No. 53. 184a VLISSINGSCHE Woensdag COURANT. 3 Mei. 0e uilsave dezer Courant gesehiedl geregeld driemaal per weet. De prij* vao het abonnement is voor drie maanden f a,a5, en franco per post I a.5o. Adverlentien «orden geniaalst a ao Ct. de regel, uitgezonderd Kuweli|k»-, Geboorte- en Doodbetendinakingenwaarvan do prijs van lot 6 regels f i.ao iaen voor eiken regel daarbovfcr» ao Ct. behalvé 55 Ct. zegelregt voor iodoro plaatsing. Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven trancb. NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. De gebeclrtenUset» io Italië schijnen een zonderlingen beer te zullen nemen tea gevolge van de weinig doortas tende wijze waarop de Piemontezen in hunnen strijd tegen do Oostenrijksche troepen te werk gaan. Door het dralen van Karei Albert zal Oostenrijk belangrijke tourJee'en heb ben behaald, iodieo het zich bevestigt dat du maarschalk Badetzky de belangrijke versterking heelt gekregen die hij verwachtte dan kan de zaak van Lombardiju welligl verloren zijn, indieu zij niet door Fraosche bajooeiten wordt ondersteund. Wen spreekt reeds van een wapenstilstand en een be- rigt uit Weenen van den 22. dezer meldtnaar luid van de jongste lijdingen van 1'ladelzky (17. April) dat hij afge vaardigden uit Milaan ontvangen had om vredesvoorslagen te doen die hij echter van*de hand genezen had slechts onderwerping eischende doch dal hij graaf v. Walmoden naar Weenen had gezonden om van de regering bepaalde instruction te erlangen. Dit laatste berigt wordt evenwel niet door de lialiaansche bladen bevestigd evenmin als de gevreesde vereeniging der beide groote legercorpsen van Oostenrijk waarvan gisteren melding is gemaakt. Een brief uit Weenëo van den 22.wil weten dat men te Triest den admiraal Napier verwachtte met 0 Brilsche oorlogschepen, waarmede hij vereenigd inet twintig sloom- vaariuigen der Oostenrijksche Lloyd een gemeenschappe- lijken aanval op Venetic zou doen. In Sicilië, waar men alle koninklijke standbeeldenen kenteekenen omvergeworpen heeft, is, op het voorstel V3n een muzijkineesterhet woord ri (dat ook koning helee- kenl) weggenomen van den toonladder en vervangen door het woordje te zoodat de toonladder thans wordt aange wezen door do, te, mi, fa sol, la, si. De Siciiianen noodigen alle ltalianeu uitom deze verandering aan te ne men. Op Sicilië nemen de zaken eencn steeds heviger keer. Het parlement aldaar heeft den IV. April den koning tan Napels en diens geslacht van den troon van Sicihc vervallen verklaard. Een dagblad van die stad noemt dien vorst den den koning-bombardeur bombardaloreHet volk moet daarover zijne doldriftige vreugde aan den dag hebben gelegd, en daarvan onder aoderen blijk hebben gegeven dour bet stuk slaan van alle standbeelden der Bourbons, te beginnen vao Philips V. De volksmenigte heeft alleen het beeld van Kartl II gespaard wiens regeriug in dankbaar aandenken is gebleven. DUITSCIILAN1). Oostenrijk ziel ziel» thans van den kant der Honga ren bedreigd die ofschoon zij zich nog niet openlijk tegen de keizerlijke regering verzetleo op alle mogelijke wijzen de belangen vao Oostenrijk trachten te benadeelë». In .Moldavië en Wallachye heerscht eene onrustige stemmingen men kan van daar belangrijke lijdingen te gemoet zien. FRANKRIJK. PARIJS den 28. April. Te Roman zijn gisteren hevige onlusten uilgebroken. Jongens schijnen do nationale garden te hebben uitgejouwd. Toen men heu wilde uiteendrijven verspreiden zijdoor de geheele stad het alarm door moord! te roepen. In weinige oogenblikken was het volk op de been en had op verschillende plinten barricades opgeworpen. Wet moeite gelukte het de troepen eenrge te vermeesteren an deren moesten met geschut vernield worden. Van beide kanten zijn reeds dooden en gekwetsten gevallen. Het be wind heeft zich op het stadhuis gevestigd, en geeft vandaar zijne bevelen uit. Uit het verhoor van eenrge ro hechtenis genomenen inaakt men op, dal het eene zamenzwering is die is uitgebroken. Heden morgen te 10 ure was de strijd tusschen de burgers hernieuwd. Men heeft de kreten ge hoord van Weg met de nationale vergadering Op den Mei wordt er Ie Parijs ook een mon9tor- verbroederingsmaaltijil gpgeven. Tachtig duizend gasten bij loting uit de nationale garde en 't leger getrokken, zullen aanzitten. Er zijn reeds besteld 120,000 broouen, 30.000 pood' ham en A60 000 llesschen wijn. 't Vooruitzigt op dozen maaltijd heelt de attentie zeer van de verkiezingen afgetrokken. 't Ministerie van Binnenlandsche Zaken zal de leverantie van spijs en drank voor 't leest publiek aanbesteden. Da Presse verklaart zich met klein van'redenen tegen de buitengewone krijgstoerustingen, die men in Frankiijk maakt. Verblinden! luidt het in dal artikel, ziet gij dan niet dat met eene openbare schuld die reeds 390,009,000 francs het beste van uwe inkomsten verslindtgij niet rijk genoeg zijl om jaarlijks, ingeval van een oorlog assurantie premiëo ten bedrage van 360 millioen en met in begiipder marine, 500 millioen francs, te betalen. Verblinden! ziet gij dan niet, dat de groote kweel ie van het tegenwoordige en de toekomst die van den arbeid is dat de oorlog moet gerangschikt worden bij de inquisitie en zoo vele aodere kwestiën san wie de geschiedenis als graf is aangewezen. Waarom oorlog Zijo de Godsdienst-oorlogen niet voor altijd in Europa af geschaft Zijn succcssie-oorlogeo te duchten wanneer de vorsten vallen 1 Behooren de oorlogen op grood van grensbepalingen on der de mogelijkheden thans nu Europa in alle riglingen door spoor wegen is doorsneden nu alle slagboomen tusschen de volken worden afgebroken nu de rug van alle stroomen bedekt is door sloomschepeo van welke vreedzame vlaggen wapperen Verblinden ziet gij dan niet dat de oude wereld sedert 30 jaren plaats gemaakt heeft voor eene nieuwe wereld dat het strijdperk niet meer heizelfde is? Op hel nieuwe slagveld regeren niet meer de geweren en kanonnen maar belasting en crediei hel woord handels-vtrkeer heeft het woord overwinning vervangen De overwinning was de ze gepraal van di n oorlog hi t handels-verkeer is die van den vrede, 'i Is niet meer het bloed van den soldaat maar het zweet «an den werkman dat vloeit Onder het keizerrijk in ISO? en 18G8 toen geheel Europa ons gewapend tegenoverstond, hadden wij 509,000 suldaten en hel budget beliep slechts 600 mill, francs de ambtenaren aan het ministerie van oorlog waren ten getale van slechts 125. Thans hebben wij 300,000 soldaten hel budget bedraagt de ontcagchelijke som van 1700 mill, francs, met het bijna ongeloofrlijke personeel van 900 geëmployeerden alleen bij hel ministerie van oorlog. NEDERLANDEN. GKAVENHAGE den 28. April. ter.ijl men in »ele andere landen ongelukkiglijk verregaande ongereldheilen heelt lo betreuren strekt het lot een wezenllijk genoegen te kunnen melden dat de aandscht van de ingezetenen dezer h ifslad zich dagelijks al meer en meër begin', te vestigen op de aanstaande 's («ravenhaagsche kermis. Inwoners en vreem delingen vleijen zich reeds alsdan eene afleidingen uitspan ning Ie zullen vinden van al die beschrijvingen van onrust en woelingen w nar mede men thans dagelijks wordt bezig gehou ten en die liet hoofd slechts warm kunnen maken. Men deelt ons uit 's Ilertogenbosch mede dat aldaar in den vroegen morsen van den 27. dezer door den com missaris van pnlicie geadsisleerd door den heer regler-com- nnssaris en officier van inslilie. van hun bed zijn geligt de meesterknecht van den Noord-Brabander P. J. de S. met vijf andere personen verdacht als schrijvers en versprei ders der onlangs aldaar verspreide oproerige en lasterlijke geschriften dat dezelven naar hel paleis van justilie over- gebragt dadelijk iu instructie rijn gehoord geworden zoo mede de drukker de heer D. A. A. de R. dat in die instructie P. J. de S. heeft bekend dat hij de bedoelde briefjes op de drukkerij van den Noord- Brabander heeft ge schreven en ter verspreiding aan drie letterzetters had ge geven die mede bekend hebben en waaronder zich een wees* jongen bevindt waarop de regtbank in raadkamer vergaderd dadelijk tegen hen bevel tol gevangenneming heelt gegeven en zulks wegens hel schrijven en verspreiden van oproer- ademende geschriften ten doel hebbende burgers tegen elkan der op te zetten en het wettig gezag omver te werpen legen de overige personen in instructie gehoord is tot hedan toe geen nevel lot aanhonding uitgevaardigd. De Noord-Brabander bevestigt heden hel bovenstaande be rigt en voegt er bij dal hel wel geen beloog behoeven zal, dal noch de redactie noch de uitgever van dat blad in deze zaak gemoeid zijn. De uilgever is alleen als getuige ge hoord ueworden- LEEUWARDEN Jen 29. April. Indien men eens in zage bad in de visite-boeken van Heeren Medicinae Docto ren zoude men. daaruit al spoedig kunnen opmaken hoe lang of hoe kort de behandelde patiënten gekampt en gestre* den hadden tegen den onverbiddelijke!) koning dtr verschrik king, den dood. tiewisselijk zoude hierin een zeer groot verschil bestaan doch iemand er in te vinden die twintig achtereenvolgende jaren onder behandeling was zoude wel hoogst zeldzaam vooFkome» of geheel niet gevonden worden, en toch be staal er zoodanig iemand, welke voortdurend nog onder me dicinale behandeling is. Tot en» voorbeeld van een onzeliend lang lijden én bed-v legerigheul strekke het volgende liet is Anke IVillems Glashouwer geboren te Il'iod'elo pen den 6. December 1802, alhier te Leeuwarden sedert meer da» vijf en twintig jaren woonachtig, die reeds lan ger dan twintig jaren bedlegerig en sukkelende is als het ware, ontbloot van alle ligr.liaamskrachleo sleept hij nog dagelijks zijn aanwezen voort en sukkelt van hel bed tut den stoel en van den sloel trut het bt-d dog uit da" in zonder krachtige spijzen nech versterkende dranken zonder verkwikking of genieting geduldig en Onderworpen daar henen, terwijl dikwerf pijnen en benaauwdheden zijne borst beknellen. Wil men rich van dezen zeldzamen lijder overtuigen ziet. begeeft u don tot hem hij die gaarne oenige toe spraak heeft, zal u allen welkom heeten die zijne nederi ge doch zuidelijke bovenwoning wil bezoeken. Gij vindt de zelve onder de boompjes, tegenover het Huis van Reclusie letter C no. 260. GRONINGEN den 27. April. Naar wij vernemen zul len alhier binnen kort worden aangevoerd en binnen deze vesting voorloopig opgeslagen of gedeeltelijk in de vestigen Delfzijl. Nieuwe Schans en Buurlagen geplaatst worden 151 kanonnen en 1200 blanke wapenen terwijl ook' verscheiden duizeodc ponden buskruid te vernachten zijn. Md» zegt dat de daarbij behoorende artilleristen echter nog niet naar geooemde vestingen zullen vertrekken eu liet bovenstaande slechts een maatregel van voorzorg i9daar in deze provin cie, niettegenstaande hare vestingen, geen een bruikbaar stuk geschut gevonden wordt en men bij de verschillende volks bewegingen en den reeds uitgebarsten oorlog in het noorden van Doilschland niet weten kan Aal verder geschieden zal en of het niet noodzakelijk kan worden geoordeeld dal da noordelijke streken van ons vaderland in eenigen slaat van legen wepr worden gebragt. WARFFUM den 22. April. Uit deze gemeente is het volgende adres aao den Koning opgezonden /la» Zijne Majesteit den Koning der Ne derlandenPrins van Uranjt Nassau, Groot - Hertog van Luxemburg. Sire Huogslgewigtig zijn de gebeurtenissen, die, in dit over- gangs—tijitperk Europa beroeren. Onbekend in de geschie denis zijn ze het gevolg van de allengs tnegenomene geest beschaving der onderscheidene volken. Het volk is gerid derd tot dien trap van beschaving waarop een lichtstraal de verslands-neveten doordringt en het wezen der zaken onlsluijert. Het heeft de geschiedenis geraadpleegtdaaruit den oorsprong der maatschappelijke instellingen opgedolven, en V8n haar vdoral het licht ontleend het heeft ingezien dat tiet zijne zelfstandigheid moet ontwikkelen en ouldekt dat het de aristocratie heeft te bestrijden. Adressanten zijn alleo jongelingen en jeugdige burgers van hel Hunsingo-kwarlier iu do provincie Groningen. Als aankomende burgers van den staathebben het van hunnen pligt geacht zoo mogelijk iets toe te brengen tot do rigting welke eerlang onze Staatsinstellingen zullen nemen. Zij verlrouweo door met rondborstigheid doch beschei denheid hunne gevoelens to openbaren, Uwer Majesleits goedkemibg te verwerver». Vojreeral Sire! meenet) wij Uwe Majesteit indachtig te rhoetèo maken op den geest des volks. Algemeene on tevredenheid over onze tegenwoordige staatsinstellingen en dé privilegiën van den adel, onophoudelijke klagten overdo jaarlijks hooger opgevoerde lasten eó het onregtvaardig stel sel der belastingen üijn reeds bewijzen getfoeg voor de stem ming onzer natie. De verarming vao deb burgerstand neemt krachtdadig toe. Het voorufizigt in dé toekomst is duister. Van daar Sire dal too Vele duizenden hun' geboortegrond verlaten en zich in vreemde gewesten nederzetten eenig en alleen omdat hun daar nog de hoop op eene betere toekomst toelacht. Hoogst noodzakelijk is het derhalve, dat al het mogelijk» worde aangewend om het aristocratisch beginsel onzer staats instellingen wpg te nemen ten einde Ie voorkomen wat overal elders reeds plaats heeft te weten dat het volk zelf, door middel van jammerlijke demcrstraliën zijne regleu iierneine want Sue i tot dusver beschouwde zich de oatio als de dienaresse harer bewindslieden thans heeft ze be grepen dat hare bewindslieden de dieoareD zijn der natie.' Als zoodanig riu verlangt de natio Afschaffing van de belastingen op de eerste levensbehoef ten als onregtoaardige belastingen; Afschalfiog van alle heerlijke regten als geboren in de kindschlieid der Europesche volken Afschaffing van de verschilleode standen als eene onge rijmdheid in het burgerregt der volken Afschaffing van alle privilegiën van den adel als onbillijke uitvloeisels der ridderschap Afschaffing van de slavernij als verkrachting van het burgerregt der volken en schennis van de heiligste wet dc wet der liefde Afschalfiog van de broodzetting*, behoudens toezigt op kwa liteit als privilegie van de bakkers; Afschaffing van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van alle oveibudige ambten, bedieningen en instellingen 1 mitsgaders van de nationale militie, als tt bezwarend voor' de schatkist. Voorts Inkorting van dé n'oog'e Iraclemetilen én jaarwedden van dé kroon en der ambtenaren Vereenvoudiging en openbaarheid in hel bestuur en do administratie, en vermindering ven hel aantal reglbai.kcn en gereubhoven. Belastingen op de bezittingen en inkomsten. Georgamseërde volkswapening ter vervanging- vao de mi litaire mag!. Reglslreeksohe verkiezingen van de leden der Kamer Provinciale Staten, gempente-raden eo burgemeesters, cu lijdelijke aftreding van alle; Onschendbaarheid des Koniogs met' het regt tol ontbir.dihg dér Kamer Homogeen en verantwoordelijk ministerie Vrijheid van godsdienst. De leeraren noglans onderwor pen aan wetenschappelijke opvoeding en de kennis der' we tenschappen die voor hunnen stand noodzakelijk zijn Verdienste en deugd dé eeoige onilersclieulings-voor waarden oin tol 's lands ambten en bedieningen te wordeu toegelaten. Ziedaar sire! de voornaamste der vele zaken welke niet alleen adressanten maar de gehcelc burgerstand wenscht verwezenllijk te zién. Ook moéten wij de aandacht Van Uwe Majesteit vestigen op de pensioenen van den slaat". NVij kennen de verhou ding niM tusschen hel fonds dat door de jaarlijksche stor ting der ambtenaren wordt bijeengebragt en hel verdrag der jaarlijks uitgekeerd wordende peosioeuen. Dit echter is zeker, nat de natie zich het fonds denkt als verbroederd met de schatkist; en wij moge» het niet verzwijgen de onlangs verleende ppnsiocnen van 5000,00 aan twee al-

Vlissingse Courant | 1848 | | pagina 1