Te Goes zijn door de vereeniging //Gemeentebelang" adres sen aan den minister van justitie en aan de 2de kamer ontwor pen, houdende verzoek tot behoud van de arrondissetnents rechtbank in die gemeente. Deze adressen zullen binnen kort aan de ingezetenen ter teekening worden aangeboden. Per telegraaf ontvangen wij heden de bevestiging van het eenige dagen geleden medegedeelde berigt, dat ridder von Hayuierle door Z. M. den keizer van Oostenrijk tot HDs, ge zant en gevolmagtigd minister te 's Gravenhage is benoemd. MIDDELBURG, 28 Januari. De vereeniging: Uitliet Volk foor liet kolk heeft aan de ingezetenen gezonden het voor- loopig plan eener feestviering bij de opening van den spoorweg. De voornaamste punten daarin zijn: het oprichten vaneen groote feesttent op de markt; optocht, concert, en illuminatie. Ten einde diegenen welke door geldelijke bijdrage de feest viering helpen bevorderen, in de gelegenheid te stellen een en ander bij te wonen, is voorloopig als maatregel genomen: dat zij, die voor vijf gulden inschrijven, persoonlijk zullen worden toegelaten bij de ontvangst der feestgenooten in liet feestlokaal op de markt, en tevens twee toegang kaarten zullen ontvangen voor het op den eersten dag nit te voeren feest- conceri; dat zij, die voor tien gulden of meer bijdragen, dezelfde voor- deelen zullen genieten, als hierboven is vermeld, en bovendien twee toegangkaarten zulleu ontvangen voor het feest-coucert op den tweeden dag. Het spreekt van zelf, dat de boven aangegeven cijfers niet tot maatsiaf moeten dienen voor het bedrag der inschrijvingen, maar dat ook bijdragen beneden de vijf gulden,, hoe gering ook, nu het een algemeen feest geldt, met dankbaarheid zul len worden ontvangen. Wanneer de inschrijvingen beneden de raming blijven, zal dit plan natuurlijk, zoo niet opgegeven, dan toch gewijzigd moeten worden. Bij voldoende plaatsruimte zullen er op beide avonden, tegen nader vast te stellen entreeprijs, ook voor het algemeen toegang- kaarten verkrijgbaar zijn. ARNHEM, 24 Januari. Het schijnt dat men de persoon op het spoor is, die zich in den laatslen tijd aan het verduisteren van brieven met geldswaarde schuldig maakt. Althans kort voor het drukken vernemen wij van een algemeenen maatregel, ten opzigte van brievenbestellers genomen. DIEPENVEEN, 26 Januari. Het graven van ijzererts houdt in deze streken nog steeds aan. Dagelijks worden schepen met dit produkt geladen, welke het naar de Pruisische fabriek en vervoeren. Tal van arbeiders heeft hierdoor werk en brood, iuts, nat voor deze landbouwende streken, waar 's winters anders weinig te verdienen valt, van groot belang en voordeel is, Ook de grondbezitters maken goede zaken, daar de slechte gronden zoodoende nog vrij wat opleveren en dientengevolge aanzien lijk in waarde stijgen. 's GRAVENHAGE, 24 Januari. II. M. de koningin heeft gisteren middag aan het sterfiiuis van wijlen den oud-burge meester jhr. inr. Hooft een bezoek van rouwbeklag afgelegd. De minister van buitenlandsche zaken heeft lieden een diner gegeven, waartoe de heer David Mill Graves is uitge- lioodigd en dat ook werd bijgewoond dour den minister van koloniën en den heer van Sypesteyn lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal. 'sGRAVENHaGE, 25 Januaii. Gisteren avoud is in het paleis van Z. M. den koning een proeve genomen, om de rijk gedekoreerde danszaal door middel van elektriciteit te ver lichten. f HARLINGEN, 24 Januari. Den 19e dezer werden alhier drie jonge lieden, uit Zwolle aangekomen, met het doel zich per stoomboot via Engeland naar Amerika te begeven, op het onverwachts door de policie aangehouden, en een hunner, de li., in verzekerde bewaring genomen, 't Schijnt dat deze zich op een slinksche manier van reisgeld heeft weten te voorzien en in alle stilte de reis wilde ondernemen. Althans een bij de policie ingekomen telegram, bevattende het verzoek tot aanhouding, benevens zijn signalement, doet zulks vermoeden. Buiten de kleedingstukken was hij in het bezit van eene som van ƒ345. MEPPEL, 26 Jauuari. Een viertal personen uit deze stad staat op vertrek naar krankzinnigengestichten. Binnen korten tijd zijn vijf of zes personen alhier krankzinnig geworden, waar onder één, die gisteren plotseling als "dol/, werd, en bijna piet te transporteren was, dan na het nemen van krachtdadige inaalregeleu, NIEUWEDIEP, 24 Januari. Wij vernemen met genoegen dat het aan de rustelooze pogingen van onze ijverige politie is gelukt den dader van den diefstal voor een paar dagen in een goudsmids-winkel alhier gepleegd te ontdekken; het is een matroos van het wachtschip alhier, die na de eerste informatie in arrest is genomen. Het verkoopen van een fraai horologie bij een opkooper, voor een spotprijs, moet tot de ontdekkim hebben geleid Naar wij vernemen zoa een zijner makkers, ii het bezit van den verderen buit, zich met verlof buiten deze g{ ineenie bevinden. Naar wij vernemen bestaat bij een der geachtste inge zetenen dezer gemeente het plan om een broodfabriek op te rigten alwaar voor de werklieden deugdzaam en goedkoop brood zal worden afgeleverd. ROTTERDAM, 24 Januari. Heden namiddag had de koren molenaar D. v. d. B., te IJsselmonde, het ongeluk tusschen hel kaïnrad te geraken. Hij is er dood uitgehaald. ZWOLLE, 25 Januari. Hoe vreemd het ons schijnt, is het toch waar, dat men in deze streek, het centrale punt van spoor wegen, weder vrachtwagen- en diligencediensten zal gaan aan- legg<n. Nu de handel door het buitensporig verhoogen van het vrachttarief der staats-spoorwegen verhindering onder vindt, zoekt hij andere wegen. Het Bankiershuis Isenthal Co dip. in Hamburg, werd be last met de Generaal-Agentuur der groote geldloterij van d« Koning-Wilhelms Vereeniging te Berlijn onder voorzitting van den Generaal-Intendant van Hulsen. De vereeniging bestaat uit de voornaamste personen van den Pruisischen Staat, en heeft ten doel: de ondersteuning van Pruisische krijgslieden en hunne in de laatsten strijd overgeblevene familien. Zoo als reeds in een in hef Handelsblad verscbenene aankondiging voorgekomen is, beslaat die loterij uit ÏOO.OOO Loten u 2 Thr. en halve a 1 Thr. In het geheel beloopt de som der winnende Prijzen 90.000 Thaler. De Generaal-Agentuur Isknthal Comp. in Hamburg is zooals geadverteerd werd, bereid op verlangen uit voerige prospectussen te zenden. PARIJS, 2 meerderdvoo portefeuille mt omloopende I courant met p; met de scliatk Bij Nic! 6 dooden en 8 De Obe Eeredienst en De heer den Staat had commune had voor overwigt toen de schat vroeg, weiger exploit, deden loren. De doo leiding tot de volgens hen b lijkheden vooi mijne familie i voed bij de ui is republikein, Men ze op vele hoeve een van de: Bij een instrumentmaker in Königsberg vervoegde zich dezei dagen een vreemdeling, tlie een zonderlingen vorm van schaar bestelde, op het vastgestelde uur kwam hij het werktuig afhalen. De instrumentmaker kon zijne nieuwsgierigheid niet bedwingen en vroeg waartoe de zonderlinge schaar moest dienen. De vreemde zeide lagcliend, dat kan ik u slechts in 't geheim zeggen, trok den leverancier naar zich toe en fluisterd hem in 't oor: voor fijne schelmerij, waarop hij den winkel ver- liet. De instrumentmaker zag den vreemden gast verwonderd Lord Gran na. Toen hij kort daarna op ziju horologie wilde zien, bemerkte!? meen Republi hij dat het verdwenen was. De kooper had de deugdelijkheid! tusschenkoms van de schaar bij den verkooper beproefd, de horologiekeltingj doorgeknipt en zich van het gouden uurwerk meester gemaakt. LONDEN, treffende de a «enenmale onj Dezen nac anderen de tor Ih een ver chester gehoi eenstemmig at uitsluitend lee bevattende de sel i6 tegen de LONDEN, houden groote verklaard wor moet worden BummmcHE tijdingen. Frankrijk. VERSAILLES, 24 Januari. De nationale vergadering heeft heden voortgezet de diskussie over de voorstellen tot weder invoering van het tonnegeld en de nieuwe scheepvaartrechten! De minister van financiën erkende, in antwoord aan den heel Johnston, dat Frankrijk thans door handelsverdragen gebonden is; maar hij voegde er bij, dat onderhandelingen zijn aange- eerwacht ong< knoopt met vreemde regeeringen, waaruit blijkt dat deze gun-. Volgens be: stig ten aanzien van ons land gezind zijn, zoodat de wet ouimd] aansche stoon dellijk in toepassing zou kunnen komen. Buenos-Ayro; 25 Jannari. De regeering heeft haar ontwerp van militaire I personen aan reorganisatie nog niet aan de nationale vergadering voorgelegd;?^ ^en of in de bijgevolg kan de openbare beraadslaging hierover onmogelijk® vóór April aanvangen. PARIJS, 25 Januari. Het gerucht dat de keizer van Ruslarf-j BRUSSEL, processen der grond op de; Irankrijks bii Partikulieri der Cortes; onstuimig zij: koning de met door tot mii hebben geled barrikaden te gered, God ging/' Onder overleden zou zijn en andere onrustbarende berichten, gisteren? ter beurze alhier verspreid, zijn ten eenenmale ongegrond. Hel bericht dat Rocheforis deportatiestraf iu verbanning veranderd zou zijn, wordt tegengesproken. Maandag heeft te Épernay een Frangph werkman getracht een Pruis te dooden, dien hij kwetste; de sphuldige is gevat. De gekwetste Pruisische soldaat werd door den aanvallen voor een ander aangezien. De zaak is van geep gewigt. Wederom is prins Napoleon tot lid van den departemeri' talen raad van Cqrsica verkozen. Het is moeielij.lv te denken dat hij de betrekking zal aanvaarde:: dat heden do< feilde al de schikking mo< mologeerd en worden. Weder een hopeloozc Be liartstogtt afdoening der

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2