord. Het nationaal zendingsfeest zal dit j'aar op Woens- g 3 Juli te Wolthezen gehouden worden. Profes sor J. I. Doedes heeft op zich genomen de openings rede uit te spreken, en de heer Buitendijk de le sekretaris der hoofdkommissie, de slotrede. Er zul len vier spreekplaatsen zijn. Door het plaatsen van meerdere cantines zal de bediening van het publiek vergemakkelijkt worden. De minister van marine heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht dat in dit jaar zes jonge lingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen die tot dit examen, hetwelk in de maqnd Augustus zal ge houden worden, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op 1 Januari 1872 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18e jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen alleen zij in aanmerking die geboren zijn in de jaren 1855 of 1856. Bijzonderheden betref fende de sollicitanten vindt men in de Staats courant Den 7den en 85ten Mei eerstkomende, zullen de miliciens der lichting 1872, bij de verschillende regementen infanterie en vesting-artillerie onder de wapenen worden geroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. De militairen van het regement grenadiers en jagers hebben dezer dagen hunne nieuwe Beaumont- geweren ontvangen. Naar men verneemt is de direktie van de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen voor nemens met 1°. Juni de zomerdienst te openen. Op de lijst van aanbeveling voor een lid van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland zijn ge plaatst de volgende heerenmr. H. W. de Graaf, rechter te Botterdam; jonkheer A. T. de Savornin Lohinan, rechter te 's Hertogenbosch; P. van Bem- melen, rechter te Leiden; J. W. Th. Swaters van Schamburg, officier van justitie te Middelburg; M. A. Eekhout, rechter te Dordrecht, en J. van Brahee Schimmel, raadsheer in Drenthe. Er verschenen deze week vele brieven betreffende het feest van 1 April, door Engelsche verslaggevers uit Amsterdam, 's Hage en Botterdam aan Engel sche dagbladen geschreven over hetgeen zij gezien hebben en daarover dachten. De misslagen of ver gissingen in beide opzichten begaan zijn te veel om op le noemen. Een daarvan dient echter met een enkel woord aangestipt. De berichtgever van de Globe van 4 April meldt o. a., dat een Amsterdamsch burger z66 getroffen werd door het kerkgezang, dat hij zijnen hoed afzette en zijne groote pijp uit den mond nam „want" voegt de korrespondent als op heldering er bij, „het rooken in de kerk is eene gewoonte in Nederland.Geen wonder dat bet niet onderwezen volk in Engeland berichten over Nederlanders leest als waren zij Chinezen of Japan ners.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1