BINNENLANDSCHE TIJDINGEN, BlilTENLANDSCHE TIJDINGEN. welwillendheid en onderling vertrouwen, heeft nooit aan iemand der betrokken partijen aanstoot gegeven. Is 't nu billijk, zonder voorafgaande waarschuwing die handel wijze op eenmaal als een groofce fout aan te merken ten laste van het K. weesbestuur? Ten opzichte toch van de kinderen Amadio is ook aan de ver- oischte vormen voldaande regenten hebben niet enkel verklaard bij de zaak te willen berusten, zij hebben stellige toestemming tot de opname gegeven, blijkens den hieronder aangehaalden brief. Derhalve, van welken kant wij de opname der kinderen Amadio beschouwen nergens zien we aan de zaak iets wat ten nadeele pleit van het R. K. armbestuur belast met de verpleging der weezen. En vooral begrijpen we niet hoe de billijkheid zou toe laten om mede op grond dezer opname het Kath. armbest. onbe voegd te verklaren tot het langer verplegen van weezen. Er is meer, en dat maakt de zaak voor ons nog meer duister. Wjj vatten de eenheid niet tusschen den heer Ockers, lid der commissie, en den heer Ockers, president van het arm-, gast- en weeshuis. Zoo in de opname der genoemde kinders een fout ligt, zooals het lid der commissie Ockers beweert, dan had de heer Ockers, president van het arm-, gast- en weeshuis geen ver gunning mogen geven tot die opname. Is die vergunning gegeven dan valt de verantwoordelijkheid van de fout terug in de eerste plaats op den heer Ockers zeiven als president van het arm-, gast- en weeshuis, in de tweede plaats eerst op het R. K. armbestuur. En die vergunning is gegeven, niet eene bloote mededeeling van berusting in het geval, zooals de commissie zegtneen, eene ver klaring is afgelegd dat men geene bedenkingen tegen de opname had en daarom de machtiging gaf. Ziehier woordelijk den brief no. 273, Vlissingen, den 31 Julij 1871, Geene bedenkingen hebbende tegen de verpleging van »de kinderen van wijlen Cornelis Amadio, buiten be- zwaar van onze administratie, zooals werd voorge- »steld bij Uwen brief van den 5 Junij jl. N »ZOo hebben wij de eer U daartoe te magtigen. Regenten over het arm-, gast- en weeshuis, »de Voorzitter, t (is get.) OCKERS, V'. *de Amanuensis en Rentm*. »(is get.) T. C. DOMMISSE." Ziedaar nu het zonderlinge geval dat de heer Ockers, lid eener commissie uit den gemeenteraad, optreedt als aanklager over een feit, wat hij zelf heeft goedgekeurd en waartoe hij als president van regenten van het gasthuis, dus als rechthebbende, machtiging heeft gegeven. Men ziet dat, als er schuld was, die er nu niet is, omdat de opname der kinderen Amadio niets onregelmatigs heeft dan is de schuld aan de zijde van regenten van het arm-, gast- en 't Is niet aangenaam dergelijke feiten te moeten releyeeren. Maar de openbare eerlijkheid eisoht dat niet gezwegen worde, waar beschuldigingen ook ter goeder trouw worden aange voerd, die geen grond hebben. Vooral, als die beschuldigingen, gelijk hier het geval is, moeten dienen als beweegredenen om de leden van den gemeenteraad tot een besluit te brengen, 't welk in strijd is met de wenschen der geheele burgerij en door de publieke opinie wordt afgekeurd. Qok mogen wij niet aannemen, dat iemand in Vlissingen de uit oefening van het recht 't welk ieder heeft, de waarheid te open baren, zou willen veroordeelen als een poging om de gemoederen op te winden, Vlissingen, 3 Januari. Naar wij vernemen is onze landgenoot, de heer Karei Wiener te Brussel, voornemens de opening van de spoorwegbrug over den Moerdijk door eene medaille te vereeuwigen, (W. Jl. Ct.) Blijkens het dezer dagen verschenen verslag aan den koning van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in het jaar 1870 zijn in dat jaar in het geheel in Nederland overleden (met inbegrip van 7010 levenloos aangegevenen) 100.076 personen, zijnde I op de 86,49 inwor ners. Naar de provinciën was die verhouding als volgt: Zuidr Holland 1 op 30.31Utrecht 1 op 31.31Zeeland 1 op 34.81 Noord-rHolland 1 op 36.68; Noord*Brabant 1 op 36,70; Over. jjsel 1 op 39.14; Gelderland 1 op 40.11; Groningen 1 op 40.87; Limburg 1 op 40.99; Drenthe i op 4J..33; Friesland op 45.Ut DORDRECHT, 1 Januari. Toen gisteren des namiddags ten 21/., ure de installatie-trein alhier aankwam, werd hij opgewacht door vele gemeente-autoriteiten en anderen, terwijl de omtrek met belangsteltende nieuwsgierigen als bezaaid was. De heer 's Jacob werd bij zijn uittreden door den burgemeester, mr. G. A. de Raadt, verwelkomd, die hem de belangen van Dord recht ten sterkste aanbeval. Hetzelfde deed de voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken alhier, de heer Déking Dura. De lieer 's Jacob beantwoordde beide sprekers, wees op het voorloopige der inrigting van het station te Dordrecht, waaraan hij een spoedig einde wenschte, en eindigde met de verzekering, dat hem niets liever zou zijn dan van zijnen kant mede te werken tot alles wat den bloei van Dordrecht zou kun nen bevorderen. Gegronde klachten over dienst zouden bij hem a 11 ij cl een genegen oor vinden. Deze toespraak werd luide toegejuicht, terwijl tusschen de toespraken fanfares door het muziekkorps aangeheven werden. Na den afloop begaf genoemd korps zich naar het Scheffersplein, om aldaar eenige muziekstukken uit te voeren, terwijl de menigte zich verspreidde. Heden ten 21/, ure is een feesttrein georganiseerd naar Breda en terug. i opgei Frankrijk. PARIJS, 2 Januari. Gisteren morgen te kwart over elf ure is de president der repobliek met al de ministers en zijnen vriend Barlhelemy St.-Hilaire, de Damon van Pythias Thiers, naar het paleis van Versailles gegaan, om den president der nationale vergadering, die er resideert, het kompliment van den dag tegaau brengen. De president en het bureau der nationale vergadering wachtten Thiers en de ministers aan de deur van de groote zaal. Men heeft een hartelijk woordje gewisseld en te kwart voor twaalt ure was Thiers weder in de prefectuur, voor afgegaan door een peloton gendarmen en kurassiers. Daarop zijn de president Grévy en het bureau naar den president der republiek gegaan. De voorzitter der nationale vergadering zeide, dat zijn gevoelens dezelfde waren als een kwartier gele den, toen hij de eer had gehad den heer Thiers bij zich te zien. In de korte wandeling van het eene paleis naar het andere waren zij niet veranderd en zij zouden zelfs niet veranderd zijn, als de wandeling langer geweest was. Zijn hart was den heer Thiers genegen en erkentelijk. Vervolgens kwamen er afgevaardigden vau alle kleur, een u, een en niet bij hoopjes. De afwezigheid der prinsen van Orleans werd zeer opgemerkt, maar de heer Bocner en andere Orleanisten waren tegenwoordig, wenschten den president der republiek alle heil en lieten wel uitkomen, dat, iudien zij in de bankkwestie zoo vasthoudend geweest waren, de politiek daaraan geheel vreemd was geweest. Thiers mogt het slechts beschouwen als een finantiëel versohil van gevoelen. En de president der republiek lachte allerminzaamst, geloofde van alle heilweuschen en betuigingen van gehechtheid zooveel als iemand van zijne ondervinding gelooven kan eu iedereen was tevreden, PARIJS, 3 Januari, Het Journal official meldt dat gedu rende de nieuwjaarsreceptie van het korps diplomatiek de presi dent der republiek een brief van graaf von Aniiui heeft ontvan gen, waarin gezegd wordt: dat, aangezien hij niet de eer heeft tot het korps diplomatiek te Parijs te behooren, hij het genoe gen moet missea zich te voegen bij hen die heden hunne geluk- wenschen den president aanbieden; doch dat de vertraging zijner offlciëele optreding als vertegenwoordiger van den Duit- schen keizer hem niet belet de verzekering van den meesten eerbied aan den president te geven, en te verklaren dat hij (Arnim) de gedachten zijner regering uitdrukt, welke aan Thiers bij de uitoefening van zijne moeijelijke betrekkiog al het succès toewenspht dat hij zou kunnen verlangen. JE n gel and- LONDEN, 3 Januari. De London Gazette deelt mede, dat schepen, die in de vrijhavens der landengte van Panama bin nenkomen, manifesten en fakturen moeten hebben, gewaar merkt door dpn konsul der Vereeuigde Staten van Columbia. De Turksche regering heeft aan de Britsche regering berigf, dat, te rekenen van 13 Dec. jl., (13/12 staat in het telegram', vermoedelijk moet er staan 13/1, op 1 Januari als men let op het verschil tusschen de Gpieksche tijdrekening en de onze) dö vaart door 4e pardaneljeu eu 4cn Bosphprus vrij is,

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 2