m VL18SINGSCHE- COURANT. ond breken termeten end ■rgeten loeijcn J boon izuclil loeijcn DOORN. jen op Vrijdag pns om 10 uren illcric, tegenover ten overslaan van in een partij lang 0 N. Eï- initsgadeis een iff. lOÏ'EN zal op des namiddags Oude Vriend cd presenteren alle staande lissingenin de F. No. 20 ka- *42 Ier grootte F. No. 7ka- 97 j ter grootte ijk F. No. 21 !3Ster grootte ieder' te zien. n te spreken of S in liet Hotel KEB53S<dïïBB- Uipopotanins, ïiBcedtinacHSie - het aannemen D E i'cskctis. m. 3,45ur. 3,45 o 4 4,30 niet varen. vm. 6.15 9,45 a i P. Coppcl- -n alle stukgoed .ry New-Casllc 1848. Vrijdag U' 10 Maart. De uitgave dezer Courant geschiedt geregeld drjcrnaa! per week. De prijs van het abonnement is voor drie maanden f 2,a5, en fraDco per post f 2.5o. Advertentien worden geplaatst a 20 Cl. de reget, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodhekendraakingenwaarvan do prijs van 1 tot 6 regels f 1,20 is, en voor eiken regel daarboven 20 Ct. behalve 95 Ct. zegelrogt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in hel Rijk. Brieven franco. ENGELAND. Al do gevlu-te leden van de verdreven koninklijke familie, (behalve de hertogin van Orleans en hare twee kinderen, die naar Duitschland zijn geweken) zijn thans op Eogelschen bodem. Lodewyl; - Philips en zijne gemalin zijn door do generaals Dmnas en iumigny alsmede een dienaar des Konings et> eene kamenier der koningin vergezeld. Dit zijn de eenige personen die hen gevolgd zijn. Uit hel ver haal van '3 konings vlngt blijkt, dat het onstuimige weder de inscheping eemgu dagen vertraagd heeft dat de vorste lijke personen zich verklped hadden meestal in den nacht gereisd hebben, en Ie Hon fleur scheep zijn gegaan. De koning had zich voor een Eogclschman uitgegeven en men zegt dat. toen hij in Engeland te Ncwhaven in Sussex aan landde, hij zou hebben uitgeroepen: Goddank dat ik op Eogelschen bodem ben." De vorst moet zeer gelaten zijn naar do omstandigheden en zeer gevoelig voor het goede onthaal dat hij bij zijne landing van eenvou lige lieden genoot; de koningin moet zeer afgemat wezen. Heide dach ten d3deliji naar Londen te komen. Waarschijnlijk zullen tij aldaar niet blijven doch in het paveljoen van llrighlnn een rustoord vinden. Ook de heer Guizot is thans behouden te Londen aangekomen. J!. Diogsdag is de groote rots te Gasbel in Ierland van zijne grondslagen afgescheurd en nedergestort. Dit voor val heeft onder de landlieden groote ontsteltenis veroor zaaktte mrer'omdat er eone oude voorspelling bewaard is gebleven, volgens welke de rots van Cashel zou omvallen in h«t zelfde jaar waarin eene onwenlcling in Engeland zou uitbreke n. FH ANKRIJK. PARIJS, den 4. Maart. De stand van zaken op lieden schijnt mij niet juister te kunnen worden gekenschetst dan in de volgende bewoordingen welke het Londenscho blad Daily-News eergisteren bezigde: «Tot nog toe was d« gang der revolutie in Frankrijk zoo voldoende dat dezelve de verwachtingen overtrof dergenen die liet meest ingeno men waren met het Fransch karakter. De geïmproviseerde provisoire regering schijnt onbetwistbaar in kracht toe te nemen, en hare handelingen kenmerken zich door waar digheid moed en voorzigligheid. De wijsheid welke de Fransche wetgevers aan den dag legden door het vermij den ecner bolsing met liet gepeupel toen deszelfs bloed gistte alsmede de moed en de behendigheid waarmede zij partij wisten Ie trekken van de terugkeercnile kalmer stem ming ten einde orde te herstellen en de maatschappij terug te brengen in haar gewoon spoor, ziju het onderwerp van verdienden lof, in ieders mond." Allerlei maatregelen vmden genomen ter beteugeling van wanorde en ter handhaving van rust en vrede. De minister van justitie heeft aan de procureurs-generaal der hoven var. appel eene circulaire gerigt betrekkelijk de pogingen van brandstichting en de daden van vernieling welke in de laatste dagen waren gepleegd Ie Parijs en Ie Rouaan zijn reetU instruction tegen de gevatte boosdoeners aangevangen. De garde nationale van Parijs wordt nog versterkt door eene oproeping van allo burgers welke de wapenen kunnen dra gen diensvolgens zal de Parijsche burgerwacht de 24 nieuw opgerigto mobile legioenen medegerekend weldra 200.000 man alerk zijn. Dit is huiten kijf een groote waarborg voor de handhaving der orde tegen eventuele pogingen van ontevredenen of rustverstoorders, van wal aard ook. In- tusschen is de lieer de Lamartine de ziel der revolutionaire beweging in Parijs hij is de vertegenwoordiger der pu blieke opinie in Frankrijk hij is de schrijver, de heraut de redenaar, de staatsman de genius der republiek. In de vollo crisis der jongste worsteling toen da Kamer van Gede puteerden weilcfde tusschen de verschillende aanspraken op het regentschap toen was het de slem van de Lamarline welke de benoeming eener provisoire regering voorsloeg. Toen de provisoire regering met vernietiging bedreigd werd door verwoede demoeralen die het Hotel de Ville tierend omringden en op woesten toon schreeuwden Dupont A fa /'entire Wane fa fenttre toen was het de wel sprekende inspiratie van de Lamarline dio de onstuimig heid des gepetipnis lot bedaren hrngl die hun afgunst in geestdrift veranderde en hun mistrouwen in bewondering. Zijne wending aan het driekleurig vaandel (dat vaandel zeide hij 't welk de ronde der wereld gedaan had onder de re publiek en het keizerrijk met Frankrijka roem) trof de menigte zoozeer rl.it zij ilie een obgenblik te voren van ver ontwaardiging brulden nu opgetogen in de handen klapten weenden den redenaar de handen drukten en hem in tri omf op hunne schouders dragen wilden. Kortom, Lamar line heelt thans meer magt in zijne handen dan Huizot ooit bezat. Zijne magt beslaat niet in forten en artillerie, in een geoefend leger; zijne magt is veel omvallender zij be staat in het moreel gezag van moed deugd en genie. Zie daar wol de Lamarline lolden reptiblikeinschen rpgeerder van Frankrijk maakt. Voor liet oogenblik is die regerings vorm in dit land gevestigdwat de toekomst brengen zal, is niet to berekenen maar aan het geschiedde ontbreken voor 's hands geeoe voorwaarden van duurzaamheid. Watthans gebeurd is, ieder opmerkzarnen waarnemer verwachtte het, zonder het zoo «pnedig Ie verwachten. Even als de geleerde schrijver der lleidelberger Allgemcine Zcitung meende ik dat de uitbarsting zou worden vertraagd tol Lodewgk Filips dood. De republiek hing Frankrijk boven het hoofd die regeringsvorm zal nu vermoedelijk vooreerst Frankrijk9 re geringsvorm blijven daarvan poge men zich Ie overtuigen daarnaar voege tnen zich. De dynastie van Orleans is voor goed gevallen van do Buonaparte's is geen kwestie hoege naamd. Eenparig is de republiek aangenomen alhoewel rij zeker niet aan allen lehoaiftzij is aangenomen als een fait accompli «Is eene noodwendigheid. Men hoore het Journal des J/ébats van lieden Er zal eene nationale vergadering worden beroepen wal zij beslissen zal wij nemen het voor uit aan. Op dit oogenblik is ons cenig doel met geheel Frankrijk mede te werken naargelang van onze verstands vermogens en onze krachten tolde handhaving der orde tot het herstel des verlrc>uwen9 Ier verkrijging der vreed zame ontknonpiDg der groote pohtische en maatschappelijke vraagstukken die het land gaande houden. Men moet bet erkennen, de laatste revolutie is althans een schitterend be wijs der ontzaggelijke verbetering welke onze zeden hebben onderpaan. Een troon is gevallen eene gpheele regering is ontbonden en geene barbaarsclie daad tegen personen gecne gewelddadigheid kon worden aangewezen." Waarom omdat er geene ware tegenkanting gevreesd werd. Zeer mensolikundig drukte de Charivari zulks dezer dagen uit Lodewgk XVI werd onllmofd liarel X werd over de gren zen gebragtLodewgk Filips laat men loopen." Heden heeft de lijkdienst plaats gehad voorde gesneu velde burgers op deo 22. 23. en 24. February. Des mor gens ten 10 ure was reeds alles als door een tooverslag gereed gemaakt voor dete plegligheid. De geheele. omtrek van de Magdaleoa kerk was overal behangen met zwarte en drie kleurige draperien. Een orkest van 200 musikanten luis terde de plegligheid op. Ten 4 ure kwamen de verschillende regterlijke beambten, gevolgd door de officieren van den algerneenen staf door de gekwetsten van Februarij de na bestaanden der slagtolTers en de leden van liet voorloopig bewind aan. Toen heeft de lijkdienst in de kerk plaats ge had. Rij deze plegligheid waren meer dan 150,000 nationale gardes en gewapende werklieden, en meer dan 000,000 toe schouwers op de been. In weerwil van deze groote menigte heerschle de volmaakste orde. In het algemeen liecrschte groote geestdrift hoewel e°ne gematigde geestdrift. V'onral werden de leden van het voorloopig bewind de gekwetsten en de groepec vreemdelingen met luide toejuichingen be groet. Daar gedurende eene halve eeuw elk opvolgend gou vernement een eed van getrouwheid van zijne beambten eischte eb die eed bij elke politieke omkecring van anderen inhoud was heeft liet voorloopig bestuur van de admi nistratieve en regterlijke ambtenaren der republiek geen eed afgenomen. Elk republiekein toch acht het als eerste pligtzonder eenig voorbehoud het vaderland getrouw te dienen. Bij de bekende geschiedenis der omwenteling heeft men ook nog eene geheime kronijk. Zoo moet er te Parijs eene sociëteit bestaan die hare berekeningen grondde op den dood van koning Lodewgk Philips. Zij heeft een centraal corn- zjiiité en verscheidene troepen van lidmaatschap. Op de onderste staan 701) kapiteins die ieder tien mannen onder hunne bevelen hebben hetwelk, ongerekend de leden der hoogerc graden eene raagt van 7,700 man uitmaakt. Dij de omwenteling der drie Februarijdagen meende de sociëteit dat het gelegene oogenblik gekomen wa6 en dp kapiteins gaven hunne bevelen aan de 7000 mannen die zich door de stralen der stad verspreidden. Den volgenden dag waren als bij tooverslag meer dan 1000 barricaden op- gerigt hetwelk ten duidelijkste het beslaan vaneen opper bestuur bewees want den vorigen dag bad men er te naau- wernood 50 gezien. Thans zijn de kapiteins en Imager* bevelhebbers weder in hun duister teruggekeerd. Parijs levert op dit oogenblik een zonderling schouwspel op. Duizende werklieden zijn overal bezig. Alle wandelaars dragen de driekleurige kokarde op den hoed of in het knoops gat. De vrouwen onderscheiden zich door linten met de zinnebeeldige kleuren der republiek door bouquets van im mortelles rozen en camelias. Op de boulevards zijn allo winkels weder geopend. De muren zijn overal beplakt met aankondigingen proclamation enz.men kan schier geen stap doen zonder rondventers van dagbladen te ontmoeten die hunne waar mei een luid geschreeuw t« koop aanbieden. Wat men nergens zietis eene uniform der agenten van policte. 't Is of zij geheel afgeschaft zijn. De stoomkorvet Titan is van Toulon naar Algiers vertrokken en ter beschikking gestelt van den pi'ms can Joinvillc eo den hertog van Aumale die zich daarmede naar men hier vermoedt, naar Napels zullen laten overbren gen. De nieuwe minister van marine zou een brief aan den prins van Joinville geschreven hebben om hem over Ie haleo zich in de gevolgen der omwenteling te schikken en zich vreedzaam bij zijne familie te vervoegen. In den G'onstitutfonnêl leest wen: het kanton Neu- chatel in Zwitserland heeft het juk van den koning van Pruissen afgeworpen en eene voorloopige regering benoemd. In de zitting van liet voorloopig bestuur der republiek is de bijeenroeping der kiesvorgadcringen bepaald op den 9. April en de vereeniging van de geconstitueerde oationale vergadering op den 20. April. In dezelfde tilling heelt men tot algemcpne gronden van liet te nemen besluit aangenomen 1°. Dat de nationale vergadering de constitutie zal de creteren 2°. Dat de verkiezingen de bevolking tol grondslag zullen hebben j 3°. Dat de vertegenwoordigers des volks 900 zullen zijn r". Dat de stemming direct en algemeen zal wezen S°. Dat elk Franschman oud 21 jaren, kiezer zal zijn; en dat elk Franschman oud 25 jaren lot afgevaardigde zal kunnen benoemd worden C°. Dat de opneming der stemmen geheim zal zijn. NEDERLANDEN. 's GRAVENUAGE, den 7. Maart. Rij voortduring wordt hier gesproken van verschillende militaire toerustingen of liever van voorbereidingen tot liet nemen van eenige maat regelen van voorzorg. Men verzekert algemeen, «iat een deel van het garnizoen welligt eerlang naar Noord-Braband vertrekken zon. Den T. ilezeT heelt de Tweede Kamer der Slaten-Ge- neraal hare werkzaamheden hervat. Z. Exc. de minister van builenlandselie zaken heelt eerien brief medegedeeld van den heer Lamarline als minister van buitenlandsche zaken gezonden aan onzen gezant te Parijsop dezen brief, welke voor het behoud van den vrede geruststellende beluigingen bevat is door den gesant geantwoord in overeenstemming met hetgeen door vele andere gezantschappen op gelijke me- dedeeling is geschied. Die gezanten hebben behoefte gevoeld het bestuur aanvankelijk Ie schragen. De minister van binnenlandsche zaken heeft mededeeliog gedaan van de noodzakelijkheid der opgeroepen ligtingen en dat dit, althans voorshands, builen geldelijk bezwaar der ingezetenen kan geschieden. Z. Exc. deelde levens mede dat de toegezegde voordrag ten betrekkelijk de wijziging der grondwet in gereedheid zijn en onverwijld aan de Kamer zullen-ingediend worden. Men leest in het dagblad de Tyïl Er'beginnen zich te Parijs cn elders in Frankrijk eenige dissonanten te loten liooren in de algeroeenc harmonie welke de revolutie fieeft aangebragt, Is het to verwon deren Met bevreemding hebben wij met nadruk daarop zien ver wijzen. Heelt zieh iemand dan ooit kunnen verbeelden dat Frankrijk door de revolutie een paradijs ware geworden waar dn Jriflen hun prikkel hebben verloren? Als een land zulk c<*n schok heeft ondergaan als Frank rijk nu beleeft en in dien sclink alle kwade passiën heeft opgewekt dan is het natuurlijk dat de passiën zich lucht geven. Maar weet gij wat niet natuurlijk is en wat men uit het oog verliest, ofschoon het de bewondering en de dankbaarheid aan God van een elk moest opwekken het is dat te midden van de grootst mogelijke wanorde onmidde- Iijk orde is gebragt, dat het grootste gedeelte der elkander vijandig bestrijdende partijen plotseling zich heeft verbroe derd en in ééne onverdeelde stemming met bijna de ge heele bevolking znmenwerkt om de republiek regelmatig ordelijk en vredelieveod te vestigen. Ziedaar het groolo feit waarop men tot geruststelling van allen niet genoeg kan wijzen. Vindt men in de weinige dissonanten die zich nu uilen stof tot ernstige bezorgdheid Wij geloovcn het niet. De wanklanken die zich veropenbaren gaan uit of van communisten of van arbeiders zonder werk. Do communisten zijn nu niet gevaarlijk. A's eij bewij zen verlangt zie den loop dien de revolutie neemt; gij zult bevinden, dat zij zonder invloed zijn. Goed maar wij dur ven vertrouwen rlat hunne onnatuurlijke en de maatschap pij verwoestende stellingen zullen lenig worden gPStooten en door de kracht en de energie der regering, en door het ge zond versland van het volk. Ook dit vertrouwen is niet uit de lucht gegrepen. Met rommunismus en phalansterianis- muszoo als zij te Parijs worden geleerd beslaan niet dan uit droombeelden; daardoor reeds zijn zij in Frankrijk min der gevaarlijk, omdat de Franschen liet meest praclisclic volk van de wereld zijn. Wat de arbeiders aangaathunne demonstration zijn lot dusverre niet verontrustend. Alleen hier te lande hoort men daarvan met vrees gewag maken. De Parijsche- pers acht de zaak zon bezwaarlijk niet. En wel ingezien bestaan er voor alsnog geene redenen om daarover angst te voeden. De arbeidsman heeft tot dusverre te veel gezond verstand gebruikt z.ich zoo geheel laten leiden door overredingen dat men hem onregt zou aandoe» met zijne goede gezind heid te betwijfelen. Wij eindigen met to herbalen wat wij herhaalde malen hebben gezegd Als men Frankrijk wil bcoordeelen dat men dan in 's Hemelsnaam dc feiten neme. Men stelle ter zijde de schrikbeelden welke men aan 93 ontleent zon der dat zij eenigen grond hebben in hetgeen thans gebeurt. En dan durven wij verzekeren, dat te middeo van de be zorgdheid, welke omtrent F rank rijks toestand blijft bestaan een ieder de overtuiging zal erlangen dat de zaak siuds acht dagen een onverwachtcn gunstigen keer heeft genomen waarvoor men God niet genoeg dank kan zeggen. ROTTERDAM, den 7. Maart. Naar men verneemt moe ten hier Ier stede gesnoeide althans verminkte gouden tien guldenstukken in omloop zijn; dezelve moeten niet gesnoeid zijn aan den rond zoo als men vroeger met het zilvergeld deed, want don zou liet al /pit spoedig in het oog loopen doordien men dan de letters God zy met ons zou beschadi gen de prijktijk schijnt zich thans verder uit te strekken men neemt thans het, goud van de vlakte der munt af, met inachtneming om zoo min mogelijk liet wapen Ie bescha digen zoodater in allen gevalle eene zekere holte ontslaat die men bij eene naauwkeurige bezigtiging en vergelijking al spoedig kan opmerken. Tc Rotterdam is oen gepensioneerde kapitein gevangen genomen die leve de republiek! riep.

Vlissingse Courant | 1848 | | pagina 1