VIÏSSIMSCHE COURANT. 1812. 10. Zondag 4 Februari. fode Jaargang. binnenlandsche tijdingen. Nieuwen dijk, wijk H no. 101. V LISSINGE^. Advei'tentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; BUREAU: F. H, SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Vlissüigen, 3 Februari. Als een bewijs, hoe men reeds begint te speculeeren op de aanstaande opening der spoorweg- en kanaalwerken en de daar door te verwachte handels beweging, dient, dat het zoogenaamde „beeldenhuis" staande op het dok alhier, eenige jaren geleden voor f 7000.gekocht, aan een heer uit Antwerpen dezer dagen voor f 15.000.is verkocht. De heer H. W. Crentzberg, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Herveld bedankt. Te 'a Gravenhage is Dingsdag aanbesteed de aanleg van eene telegraaflijn niet drie draden, langs den staatsspoorweg van Goes naar Vlissingen, en van eene telegraaflijn in asphaltbui- zen onder den grond te Goes en te Vlissingen. Daarvoor waren twaalf biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer C. J. Tirolf te Roosendaal, voor ƒ2957.82. Eervol ontslag verleend aau mr. A. E. Croockewit, als school opziener in het 6de distrikt van Zeeland. Het Lrovinciaalhlad van Zeeland no. 15 bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den 26 Januari jl., waarbij is bepaald dat, uithoofde Walcheren en Zuid-Beveland door den in het vaarwater Het Sloe gelegden dam thans zijn vereenigd, de voorschriften van art. 18 van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der longziekte in Zeeland voortaan niet meer van toepassing zijn op het vervoeren van rundvee uit Walcheren naar Zuid-Beveland, of omgekeerd, langs den dam aangelegd in Het Sloe, zoodat het geoorloofd is om rundvee uit Walcheren naar Zuid-Beveland, of omgekeerd, langs den dam te vervoeren zonder nadere vergunning en zonder dat het vee behoeft gekeurd en afgezonderd te worden. Ter voortzetting van de oeververdediging aan den Nieuwen Neuzenpolder is Dingsdag te Neuzen aanbesteed het uitvoeren van eenige buitengewone werken daaraan, en daarvan aannemer geworden de heer C. Roskam Jz., te Sliedrecht, voor/' 61.300. Bij den heer Nijhoff te 's Hage is verschenen: /Stoom vaart VlissingenNew-York". Handelingen en bescheiden be treflende het voorstel van vijf leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De voorstellers, die zich hebben teleurgesteld gezien in hunne verwachting, dat een grondig débat over de toestand, waarin onze handel en scheepvaart verkeeren, naar aanleiding en in verband met de gewenschte stoomvaart, zou hebben plaatsgehad in de Kamer, hebben gemeend, dat, daar de volksbehoefte, waaraan zij tegemoet wilden komen, naar hunne meening, bleef bestaan, de herinnering aan hetgeen vroeger voorviel nuttig kon werken. Daarom hebben zij de schriftelijke en mondelinge gedachten wisseling over het in de Tweede Kamer behandelde wetsontwerp, in de kolommen van het bijblad verspreid, in een boekdeel zamengevoegd en met enkele bijlagen vermeerderd. Benoemd tot minister van oorlog met ingang van 5 dezer, de generaal-majoor E. A. T. Delprat, directeur voor het mate rieel der artillerie. De examens voor het verkrijgen van acten van bekwaam heid tot het geven van school- en van huisonderwijs zullen voor de eerstemaal in het loopende jaar worden gehouden op NA oensdag 3 April a. s. en volgende dagen. Sedert eenige weken is te Harlingen een paardenslachterij in werking. Een goed deel van het publiek toont zóó weinig voor oordeel tegen het vleesch, dat het grif van de hand gaat en de ondernemer meer moeite heeft om genoeg paarden te krijgen, dan om het geslachte te verkoopen, Het gevolg hiervan is, dat de prijs van het vleesch, die eerst één en twee stuivers het half kilo was, reeds tot drie en vier gestegen is. NEUZEN, 30 Januari. Bij acte gepasseerd voorden notaris mr. J. P. Dronkers, werden gisteren alhier vastgesteld de statuten voor de naamlooze vennootschap ,/de Zeeuwsche beetwortelsuikerfabriek" op te rigten te Sas van Gent, met een kapitaal van f 250.000. Naar wij met zekerheid vernemen zal deze fabriek in den loop van de maand September a. s. in werking komen; waartoe be reids al het noodige is voorbereid. 's GRAVENHAGE, 2 Eebruarij. Naar men verzekert, zal de Haagsche toren, bij gelegenheid van 's konings verjaardag, op 19 dezer met Bengaalsch vuur verlicht worden, waarvan men een goed effekt verwacht. 's HERTOGENBOSCH, 2 Februari. Deze week hield de kiesvereeniging Noord-Brabant eene vergadering ter verkie zing van twee kandidaten voor den gemeenteraad. Het bestuur vroeg voor een protestant en een katholiek, Voorde kandida tuur van den eerste werd de toelichting gegeven dat het be stuur met het stellen dier candidatuur een bewijs wilde leveren aan heel het land, hoe de vereeniging bij behoud harer begin selen de burgerlijke verdraagzaamheid huldigt en een voorbeeld wilue stellen ter navolging van alle kiesvereenigingen van welke kleur ook. De vereeniging gaf hare adthaesie aan de zienswijze van het bestuur te kennen en naast den jhr. Louis de van der Schuereu werd tot kandidaat gekozen de heer P. Vermeulen Bouman. BREDA, 2 Februari. Aan gelegenheden tot uitspanning en tot het smaken van kunstgenot, gepaard aan ondersteuning van behoeftige stadgenooten, ontbreekt het hier niet,. Twee achter been volgende weken hadden wij een concert en een tooneelvoor- stelling, beide ten voordeele onzer armen, goed bezocht en met uitstekend sacces bekroond. Het eerste werd gegeven door het korps kadetten, dat, hoe ook gedund, aan zijn reeds vele jaren gevolgde gewoonte getrouw bleef en zijne muzikale talenten ten beste gaf tot verzachting van den nood der behoeftige ingezete nen, de tweede door de onderofficiers-vereeniging Kunst en Liefdadigheid. UTRECHT, 2 Februari. Naar men verneemt, is er alhier voor de leeuing voor den spoorweg UtrechtLeiden, waarvan de inschrijving o. a. bij de heeren Oortman en Zoon open stond, maar gisteren gesloten is, voor slechts p. m. f 95.000 inge schreven. HARLINGEN, 2 Februari. Een onzer ingezetenen, die met kleine maar zeebouwende vaartuigen de schepen in de Noordzee opzoekt om daar de meest courante victualie te verkoopen en ook wel den visch buitengaats bij de visscherlieden opkoopt, heeft in zee een vreemde bark gevonden en van vier man voorzien, om het vaartuig voorloopig in bewaring te houden. Men zegt dat de bemanning van bedoeld schip op Terschelling is. HONS HO LR E DIJK, 2 Februari. Een boer onder deze ge meente had dezer dagen voor het kantongerecht te Naaldwijk een proces gewonnen. Onmiddelijk na de uitspraak snelt hij, dronken van vreugde, naar den Haag tot zijn advokaat, die voor hem bij de behandeling der zaak voor het kantongerecht gepleit had. Hij deelt hem de gelukkige tijding mede en voegt er bij //En nu zoek ik't hooger op; ik gooi 't voor den Haag" (dit be- teekent: //ik appelleer".) De advokaat: „Zijtgij dwaas of dol? Gij hebt toch uw pro ces gewonnenGij moet niet appelleeren." De boer: //Ja! voor den d.de heeren in den Haag moe ten toch zien dat ik recht heb 1" (I), v. Z.)

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1