BUÜMNLANDSCHE TIJDINGEN. Ia daarentegen de commissie door onjuiste inlichtingen op een dwaalspoor gebracht wij vertrouwen van de eerlijkheid en oprechtheid dier mannen, dat zij de ter goeder trouw uitgebrachte beschuldigingen zullen terugnemen. Dubbel hard zou het zijn voor een bestuur van achtenswaardige mannen, tusschen wie eenmaal een lid van den raad de heer de Groof met eere heeft gezeten, zoo het, na een meer dan zestig jarige weezenverpleging met goede vruchten, niet alleen geen erkenning oogstte van het goede, wat het tot stand bracht, maar bovendien werd getroffen met een vonnis van onbekwaamheid, met een vonnis op onjuiste Vlissingen, 10 Januari. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de heer de Gelder zijn ontslag ingediend als lid van den raad. In dezelfde zitting dienden de hh. Schraver en Pot hun ont slag in als leden der commissie, benoemd tot onderzoek van het voorstel van het R. K. armbestuur, tot afscheiding der R. K. Gisteren is alhier in de haven gebracht het Russische bark schip August, kapt. Backlund, hetwelk, na veel moeite, eergisteren (9 dezer), des namiddags met hoog water is vlot gekomen en door de sleepboot Union no. 2 hier binnen is ge- sleept. Het schip was in December jl. nabij het Sluissche gat ge strand en zwaar lek geworden; hetzelve is vol wateren zal in het droogdok worden gehaald om te repareeren en de nog inge- bleven lading hout te lossen. Voor de door de provincie Zeeland geopende geldleening van f 60.000 tot uitbreiding van de stoombootdienst op de Wester- Schelde is ingeschreven voor f 156.500. Met ingang van den |15en Januari a. s. wordt de rijkstele- graafkantoorhouder en brievengaarder H. Pauwels, te Veere, van die betrekkingen ontheven en weder als rijks-telegraafklerk in dienst gesteld. (Staats-courant) Volgens de in de Staats-courant van Zondag en Maandag 7 en 8 dezer gedane officiële opgave der bevolking in alle ge meenten des rijks, naar de uitkomsten der laatste of vijfde volks telling op 80 November/1 December 1869, bedroeg de bevol king van Zeeland 87,174 mannen en 90,395 vrouwen, te zamen 177,569 (zijnde 11,457 meer dan bij de volkstelling in 1859). Hieronder geven wij de verdeeling der bevolking over eenige gemeenten. De tusschen geplaatste cijfers wijzen de bevol king aan zooals zij was bij de vorige tienjarige volkstelling. Aardenburg 1722 (1658), Axel 2673 (2529), Biervliet 1925 (2068), Goes 6261 (5708), Groede2506 (2463),'s Heerenhoek 968 (870), Heinkenzand 1632 (1492), Hontenisse4794 (4799), Hulst 2265 (2255), Koewacht 1981 (1865) Middelburg 16,422 (16,018). Oostburg 1745 (1661), Oudvossemeer 1741 (1088), Ovezande 842 (783), Stoppeldijk 1674 (1490), Veere 1354 (923), Vlissingen 9489 (10,922) IJzendijke 2665 (2457), Zaamslag 2719 (2503), Zierikzee 7834 (7345), Het in het voormalig 4e district dezer provincie opgemaakte verzoekschrift tot onthouding van de koninklijke goedkeuring aan het zoo bestreden reglement tot invoering van wielen met breede vellingen, werd dezer dagen verzonden, voorzien van 329 handteekeningen van landbouwers. Thans beklagen zich, naar wij vernemen, ook de gemeente* besturen over de belemmerende bepalingen van het reglement. Ook de raden der gemeenten die met het onderhoud van grind* wegen zijn belast, hebben besloten verzoekschriften tot ont houding der koninklijke goedkeuring in te zenden. Zij zien in het voorschrift der breede wielen en het verbod om aan elkan* der gekoppelde wagens te vervoeren ondoelmatige en doellooze belemmeringen, die een tegenovergesteld effekt zullen hebben van hetgeen de wetgever zieh voorstelt, en wier invoering in elk geval voor de ingezetenen» die min of meer bij het land bouwbedrijf zijn betrokken, zoo bezwarend is, dat daartegen niet opweegt eene mogelijke, maar volstrekt niet bewezene be sparing in de kosten van onderhond, Door graaf Sehimroelpenninck van N^enhuis, grootmeester van 's konings huis, presideut der kommissie tot oprigting van een gedepkteeken voor de gesneuvelde verdedigers der citadel van Antwerpen, is ten behoeve dier oprigting van den hee** W. Stumpff te Amsterdam, als opbrengst van het op den 6 fie- cember jl. aldaar gegeven koncert, eene bijdrage tan ƒ196.50 ontvangen. (St.-Ct.) Uit Neuzen schrijft men //De vaart op het kanaal van hier naar Gent is in het afge- loopenjaar 1871 bijzonder druk geweest. Liepen in 1870 een getal van 396 zeeschepen onze zeehaven binnen met bestem ming voor Gent, in 1871 klom dat getal tot 822. Daaronder bevonden zich 178 zeestoombooten, meerendeels met stukgoe deren geladen, 134 zeeschepen geladen met granen, 94 met zaad, 46 met vlas, 20 met raapkoeken, 19 met zont, 12 met ijzer, 9 met fruit, 9 met wijn, 7 met rijst, 3 met suiker en 3 inet haring. Voorts waren nog 8 geladen met creosoot, 3 met stokvisch, 3 met grondnoten, 3 met steenkolen, i met zwavel, 1 metslijpsteenen en de overige met balken, planken en slippers. //Bovendien losten op het kanaal hier, boven de sluizen, 15 zeeschepen geheel ledig, welker ladingen in lichters naar Gent werden gevoerd; 24 zeeschepen vertrokken ledig naar Antwer pen en 5 zeeschepen kwamen ledig van daar om te Gent lading in te nemen. gWas de zeevaart in 1871 dus zeer druk, niet minder waa dit het geval met de binnenvaart. Deze overtrof die van 1870 met 614 schepen terwijl in bet vorige jaar 105 schepen van de haven als reede gebruik maakten. z/De opbrengst der kanaalrechten bedroeg dan ook over 1871 ruim/ 2600 meer dan over 1870, van welke alléén ƒ1000 aau reegelden. //Tengevolge van de strenge vorst in de maand Januari over winterden in onze haven 18 zeeschepen meerendeels voor Antwerpen bestemd. ,/De belangrijke toeneming der zee- en binnenvaart op ons kanaal in het afgeloopen jaar schijnt eensdeels een gevolg van de vermeerderde steen- en vlasvaarten, den drukkeren aan voer van beetwortels; anderdeels, van de rijkere vaart in gra nen, voortspruitende uit gebrek daaraan in Erankrijk, veroor zaakt door den oorlog. De grootere massa houtwaren die naar Gent werd gebracht, schijnt ook daaraan toegeschreven te moe ten worden. ,/Dat nu drukke scheepvaart hier en langs het geheele,. kanaal veel bedrijvigheid gaf en voor neringdoenden, sjouwerlui en jagers vele winsten afwierp, is licht te begrijpen; maar, dat juist bij die rijke scheepvaart eene ouderneming bezweek, welke aan de schepen, bij het binnenkomen of verlaten der haven, zooveel gemak en voordeel schonk, is minder makkelijk te verklaren. //Wij gelooven, dat een stoomsleepdienstin onze haven, waar aan bepaald behoefte bestaat, zeer wel in stand zou kunnen ge- honden worden, ja voordeelen zon afwerpen, mits hij worde aangevat en bestuurd met voordeel en energie." De handels- en nijverheidskring van Gent heeft een alge- meene vergadering gehouden, waarop verslag over zijne werk zaamheden werd gedaan. Uit dit verslag bleek dat de handels kamer en de kring voor de vaart van Neuzen een gelijk water peil hebben aangenomen van Neuzen tot Gent, met eene sluis te Meulestede. De plannen zullen onderzocht worden door de Belgisch~Nederlandsohe commissie. De hoofd-ingenieur van Schoubroeck, welke groot belang in de zaak stelt, verzekerde, dat de plannen en bestekken der vaart eerlang zullen voltooid zijn, opdat de wetgevende kamers er nog dezen zittijd zouden kunnen over beslissen. BIERVLIET, 8 Januari. Onder de voorgenomen werken in het 4de en 5de district bekleedt het leggen van een verbindings weg tusschen beiden de eerste plaats. Wij achtten het dus niets minder dan een groote nalatigheid der Nederlandsche regering, uit die twee districten voortdurend tonnen gouds te delven hiervan getuigen de verkoop der ingedijkte polders, - en dezelve toch zonder eenig middel van wèderzijdsch ver keer te laten. Men weet dat (de Gazette van Eecloo deed het onlangs terecht opmerken), om van uit het 4de naar het 5do district te gaan of omgekeerd, moet men den Belgischen bodem over en is alzoo verpligt tweemaal met de commiesen af te rekenen! Nu komt eene rechtbank van eersten aauleg te Axel tot stand, en de uit het 4de district aan die rechtbank onderhoo- rigen vinden pp Nederlandsphen bodem geen weg om zich daarheen te begeven J Thans is de zaak in behandeling om in deze behoeften, door middel eener aan te leggen rijksbaan, te voorzien, Jïiet te veel zou dit plan qndersteupd kunnen worden.

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2