1 1 1 VLISSINGSCHE COURANT. SS 1878. N° 5. Donderdag 14 Januari. 10de Jaargang. HERBESTEDING. AANDOE- Frankfort en 40 ct., Zierikzee r en Notaris Comp., rekking [ummers te 3 trekking, helft der le ten deze oet worden hoop, om, nummers dezer trek- ts zal wor- Prijzcn- Juni 1872, 9S kleinere VAN I'CgCiÜBBg" ille volgende nam. 3.u 3 30 ZATE11DAG 7.45 u. 8.15 10.— 10.30 L 12.- 12.30 MAANDAG. voonn. 7-45 l'. 11] 8.15 i 10 30 11- 11.30 J l 'sniidd. 12.— nam. 12 30 ,1 ÏT 1/ 2.30 SIN GEN oormidd. 12.- 12.30 1- 1.30 tterdam. naar Botterdam en Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 are; Ie pry9 van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags nitgegeveo.. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nnmmers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Onderhond van Gemeente-eigen dommen, gedurende liet jaar 1873. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend: dat zij voornemens zijn op Zaterdag 27 Januari 1872, des namiddags ten 2 ure, ophet raadhuis aldaar bij enkele inschrijving in het openbaar te HERBESTEDEN: 1. Bet uitbaggeren van 6000 IW slijk. 8. Het onderhoud der pompen, urinoirs, enz. 3. De levering van 40.000 machinale Waalstraat- klinkers. 4. Het verleggen van 6000 .11kei- en klinker- straat. 5. Het schilderwerk. Zijnde de 2% 4% 7", 9° en 12" perceelen van het bestek der onderhoudswerken over 1872. De aannemers worden vooral indachtig gemaakt op art. 62 van het bestek, waarin het onderteekenen der inschrijvingsbiljetten verpligtend is gesteld, zullende geene inschrijvingen zonder die ondertee- kening worden aangenomen. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. KRR ATOM. In 't vorig nummer zijn op de pers een paar zinnen omgeloopen, waardoor de geregelde gedaclitengang werd gebroken. Op het be toog dat kerk- en armgoederen geen gemeenschap vormen volgt Deze onderscheidingen, meenen we, dat de commissie niet ge noeg heeft in 't oog gehouden. Zoo scaat het ook met de verantwoordelijkheid der beide be sturen. Het kerkbestuu is niet verantwoordelijk voor het armbe stuur en omgekeerd. Nu blijkt immers dat geen in-een-grijpen, geen verwarring mogelijk is. De zinnen behooren aldus gelezen te worden Zoo staat het ook met de verantwoordelijkheid enz. Deze onderscheidingen, meenen we, dat enz. Nu blijkt immers enz. Het rapport over dc Hath* Weezenverpleging wan dc beeren Kleijnhcns(lallcufeh en Ockcrs. VII. Een laatste grond waarop de commissie een vereenigen van arm- en weesbestuur zou afkeuren is de geldelijke toestand van het R. K. armbestuur. Bovendien is de geldelijke toestand van het R. K. armbestuur van dien aard dat vooral met het uitzigt op het binnen kor- teren of langeren tijd ophouden der gemeente subsidie, al de krachten en al het overleg van dat bestuur wel zullen »noodig wezen om de daaraan toevertrouwde belangen naar •den eisch te regelen en te behartigen. De blik toch die wij •in de begrootingen en rekeningen van dat bestuur over de laatste jaren, hebben geworpen, heeft ons doen zien dat daar bij spoedig moeielijkheden te verwachten zijn; want sints >1868 wordt wel telken jare op de begrooting gebragt eene som van 200, ter aflossing eener in 1867 aangegane schuld tot den aankoop van eenige huisjes, waarvan men sedert per jaar een 300 huur trekt, doch komt die aflos- sing slechts éénmaal als gedaan voor in de jaarlijksche reke ningen. Telken jare namelijk wordt onder den hamerslag van onzen geëerden voorzitter door den raad eene af- en over- scb rij ving goedgekeurd die deze post op de begrooting ge- heel illusoir maakt. Behalve dit constateert het R. K. armbestuur over de administratie van het jaar 1870 nog een te-kort van ruim 330. •Zijn wij te ver gegaan M. H., met te beweren dat het waarlijk •niet verstandig zoude wezen om het R. K. kerk- en armbe- stuur bovendien nog te belasten met do zorgen die een eigen en zelfstandig beheer over een weezengesticht mede-: •brengen? Bovendien wat hier voor ons het meeste afdoet, wij zouden achten, dat dit in velerlei opzigt niet zoude »8trooken met de algemeene belangen onzer gemeente." Ook hier weêr worden de woordenkerk- en armbestuur zeer te onpas aan elka&r gekoppeld. Die besturen zijn en blijven niet- te-min van elkander onderscheiden en afgescheiden besturen, in wier administratiën baten noch lasten vermengd kunnen worden. En bovendien, weezenverpleging behoort rechtens niet tot de competentie van het kath. kerkbestuur. De schildering nu van de armoede van het armbestuur komt ons voor te sterk gekleurd te zijn. In drie rekeningen en verant woordingen, sints 1868 aan den raad ingezonden, komt slechts éénmaal afdoening voor op de armen-huisjes. Hoeveel malen niet? Tweemalen. Toch lezen we in 't rapport: telken jarè. Heeft men de redenen opgespoord, die den achterstand bij hot armbestuur hebben veroorzaakt Wij deelen ze mede. In de laatste jaren is vooral het K. armbestuur bovenmato be zwaard met een nrmenlast, die de zijne niet behoefde te zijn. Een groot getal polderwerkers, meerendeels katholieken, blijven in den winter zonder werk en in de diepste ellende in of nabij onze stad wonen. Hoezeer velen van hen om een of andere reden krach tens de kerkelijke reglementen konden worden afgewezen, meende het armbestuur, als gesubsideerd door de gemeente, de zedelijke verplichting te hebben een niet te groot getal onwaardigen te mogen wegzenden ten laste van de stad. Neemt men daarbij in aanmerking de strenge koude der laatste maanden van het jaar 1870, dan zal niemand verwonderd zyn dab een armbestuur in zulke buitengewone omstandigheden meer op de behoefte der armen heeft willen letten dan op den inhoud der kas, vooral daar het de overtuiging had, bij minder strenge win ters in de toekomst, het te-kort te kunnen inhalen. Wil iemand om dien achterstand het wenschelijk achten dat het armbestuur niet bovendien bezwaard worde met een weesbestuur, dan zullen de katholieken waarschijnlijk dat blijk van belangstel lend medelijden waardeeren, maar tevens met bescheidenheid aan den gemeenteraad in bedenking geven of het dan niet veel wen- schelijker ware en meer in 't belang der gemeente dat de stad, die in hare administTatie het evenwicht tusschen inkomsten en uit gaven niet kan verkrijgen zonder onder de inkomsten exceptio- neele baten uit de aecijnsen op te nemen, 't geen toch ook een achterstand kenteekent dat de stad er naar streefde langs den besten weg allengs zich van de weezenverpleging te ontheffen, welke ontheffing op den duur alleen verkregen zal worden door nu aan hervormden en katholieken hun verzoek om afscheiding toe te wijzen. Van veel kracht is derhalve de boven aangehaalde opmerking der commissie over den achterstand van 't armbestuur niet. Van meer kracht zou het bewijs zijn dat, zooals de commissie beweert, de administratie van het armbestuur niet in den behoor lijken vorm wordt gevoerd. Naar dat bewijs intusschen zoeken we te vergeefs in het rapport. 't Is niet te vinden. Tenzij men aanneme dat een nadeelig saldo over één boekjaar, veroorzaakt door buitengewone omstandig heden, een bewijs is dat er niet behoorlijk geadministreerd wordt. Dat zal echter niemand beweeren, en wie het beweerde zou met evenveel grond kunnen volhouden dat de administratie der stads- leenbank niet in behoorlijken vorm wordt gevoerd, wijl ook deze in 't vorig jaar met een te-kort is gesloteft. Hierin zoekt dan ook het rapport het onbehoorlijke van den vorm der administratie niet. Veeleer hierin dat het K. weesbe stuur jaarlijks rekening en verantwoording deed aan regenten van het arm-, gast- en weeshuis.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 17