ULEN, EN. a a d v a n pnjzen. IEKTE Zondag 4 Maart. Jaargang. VLISSÏMSCHE t 01 AT BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. AN HOFF'SCHM EXTRACT, K1ALZ- POMMADE. jzingoji gratis. TAP, Nieuwendijk :JE.) ir.g, gesteund op ontel- king, tegen de zending WITT. IS, Berlin (Pruisen.) 3ter-Sclielde. rm. 6.u. nam. 4.u. 6.30 4.30 JJDA6 EN ZATERDAG, voorm. 7.30 u. 8.— ■ke, 10.— 10.30 u 's midd. 12. 'a nam. 12.30 'NDAG. MAANDAG. 7.30 u. voorm. 7.30 i 8.— 8.— 10.— 11.30 10.30 'smidd. 12.o 11.nam. 12.30 1.30 u 2.— 11.31 12.— 12.30 1.30 2.— 3.30 u 4.— p m Vlissingen. D. AN VLISSINGEN: 1 's namidd. 12.30 5 2 I.— ing burg v. v. nde den winter dienst heeft rijdende alsdan een wagen chelert. elen; 6.50. 10.40. 5.50. 1872. N° 18. Nieuwendijk, wijk H no. 1G1. VLISSINGEN. Alver ten tiëu gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; do prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. seen FF ER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgcgoveu, Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco- per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Zoo is dan eergisteren op officiële wijze de spoorweg geopend welke liet eiland. Walcheren met geheel Europa in verbinding stelt. Een donkere, gure morgen, en oen lucht met buien bezwangerd, belette niet dat reeds vroeg eene ontzettende menigte volks op do been was. Van alle zijden stroomden vreemdelingen aan, wier aantal op 10.000 wordt geschat. Het terrein rond het station, was zoo ver het oog reikte, met een dichte massa toeschouwers opgevuld, van alle woningen en openbare gebouwen wapperden tallooze vlaggen; op de Groote Markt was eene groote tent waar aan geene kosten zijn gespaard, opgericht, bestemd tot het ont vangen der genoodigde ministers en andere aanzienlijke personen, en tot het geven van concertenop het Abdijplein was een ver sierde muziektempel opgeslagen bestemd om des avonds te wor- den geïllumineerd, terwijl op het Molenwater alles in gereedheid was gebracht tot het afsteken van vuurwerk. Poffertjes- en wafelkramen, draaimolens en ververschingstent- jes waren op de Pottenmarkt, Groenmarkt en Balans verrezen, kortom, de stad had een feestelijk aanzien. De hoop, dat op een donkere morgen een heldere dag zoude vol gen, werd niet verwezenlijkt, integendeel, het weder verergerde steeds, en begon onaangenaam te worden, toen ten 2 ure een lichte rook- en stoomwolk in de verte de aankomst van den verwachten trein aankondigde. Bij aankomen vau den trein ten 2.5. m. op het stationsterrein hetwelk even als het station met groen, vlaggen en tropheën een prachtig aanzien had, weergalmde zeer Hauw een koerak! uit de toegestroomde menigte en werd, nadat de autoriteiten door het gemeentebestuur waren verwelkomd, een optocht geformeerd, welke zich in beweging stelde naar de Groote Markt. Bij het in beweging komen van den optocht stroomde de verza melde menigte toeschouwers naar de straten welke de optocht moest passeeren, en ofschoon duizenden van menschen elkander de beste plaatsen betwistten, was nergens de minste wanorde te bespeuren. De optocht volgde den aangewezen weg van het station naar de Markt, over de kanaalbrug langs den stationsweg, den Koren dijk, den Kinderdijk, over de Spijkerbrug, langs de Dwarskade, zuidzijde Dam, en door den Korten- en Langendelft. Onder het binnentreden van het feestgebouw, door de leden van den optocht en zij die van tosgangkaarten waren voorzien, voerde het muziekkorps der schutterij eenige muziekstukken uit. 'Kosten noch moeite waren gespaard, om de feesttent een fraai aanzien tegeven, de aangebrachte versieringen zijn net en smaakvol zonder overdrijvingin het midden bevindt zich een lichtkroon, voorstellende een fontein, bestemd om 2800 gaspitten te doen branden. In eene cirkel aan weerszijden van het orkest zijn aan 17 met groen versierde kolommen banieren met de wapens der verschil lende provinciën van Nederland opgehangen, en daaronder de schilden met attributen, opschriften en namen: het wapen van MiddelburgThorbecke; Provinciaal bestuur van Zeeland; van Heemstra; gemeente-bestuur van Middelburg; kunsten en weten schappen 's Jacob exploitatie staatsspoorwegen; Pijnje Dronkers 1846/1872; Simon, ingenieur lijn RoozendaalYlissingen; Zee vaart en werktuigkunde; handel; kamer van koophandel en fabrieken; van Hall; vertegenwoordigers van Zeeland; le en 2e kamer der staten generaal; van Lijnden; nijverheid; Ter rechterzijde van het orkest bevindt zich eene buste van Z. M. den koning en ter linkerzijde eene buste van H. M. de koningin, met spiegels tot achtergrond, aan de bovenvoorzijde is bet Middel- burgsche wapen. Daarna werden de aanwezige ministers van bnitenlandsche zaken, van koloniën en van oorlog door den burgemeester van Middelburg, jhr. mr. Schorer, verwelkomdZEd. betuigde HH, Exc. namens allo ingezetenen, erkentelijkheid voor hunne belangstelling in de voor Middelburg zoo gewichtige gebeurtenis, de totstandkoming van dezen spoorweg en beval hun het belang van Middelburg ook voor het vervolg aan. Evenzeer richtte hij ook een woord van hulde en dank aan den commissaris des konings in deze provincie voor zijne medewerking en zijn krachtig initatief en ten slotte bracht hij een welkomst groet aan alle genoodigden, die deze feestelijkheid zijn komen bijwonen. De minister van koloniën, do heer van Bosse, beantwoordde deze toespraak. Het leedwezen door den minister van binnenland- sche zaken betuigd dat hij ten gevolge van langdurige ongesteld heid dit feest niet kon bijwonen, was zijns inziens, een blijk van belangstelling. Thans in de plaats van den heer Thorbecke optredende her haalde hij die betuiging van leedwezen, in het vertrouwen dat de burgemeester en de raad van Middelburg de verzekering zullen willen aannemen dat de regeering levendig belang stelt in. de groote werken die weldra zullen voltooid zijn, in de hoop dat die werken den bloei van Zeeland en den bloei van Middelburg ten gevolge zullen hebben. Ten slotte werden eenige autoriteiten en officieren aan den minister voorgesteld, terwijl de muziekkorpsen der schutterij en van het 3e regement infanterie zich beurtelings lieten hooren. Inmiddels had de regen vele feestvierenden van. de straten in de koffiehuizen en huiswaarts gedreven, en was de feestvreugde aan merkelijk bekoeld. Bij tusschenpoozen echter was het droog weder, hoewel er eene koude wind woei, en kreeg men gelegenheid, de versieringen die aan de huizen der particulieren en neringdoenden waren aange bracht in oogenschouw te nemen. Behoudens eene zeer nette versiering in de winkels van de heer van de Kamer, bestaande in eene fraai geëtaleerde collectie bloemen waartusschen op een spiegel de inscriptie kulde Dronkers" en de nette decoratie in den winkel van den heer Boudewijuse alwaar »de God des handels" te midden van goed gerangschikte tabak, en kisten sigaren met vlaggen versierd troont, benevens de fraaije tentoonstelling van bloemen bij den heer van TJije, was er min der bezienswaardigs dan men zich wel had kunnen voorstellen. Ten 5 ure nam het feestdiner een aanvang; de namen der daar toe door het gemeentebestuur genoodigde heeren, hier te vermel den, laat onze beknopte ruimte niet toede tafels hoefijzersgewijze met een middeltafel geplaatst, prijkten met een dessert waar tusschen menig keurig tafelstuk en bouquet zich bevallig voor deed. Des avonds ten 7 ure feestconcert door het muziekkorps der stedelijke schutterij, en ter zelfden tijd muziekuitvoering door het muziekkorps van het 3e reg. inf. in de muziektent op het Abdij- plein: de illuminatie der muziektent kon door den sterken wind niet worden aangehouden, zoodat ookhet programmabij gebrek aan ge noegzame verlichting niet kon worden uitgevoerd; niettegenstaande de harde wind was eene dichte volksmassa op het Abdijplein aan wezig; welke successievelijk tegen den tijd voor het ontsteken van het vuurwerk bepaald, naar het Molenwater aftrok. Ook hier deed het ongunstige weder zich gevoelen, want vele stukken van het fraaie programma mislukten gedeeltelijk door den hevigen wind, ofschoon het vuurwerk tegen de donkere lucht een prachtig effect maakte. De illuminatie van het stadhuis gelukte vrij goed als uit den wind liggendedaarentegen kon het licht van de eerepoort bij den Langendelft niet worden aangehouden, ook de trouwens zeer spaarzame illuminatiën aan particuliere gebouwen, mislukten geheel of gedeeltelijk, naar gelang van de meerdere of mindere mate dat zij aan den invloed der wind waren blootgesteld. Tot laat in den nacht was overal nog eene groote menigte volks bijeen en heerschte overal eene aangename stemming die echter vooral voor de liefhebbers buiten Middelburg zeer werd verbitterd door den in rijken overvloed neerdalenden regen. Vlissingen, 2 Maart. Gisteren morgen hebben de ministers van buitenlandsche zaken en oorlog en de heeren Conrad en Qnak en verdere auto riteiten, na in het hotel „de Commerce" het déjeuner te hebben gebruikt, de werken buiten deze stad bezocht, onder geleide van den heer Simon, ingenieur der staatsspoorwegen. Na hun ne tevredenheid te kennen gegeven te hebben, zijn zij daarna over Middelburgnaar Holland teruggekeerd.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1