V L1S SI li S C IIE COURANT. 1873. SN0 5. Donderdag 14 Januari. 10 Jaargang. LEENING, HERBESTEDING. u u ,de n BORSTAANDOE- CHER bij Frankfort sjes van 30 en 40 ct., .S1LLE te Zierikzee ppen, clit ge vestigden Notaris L. JUDELS Comp., Prijzciitrekking luizend Nummers te n de geheele trekking, in de tweede helft dor dat de ten deze re dagen, moet worden gegrondde hoop, om, meerdere nummers jheele duur dezer trek- veertien werkdagen, woord, niets zal wor- floopen. afloop der Prijzen- en met 30 Juni 1872, 5998 kleinere VAN t inct de regeling ax. aan alle volgende niet in de voornaamste Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiëa gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; do prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Onderhoud, van Gemeente-eigen dommen, gedurende het jaar 1873. De Burgemeester eu Wethouders van Vlissingen, maken bekend: dat zy voornemens zijn op Zaterdag 27 Januari 1872, des namiddags ten 2 ure, op het raadhuis aldaar bij enkele inschrijving in het openbaar te HERBESTEDEN: 1. net uitbaggeren ran COOO UI3 slijk. 2. Het onderhoud der pompenurinoirs»enz. 3. De levering van 40.000 machinale Waalstraat- klinkers. 4. net verleggen van OOOO UI- kei- en klinker- straat. 5. Het schilderwerk. Zijnde de 2% 4% 7", 9E en 12e perceelen van het bestek der onderhoudswerken over 1872. De aannemers worden vooral indachtig gemaakt op art. 62 van het bestek, waarin het onderteekenen der insehrijvingsbiljetten verpligtend is gesteld, zullende geene inschrijvingen zonder die ondertee- kening worden aangenomen. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. 6.30 li nam. 3.— u. u 7.3 30 VRIJDAG EN ZATERDAG, voorm. 7.45 u. 8.15 10.— 10.30 's midd. 12. ZONDAG. MAANDAG 7 45 u. voorin. 7.45 8.15 8.15 10.— 10.30 10.30 11.— 1 11.— 11.30 11 30 'smidd. 12.— imid. 12.— nam. 12 30 12.30 1.— 1.30 2.— 2.— 2.80 en Vlissingen. [aren. van vlissingen: indag 15 voormidd. 12. sdng 16 namidd. 12.30 ensdag 17 L 18 1.30 en Rotterdam. Ylissingen naar Rotterdam c KRRATU M. In 't vorig nummer zijn op de pers een paar zinnen omgeloopen, waardoor de geregelde gedachtengang werd gebroken. Op het be- I toog dat kerk- en armgoederen geen gemeenschap vormen volgt I Deze onderscheidingen, meenen we, dat de commissie niet ge noeg heeft in 't oog gehouden. I Zoo staat het ook met de verantwoordelijkheid der beide be- sturen. Het kerkbestuu is niet verantwoordelijk voor het armbe- 'L stuur en omgekeerd. Nu blijkt immers dat geen in-een-grijpen, geen verwarring mogelijk is. De zinnen behooren aldus gelezen te worden Zoo staat bet ook met de verantwoordelijkheid enz. Deze onderscheidingen, meenen we, dat enz. Nu blijkt immers enz. IBet rapport ©ver «le KaiBi. Weczcnverplegfiiig vilbb «Be Baeerean Eüe2ijBB2acM8Callcufcls ena ©ekers. VII. Een laatste grond waarop de commissie een vereenigen van arm- en weesbestuur zou afkeuren is de geldelijke toestand van het R. K. armbestuur. Bovendien is de geldelijke toestand van het R. K. armbestuur van dien aard dat vooral met bet uitzigt op het binnen kor- teren of langeren tijd opbonden der gemeente subsidie, al de krachten en al het overleg van dat bestuur wel zullen »noodig wezen om de daaraan toevertrouwde belangen naar »den eisch te regelen en te behartigen. De blik toch die wij »in de begrootingen en rekeningen van dat bestuur over de laatste jaren, hebben geworpen, beeft ons doen zien dat daar bij spoedig moeielijkkeden te verwachten zijn; want sints 1868 wordt wel telken jare op de begrooting gebragt eene »som van 200, ter aflossing eener in 1867 aangegane schuld tot den aankoop van eenige huisjes, waarvan men sedert per jaar een/ 300 huur trekt, doch komt die aflos sing slechts éénmaal als gedaan voor in de jaarlijksche reke ningen. Telken jare namelijk wordt onder den hamerslag j> van onzen geüerden voorzitter door den raad eene af- en over schrijving goedgekeurd die deze post op de begrooting ge- »heel illusoir maakt. Behalve, dit constateert het R. K. armbestuur over de administratie van het jaar 1870 nog »een te-kort van ruim 330. »Zijn wij te ver gegaan M. H., met te beweren dat het waarlijk »niet verstandig zoude wezen om het R. K. kerk- en armbe,- stuur bovendien nog te belasten met do zorgen die een i> eigen en zelfstandig beheer over een weezengesticht mede brengen? Bovendien wat hier voor ons het meeste afdoet, wij zouden achten, dat dit in velerlei opzigt niet zoude strooken met de algemeene belangen onzer gemeente." Ook hier weör worden de woordenkerk- en armbestuur zeer te onpas aan elkatir gekoppeld. Die besturen zijn en blijven niet- te-min van elkander onderscheiden en afgescheiden besturen, in wier administration baten noch lasten vermengd kunnen- worden. En bovendien, weezenverpleging behoort rechtens niet tot de competentie van bet katk. kerkbestuur. De schildering nu vande armoede vau bet armbestuur komt ons voor te sterk gekleurd te zijn. In drie rekeningen en verant woordingen, sints 1868 aan den raad ingezonden, komt slechts éénmaal afdoening voor op de armen-hnisjes. Hoeveel malen niet? Tweemalen. Toch lezen we in 't rapport: telken jare. Heeft men de redenen opgespoord, die den achterstand bij het armbestuur hebben veroorzaakt Wij deelen ze mede. In de laatste jaren is vooral bet K. armbestuur bovenmate be zwaard met een armenlast, die de zijne niet behoefde te zijn. Een groot getal polderwerkers, meerendeels katholieken, blijven in den winter zonder werk en in de diepste ellende in of nabij onze stad wonen. Hoezeer velen van hen om een of andere reden krach tens de kerkelijke reglementen konden worden afgewezen, meende het armbestuur, als gesubsideerd door de gemeente, de zedelijke verplichting te hebben een niet te groot getal onwaardigen te mogen wegzenden ten laste van de stad. Neemt men daarbij in aanmerking de strenge koude der laatste maanden van het jaar 1870, dan zal niemand verwonderd zijn dat een armbestuur in zulke buitengewone omstandigheden meer op de behoefte der armen heeft willen letten dan op den inhoud der kas, vooral daar het de overtuiging had, bij minder strenge win ters in de toekomst, bet te-kort te kunnen inhalen. Wil iemand om dien achterstand het wenschelijk dekten dat het armbestuur niet bovendien bezwaard worde met een weesbestuur, dan zullen de katholieken waarschijnlijk dat blijk van belangstel lend medelijden waardeeren, maar tevens met bescheidenheid aan den gemeenteraad in bedenking geven of het dan niet veel wen- schelijker ware en meer in 't belang der gemeente dat de stad, die in hare administratie het evenwicht tusschen inkomsten en uit gaven niet kan verkrijgen zonder onder de inkomsten exceptio- neele baten uit de accijnsen op te nemen, 't geen toch ook een achterstand kenteekent dat de stad er naar streefde langs den besten weg allengs zich van de weezenverpleging te ontheffen, welke ontheffing op den duur alleen verkregen zal worden door nu aan hervormden en katholieken hun verzoek om afscheiding toe te wijzen. Yan veel kracht is derhalve de boven aangehaalde opmerking der commissie over den achterstand van 't armbestuur niet. Van meer kracht zon het bewijs zijn dat, zooals de commissie beweert, de administratie van bet armbestuur niet in den behoor lijken vorm wordt gevoerd. Naar dat bewijs intusschen zoeken we te vergeefs in bet rapport. 't Is niet te vinden. Tenzij men aanneme dat een nadeelig saldo over één boekjaar, veroorzaakt door buitengewone omstandig heden, een bewijs is dat er niet behoorlijk geadministreerd wordt. Dat zal echter niemand beweeren, en wie het beweerde zou mot evenveel grond kunnen volhouden dat de administratie der stads- leenbank niet in behoorlijken vorm wordt gevoerd, wijl ook deze in 't vorig jaar met een te-kort is gesloten. Hierin zoekt dan ook bet rapport het onbehoorlijke van den vorm der administratie niet. Veeleer hierin dat hebK. weesbe stuur jaarlijks rekening en verantwoording deed aan regenten van het arm-, gast- en weeshuis.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 9