[VLISSIMSCHE COURANT. :i872. FV° 16. Zondag 25 Februari. 10 Jaargang. ae 13 Juli 1767 en 27 October ingen [in originali aanwezig] ■t gemeene arinenfonds steeds raad is gedaan. Regenten van het Gasthuis 3, blijkens deszelfs rekening ja! van 1°. Juli 1792 tot 1°. omen had. December 1795. gearres- ;aal'sche vrijheid, de Diakenen eigendomsrecht op de in 1767 van 1795 de Nederduitsche :ld werden ten bate der zooge- ieven tegen deze weder rechte rderen Diakenen en door den fonds primitief Hervormde van wettige pretentiën by de uis hetwelk nimmer aan de oord, maar altijd regtens een de armen zijn geproflueerd Weeshuis staande. Kazerne no. 1] wederrechtelijk ;keu, in 't Gasthuis aanwezig, n op de Groote Markt toekomt dat de Nederduitsche Her- oue bedeelden, eertijds buiten- kranken, bij de stad deugd e- ^ewagen gelijk wij bij dezen ^:n in de stedelijke opvoeding d.d. 22 December 1871 in zake llen. Opzieners der gemeente, ver- :hten dat naar reebt en billijk— gelijk wij bij de<e doen jeschikking over 15 plaatsen in 600 spijskaarten, (d. z. 25.200 te eeniger tijd mogt ophouden, zei ver waarde; de behoeften eener zelfstandige jrieven eezen in onze inrichting. ;even tot nader overleg tusschen :id U bij dezen te berichten, dat ezer zake hebben benoemd, onze 3. Lo 0 is en L. Pot. ad der Ned. Herv. Gemeente, LTTER DE TALMA, .EUTZBERG, Scriba. de ester-Schelde. oorm, 6.— u. nam. 4.u. 6.30 4.30 VRIJDAG EN ZATERDAG, voorm. 7.30 u. 8.— ■kerke, 10. 10.30 'smidd. 12. 's nam. 12.30 ZONDAG. MAANDAG, lorm. 7.30 u. voorm. 7.30 0. 10.— 10.30 11.— 11.30 s mid. 12. nam. 12.30 1.30 2.— 11.30 'smidd. 12. nam. 12.30 1.30 - 2.- 2.30 3.30 1 n 4.— 11 en Vlissingen. ren. VAN VLISSINGEN; jdag 23 niet varen, er dag 24 's morgens 9.— neming delburg v. v. durende den winterdienst Goes, rijdende alsdan een wagen -Meehelen. IMechelen: 6.50. 10.40. 5.50. Nieuwendijk, wijk H no. 1Ö1. VLISSINGEN. Advevtentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week. Donderdags en Zondags uitgegevei, Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Nog in dit loopende Kwartaal «al dc VU8- SIKGSCHE COURANT fin een grootei* formaat Verschijnen* De ABONNEMENTSPRIJS blijft ech ter dezelfde. Gelijk men reeds heeft gezien, is het voorstel van de heeren Jüeijnhens, Ockers en Callenfels, betreffende de weezenverpleging alhier, na verwerping van het tweede lid, door de voorstellers ingetrokken. De heer Kleijnhens poogde zijn voorstel te verdedigen. Hij be doelde de weezenverpleging te onttrekken aan allen kerkelijken Invloed, op grond dat alle kerkelijke invloed ten gevolge heeft: taukweeking van domheid en onbeschaafdheid. De bewijzen voor lie zonderlinge stelling zocht de spreker in verre landen. Het voorstel en deze verdedigingsrede werd met kracht bestre den door de heeren J. G-. Hector, van Uije Pieterse, Pot, Schraver jn J. J. P. Hector, Laernoes en van der Heijden. Door de ver schillende sprekers werd respectievelijk betoogd 1°. dat de kerk iet recht heeft de weezenverpleging op zich te nemen2°. dat godsdienst een noodzakelijk element bij de weezenverpleging is, :n niet schadelijk kan werken, 3°. dat tegen aaukweeking van lomheid gewaakt wordt door onze onderwijswet, die ook geldt ?oor de bijzondere scholen, 4°. dat de feiten in Vlissingen in strijd rijn met de beweering des heeren Kleijnhens, wijl daar eene weezenverpleging bestaat onder een kerk. bestuur, welke weezen verpleging, wat ontwikkeling en beschaving der weezen betreft, ille reden tot tevredenheid geeft, 5°, dat over het nuttig gebruik Ier subsidie de stad kan waken door hare bevoegdheid om rekening >n verantwoording te eischen. Allen die in Vlissingen belang stellen in het lot der weezen rijn genoemden heeren erkentelijk voor hunne flinke en loyale erdediging van de rechten der weezen. De heer J. J. P. Hector deed een nieuw voorstel gegrond op de wet en de billijkheidom de weezen aan de respectieve kerke- ijke besturen af te geven met eene subsidie overeenkomstig do üehoefteU. Die behoefte moet jaarlijks blijken uit de rekening en verantwoording." Dit voorstel komt aller verlangen te gemoet en wordt laarom door de zeer groote meerderheid der ingezetenen van gan- ;cher harte toegejuicht. In de eerstvolgende raadszitting zal het in behandeling komen. daar het even wederregterlijk zoude zijn de Cath olieken uit hun gesticht te verdrijven, als de Protestanten te noodzaken met deze onder een dak te wonen, terwijl het tevens een benadeelen zoude zijn van de gemeente-finantiën, want het zal toch niemand onbe kend zijn dat de som van vijf en zestig gulden slechts de helft be draagt, van hetgeen er per hoofd bij eene goede weesverzorging Door omstandigheden van ons onafhankelijk, tonden we in ons laatste nummer de beide volgende ede voeringen „gehouden in de laatste gemeente raadszitting" niet meer plaatsen. Met genoegen geven wij er heden eene plaats aan. De heer Potwel kan men hier zeggen voor een dilemma of ïetelig vraagstuk gesteld te zijnniet om de zaak 0 neen lesbetreffende heb ik een idee fixe, maar om den vorm. Die het 'atten kan vatte het wat in dit vierledig voorstel ligt opgesloten. Aijns erachtens is het een zamenstel van spitsvondige rechtsge- eerdheden, hetwelk strekken moet om al wat reeds in de zaak ter weezenquestie gedaan is of nog geschieden moet, illusoir te naken. Wordt het aangenomen dan vrees ik de ergste conflicten usschon het gemeentebestuur en de beide bij de zaak betrokken kerkgenootschappen. Er zal daardoor een klip verrijzen waarop et gemeentebestuur het eerst zal verzeilen. Ik kan mij in geenen deele met het voorstel V9reenigen, omdat •nut 1". naar mijn gevoelen in strijd is met de armenwet zoowel ls met ministeriëele en rechterlijke uitspraken. Punt 2°. Omdat het is onbestemd voor het tegenwoordig be teer, zonder waarborg voor do toekomst hunne vrije handelingen etreffende en de weg openstellende om, wanneer de gemeenteraad niks zal goedvinden, den R. C. de thans genoten wordende onder- teuning te ontzeggen, teneinde ze te plaatsen in het Protestantsch veeshuis. Punt 3°. Wanneer de bij sub 2 bedoelde toestand ophield, en it artikel in praktijk gebracht worden, zonde dit een ingrijpen 'ju in de rechten zoowel van de Catholieken als de Protestanten Punt 4°. Van geen beteekenis, ik zonde bijna zeggen, over bodig indien het voorgaande uitvoering mocht erlangen. Het geheel schijnt mij toe te moeten strekken om het wel zoo wenschelijke maar vooralsnog onuitvoerlijke idealistische plan éénheid bij verscheidenheid in praktijk te brengenbetgeen in de gegeven omstandigheden niets minder zoude zijn alseen ver krachting van eenmaal verkregen rechten, en een heerschen over de gewetens van anderen, hetgeen in onzen tijd wel het allerminste te pas komt en zoude kunnen leiden tot verstoring van den vrede die vooral in onze stad, tusschen R. Cath. en Protestanten heerscht terwijl tevens de materiëele belangen van beide gestich ten zoude worden op het spel gezet. De heer J. J. P. Hector: wij staan thans mijnheer de voorzitter voor eeue kwestie, betreffende de weezenverpleging, welke niet alleen eene gewichtige, maar ook eene zeer teedere zaak is die ten zeerste naauwkeurig onderzoek en vooral een toegevend oor deel verdiént. Bij het beschouwen dezer zaak heb ik mij drie vragen gesteld 1°. Brengt het fiuanciëel of algemeen belang der gemeente mede, weezen" voor eigen rekening en onder eigen beheer te verplegen 2U. stedelijke verpleging van weezen in het belang der be trokken verpleegden 3°. Kan de opdragt van verpleging aan kerkelijke besturen geacht worden te strijden met den geest der wet óf der billijkheid? Deze vragen heb ik ontkennend beantwoord gevonden, en ik vind dus geen vrijheid de verpleging van weezen onder eigen beheer voor stedelijke rekening vóór te staan. Het rapport onzer commissie en voorstel, strekkende om de R. C. weesschool te brengen onder regtstreeksch bestuur dezer gemeente, kan volgens mij, niet geacht worden te zijn in het belang van dit gesticht. Wij mogen niet uit bet oog verliezen, dat in genoemde iurich- ting reeds eene afscheiding onder eigen beheer bestond, welke, zoo al niet wettig erkend, toch getoleroerd is geworden. Dat dit eigen beheer gunstig gewerkt heeft op de moreele ont wikkeling der kinderen, valt niet te ontkennen. Op voeding, kleeding of huishoudelijk bestuur, wordt, in ge noemd rapport, niets aangemerktterwijl het daarentegen van algemeene bekendheid is dat de R. C. weezen met zeer veel zorg en doeltreffend worden verpleegdterwijl do R. C. gemeente er jaarlijks nog eene opoffering in geld aan ten koste legt. Zoo er misslagen in de administratie over genoemde school zijn aan te wijzenalles geeft toch blijk »dat de ontvangen gelden ten s> nuttigste zijn besteed, en steeds, het groote doelhet uitoefe- s>nen der liefdadigheid" is betracht geworden. Ik acht dus dat het bestuur der R. C. weesschool ons vertrou wen ten volle waardig is, en recht heeft op onze erkentelijkheid voor de vele en goede zorgen aan hunne inrichting bewezen. Dat het wel degelijk in het belang dier instelling is, om geheel onder eigen beheer te komen, is gemakkelijk, te betoogen, door het feit, dat alsdan de gelegenheid zal zijn verschaft aan gegoede ingezetenen om dat gesticht een legaat of schenking te beuiaken uit de opbrengst waarvan zij waarschijnlijk reeds spoedig zoude kunnen beheerd worden. Wenschelijk komt het mij dus voor de R. C. weesschool, tegen hoofdelijke subsidie, over te dragen aan het R. C. armbestuur, onder toezicht van burgemeester en wethoudersingevolge art. 148 der gemeentewet bij deze regeling zoude de school gebaat zijn; terwijl de gemeente, door haar toezicht, eenen waar borg tegen misslagen behoudt, terwijl de opvoeding der kindoren er noodzakelijk mede verbetert. Ook meen ik nog te moeten opmerken dat volgens art. 20 en 21 der armenwet, weesscholen behooren te worden gerangschikt onder de instellingen van liefdadigheid, waarvan het toezicht competeert aan de kerkelijke besturen.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1