VLISSINGSCHE No, 106. 1848. Maandag COURANT. 4 September. Do uitgave doicr Courant goschicdt geregeld driemaal per week. De prijs van liet alonnement i« voor drie maanden i 2,25, en franco per post f a.5o. Adverlentien worden geplaatst a 20 Ct. do regel, uitgezonderd Rnwelijks-Geboorte- en Doodbekendmaüngenwaarvan de prijs van 1 tot 6 regals f 1,20 isen voor eiken regel daarboven 20 Ct. behalvo 35 Cl. zegolrogt voor iedero plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boakhmdelaren en Postdirecteuren in hot Rijk. Brieven franco. NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE. KONSTANTÏNOPEL den 0. Augustus De cholera die op het einde der vorige maand bijna geheel verdwenen was is op nieuw en met verdubbelde kracht uitgebarsten. Inde Grieken-wijk Fanar sterven dagelijks 59 60 70 mensclien de Gricksche geestelijkheid lijdt vooral zeer. De Russen die voor eenigen tijd over de Pruilt te- ruggelrokken waren, zijo thans 20,000 man sterk, opnieuw de vorstendommen binnengemarcheerd en rukken op Bucha rest aan. RUSLAND. PETERSBURG den 20. Augustus. Bij de 673 chole razieken die den 17. Augustus in behandeling waren ge bleven zijo dien dag bijgekomen 29, genezen 64 en ge storven 12. Bleven in behandeling 624. Dorpatdat Int dusver verschoond was gebleven heeft ook in het begin de zer maand de ziekte zien verschijnen. Van 6 tot 11 Augus tus werden aldaar 5 personen ziek van welke 2 stierven en 3 in behandeling bleveo. VAN DE POOLSCHE GRENZEN, den 22. Augustus. Warschau oeemt meer en meer een oorlogzuchtig voor komen aan op groud van geheime woelingen die der re gering zijn medegedeeld, trekken talrijke palrotiiles door de straten en de troepen bivacuuereo des nachts op de open bare pleinen. Binnen kor! verwacht men 6 regimenten don- schc kozakken, waaronder ook het regiment lijfkorakken hetgeen een bepaald teeken is van de aanstaande aankomst des keizers die pe inwijding van de mooumenien die Ier herinnering der veldslagen van Grochow en Wola in hel jaar 1831 opgerigt zijn wil bijwonen. Dezen winter zal het koningrijk door vier korpsen ieder van 70,000 man bezet worden van welke liet eene aan de grenzen van West-Pruissen hel andere in het groolhertogdom Posen het derde aau de grenzen van Silezie Krakau en Galicie eo het vierde in het binnenste des rijks zal komen te staan, De staalkundige gevangenen van het jaar 1346 hebben de citadel nu verlateo sommige hunner zijn onder de sol daten gestoken andere naar Siberie gezonden enke en in vrijheid gesteld» Alle Poolscho vestingen zijn voor een go- ruimen lijd van levensmiddelen voorzien binnen 48 uren kan een geheel transport van Bialystok en Lillhauwsch Brzese naar Warschau vervoerd worden. De amnestiewelke de keizer op den 13. Augnstus aan de vroegerr staatkundige veroordeelden geschonken heeftwordt op eene bekroinpenc vrijze ten uitvoer gebragt de uil Siberie verloste personen mogea niet naar Polen terugkeert1» «naar moeten in de ste den van het gouvernement Volhynie en Podolie hun ver blijf houden waar zij een pensioen vao regeringswege ge nieten. 003TENRTJK. WEENEN den 24. Augustus. Heden is hier h»t eerste proces wegens de drukpers gevoerd de beschuldigden wa ren de beide redacteurs van den Studenten Courier die ook zeiven hunne verdediging voordroegen. De regering had op zettelijk dit proces hel eerst genomen oindat zij zeker meende te zijü het roet eero te kunnen voeren zij grondde name lijk hare beschuldiging op een artikel ju genoemd blad. getiteld: de republiek le iVeenen Docli de jiiri heeft onder het gejuich des volks de beschuldigden vrijge sproken. zien 29. De rust en orde zijn in deze stad niet ver der verstoord men is echter niet zonder vrees voor zater dag, wanDeerhd Werkloon voor de gehcele week wordt uil- betaald. De noodige voorzorgen zijn evenwel reeds geno men. s Dc keizer liccfl onder de noodige voorzorgen voor bet vervolg eene kwijtschelding voor de gebeurtenissen in Zuiil- Tyrol sedert Maart jl. uitgevaardigd. DUITSCÏILAND. RENDSBURG, den 24. Augustus. De onder-secretaris van staat Max van Gagcrn is gisteren morgen hier aan gekomen doch hetft de tijding van het sluiten van eenen wapenstilstand niet medegebragt. Overigens moet er nog slechts sprake zijn over eenige kleine verschillen die tegen het sluiten van den wapen'tils'aod iD den weg gekomen zijn. Zij zullen echter vermoedelijk opgelost worden. Heden ver wacht men reeds bet berigt van het definitief sluilen de» wapenstilslaDds. De bepalingen moeten van enkel militai ren aard zijn met uitzondering von die, volgens welke de provisiooeele regering 14 dagen na do ontvangst der offi ciële lijding vao hel sluilen des \vapensliisland9mott af treden. In de plaats zou eene nieuwe regering ad interim gevormd worden, zamengeateld als volgt oao de spits prios Ferdi nand broeder van den overleden koning Christiaan VIII verder graaf Jtaudissin zu Horstelde conferentieraad Rath- gen', staatsraad Franckc eo als vijfde lid of den opper-ap- pelaiioni-cerichtsraad Prenserof advokaat Bargum of de syndicus Prehn te Altona. Onder de vredes voorwaarden noemt men eene verdeeling vau Sleeswijk terwijl de bewoners vao liet hertogdom zei ven er over stemmen zouden wat hij Sleeswijk-Holstein blij ven en wot »an Denemarken komen iou. BERLIJN den 25. Augustus In de zitting der consti- tueerende vergadering van gisteen is voorlezing gedaan van eene koninklijke boodschap, tei geleide vao een ontwerp van wet, wegens bescherming der openbare veiligheid en orde. Bij dit ontwerp wordt bèpiald dat volksvergadeiingen in de open lucht oiet zonder voorafgaande kennisgeving aan «Ie politie mogen gehouden woplen terwijl volksvergaderin gen en optogten op openbare pleinen en straten niet mo gen plaats hebben zonder voorafgaande toestemming. Op de overtreding i9 naar gelang van verzwarende omstandig heden eene gevangenisstraf vdn eene week tot een jaar ge steld, buiten en behalve de bevoegdheid der openbare magt om na behoorlijk voorafgaandb waarschuwing des ooods geweld met geweld te keeren. Deze boodschap bereids den 22. bij den voorzitter ontvangjn is dadelijk aan de afdee- lingeu verzonden waarover ri-eds het nieerendeel hun rap port hpefl ingezonden. Uil heefde echter van het gewigt der zaak heeft de Landdag beslojen het rapport vau allen ir. te wachten en alsdan maandajj den 28., daarover te be raadslagen. BERLIJN den 27. Aognstlif. Volgens ctfieiele opgave zijn h er ter stede van gislereó lot heden middag22 per sonen door de Aziatische cholfra aangetast. Ten gevolge der gebeurtenissen op den avond van den 21., hebben er 58 nrrcslalicn plaats gehad, vaD tnecst kun- slcoaais en arbeiders. Dc ministers van AuerswaldMa* reilt en Kuhliveltcr zijn reeds door den regter gehoord. 17 Conslabcls werden gekwetsj waarvan een nog gevaarlijk ziek ligt. Ook zijn er eenige Ifdcn der burgerwacht gewond. Dc democratische club wgl in '-en proclamatie tegen dc Bcrlijnschc burgerwacht: als gij u schaart aan dc zijde van 's volks vijanden hebt gij hel aan zelve te wijten wan neer het volk met de Wapens jio de hand, u beschouwt als eene onwettige horde die des folks constilutioneele vrij heden verkracht. Denkt aan uwe verantwoordelijkheid, burgers.' denkt aan uwe verantwoordelijkheid f' Het dagblad van Keulcnl van 30. Augustus behelst een artikel getiteld: Lord Palmer ston en de Engelsclte druk pers over dc engelsclt-fransche bemiddeling waarvan het slot luidt «Niels zou ons aangenamer kiinnen zijii dan dat het ant woord vau lord Palmerslon op de bckrompene staatkunde van d'Israeli ccne opreglr tn de Engelsche drukpers dc ware uitdrukking der openbaremeening 111 Engeland geweest ware, en aldus de wcnsch verwezenlijkt wierd, dat dc ge zamenlijke EuropesShe volken naauwer aan elkander verbon den zouden woidcn, De toenadering tussclien Frinkfijk en Engeland zou de moeite niet bcloonon indien zij zich bepaalde bij eene be middeling in Italic. Wanneer Engeland echter inderdaad tol hel groote verbond der volken wil toetieden welke door de handelsvrijheid zullen worden vereenigd en eene menschlie- vende tot algemeen nul slrekkende staatkunde zal aankleven, dan kan het dc lialiaanschc bemiddeling^ als de eerste scha kel van dien sehooncn keten beschouwen, die de volken van Europa zal verbinden lot veiwezenlijking van een deugde- ljjken cu duurzanun grondslag tot eenen algcmcenen vrede." FRANKFORT den 27. Augustus. Het Russisch kabi net heeft aan alle groote Mogendheden eeoe duidelijke pro- teslatie gezonde», tegen Franaclm interventie io Italië. Werd die uitgevoerd uan zou Ruslan.1 met de wapens in de hand de aanspraken van Oostenrijk ondersteunen. Deze declara tie had groote» indruk gemaakt te Londen. De Russische diplomatie doet veel moeite, om zich haar deel in de vredes onderhandelingen toeleöigenen. Hier Ier stede zal in de herfst van dit jaar eene grooie vergadering van vrienden der hervorming onder de Katholijken Protestanten en Israëliten plaats vinden ten einde te beraadslagen over de verwezenlijking der gedachte aan ée'ne Duitsche nationale herli. De gemeenten welke zich daaraan zullen aansluiten behouden volle vrijheid van eigene godsdienstoefening maar verpenigen zich op de grond slagen van broederlijke liefde c» gelijkheid van godsdienstige regteo. OLDENBURG den 23. Augustus. Men verzekert dal zich hier Nederlandsche en Engolsche agenten bevinden om de plannen tot eene spoor weg-verbinding met Nederland over Oldenburg te. beramen. Zij nemen op zich, in al de kosten te voorzien, wanneer Oldenburg van zijnen kanter in toestemt, eenen zijtak van Brake op Oldenburg en op die wijze ook de vereeniging met de zee daar te stellen. De onderhandelingen met (le regering zullen thans echter tot geen resultaat- leiden daar de aanlegging van eenen spoor weg op staatskosten eene zaak is die den landdag aangaat, ENGELAND. LONDEN de» 25. Augustus. Mea heeft Uier bezigt van eene allervreselijkste ramp ter zee. Het gisteren och tend met 360 landverhuizers en 30 mao ekwipaadje, uil Li verpool naar Boston vertrokken schip Océan Monarch', is op weinige mijlen van den wal in brand geraaktwelke derwijze de overhand nam dat ondanks de hulp van eenige te gelijker tijd uitgezeilde schepen het vaartuig tot aan het water afbrandde en meer dan honderd zeventig schepelingen hel leven verloren. Een van de vaartuigen die hulp ver leenden was het Brazi'uaansclio stoorofregat Alfonso, het welk met den prins en de prinses van Joinville dep her- log en de hertogin van Aumale en den Brazilischen gezant aan boord een pleiziertogtje op die hoogte deed. FRANKRIJK. PARIJS den 28. Augustus. De Moniteur du soir be- rigt dat aan Louis Blanc en Caussidière de noodige tijd is gelaten om te vertrekken wijl zij hebbeo verklaard dadelijk terug te komen ala de justitie óil eischte. Het publiek zal geduldig hunne wederkomst afwachten, en gunt hun gaarne dat ze zich onttrekken aan eene ver velende voorloupige gevangenis. Het discours der reizigers, in den spoorwagen op den Noorder-weg liep aanhoudend over Louis Blanc. Niemand wist dat hij in 't gezelschap aanwezig was. Generaal Cavaignac kreeg in den morgen van den 28. 't berigt der beide heeren van hunnen afrei9naar Belgie. Heden is in de oationale vergadering voorlezing gedaan van liet nieuwe ontwerp vao constitutie. Het eerste ontwerp heeft een aantal wijzigingen ondergaan. De republiek neemt niet aan het regt tot den arbeid, maar bepaalt zich bij het helooven van bijstaud aan dc werklieden zooveel ir. haar vermogen is. Er is alhier sinds eenigo dogen spr3ke vdd een afschu welijk plan dat er zou be9laan namelijk om den generaal Cavaignac te vermoorden. Tot dusverre schijnt dit echter niets meer te zijo dan een los geruchtofschoon het bekend is dat zich hier mannen bevinden die lot alles in staat zijn behalve lot iets goeds, Het is evenzeer bekeud dat thans alles wordt in bet werk gesteld om schrik en ontstel tenis onder de bevolking ld verspreideo en onder de vele vartelsels die men elkander daartoe op den mouw spelt, behoort ook het too gewilde legitimistisch komplol. De ro yalisten, co zij tl ie eigenaars zij» van de grootste kapitalen zouden zegt men besloten hebben de republiek van hon ger le laten omkomen. Ieder zou zijne uitgaven tot het vol strekt noodige inkrimpen alle takken van weelde zouden daardoor kwijnen. Het zou de mode worden de kleederen drie of vier jaren te, dragen slechts een halven mcallijd te doen in óéo woord om alles aan te wenden ten eiode het einde der werkzaamheden te beletten in de hoop van de mindere klassen nit nood te dwingen eene vroegere orde van zaken terug te wenschen die niet geheel onmogelijk schijnt. Evenwel heeft de Union, die door den National voor geloofwaardig gehouden wordt deze geruchten stellig weèrsproken. Do generaal Cavaignac heeft last gegeven om de troe pen der bezetting geregeld onderrigt le doen geven in het voeren van den straten-oorlog. In de forten buiten deze hooldstad fijn lhan3 ligt vervoerbare barricades gemaakt; voorts blokhuizen die uiteet-genomen en zonder moeite van de eene plaats naar de andere overgedragen kunnen worden. De troepen nemen thans dagelijks proeven met die verde diging1»- middelen en men denkt dat, wanneer eeomaal weder een oproer in deze hoofdstad mogt uitbreken men met behulp dier middelen de insurgeuten roet kracht zal kunnen le keer gaan. De regering, zegt een bijzonder schrijven uit Parijs van den 27. heeft niet terstond van de door de vergadering verleende magtiging gebruik willen maken maar alvorens bevelen tot inhechtenisneming tegen de heeren Blanc en Coussidière wit Ie vaardigen hun den tijd willen laten om te vlugten. Dat Louis Blanc daarvan gebruik gemaakt heeft blijkt uit zijnen brief. Wij mogen ons daarmede geluk wen schen want die slugt is^eene bekentenis. Een aangeklaag de die do uitspraak des regters niet afwacht, erkend daar door de Cfgronilheid der tegen hem ingebraglo bcsrhuldi- girigen. Waarschijnlijk zal Caussidière bet voorbeeld van Louis Blanc volgen maar io weerv.il van den zedelijken indruk dien deze stap zal maken zal men toch miscchirn reden hebben om dien le betreuren. Want Caussidière zal zich niet naar Belgie of Engeland begeven maar zich veel eer in Parijs of deszelfs omstreken schui! houden, teneinde in de gelegenheid le zijn om eenen opstand te kunnen aan stoken of leiden. Hoe vermetel en wanhopig zulk eene po ging ook schijnen moge tegenover honderd duizend uian nationale gardes en vijftig duifend man troepen is zij (och geenszins onwaarschijnlijk en misschien wel na op handen. Me» heeft de arbeidende klasse door en door bedorven. Eene gloeijende onberedeneerde haat bezielt haar tegen de geze ten burgerklasse. Wanneer een man van invloed eo be kwaamheid, door wraakzucht gedreven, zich aan iiet hoofd van deze woelzieke menigte stelt dan zal het heoi geen moeite koste» haar oog eenmaal legen het bewind en tegen de maatschappij ten strijde te voeren. Gelukkig is da ge neraal Cavaignac op zijne hoede; de troepen zijn vooi(du rend in de kazernen geconsigneerd en onder de wapenen, zoodot wij door cea uitbsrsteoden opstand niet overrompeld kunnen worden." Tien leden van het voorloopig bewind waren bij de stemming over de inbeschuldigingstelling van de heeren Louis Blanc en Caussidière tegenwoordig. De Moniteur Universel eeell hunne stemming in dier voege op Arago Gamier-Pages eo CremieuX hebben zich buiten stemming gehouden; Ledru-Rollin e 0 Flocon tegen beider vervolging; Marie voorLamarlin» heeft zich bij de twee eerste bui ten stemming gehouden, bij de derde, waarin de inbeschuldi gingstelling van den heer Caussidière ten opzigte van den op stand van Junij is gevraagd welke ook niet is aangeoon en heeft hij legen gestemd; Marrast in dc twee eersten voor. in de derde tegenDupont de l'Eurc tegen de eerste; aan de volgenden outtrok hij zich; Louis Blanc legen zjjne;'

Vlissingse Courant | 1848 | | pagina 1