VLISSli\GSCHE COUR A «O. 93. 1848. Vvijda 4 Augustus. De uitgave ticter Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs vat» bet abooneaient is voor drie maanden f 3,a5, en franco per post f 2,5o. Advertcntien worden goplaatst a 20 Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks-Geboorte- en Doodbekondinakingenwaarvan de prijs van 1 tot 6 regels f 1,20 is, en voor eiken regel daarboven 20 Ct. behalve 35 Ct. tegolrcgl voor iedero plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in hel Rijk. Brieven franco. Grondwets-lierziening. IX. Hoofdstuk 6. Van de godsdienst. Art. 5. Alle openbare godsdienstoefening bin nen gebouwen en besloten plaatseri wordt toe gelaten behoudens de noodige maatregelen ter verzekering der openbare orde en rust. Onder dezelfde bepaling blijft de openbare godsdienst-oefening buiten de gebouwen en be sloten plaatsen geoorloofdwaar zij thans naar de wetten en reglementen is toegelaten. Wij zijn vijanden van godsdienst-haat en nog meer van godsdienstige overheersching. De dwin gelandij welke velen over den Roomschgezindc wcnschen uiiteoefenen door middel van het pla cet zal altoos bij ons eenen hevigen tegenstand aantreffen. Wij vragen vrijheid voor allen. Maar de godsdienst zelve mag geen aanstoot geven en dat doet ze wanneer ze in het openbaar wordt gevierd en daardoor den anders-denkende als bet ware trótscert. Daarom laat artikel 5 alle toegankelijke godsdienstoefening binnen ge bouwen en besloten plaatsen toe. Maar is het nu juist wel met de billijkheid te rijmen, wan neer men bepaaltdat de godsdienstoefening ook daar huiten wordt geoorloofd, daar, waar zij thans naar de wellen en reglementen is toege laten Welke reden toch kan er bestaan om aan die wetten en reglementendie misschien veelal in het duister schuilencene grondwettige kracht te verzekeren en daardoor de intrekking dcrzclve ook wanneer daarvan de noodzakelijkheid blijkt, onmogelijk te maken? Indien ooit voor het daarstellen dier wetten en reglementen cene reden bestaan heeft ze zal waarschijnlijk daarin gelegen zijn dat de plaats waar men de viering dier openbare plegtighcden toegelaten heeft, slechts door eensdenkenden werd bewoond maar zal dit altoos zoo blijven en zoo niet, wanneer nieuwe secten ontstaan of in legering van krijgsvolk b. v. een verschil in gods dienstige denkwijze veroorzaakt, vervalt dan de reden der godsdienstvicring buiten de besloten plaats niet We zouden het dus beter achten, dat het regt tot die viering op bepaalde openbare plaatsen niet voor altoos door de grondwet werd erkend en cene bepaling 111 de plaats trad dat name lijk de wet zoude kunnen, veroorloven op be paalde plaatsen ook buiten de gebouwen gods dienst te vieren maar wij zouden cr nog meer toe overhellen om ons alleen met het eerste deel van artikel 5 te vergenoegen en alle gods dienstoefening buiten de besloten plaatsen uitlc- sluiten. Er bestaat vrijheid voor allen indien het regt tot die uitoefening binnen de muren wordt erkend, terwijl men daar buiten nooit zal voorkomen, dat aan andere ingezetenen ergernis wordt gegeven. Artikel 8. Bij dit artikel, hetwelk vrijheid verleent om, behoudens verantwoornelijkheid vol gens de wet, briefwisseling te houden met de hoofden der onderscheidene kerkgenootschappen en hetwelk we allezins toejuichen omdat inmen ging van den slaat in zaken van godsdienst niet anders is dan inbreuk maken op cene der bei ligste vrijheden de vrijheid om zijnen God naar eigene denkwijze te dienen had artikel 1(32 der commissie de bepaling gevoegd dat de kerkge meenten dc vrije keus barer leeraren hebben. Waarom de regering die bepaling niet over neemt meldt ze niet. ij daarentegen achten bet wenschelijk dat dat regt uitdrukkelijk in de grondwet erkend worde. Eensdeels toch behoort die onnatuurlijke inmenging van de regering in kerkelijke zaken met betrekking tot het beroep van den geestelijke voor goed een eind te ne men en uitdrukkelijk een staat van zaken wor den ontbonden welke tegen de bestaande grond wet aan, die afscheiding van kerk en staat pre dikt het beroep van den geestelijke doet atban- gen van de goedkeuring van den staktterwijl anderdeels ten dringendste mag worden gecischt dat aan eene onbetamelijke overheersching van particulieren over het godsdienstig onderwijs der godsdienstige genootschappen door aan dezelve leeraars naar de keuze der aanstellers op te drin gen paal en perk worde gesteld. Dat zoogenaamd regt, wij bedoelen het regt van collatie, zal toch blijven bestaan, daar ar tikel 4 van het ontwerp no 12 alleen dc heer lijke regten betreffende voordragt of aanstelling- van personen tot openbare betrekkingen (dat is volgens de regering betrekkingen van staatswege) afschaft. En nu stelle men zich grooter dwang voordan de willekeur die wij hierdoor vinden bevestigd. Vrijheid van onderwijs, ja vrijheid om te handelen zooals men zelve wilmits men niet in strijd zij met de openbare orde zal wor den erkend, maar «Ie vrijheid om zich in zijne godsdienstleer zooals men die begrijpt le doen onderwijzen door henop wien men zijn ver trouwen heeft gesteld neen dat wordt niet als ccn regt aangemerkthet regelen van dat onder wijs kan aan vreemde handen aan andersden kenden worden toevertrouwd. Wij noemen dit eene onderdrukking van bet geweten wij protesteren legen dien voorgestel- den maatregel en we vorderen dat in Nederland voor ieder de vrijheid besta zich zijne gods dienstleer te doeri onderwijzen door hen op wie men zelve vertrouwen stelt. Even als elders zoo ook hier en vooral hier worde geen cura tele meer geduld En hiermede nemen wij afscheid van het ont werp der regering. liet zij verre van ons te ge- loovcndat wij door onze opmerkingen zouden voorzien hebben in iedere leemte, in ieder ge brek hetwelk zich in dat ontwerp opdoetan deren hebben gedeeltelijk daarin reeds met ons voorzien, en gedeeltelijk zal daartoe waarschijn lijk ook na ons worden medegewerkt het was ons plan ook onzen steen bijtcdragen tot steun van het gebouw hetwelk als veilige schuilplaats voor allen die orde en regt beminnen tegen despotisme en anarchie zal worden opgerigt: daaraan hebben wij naar wij hopen voldaan door het mededeelen van die opmerkingen tot welke liet ontwerp der regering ons aanleiding heelt gegeven. Onze bedenkingen, laten we dit ten slotte aanmerken deelden we des te liever mede, omdat wij het vertrouwen koesteren dat. waar ze gegrond mogtcn worden bevonden door cene regering die niet als vroegere alleen op zich zelve steunt maar het regt des volks om in eigene aangelegenheden hare stem uiltcbren- gen erkent en zich aan die stem gebonden acht, niet in den wind zullen worden geslagen en opdat ze tevens tot oen protest zouden verstrek ken tegen dien aristocratischcn regeringsvorm diewelvaart en regt knakkende nu reeds aan Nederland zijne beste sappen heeft ontroofd cri derhalve tol voorkoming van meerdere onheilen ja van eene gcheclen ondergang voor altoos van Nederlands bodem moet worden geweerd. NIF.UWSTUIMNGF.N. DUmciJLAND. KEULEN deo 30. Julij. ia den nacht van li. Julij heelt in de slad Kriimau en omstreken een twee uur du rende wolkbreuk onlietler.de verwoestingen anngerigtlien honen weggespoeld, en stralen, bruggen, weiden, tuinen en lanen vernield. Dertig peTsonen rijn in hunne wonin gen verdronkpo. De geheele streek gelijkt een steenhoop en süjkzee. De schade bedraagt meer dan een mil hoen. Vorst Sclifoartseuberg die zelf een groot deel der schade geleden heelthad zich met zijn zoo» naar Kroinau begeven om te helpen en te troosten. Beriglen uit Sleeswijk bevallen het volgende uil Ec- ker'iford van den 26. Julij. Nadat reeds in den afgeloopeo nacht rloor hel ontsteken der alarmvuren berigt was, van de nabijheid des \ijand9, kwam lieoen morgen ten 5 uren een Demsche oorlogsstoomboot in onze haven oogenschijn- lijk slechts om eene verkenning te maken daar hij deiclve door k rnisle in alle ngiingen. Hij naderde de slad op circa 130 schreden en gaf vuur op een post van het hier in canlonnemeiit liggend ie batailjui en doodde daarbij een bij zonder persoon. Bij gebrek aan batterijen kon nieDdeboot niet beantwoorden. De beriglen van bet krijgstooncel luiden elkeo dag onrustbarender. De oorlog wordj onder de vreesselijksle gro- weldaden voortgezet. 17., 18. en 19. Julij hebben de Ma- gyaren bij Groot-Bekskerek eene groote nederlaag geleden Omtrent Jellalschisch zeggen sommige beriglen dat hij de opgestane -lilyriers lot bedaren zoekt te brengenterwijl anderen verzekeren dat hij zich gereed maakt lot een be- slissenden strijd. ENGELAND. LONDEN den 27. Julij. Te Edinburg zijn onderschei den voorname personen gearresteerd wegens deelneming aan onwettige zarnenkomsten hunne woningen werden door zocht en papieren in beslag genomen. Heden ochtend is de groote beschuitbakkerij in High- street afgebrand waarbij twee spuitgasten het leven hebben verloren en eenige gekwetst zijn. Van den 29. Te Liverpool heeft het stedelijk bestuur de burgerwacht opgeroepen om zich gereed te houden tot het helpen handhaven der ru9t ingeval dezelve daar ter stede mogt worden gestoord. FRANKRIJK. j Een Engelschanan heeft ontdektdat, wanneer men de eerste lelieis van de namen der leden van do provisionele i regering [AragoLamartine Ledru Hl ai rast Albert eu Dupont) bij elkander voegt, daaruit de woorden ontstaan all mad (allen gek}. Het geheele aantal personen die ten gevolge van de Junij-eebcurlenissen gearresteerd zijn, beloopt thans 9179. Er blijven onder de menigte nog altijd verontrustende geruchten in omloop nopens de waarschijnlijkheid eeuer lus— schenkomst van Frankrijk in Italië. Maandag aanslaande zal de afgevaardigde Mauguin van de bewindslieden inlich tingen vragen nopens den stand der Ilaliaansche aangelegen heden. De beraadslaging daarover wordt met groote belang stelling te gewoel gezien. In de kazerne van Kueil is een vreesselijk ongeluk gebeurd. Bij de komst van een bataljon was een 1200lal matrasspo op de plaats gelegd en door eene noodlollige om standigheid boe weet men nietorilslond er brand in de zelve welke ook tot de ziekenzaal oversloegen vijf solda ten geheel tot asch verbrandde. Ook de stal geraakte in brand cn kostte aan twaalf paarden het leven. NEDERLANDEN. AMSTERDAM, den 1. Augustus. Heden ontvangen wy per telegraaf het berigt uit 'i Hage dat de heer Donker Curlius lijdelijk minister «au justitie zijn ontslag heeft gevraagd. MAASTRICHT, den 29, Julij. De onderstaande procla matie is gisteren in het Heitogdom afgevaardigd. UUBLICATIE. De gouverneur van het Hertogdom Limburg Brengt ingevolge den last door de hooge regering op btm verstrekt ter kennis vao de ingezetenen dezer pro vincie dat ei n besluit door .Je nationale vergadering te Frankfort den 19. Julij 1848 genomen aan velen schijnt te doen denken dal eene afscheiding van het Herlogdon» en de Nederlanden een aangenomen en erkend feil is, cn dat uit die gedachte stoornis der rust pn miskenning, vaa het wellig gezag kunnen voortspruiten. Dat Zijne Majesteit de Koning der Nederlanden door grondwet eed en tractaten is gehoudeo Limburg overeen komstig 's lands welU'n te regeren en de gelu-ele uitgestrekt heid van het grondgebied d»s rijks Ie bewaren. u Ü,.t dfe regtstoestand van Limburg sedert acht jaren onvert roken bestaande en openbaar erkend, niet kan of mag woulen opgeheven dan met bewilliging, des Konings en onder goedkeuring der wetgevende magt. Limburgers a Uit dezen ine»!anti van zaken vloeit voortdal het wettig gezag des Konings mod zijn en blijven gmierbiedigd. Blijll dan rustig, onderwerp u a3n dc orde en wel. «Uw welbegrepen belang en het heil vao Limburg vor deren zulks. a Onrust en geweld hebben nimmer gelnk'over een land o( stad verspreid maar steeds lot verderf en tallooze ram pen gevoerd. o Wacht dus met het oog op de beslaande Iraclaten de regeling der toekomst door de Hooge partijen met bedaar de zin en rustig af en zijl allen bereidvaardig om elke ge welddadige aaaraoding van personen van goederen o( van wettige autoriteiten tegen te gaan. De krijg'magl van den Staal zal met inachtneming van de strengste tucht elke inbreuk op rnsl en orde of ver grijp tegen bel wettig gezag met kracht beteugelen. a Hare roeping is niet om oorlog in deze landstreken lo voeren of verwoesting aan te riglen alleen slrekl zij om hel gezag der wet en u slier veiligheid te doen eerbie digen. u Er. len einde niemand onwelend hÜjvo van hetgeen hij behoort le kennen bevelen Wij dat deze in piakkaatvorm gedruktdadelijk na ootvangst en buitendien nog eenmaal op den eerstvolgenden zondag, op de gebruikelijke wijze in aile steden pn gemeenten van het Hertogdom door de zorg van hel plaatselijk bestuur in het openbaar worde afgekon digd en onverwijld na de eerste aflezing aldaar aangeplakt. ti Gegeven te Maastrichtden 28. Julij 1848. De gouverneur voornoemd u E. van Meeuwen." LEEUWARDEN den 25. Julij. De provinciale slaton van Vriesland hebben besloteo dat aangezien de behoefte aan eene verzamelplaats voor waanzinnigen dc gebouwen

Vlissingse Courant | 1848 | | pagina 1