VLISSINGSCHE COURANT. 73. N° so. Zondag 10 Maart. I0de Jaargang. limLAXDSCHE TIJDH\GE\. Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. AJvcrtentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 urej do prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SOHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeve Abonnementsprijs per drie maanden- 1.—franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Meu Abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. EEftE UALEZIftG. tjn eene nalezing" over de verslagen door verschil- «nde couranten gegeven van de feestviering bij de Idling van bet Spoor, deelt de Mlddelburgsche courant Vrijdag jl. menige verdiende en niet verdiende eebtwijzing aan die nieuwsbladen uit. Ook op ons le tuchtroede gevallen. Onze verslaggever, oog- en •getuige van de feestviering, deelde in een onbe- akt o ogenblik inede, dat de illuminatie van bet dlmis, als uit den wind' gel'Ggen, vrij goed gelukte, bedoelde de illuminatie van de sociëteit bij het stad ig; De nadere verklaring als uit den wind gele- ihetgeen op dien avond niet van bet stadhuis ;9<rd kon worden, duidde genoeg aan, dat bij iets Iers op bet oog bad dan zijn ontrouwe pen schetste, usscben, die fout is gemaakt en wij erkennen dat ;e verslaggever niet met genoegzame aandacht zijne iteekeningen beeft overgelezen. De »Nalezeï" ent echter dat de zintuigen van bedoelden verslag er niet in den besten toestand verkeerden. Want ïalve bet opgenoemde gebrek in zijn gezichts- raan, moet ook zijn gehoorvermogen gefaald heb- Hij spreekt van een flauw hoerak" bij aankomst den trein, en iedereen beeft geboord, zegt de Na- er, welk een krachtig koerah" uit die duizenden steeg. Op onze beurt vragen we hoe stond bet schapen met bet geboor-vermogen van den verslag gever der Middelburgsc.be courant en dat van den lezer? Niet één Vlissinger beeft iets van een •krachtig koerah" geboord. Allen die aanwezig waren suigen boe koel de eerste trein is ontvangendat lier en ginds enkele groepjes (de Vlissingers zeggen kele groepjes, meerendeels uit Vlissingers bestaande) ien flauw hoera aanhieven, maar bij gebrek aan onder- uning ook aanstonds zoo wijs werden de longen te 'paren, misschien voor latere gelegenheden. Dat ge- kaan enthusiasms beeft men ook opgemerkt in de schouwers van- den optocht. Er is dus geen reden tip dit punt onzen verslaggever terecht te wijzen. Hij garft cle waarheid mêegedeeld en we begrijpen niet boe ui Middelburgscbe courant die anders kan voorstel ler. Hadden wij den zin van onzen verslaggever ge- pflgd dan ware er nog gemelddezelfde lauwheid kas ook bij den optocht merkbaar, koel werd die aan- Kjstaard en vervolgde hij zijnen wegbet geheel gaf pns den indruk eener sierlijke begrafenis met banieren m muziek." Om geene onaangenaamheden te zeggen, ten wij deze zinsnede uit zijn verslag weg. •Nog iets. Eene verwondering over eene verwonde- ing! De Middelburgscbe courant schijnt er over ver- mderd te zijn dat de verslagen der nieuwsbladen op le punten der feestviering zoo vlak weg in strijd zijn ;t de waarheid, als hadden de verslaggevers er niets n gezien. Het verwondert ons dat de Middelburg- die courant over zoo iets verwonderd is. 't Is immers foo ongewoon niet, dat vele nieuwsbladen berichten ven en verslagen leveren van gebeurtenissen en van estanden in andere landen, die den toets van een partijdig onderzoek niet kunnen doorstaan; die lijn- ilit tegenstrijdig zijn aan de werkelijkheid. En is Beu. zoo angstvallig niet om belangrijke gebeurtenis- leji naar waarheid voor te stellen, waarom zoo angst- rallig om eene onschuldige feestviering juist af te ïetsen Naar aanleiding van bet aangevoerde, leggen wij ®zen lezers eene vraag voor, die zij zeiven mogen be twoorden. Als de berichten van vele nieuwsbladen reeds zoo juist zijn waar bet geldt eene eenvoudige feestvie- ig in ons eigen land, welke waarde is dan dikwijls hechten aan de berichten dierzelfde bladen, waar ®t geldt gebeurtenissen op verwijderde afstanden, vreemde landen, als bijvoorbeeld Belgie, Frankrijk, Some, Duitschland, enz.? Vlissingen, 9 Maart. Dezer dagen de geschiedenis herdenkende van spoorweg en daarmede in verband staande wei- op Zeeland, herinnerden wij ons onderstaande chtregelen, vervaardigd in de dagen toen de Engelsche maatschappij een aanvang maakte met het graven van het kanaal door Zuid-Bëveland, zoo wij ons niet bedriegen, door een toen reeds bejaard tuinier te Goes woonachtig. Als de man nog leefde zon bij thans verklaren „God was met ons." Men wil ons land in tweeën scheiden, Yan Vendelo naar Middelburg rijden, Het Sloe en Oosterschelde digten, Maar daar is nog wat te verrigten Eer dat het is tot stand gebragt; Het schijnt dat God het plan belacht. Want naauw'lijks was 'i kanaal besteed, Een ander plan was weer gereed, Eerst moest het wezen naar Haisswest, Neen! zegt men nu, langs Goes het best! Het schijnt gelijk aan Babels toren, Daar God verwart is al verloren. Donderdag avond laat heeft de politie te Mid delburg den vermoedelijken dader ontdekt van den op Donderdag avond der vorige week in het kantoor van den heer P. de Bruijne gepleegden diefstal inet inbraak. De verdachte, die zich thans in verzekerde bewaring bevindt, is genaamd Adriaan Willemse, 38 jaren oud, van beroep weverhij heeft reeds een aantal jaren in de gevangenis doorgebracht, en schijnt ook bel: weversvak in zijne jeugd als gevan gene te hebben geleerd. Met ontvreemde goudgeld is, naar wij vernemen, in zijne woning verborgen gevonden, deels in den schoorsteen en deels onder de dakpannen, bet zilveren horloge in den kelder. Aanvankelijk heeft hij reeds een en ander bekend. Vermoedelijk zijn nog drie medeplichtigen bij deze zaak betrokken. H. M. de koningin heeft aan de Brielsche hoofd kommissie doen toekomen 500 voor het ontwor pen asyl, en Z. K. H. prins Érederik beeft haar eene bijdrage van 200 toegezonden voor de feestelijke viering van 1 April a. s. Z. K. H. prins Frederik heeft eene bijdrage van ƒ200 geschonken tot oprichting eener zeevaartkun dige school te Terschelling. Uit Breda wordt gemeld, dat dezer dagen aldaar zijn aangekomen de graaf Th. de Geloes en de graaf en de gravin Ivergovanj Dinsdag zijn zij bij dm graaf van Cham bord toegelaten. Overigens was het stil met de vreemdelingen. In de gemeente Kapelle (Z. II.) zijn weder twee personen aan de kinderziekte bezweken. De winner van bet hoogste lot fl 200.000 in cle Ooslenrijksche premiën-leening., welke den 1 dezer heeft plaats gehad, is de zoon van den heer The- mans, uit Dalfsen, bediende in een kruideniers affaire te Zwolle. Volgens een ontvangen telegrafisch bericht, is de veepest uitgebroken op eene hofstede gelegen tus- schen de Belgische gemeenten Damme en Oost- kerke, en alzoo op een afstand van slechts anderhalf uur gaans van onze grenzen. Dit heeft den commis saris des konings in Zeeland aanleiding gegeven, om eene circulaire aan de burgemeesters dezer provincie te richten, welke is opgenomen in bet Provinciaal blad no. 42, waarin hij de meeste waakzaamheid tegen het overbrengen der zoozeer en terecht ge vreesde ziekte aanbeveelt, en tevens bij vernieuwing de aandacht vestigt op zijne circulaire van den 31en Januari jl., voorkomende in het Provinciaal blad no. 17. ARNHEM, 6 Maart. De korrektionele teregt- zitting der arrondissemenfs-regtbank alhier léverde gisteren een treurig indicent. Zekere A. v. Z. stond te regt, wegens een eenvoudige moedwillige mishan deling van de huisvrouw van A. M. te Oosterbeek, door deze een stoot op de borst toe te brengen. Als getuige a charge werd ook gehoord Er. G., gepen sioneerd onderofficier aldaar, welke onder eede eene verklaring aflegde in strijd met die van andere onder eede gehoorde getuigen. De waarnemende voor zitter, de lieer mr. J. II. André de la Porte, hield dien getuige met allen ernst het onwaarschijnlijke zijner opgaven voor oogen, vermaande hem om toch de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, en wees hem op de zware straf, bij de wet op valsche getuigenis gesteld. De getuige b!eef echter zijne eenmaal afgelegde verklaring volhouden. De fun gerende officier van justitie, de heer mr. B. G. Bij- leveld, rrkw ireerde daarna op grond dat de verklaring van dien getuige verdacht werd gehouden valscli te zijn, dal hij voorloopig in hechtenis zou worden ge steld, om vervolgens de zaak overeenkomstig de wet te behandelen. De regtbank vereenigde zich met dat requisrtor, en beval de inhechtenisneming van dien getuige, waaraan onmiddellijk gevolg is ge geven. Voorzeker een waarschuwend voorbeeld voor velen, die nog niet diep doordrongen zijn van het gewigt van den heiligen eed, 's GRAVENHAGE, 5 Maart. Gisteren avond ten half elf ure werden twee nachtwakers, die twee paarden, welke in eens anders weide gevonden waren, naar de schutskooi geleidden, door zeven voerlieden in de Wagenstraat aangevallen en mis handeld; de paarden werden hun door de ovennacht ontnomen. De policie heeft tegen die wederspauni- gen een vervolging ingesteld en proces-verbaal opgemaakt. NEUZEN 5 Maart. De directie van den inter nationalen spoorweg MechelenNeuzen heeft tot vergemakkelijking van verkeer en om ook den mingegoeden het genot van reizen te verschaffen, besluten om van 1 Maart af iederen zon- en feestdag reiour-billetten af te geven aan alle stations der lijn, voor de helft der gewone kaarten, of anders gezegd voor denzelfden prijs een reiskaart waarmede ineu op denzelfden dag kan wederkeeren, met alle treinen. Ook is voor de veelreizenden de gelegenheid opengesteld om zich voor een geringen prijs voor drie, zes, negen en twaalf maanden te abonueeren met die bepaling, dat men b. v. een abonnement- kaart nemende van Neuzen naar St. Nicolaas, aan alle tusschen die plaatsen gelegene stations mag afstappen en opkomen, zoo dikwijls men verkiest of dit voor zaken vereischt wordt; aan alle stations zijn daarvoor de veréischte reglementen aanwezig. Sedert den 1 Maart is ook het geven van plaats kaartjes alleen voor de 2e klas met den trein ver trekkende van Neuzen naar St. Nicolaas ten 2 u. 16 m. en van St Nicolaas naar Neuzen ten 4 u. ge ëindigd en kan men plaatskaarten nemen voor alle drie de klassen, terwijl de trein eenige minuten vroeger te St Nicolaas zal aankomen om daar de correspondentiën te hebben. Nieuws en Advert. Had Z. Tl. ROTTERDAM, 7 Maart. Heden middag ten 2 ure werd in de Binnenrotie de laatste paal voor den spoorweg ingeheid. De heitoestel en de paal waren netjes versierd. Onder een daverend hoerah zakte de paal. VUG11T, 5 Maart. Een ernstig ongeval had hedeu nabij 's Bosch plaats. Een der rijtuigen welke voor een begrafenisplechtigheid hier gisteren morgen gediend hadden, naar 's Bosch terugkee- rende, werd bij het passeeren van den spoortrein langs den nieuwen weg, door het schrikken der

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1