$M VL1SSIKGSCHE OIJRANT. No, 107. 1848. Woensdag Septembsr Da uitgave «lezer Courant. geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van het abonnement is voor drie maanden 2,25, en francö per post a,5o. Ad verlootten wordaa geplaatst a -zo Ct. de regel, uitgezonderd liuwelijks-, Geboorte- en Doodbekondmakingenwaarvan do prijs van 1 tot 6 regels f 1,20 is, ea voor eiken regel daarboven zo Cl. behalve 35 Cl. zcgolrcgi° voor iodere plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in hol Piijk. Brieven franco. NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE. KONSTANT1NOPEL, den 16. Augustus. De cholera I heeft ia do laatste dagen hier toegenomen vau den 3. tot den 6. Aug. 'aijo aan die ziekte in deze hoofdstad 107 per sonen overleden. In TrapezuntSmyrna en Cairo is die ziekte ook sterk woedende. SPANJE. MADRID, den 27. Augustus. De troepen warco giste ren in de wapenen cn do kapitein-generaal heeft gedurende don Dacht zelfs de verschillende kwartieren der stad door- loopen en de poslen bezocht. Er was weder eetie zameu- zwering ontdekt. Do schoonbroeder van den generaal Bravo en andere zijn gearresteerd. De beer Gonzales Bravo is mei zijo gezin Daar Frcukrijk vertrokken de politie heeft hein tot dat vertrek uitgeooodigd. Het blijkt, dat het complot, 't welk het eilaod Cuba aan N.-Amerika zou overleveren, den generaal Loptz aan liet hoofd heeftdie in Spaanscheu dienstdoch van Vene zuela geboortig is. ITALIË. VENETIE, den 19. Augustus. M«u is alhier ijverig bezig om zicli te verdedigen. Het gouvernement heeft daarom het volgende besluit uitgevaardigd u Aangezien het van het grootste gewigt is om de gemeen schap lusschen het in- en uitwendige der stadie beletten, ie meer, dewijl bet bestaan van gansch Italië Ibans van hel lot van Venetie afhangt. o In aanmerking nemende hel voorstel van het comité van veiligheid is besloten 1°. Van lieden af zal om Venetie een cordon van gewa pende vaartuigen worden getrokken, welk dag eti nacht, de Gieosle oplettendheid zullen aan den dag leggen. 2°. Geen vaartuig aan den staat of aan bijzondere per sonen belioorende zal Venetie mogen verlaten of inkomen rouder eerst door een der schepen vac het cordon onder zocht te zijn. ti Er zullen geen paspoorten worden afgegeven om de haven te verlaten dan op eene formele aanviagu aan den gouverneur waarbij de redenen van het vetlick moeten ver meld worden. Venetië19. April 18i8. u Manin Gbaziani en Cavedalis." Van Osopo schrijft men dat de belegeraars den Ik. tene nieuwe sommatie hebben gedaan tol overgave van de stad; voor de vijfde tnaal heeft men geantwoord, dat uien geene andere hevelen ontving dan van Venetië. Den 2. is Osopo drie uren lang door de Oostenrijkers gebombardeerd doch, onder dekreten veri Leve Italiëheeft onze artillerie dit vuur beantwoerd. DUITSCHLAND. WEENEN' den 30. Augustus De regering heeft den 10. Aug. het protest van den paus legen de bczcltiDg van Fer- jara ontvangen, waarin gezegd wordt dat dc paus den oor log niet aan Oostenrijk heeft verklaard. De minister heeft daarop den 24. Aug. geantwoord, dal men ook niet heeft aangenomen met Rome in oorlog te zijn ofschoon zelfs gc- legelde troepen van Z 11, de grenzen zijn ovcrgitiokl.cn en op Oostcnrijksch gebied hel keizerlijke leger hebben bestre den. Ook in Fcrrara waren in Julij Pieinonicschc troepen onder de paussclijkc bezediug In weerwil van dien, heeft Oostenrijk de paussclijkc troepen niet volgens rle krijgswetten behandeld maar als geregelde troepen terwijl de bezetting van Fcrrara slechts gediend heelt, om de vesting te provi anderen, FRANKFORT, den 1. September. In de op lieden ge houden 70c veigadering van den rijksdag weid door eetie door den rijksminister van buitcnlandschc zaken gedane ver klaring betrekkelijk de Limburgsche zaak eene behandeling over die kwestie uilgrlokt, welke verscheidene uren duurde. De afgevaardigde TJ'ernhcr verlangde, dal de vergadering -/oude besluitendat dc staatspapieren dienaangaande ter tafel /ouden gebragt worden, tn dat ze tevens zon verklaren, dat bet ministerie van biiilenlandschc zaken in deze zaak niet de noodigc ijver cn voortvarenhcid had getoond. De afgevaar digde Eisënmann stelde daarentegen voor het eenvoudig over gaan tot dc orde van den dag, terwijl anderen op eene ge- motiveerde dagorde aandrongen. Ilcl voorstel van den luer Eiscrirnann werd met 313 tegerr 197 stemmen verworpen daarentegen werd dat van den lieer 1Sledtmann aangenomen. Dit luidde aldus: In overweging genomen, dal de plaats gebad hebbende staking in het diplomatisch verkeer mcl het buitenland Icd gevolge der door den minister gegeven inlich tingen was gcicgtvaardigd zoo wordt tol dc gemotiveerde dagorde overgegaan. De Staats-Anzeiger vermeldt in het beursbeiigt het ontvangen der lijding dat de wapenstilstand met Denemar kenvoor eenen termijn van zeven maanden, gesloten is. De fondsen waren op dat herigt beduidend gerezen. BERLIJN, den 30. Augustus. De ratificatie van den wa penstilstand lusschen Duitschland en Denemarken zal deal. September te Lubeck plaats hebben. Van wege Duitschland zal dit door den koning van Pruisseo geschieden. De voor naamste bepalingen zijn de volgende: De maatregelen van het pr&visiuneel bestuur co den koning van Denemarken sederlj liet begin van den opstand genomen worden vernie tigd. Het nieuw provisioneel bestuur kan echter die maat regelen welke op het inwendig beheer betrekking hebben van kracht doen blijven. Dit niafewe provisionele bestuur zal beido hertogdommen beheeren. Liet bestaal uil vijf le den twee uit öleeswijk door den koning van Pruisen be noe.-ud twee uit llolstein door den kooiug van Denuaiar-- ken het vijfde zd door deze vier benoemd worden en zoo dezo het hieromtrent niet eens zijn door Pruissen. In Slees- wijk blijven troepen onder het kommanao van Pruissen; in Uolsteiu onder dal van den koning vau Denemarken. Twee duizend man Duusche troepen wordeu ouder de bevelen van eenen generaal van de centrale uragt geplaatst. Laüeoburg wordt san Denemarken teruggegeven. De wapenstilstand is voor zeven maanden gesloten. De ratificatie is gisteren in et 11 ministerraad te Saus-Souci gehouden onherroepelijk vastgesteld. ENGELAND. LONDEN den 30. Ausustus. Louis Blanc is gisteren te Londen aangekomen. Z«o bevindt zich de cottslitution oei'le monarchie van 1830 en hel voorloopig bewind van 18i8 als het ware vereenigd in het oord van ballingschap. De dynastieke droom van de Tuilleriën zegt de Times die nog koortachtige beweging en de weer voorbijgaande her senschim van hel Luxembourg, rijn voorbijgevloden. Zij belmoren tol de geschiedenis, en noch Lodeivyk-Philips poch Louis Blanc hebben ons eene oplossing van hel maat schappelijk raadsel gegeven, of eenen sleutel voor de toe komst. Frankrijk blijft wat liet was, eea onderwerp van bespiegeling, een groot misschien. De dynastie vau Orleans is voorbij de voorloopige regering is voorbij generaal Ca- vaignac en krijgsgeweld bestaan. Wat nu De tijdingen nopens den aardappel oogst in Ierland luiden iels gunstiger; de terugkeer vau drooger weder heelt voordeelig gewerkt. Lord John Russell gaat in persoon Daar Ierland om te onderzoeken in hoeverre de toestand der bevolking zoo beklagenswaardig is als {te geruchten dit beschrijven. De aardappelziekte woedt er weder in Imogen graad terwijl Schotland daarvan bevrijd bleef, 'lis altijd Diland, dat liet meest Ic lijden heelt. Intusschen zijn in Ierland eene zeer giootc hoeveelheid aardappelen gepoot. Het ministerie begrijpt weidat er hulp noodtg is maar om de som te bepalen uil liet kennis van .«aken da3r te lande opdoen. Bovendien iiiro kent de lerlanders. Mogen zij op stel lige hulp tekenen dau slaan tij de handen over elkandereo cn wachten zeer gbedaard naar 't geen er komen zal. Lord John Russell wil dus met eigen oogen tien en het schijnt dal zijne reis ook teil doel heeft, om zich op officiële wijze in betrekking te stellen met de R. Rail». Geestelijkheid, 'l VVeikdadig deel, dat de priesters in'l algemeen hebben genomen om de rust te hel pen bewaren eo de spoed waar mede hel gouvernement de bill liet doorgaan, waardoor offi ciële betrekkingen worden aangeknoopt mei Rome doen vermoeden dat het Engelse!» ministerie eeoigeu maatregel vourbeieid ten opzigte der kcik in Ierland. Uit Alexaudrio verneemt uien van 18. Augustus, dat de cholera daar schrikkelijke verwoestingen sanrigt. Er wordt geen handel gedreven en de meeste Europeanen slui ten zich in hunne huizen op och zoo den gecsel te olitgaon. Hel aantal sterfgevallen vermindert thans het heeft tol 310 op óénen dag bedrageo nu is heti gemiddelde getal 100; op den 18. Augustus bedroeg liet 75. Te Cairo neemt de cholera wederom toe na eenigen lijd aan hel afnemen ge weest te ztju dagelijks telt men gemiddeld 250 sterfge vallen. Slechts weinige der aangetasten herstellen. De Eu ropenen lijden betrekkelijk weinig van de ziekte; de groole sterile onner de iubooriiugeii word toegeschreven aan hunne onzindelijke levenswijze en de ongeregeldheden waaraan zij lich in den Vegenwoordigeu Kamatan (vasten) overgeven over dag onthouden zij zich van alle voedsel. IerwijI zij de nachten in brassei ijen doorbrengen. Er is ook sprake van dat de pest te Cairo zou rijn uitgebroken doch dit is met zeker, te meer daar zij doorgaans m den winter komt; men houdt het echter voor waarschijnlijk', dat de pest op de cho lera zal volgen. Deze laatste ziekte is ook op verscheidene plaatsen van Syrië uitgebroken en de steden Aleppo en Damaskus zijri cr zwaar door geteisterd. Met groot genoegen melden de Amerikaansche dag bladen, dat de reusachtige biug over den waterval der Ni agara voltooid is. Van beneden gezieo gelijkt deze brug die op eene boogie van 250 voet boven den schuimende wa terval hangt, een strook papier, die tusscheo schier oozigl» bare draden zweeft en door den wind heen en weder ge dreven wordt; reeds bel denkbeeld, om van dezen neg ge bruikt te maken verwekt duizeling. Overigens is de btug volkomen veilig bij hare zamenslelling diad men geen enkel ongeluk to betreuren. Hel eaguader van hel kanaal is van Cork uitgezeild om een kruislogt te maken, De arreslatieD in letland duren voort; intusschen is men er nog niet in g slaagd de voortvlngtige heeren Dohe- hij Dillon en O Gorman die als hoofdpersonen van den op stand knnnen aangemerkt woiden op te sporen, en zoolang men niet zeker is dat zij huilen het bereik der Bnische Wel len zijn, zal het regtsgedirig van O'Brien. Meayhcrle n. an deren denkelijk 'geen voortgang hebben. De inspecteurs van bet nationale committo van opvoeding in Ierlaml zijn deels uit hoofde van verwaarloozing hunner verpliglin- gen deels ten gevolge van te korten ia hunae rekeningen ontslagen. Uit de Vereenigde Staten is tijding dat liet congrec na ruim scht maanden vergaderd geweest le 2ijn den lts. deter is gesloten. Van het Vasteland van Jndie zijn belangrijko berigten ontvangen. Een nieuwe opstand aan de grenzeu van Pun jaub is duur de troepen gedempt die onder aanvoering van den dapperen luitenant Edioardes en met den bijstand van Eogelauds getrouwen bondgenoot den vorst van Bhawul- poreeen luislerijke overwinning bevcchleu hebben. Van wederzijde is met verbittering geatredeo. Het verlies der oproerige Sheiks is zeer grooteo dat der troepen insge lijks aanmerkelijk. In de vorige week woonde de heer Guizotdie zich thans te LowestolTo ophoudteen openbare maaltijd bij, ter gelegenheid van de heropening der Siol-Nicolaaskerk te Great Yarmouth gegeven, iiij beantwoordde den feestdronk door den voorzitter op hem uitgebragt op eene treffende wijze. Toen hij zeide hij onderaudereDeenige maanden geleden als balling in Engeland lerug kwam, waarbij vroe ger als ambassadeur zijn verblijf hield, vond hij terwijl bijna liet geheele overige van Europa diep geschokt en ver slagen was Engelaod even rustig evenzeer in bel genot der voordeden zijner vrijheden en nijverheid ais voorinaais en werd hij de balling, met de oude harlelijkheid en vriend schap ontvangen. Daarvoor was hij hoogst gevoelig en er kentelijk. Tol hiertoe had hij allo uitnoodigingen tot bij woning van groole maaltijden van de hand gewezen ver van zijn dierbaar vaderland verwijderd, was het zijne nei ging en zijn pligt 111 afzondering te leven. Maar hier was het geval verschillend. De Herstelling een er aan God ge wijde keik de godsdienstigheid eeoer groole bevolking de welsprekendheid van twee waardige bisschoppen, dit was het wat heui genoopt had deze uiinoodiging met af te slaan en het was hem goed hier geweest te zijn dit alles gehoord gezien medegevoeld le hebben, a Nog ééo woord (dus be sloot hij) vergunt mij te zeggen houdt uw geloof, houdt uwe wetten zijl getrouw aan de voorbeelden aan de over leveringen uwer voorvaderen en ik vertrouw dat God voort zal gaan zijne beste zijne overvloedigste zijue vruchtbaarste zegeningen over uw land uit tu storten." FRANKRIJK. PARIJS, den 31. Augustus. De Monileur had het vol gende heugt. Geruchten van hoogst verontrustenden aard zijn hier gis- teren verspreid over den toestand van Mootpellier. De beide telegrafische depêches bij 'l gouvernement inge komen luiden Eene legtliiuislische manifestatie heelt te Montpellier een ernslig oproer doen ontslaan. De prefect heeft zich naar de pleats van het tumult begeven aan 't hoofd van eene com pagnie der nationale garde. Alleen naderde bij veivolgens de ontevredenen, 0111 hunwoorden van vrede loelespreken, maar werd door steenworpeu en verscheidene geweerscholeu begroet. Een gendarme werd Devens hem zwaar gekwetst ten commissaris van politie en regter van instructie troffen hetzelfde lot. De prefect ontving aan den schouder eene kueu- zwg die hem {belette te teekenen. Het kwartier waar de wanorde plaats had is door do troepen en nationale garde omsingeld. De justitie deed onderzoek. Tweede depêche. Hoewel de opgewonuenheid der gemoederen nog groot is verkeert toch de stad in materiele rust. De gekwelsie gen darme is dezen nacht overleden. Vijf legilimislische gewon den zijn iu 't hospitaal gcbiegt. De prefect lijdt veel aan zijne blessuur. De procureur-generaal vraagt de behandeling dezer zaak door 't hof. Men voorspelt, dat le Marseille, en in 't departement du Var gelijke oulusteu zullen uitbarsten doch er zijn de nuodige bevelen gezonden lot bewaring der orde. Zeker dagblad wilde io den avond van 3!. Augustus weten, dat er hooggeplaatste officieren bij de armee iu hech tenis zouden w 01 den genomen. 't Journal des U-bats gewoonlijk goed onderrigt meldt dat do tersie minister van Oosieuiijk een weinig bevredi gend antwoord heelt gegeven aan 'l Fransche gouvernement ten opzigte der I'aliaansche zaken. De Presse deelt zells den tekst mede van eene nota aau den beer Baslide minister van binnen), zaken der repu bliek war.ru> Oostentijk verklaart hel keizerlijk gouver nement neemt acto van dê goede diensten door Frankrijk en Engeland aangeboden maar liet is zijn pligt oni hun de ver wachting le doen kennen die het VVeener kabinet koestert, van tene meer spoedige sluiting vatt den vrede, door middel van onderhandelingen oomiddeüjk aangeknoopt met koning Karei Albert. De Réjurme roepta Oostenrijk antwoordt niet op uwe a ta w aiht dus niet op hel besluit van Engeland gaat naar Italië, dal u mot open armen verwacht doel een moedigen stap Verheft hel FraDSche volk voor Europa en het volk >n Frankrijk zal u hoog achten 1" Te Parijs staan op dit oogenblik le huur 25.000 spar- tementen voornamelijk tot den prijs van 700 tot 1,200 guldens. Op de boulevard Beaumarcliais zijn 35 nieuwe woningen die Doch geen 35 bewoners hebben. Een buis in de straal de Baune verhuurd voor ongeveer 1,500 's jaar lijks vood geeu kooper voor circa f 1,700.

Vlissingse Courant | 1848 | | pagina 1