li 1S SI 8 (1IIE COURANT. ÏENING M)0.000 m m bouw van WOONHUIZEN NI 1TIN. 1872. i\° II. Donderdag 8 Februari. 10' Jaargang. HET JAAR 1872 ALS EEUWGETIJDE. BIRNEMLAMB8CHE TIJDINGEN. JWING. e andere soorten, die onder) zij zijn bij niemand anders Depothouders. schuwd de TJrt>ann.s, 3 Vlissingen te halen als bi e geven in Aandeelen va* DEN. ;DAM. isteriëele Resolutie, 1, N°. 64. de VIJFTIG HOOGE PRIJZEN hooger bedrag dan ENDE, en dus iend BURGEE bik ter waarde van VIJ grip van grond en ebf, in: 25 Prijzen a 5.000.- 100 2.000. 200 - 1.000.- )98.650 1.1 or tusschenkomst van HE Effecten en Boekhandelart rden in deze Premie-leenin nkels verkrijgbaar zijn. lie betreffende, kunnen vooi het adres van den Hei Kloveniersburgwal bij mi, terwijl de gelden aan lam of bij hare Agenl Mede verkrijgbaar bij A, vendijk, Vlissingen. ide Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlyk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 nre; do prijs van 14 regels is 40 Cent9, voor eiken regel meer 10 Cents. BUEE AU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. e Wester-Sclielde. ps, voorin. 6.u. nam. 4. 6.30 4.30 vrijdag en zaterdag elen, voorm. 7.30 u. ekenskerke, en, leien, fingen, ke, 10.— 10.30 s rnidd. 12. 's nam. 12.30 ZONDAG. MAANDA! ïrm. 7.30 u. voorm. 7.3i 8 n ii 8.- 10.— 11.31 10.30 'smidd. 12- 11.— nam. 12.31 11,30 u 1-31 mid. 12. iam. 12.30 2- u "ii 2.31 1.80 ii I, 2.8i ii 2-— ii ii 4.- auzen en Vlissingen. piet varen. van vlissingen: Maandag 5 voormidd. 4.- Dinsdag 6 5.- Woensdag 7 n 6." Donderdag 8 niet varen iderneming Middelburg v. v. »e gedurende den winterdienst s te Goes, rijdende" alsdan een v 1 Twee duizend drie honderd jaren zijn verloopen sedert den dood van Perikles, van Athene, een der uitstekendste mannen van het oude Griekenland, die overleed terwijl zijn vaderland onder de verschrikkelijke rampen van den Peloponnesischen oorlog zuchtte (428 vóór Chr.). Twee duizend twee honderd jaren zijn Verstreken sedert dat Alexander de Groote, als veroveraar en .stedenstichter, uit Macedonië tot in Voor-lndië drong (328 vóór Chr.) en twee duizend een honderd jaren sedert de uitbreiding van Karthagoos magt in Spanje (228 vóór Chr.) Zestien eeuwen ver dwenen in den tijdstroom sedert dat Aurelianus, de hersteller van het oud-Romeinsche wereldrijk, een einde maakte aan het rijk van Palmyra door de overwinning welke hij op koningin Zenobia behaalde in het jaar 272 onzer tijdrekening. Anderhalf duizend jaar vervlogen sedert in het verre Oost-Azië het Mongoolsehe volk der Hmmen den eersten stoot gaf tot de volksverhuizing, die de wereld omkeerde en de verouderde Romeinsche heerschappij deed wijken voor het jeugdige en krachtige Germaansche bestuur. Twaalf eeuwen is het geleden dat de Syriër Kallinikos hetGriek- sche vuur" uitvond (672), bij gelegenheid van het beleg van Konstantinopel door de Arabieren, en elf eeuwen zijn voorbijge gaan sedert den aanvang van den nationalen oorlog der Franken en Saksers onder Karei den Groote en Witteldnd (772). Tien eeuwen geleden is het eiland IJsland door Noorweegsehe landver huizers ontdekt en gekoloniseerd gewordeneven lang is het tijdsverloop sedert dat de Angelsaksische heerschappij in Engeland door Alfred den Groote hersteld werd (872); en vóór negen eeuwen verscheen het christendom in Hongarije (972). Acht eeuwen zijn verloopen, sedert dat de gewezen monnik Hildebrand als Gregorius VII den pauselijken troon beklom en de nog voort durende strijd tusschen het geestelijke en wereldlijke gezag, tusschen het pausdom en het keizerschap, eenaanvangnam (1072); een eeuw minder is het tijdsverloop, sedert dat HendrikU, koning van Engeland, Ierland met zijn rijk vereenigde (1172). Vijfhon derd jaren zijn vervlogen, sedert het optreden van Johannes Wic- klef, den Engelschen hervormer, en sedert de overwinningen, door den grooten connetable Bertrand de Guesclin over de in Frankrijk als veroveraars doorgedrongen Engelschen behaald (1372)een halve eeuw na deze gebeurtenis betrad Karei VH, als dauphin Karei van Valois bekend geworden door de maagd van Orleans, den Franschen troon (1422) en nog vijftig jaar later (1472) stichte Lorenze de Medicis de heerschappij van zijn huis te Florence. Wij tellen driehonderd en vijftig jaren sedert het ontstaan van de twee takken van het huis Habsburg, den Spaanschen en den Duitsch-Hongaarschen, ten gevolge van de landsverdeeling tus schen de broeders Karei en Ferdinand van Habsburg (1522); sedert dr. Martin Luther het Nieuwe Testament overzette, Adriaan VI op den pauselijken stoel plaats nam en de beroemde geleerde Johann Reueblin te Tubingen overleed. Drie eenwen zijn verloo pen na bet uitsterven van bet Jagelloniscbe koningsgeslacht in Polen met Sigismund H Augustus (1572), sedert de inneming van Brielle door de Watergeuzen (1 April 1572) en de grondlegging der van Spanje onafhankelijke republiek van de Vereenigde Nederlanden, als ook sedert de Bartholomeusnacbt (24 Augustus 1572). Twee honderd en vijftig jaren zijn door den stroom des tijds medegevoerd sedert de stichting van de hoogescholen te Salzburg en te Lima, sedert dat Ferdinand IV de Medicis den groothertogelijken troon van Toskanen besteeg en sedert de veld slagen van Wiesloek en van Wimpfen (29 April en 6 Mei 1622). Tweehonderd jaren geleden begon Lodewijk XIV, Frankrijks gevleiden despoot, zijnen tweeden roofoorlog tegen Duitschland en Nederland, werd het erfstadhouderschap van het huis Oranje- Nassau in Nederland hersteld, werden de broeders Jan en Cornelis de Witt te 's Gravenhage door bet graauw gruwelijk vermoord, en voltooide de beroemde wiskunstenaar Isaac Newton de eerste spiegelteleskoop (1672). Honderdvijftig jaren zijn verloopen sedert Peter de Groote de Russische troonopvolging regelde bij bepalingen, die thans nog van kracht zijn (1722); sedert keizer Karei VI, als bezitter van de zuidelijke Nederlanden (België), te Ostende de »Oost- en West-Indische bandelskompagnie" oprigtte, waarmede hij de Nederlanders en Engelschen een ondienst bewees; sedert in Afghanistan met Mahmud-shah de dynastie Durani op Óen troon geraakte; sedert de beroemde Nederlander Jacob Rog geveen zijne reis om de wereld aanving; sedert Frederik Willem I, koning van Pruissen het groot militaire weeshuis te Potsdam, graaf Lodewijk Nikolaas van Zinzendorf de broedergemeente" te Hernhut, en de Engelsche theologen Wesley en Whitefield te Ox ford de gemeente der methodisten stichtten, die even als de Hern hutters zich weldra ook in Britsch-Amerika uitbreidde. Honderd jaren is het geleden dat Willem I, koning der Neder landen, geboren werddat de Amsterdamsche schouwburg af brandde; dat (18 Januari 1772) de in Denemarken allen en alles bebeerschende graaf Struensee en graaf Brand door een paleis- intrigeu ten val werden gebragt; dat (17 Februari) Rusland met Pruissen te St.-Petersburg een eerste overeenkomst sloot betref fende een eventuele verdeeling van Polendat (30 Maart-) James Cook en Reinhold Forster hunne groote reis om de wereld onder namen, die tot 1775 duurde; dat (20 April) de twee bovenge noemde Deensche edellieden als slachtoffers hunner vijanden door beulshanden het leven verloren; dat (5 Augustus) Rusland, Pruissen en Oostenrijk te St.-Petersburg bet eerste tractaat tot verdeeling van Polen onderteekenden; dat (19 Augustus) Gustaaf Hl, koning van Zweden, door een staatsgreep aan de heerschappij van den rijksraad een einde maakte en het gezag der kroon her stelde; en dat (18 September) West-Pruissen feitelijk met de Pruissische monarchie vereenigd was. Vijftig jaren is het geleden dat (13 Januari 1822) het Grieksehe nationale kongres te Epidaurus in Morea de onafhankelijkheid en derepublikeinschegrondwet van Griekenland afkondigde; dat (2 Februari) president Boyer het tot dusverre Spaansche (het grootste en oostelijke) gedeelte van het eiland Haïti inlijfde bij de republiek van denzelfden naam, aan wier hoofd hij stond; dat (12 April) op bet Grieksehe eiland Chios het ijselijke vijfdaagsche bloedbad een aanvang nam; dat (18 Mei) in de hoofdstad van Mexico, generaal Augustin Iturbide de overwinnaar der Span jaarden, tot keizer van Mexico werd uitgeroepen; dat (24 Mei) de zege van do Colnmbiaanscben generaal Sucre bij Picbineba de groote en rijke provincie Quito van het Spaansche juk bevrijdde dat (1 Augustus) Brazilië zich als een van Portugal onafhankelijk rijk, en (21 September) den prins-regent don Pedro tot keizer verklaardedat (20 October) het monareben-kongres te Verona, hetwelk zich met de zaken van Spanje bezig hield, geopend, en dat (28 November) door dit kongres de slavenhandel met zeeroof gelijk gesteld en voor altoos verboden werd. Vlissingen, 7 Februari. Gisteren morgen vond men bniten deze stad op het werk het lijk van een polderwerker, genaamd Petrus de Pauw, bijna 30 jaren oud en geboren te Hoofdplaat. Als lijdende aan vallende ziekte, had hij een geruimen tijd iu het gasthuis doorgebracht, en was waarschijnlijk naar zijn werk gaande, onder een aanval dier noodlottige kwaal, van alle men- schelijke hulp verstoken, bezweken. Na opening der inschrijvings billetten, rondgezonden aan de burgerij te Vlissingen, voor bijdragen tot de feestviering in April a. s. is gebleken, dat de commissie over P. M. ƒ700. zal kunnen beschikken behalve de subsidie uit de gemeentekas waarover later zal worden beslist. Op 1 dezer is alhier aanbesteed: het maken van een gebouw ten dienste van het ar ui-gasthuis, bestaande in: 1° een mans syphilitische zaal; 2° een badkamer; 3° berg- en werkplaats; 4° kamer voor af te zonderen zieken, en 5° doodenhuisje. Hier voor waren vijf biljetten ingekomen, als van: C. de Wolff, voor 8770; wed. J. Ilageman, voor 3555; P. A. Guillaume, voor 3345; P. Laernoes, voor ƒ3319; en A. Loois, voor 3195. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1