niSSIMSGllE COURANT. 1872. iV' 8. Zondag 28 Januari. I0de Jaargang. f N E N i;!\L';u wiisuii; rmumv. Ivolge van rheumatische n, worden ten stelligste NATflERIN-MOND- te Weenen, Stad, Bog- ddelen dikwerf zonder ielijk kunnen worden beid bij het gebruik of«] het aanwenden er van, ond als anderszins ten dooving te weeg bren- iiat en anderen, neemt ONDSDOELING op finnen zeer korten tijd 'ii eenige onaangename tendien wordt het ge- ot rust gebracht, zijn rdt weggenomen, zoo-| hen de uit- en inwen- lersteld. 1 |au holle Tanden prijs -Tandzeep f 1.50. prijs 80 (Jts. 1.75. GASILLE. Santen KoljfKorte Hoofd- wijk 2 no. 411s C. J. IV. reijy Co. (Biaauvve Porce- rea, wijk 3 uo. 333j S. J. ■n; Westnieuwlaud, wijk 4 te SchiedamD. Maltha, C. van ValkenburgSack; Gael burg; van de Kamer, te Pansel; te Schoonhoven: ielle Joh. Veenenbosch Hz,; eda: H. Sprengenverkoop- heinJ. P. Lansonder; te S.Zn., Voorstraat D no. 15; BommelA. C, Huijskens van Leeuwen; te Gouda; je: M. S. Pollak, Drogist; Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ore; do prijs van 14 regels 13 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SC Hl FF ER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhaudelaren en Post-Directeuren. toster-Scb.eld.Q- oorin. 6.30 u nam. 3.0. 7.3 30 ■vrijdag en zaterdag. voorin. 7.45 u. o 8.15 kerke, 10.9 10.30 *a midd. 12. 's nam. 12 30 en Vlissingen. van vlissingen: 'dag 26 's morgens 10.- erdag 27 10.' eming elburg v v. den dam van het Sloe plJ' t zal te Middelburg op dczel! nuidd. 7 eD namidd. 3 ure". i De noodzakelijke bespreking van de weezenverpleging, een onderwerp van algemeen belang en dierbaar aan alle ingezetenen der stad, tot welke godsdienstige gezindte zij ook bebooren, is -oorzaak geweest dat we niet eer een woord hebben gericht tot onze lezers bij de nieuwe phase, die de Vlissingsche courant is ingetreden. Het leven van een nieuwsblad heeft veel overeenkomst met dat van den mensch. m Het wordt geboren niet zonder zorgen in hen die hem het leven geven. Is de strijd om het bestaan doorgestreden, dan kan hij niet op eenmaal zijn kracht ontwikkelen maar blijft eenigen tijd in de kinderjaren. De eerste schreden zijn strompelend. Waar hij zich vertoont, draagt hij de kentoekenen van zijn onvermogen met zich inede. Meermalen grijpen hem ziekten van velerlei aard aan en brengen hem dikwijle den doodsnik nabij. Overwint bij die aan vallen, dan ontwikkelt zich zijn levenskracht in de herstelde en gezuiverde natuur en treedt hij de jongelingsjaren binnen; zijn ervaring rijpt, zijn leven groeit en bloeit, zijn verschijning in t openbaar neemt een vasten en krachtigen vorm aan tot hij de rollen wasdom heeft bereikt. Hebben we in deze schets de geschiedenis van het Vlissingsch Weekblad gegeven? Anderen geven voor ons het antwoord. Dit alleen mogen wij zeggenwat de Vlissingsche courant aan- ,at, de strijd om het leven is doorgestreden. Een tiental jaren reeds heeft zij zich, niet zonder inspanning, niet zonder strijd tegen ziekte-aanvallen in 't leven gehouden. Thans is zij een nieuw tijdperk ingegaan; zij gevoelt zich krach tiger, vol levenlust, vol moed. Die levensvatbaarheid, waarvan zij een voller besef heeft ver kregen, dankt zij vooral aan de welwillendheid, waarmee zij bij dit nieuwe optreden door de burgerij van Vlissingen is begroet en aan de ondersteuning, die haar aanstonds ten deel viel. Het getal abonnementen en lezers is zoo toegenomen, dat geen iedere courant tot zoovele huisgezinnen toegang heeft als zij. Zij wordt bijna in ieder gezin gelezen. De gemeenteraad der stad heeft een blijk van belangstelling in de nieuwe onderneming gegeven door te bepalen dat voortaan de mededeeling der stads-verordeningen alleen zal geschieden door middel van Haar, en niet meer zooals vroeger, door de Middelb. courant. Dat verhoogt hare waarde en zal haar noodzakelijk maken voor ieder burger, die wil weten, aau. welke stadsverorde- lingen hij verplicht is zich te houden wil hij zich niet de schade of schande van de niet-onderhouding dier verordeningen op den hals ïalen. Daarbij heeft men met vreugde opgemerkt, dat geachte ingeze tenen het goede voorbeeld hebben gegeven om hunne mededeelin- yim van welken aard ook, die in de eerste plaats hunne medebur gers aangaan, als advertentiën in de Vlissingsche courant te plaatsen. Dit goede voorbeeld vinde navolging.bij allen, die prijs stellen op een zelfstandig gemeenteleven. En wat is natuurlijker dan dat tien adverteert in de courant van zijn eigene stad, die meer dan :enig ander courant wordt gelezen. Door advertentiën heeft men de intentie zich tot zijne stadge noten te richten. Men biedt hun zijn koopwaren aan, men deelt tun het belangwekkende uit zijn handel mede, men wijst hun op le gelegenheden van verkoopingen, men verhaalt hun zijn lief en :ijn leed door mededeeling van huwelijken, van bevallingen, van 'Verlijden enz. Plaatst men die mededeelingen enkel in de courant an een andere stad, dan richt men zich op de eerste plaats tot de 'ewoners dier stad waar die andere courant wordt uitgegeven en ;elezen en men gaat zijn eigene stadgenooten eigenlijk voorbij. Die lezen de mededeeling, zoo zij ze lezen, slechts als bij toeval. De adverteerder zal zich zeiven daardoor ook benadeelen. Zijn doel is bekendmaking aan al zijne stadgenooten. Maar het groot ste aantal zijner stadgenooten lezen enkel en uitsluitend de Vlis singsche courant. Deze dragen geen kennis van de advertentiën 11 andere couranten en zullen dus nimmer naar aanleiding daar van of koopen, of begunstigen, of aanbevelen. Leeft bovendien de eene stadgenoot niet van den ander. Nie mand in Vlissingen leeft door de begunstiging van de bewoners van naburige steden. Wat is nu billijker dan dat men wederkeerig ook zijne stadgenooten begunstigt; dan dat men aan stadgenooten geeft wat men gaarne van stadgenooten ontvangtdan dat men door advertentiën begunstigt een stadgenoot, den uitgever der Vlissingsche courant, die zooveel zorgen aan de onderneming wil wijden. Men bevoordeelt de redactie er niet door. Deze velen vergissen zich nog in den persoon, die de redactie voert deze geeft hare bemoeyingen gratis ten offer. Houdt men deze verhouding niet in 't oog en plaatst men liever zijne advertentiën in andere couranten, dan konden de talrijke lezers van de Vlissingsche courant wel eens besluiten om lievef de handelaars en iudustrieëlen van Middelburg te bevoordeelen boven hunne stadgenooten. En dat deze onderstelling niet enkel behoort tot de mogelijkheden, blijkt uit een ons bekend voorval dezer dagen. Een geachte firma in Vlissingen maakte de over dracht van zaken bekend alleen in de Middelb. courant, dus eigen lijk aan de Middelburgers. Men maakte de firma opmerkzaam op dat voorbijgaan van een eigen stads-couraut. Zij bleef echter weigerachtig ook in haar te adverteeren. Het gevolg is dat eenige begunstigers dier firma zich voortaan tot Middelburgsche firma's met hunne bestellingen zullen wenden. Redenen genoeg waarom we boven den wensch uitspraken dat het goede voorbeeld van eenigen door alle ingezetenen mag wor den gevolgd. Aanvankelijk is dus de toekomst der Vlissingsche courant ver zekerd. Dat zal ieder stadgenoot op prijs stellen. Te-recht. Vlissingen is reeds te lang onmondig geweest; heeft reeds te lang zich afhan kelijk getoond van een naburige stad. Met hare schoone toekomst voor oogen moet zij zelfstandig optreden en hare belangen zelve kunnen bepleiten. Dat laatste vooral zal het streven zijn der Vlissingsehe courant. Zij zal wezen een onpartijdig nieuwsblad voor de stad. Zich ont houdende van polemiek op godsdienstig gebied, moet zij als orgaan van het eigen gemeenteleven ook de belangen der gemeente be hartigen en bepleiten en dat altoos zonder ooit uit het oog te verliezen twee zinspreuken: waarheid en recht voor allen, en: eendrachtige samenwerking op burgerlijk gebied met beiioud van uiteenloopende beginselen op godsdienstig gebied. Vlissingen, 28 Januari. Wij vernemen dat de kerkraad der hervormden aan de ge meenteraadsleden eene memorie hebben ingezonden waarin op vele gronden het recht der hervormden op de goederen van het stads-gasthuis wordt bewezen, en aangedrongen op eene billijke restitutie. Ook zou het R. K. armbestuur aan de kwestie der weezen verpleging een nieuwe wending hebben gegeven door een voudig aan het dagelijksch bestuur ter kennis le brengen dat het zich, als verpleger der iveezen, heeft afgescheiden van het arm-, gast- en weeshuis en van nu af de weezen onder eigen zelf standig beheer houdt. Jl. Donderdag zag een bewoner der Walstraat alhier een jongen van den muur der smederij van de voormalige marine werf afspringen; daar dit gebeurde na den tijd dat de werf is geopend, kreeg hij vermoeden, dat die jongen met geen eerlijke bedoeling de werf had bezocht, en gaf zijn vermoeden re kennen aan een agent van politie welke juist in (Ie nabijheid was. Dadelijk werd door twee agenten van policie en een rijks veldwachter het dak der smederij beklommen welke bemerkten dat een hoeveelheid lood van het dak was losgemaakt en ook een paar stukken lood daar gereed lagen om medegenomen te worden. Uit de aan wijzigingen door den genoemden burger gedaan kwam men al spoedig op het spoor van den jongen welke van den muur was afgesprongen, en werd hij tot de bekentenis ge bracht dat hij met drie zijner kameraden het lood had gestolen en bij een koopman hier ter stede verkocht. De jeugdige loodliefhcbbers bevinden zich in hechtenis.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 1