VLIS8IMGSCI1E COUR.AN T, So. 118. Woensdag 1845. 1 October. De uitgave dezer Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van het abonnement is voor drie maanden I 3,26, en franco per post I a,5o. Advertentie» worden geplaatst a 20 Cl. de regel, uilgctoudevd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbckcndmakingenwaarvan de prijs van 1 lol 0 regelt f 1,20 i» en voor el Leo regel daarboven 20 Cl,behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. Wen abonneert zich bij alle Boekhandelaren cu Postdirecteuren in hei Kijk. Brieve» franco. NIEUWSTIJDINGEN. BÜITSCULAN». Als men geloof mag hechten nan de berigten die van de russische grenzen herwaarts komendan zon prins WoronzoiD werkelijk voornemetiszijn om de wouden vau den Kaukasus te verbranden. De ondoordringbare bos- scheo zijn de ware vestingen der bergvolken. Door dezelve in brand lesteken bekomende Russen een lerrein waarop de vijand niet zal weten te vechten terwijl de russisohe taktiek hier zonder veel moeite kan ageren. De keizer zal deze gewigtige onderneming zelf met hem komen bespreken cn persoonlijk de ronde bij de russische aristocratie doen ten einde dezelve zoo veel doenlijk voor zijne plannen tegen du Kaukasus te stemmen. ENGELAND. Het getal der nieuwe ijzeren spoorwegen die in de vorige week voorgesteld zijn bedraagt Ik. De» 12. September dus verhaalt de Morning-Pcsl ging tone dame die in Londen vreemd was in St. James- Dark wandoleuen zette zich op eeüe bank neder. Spoe - dig daarna kwam een welgekleed man naast haar zitten en knoopte mei haar op eene wellevende wijze een gesprek aan. Plolselijk sprong 'hij op en raapte niet verre V3n daar zij zaten een papier op dat hij open vouwde en waaruit hij cene fraaije halsketen met turkoisen en daarbij passende oorringen, benevens eene broche te voorschijn haalde. Eene daarbij liggeude nota gaf de waarde dezer sieraden op 10 p. 15 shillings aan. Als galant man bood hij aan den vond met de dame te deelen daar dit echter nooeijelijk was zoo betoonde hij zich bereidwillig, aan de dame de jowcelen ge heel over te laten als zij hem voor zijn aandeel 2 p. wilde geven. Onbedachtzaam bewilligde zij hierin en toen zijde /Urraden bij een juwelier waarderen liet, bleek het, dst hel slechts zoogenaamd Birminghammer fabrikaat en hoogstens 8 shillings waard was. In Brazilië bij de stad Bahia is eene rijke diamant mijn ontdekt. Daar de delving aan elk is overgelaten zoo zijn vele duizenden bewoners vau alle kanten toege stroomd om diamanten tc zoeken. FRANKRIJK. PARIJS, den 25. September. Gisteren om één uur is de vloer van de derde verdieping van eeo groot huis het welk men in zie Champs-Elysées aan het opbouwen was plotseling ingevallen de daaronder gelegene vloeren niet zich slepende. Op deze vloeren werkten veertig metselaars. Een van hun is op den eigen stond dood gebleven. Elf anderen zijn zwaar gekwetst. De tijding van dit verschrikkelijk ongeval heeft zich met snelheid in geheel de wijk verspreid. De geburen alsook de municipale wacht van de Allee des Veuves en de sergenis de rille zijn toegeloopen. De heer polictc prefect die al daar voorbij kwam gereden is insgelijks gekomen. Men heeft zich dadelijk aan het werk gezet, om sl de ongeluk kige werklieden van onder de puinen uit te halen. De lieer prefect van policie heeft zijn rijtuig afgestaan en al de rij tuigen van de wijk zijn insgelijks in gebruik genomen ge worden als ook al de draagberrie» om den dooden on de gekwetsten naar Beaujon over te voeren. Om vijf ure 's avonds was de Hue Bayard nog vervuld met cene diep bewogen menigte. Er is grootelijks spraak van alle de kusten va" Frankrijk in eiyien gcduchton staat van verdediging te brengen. Met 1°. Januarij iSü-5 bestond de Fransche marine uit 112,162 zeelieden waarvan 11,156 kapiteins en stuurlieden co 101,306 oflicieren der marine, matrozen en scheeps jongens. Met 1. Januarij IS'rV tolde Frankrijk 109,'riO en ujet 1. Januarij 1838 slechts 89,5'2i mariniers. De Courrier de Marseille meldt eene zonderlinge ont- •Vnoopiug van de diplomatieke zending van den Marokkaan Mohammed-Bcn-Serrour niet wie» de drukpers zich on langs heeft onledig gehouden. Dien Moor zeide men was herwaarts gezonden om een aanhangsel op het traktaat vao Lalla-Magrania te onderhandelen. Hij droeg den groenen tulband als afstammeling van Mahomet en gaf zich uit voor bloedverwant van den Keizer Al/del-Rltaman. Hij heeft te Marseille de troepen gemonsterd eene tooneel-ver- looning in de loge van den prefect bijgewoond en van het Magistraat een groot gouden horlogie ten geschenke ont vangen. Nu is hij met den lantaren aan den dissel naar Mekka vertrokken cn volgens de ingewonnen bescheiden is dien Beil-Scrrour .noch prins, noch ambassadeur noch iet metal. De Marseillanen zweren, dat men hen voortaan Biet een zwart vel niet meer zal vangen. De is slaap wiegeus. De heer Gustaaf de G.neef Van den ontvanger-generaal uit een der westelijke departe menten was eerst sedert eenige dagen te Parijs aangeko men om in de reglen te gaan studeren en had zich eenige dagen vóór de heropening der koersen naar de hoofdstad begeven ten einde Parijs hetwelk hij slechts onvolmaakt had leeren kennen tijdeus een kort verblijf aldaar in het gezelschap vao zijn oom; van nader bij te zien. Dozet dagen, om drie ure namiddag, kwam die jongeling lomé va» de Chaussóe d'Antin alwaar bij als mandataris va» dun ontvanger-generaal eene som van elf duizend franken was gaan halen welke bij volgens de hem gegeven onderrigtin- gen aanstonds in de liaodeu van den heer Murletiu wissel- ageut storten moest. De jonge de G.. riglte zich dus naar de Beursplaals toen hij voorbij hel Café de Paris heen gaande zich ai du wonderen herinnerde welke hij wegens die vermaarde res taurant had hooren verhalen. Hij trad er binnen deed zicli een maal opdisscheuofschoon hul daartoe geen uur scheen te wezen en ledigde intussclien eene fiesdi Johan nesburg hetgeen hem derwijze 111 goede luim bragt dat hij uit het lekker huis Looiende, geenszins op den wissel- agent dacht overigens de beurs was reeds Sedert langen lijd gesloten. Voorbij de schouwburg des Variétés gaande las hij op den plakbrief den naam van liuu/féHoe zou men zich het genoegen kunnen weigeren Bouffé te gaan toejuichen als men eerst le Palijs aankomt en de dampen eener flesch Juhati- nisberg in dc hersens heeft De toekomende sludent be gaf zich naar het bureau op ditouggnbhk komtjeeii zeer wel gekleed en wel gemanierd Ueer hem vragen o', bij niet zou voornemens zijn iu den schouwburg le treden. Ik meende er inderdaad mijnen avond le gaan doorbren gen antwoordde de lieer de G. Mijnheer hernam de onbekende dit zal 11 mis schien zeer onbescheiden voorkouiouit verzoen u mij le zeggen welke plaats gij wensclii te kiezen? - Eene stalle op tien balkon noch tneer noch minder. Welnu, mijnheer, geel u die moeite niet; ik heb een logebriefje eo bevind tuij alleen gij weel dal niets verdrieti ger isdau eene tooiieelverlooning als men niet weet niet wie een woord te wissc-lcc. Waï meer is, dat briefje kost mij niets; ik heb liet te daukeu eau de gedienstigheid vaneen der schrijvers. Maar, mijnheer, ik uiag dit niet aanvaarden, ik heb de eer niet u te kennen. Echter na eenige aarzelingen aanvaardde de jongman het aanbod. De onbekende was een verstandig man de avond verliep vrolijk, en Guslaaf wag venukt over de nieuwe kennis die jiij gemaakt had. Mijnheer vroeg hij zou h»*t u aangenaam zijn dat wij na de vertooning onze kaailen uitwisselde»? - Van harte gaarne... Maar waarom zouden wij el kander zoo vroeg verlaten Wij zullen lui avondmaal gaan nemen want gij moet even als ik hel middagmaal wat vroeg genomen liebben. Gustaaf dorst niet te weigeren liet avondmaal aanvaarden de dacht hij zich den gedienstigen persoon eene vergoeding Ie kunnen bezorgen til hij liet zich uaar hel Maison d'Or leiden. Hel 11133! was lijn maar het was le vergeefs dat Guslaaf poogde hetzelve le betalen. Alles wal ik doeu kan, sprak rijn vriendelijke gezel is van uwent wege eene Murquise le aanvaarden welke wij ergens zullen nemen alwaar wen wjj ongeduldig ver wacht. Kom, het is uaar ecu paradijs dal ik 11 leiden wil. De dampen vau de champagne gepaard niet die van hel rijnsche vocht bencveldeu tiet hoold van den jongman t'Si hij was verre van iti hel genui van alle zijne geestvermogens te wezen; ook dacht hij aan niets andeis dan zich te laten opleiden. Een kwart uurs doaroa was by in het midden eeoor zaal, alwaar menigvuldige Jonge julo-rs hem als het ware door eene gaasgordijn te voorschijn kwamen. Men deed hem nederzittm digt bij eene tafel waarop weldra eene groot c Marquise schuimde; de glazen werden op uien w gevuld. De sluijer welke liet gezigt van den jongeling be nevelde, werd steeds meer eo meer ondoordringbaar. Wel dra boog hij liet hoofd achterwaarts op den rug van den zetel waarop hij zich bevond en viel in slaap. Toen hij ontwaakte bevond hij zich in zijn bed de meester van het hotel alwaar hij afgestapt was verhaalde hem dal twee heeren die zeer welstellend schenen tc we zen hem met eigen handen-hadden willen le bed leggen, en vervolgens vertrokken waren te verslaan gevende dal het slechts het gevolg eener drankoverdaatl was wel aan* bevelende dat men hunne» vriend -alle wensr.heiijke zorgen toebrengen zou. De aanstaaude sludent zijn gedachten bijeen verzamelendesprong uit zijn bed keerde de zak ken zijner kleederen om en doorzocht zijne hrieftas alles was ledigEenige uren daarna deed hij zijne ver klaring aan dc overheid doch liet was hem onmogelijk zich te herinneren in welke wijk de gcJienstige lieer hem geleid had uit den schouwburg komende, hetgeen de uitslag tier tvavorschingen waaraan de politie zich thans overlevetl 0111 die nieuwe In slaapwiegers tc ootdek&cu zeer twijfelachtig doet voorkomen. Volgens lijdingen uit Algvrien zouden de Arabiers nog eens toebereidselen maken om de vijandiijklicden tegen het frausch leger te beginnen. BELG IE. Proces in ontkenning. Hel hof van beroep van Brussel heelt zich onlangs bezig gehouden met een proces in ont kenning hetwelk omstandigheden oplevert van oenen aard om belangstelling le verwekken. Zie hier tie toedragt der zaak In 1825 trouwde mejufvrouw A. oud 25 jaren met den eraif de L. uit een oud en adelijk geslacht onzes lands gesproten maar dat weinig vermogen bezat. Dit huwe lijk hel gevolg van wederzijflsche genegenheid was meer dan vijftien jaar gelukkig; twee kinderen waren uit deze eelitverbiridteriis gesproten. Deels uit smaak, deels ten ge volge der staatkundige gebeurtenissen van 1830, die der Nassau «'eo zaak welke den graaf toegedaan was deden bezwijken gingen de echtelingen op een buitengoed wonen. Slechts na bet vrodels traktaat van 1839 tussclicn België en Holland gesloten zag men den graaf en de gravin in de Brusselseho gezelschappen wederom verschijnen. Op dit tijdstip ontmoette de gravin de L. wijlen den staf-officier G. en hoewel zij reeds 39 jaar oud was had zij bet ongeluk (leszelfs aandacht le vestigen. Van top» af veranderden do huiselijke gewoonten der gravin. Terwijl harenechtgenoot met twee kinderen op zijn buitengoed bleef, woonde '/ij nu te Brussel, dan te Oostende dan le Parijs, cn laatste lijk tc Obij Luik alwaar zij onder cenen valscllen naam bekend stond maar overal ontmoette men hoar met den officier GIn 18'rt en 1R'i3, gedurende haar verblijf te Parijsbail mevrouw de L. twee kinderen ter wereld gebragt wier geboorte zij voor baren man en baron vader verborgen hield. Daarna woonde zij lang te O. en te IS. Io February 1SVV overleed haren man en verleider tp To'i Ion aan iedere zijner twee onechte dochters 29,000 frs. nalatende. Omtrent dien lij.) werd den graaf de L. onder ligt dat zijne vrou - heimelijk was bevallen; hij nam in lichtingen en erlangde weldra het bewijs dat de twee kin deren onder zynen naom np de geboorle-registera van Pat ijs ware» ingeschreven. Toen legde hij een Proces in ont kenning arn tot staving van hetwelk bij omstandig bewees dat er sedert 1839 hissc.lien hem en zijne vrouw geene innige betrekkingen hadden plaats gehad. Voor de regtbank van Nyvel beweerde de gravin eprstdat het overspel vooraf moest bewezen worden en dat er tot dusverre geen proces kon ingespannen worden maar deze uitzondering werd verworpen, en de regtbank nam aan dal de geboorte cn bet bestaan der twee ontkende kinderen voor den man waren verborgen gehouden en verklaarde bet prorps geldig. Door een nader vonnis werd door do regtbank aangenomen dat de twee bedoelde kinderen in overspel gewonnen waren en dat den aanlegger er den vader niet van was. Ook het hof van beroep van Brussel heeft de geldigheid van h<-t pro ces in ontkenning bij een wijdloopig gemotiveerd vonnis be krachtigd. Een agent bij de Koninklijke Marine do heer Har- d\j heeft den uitslag zijner proeven h/kend gemaakt ooi bij het gebrek aan aardappelen aan de arbeidslieden een gezond voedsel te verschaffen. Hij beveelt hiertoe vooral de gerst aan welke nog een derde meer voedingskracht dan rijt heeft; een pond daarvan is genoog/aam om iemand gedtitemie een' gebeelcn dag te voeden. Hij schrijft voor er'eene soep van te maken, bestaande uit 2 ponden ger- stenincd 5 ons uijen 2 ons zout en 2V ons brood. Indien zulk eene soep in het groot gekookt wordt zal zij zeer weinig kosten eo zou daarom aan de armbesturen die des winters Waruie spijzen uitdeden zeer zijn oan te raden. NEDERLANDEN, '9. GRAVENHAGE den 26. September. Naar men ver- nepint zou de lieer de la Sarras zich/elven bestemmen lot buitengewonen geratil en gpvolmagligtlen minister te Parijs zoodra dc heer Fagcl die nu ongeveer 80 jaren oud is zal zijn overleden. Als optolfgr van den luitenant-generaal der arti'lerie aan hot hoofd onzer diplomatie doodverft men den heer jhr. mr. Picier van Akerlaken, Heden heeft de justitie een' inval gedaan en pene huiszoeking bewerkstelligd bij de personen van E. Meeler J. Dumék en P. Mingelen, de eerste schrijver de twee anderen uitgevers van de weekbladen den Ooyeoaar den Haagsc.llen Miniu tuur-Nieuwsbode en den Ontwaakten Leeuw (van welk laatste blaadje slechts 1 h 2 nummers wafen uitgegeven). Deze drie personen zijn, krachtens bevel der raadkamer van de Arrond.Regtbank alhier in hechtenis ge nomen eo naar liet Huis van Burgerlijke en Militaire Ver zekering overgebragt. Voorts zijn hunne papieren bene vens de vooi handen zijnde exemplaren van het tweede num mer van den Ontwaakten Leeuw dat heden in liet licht ver schenen is en waarvan slechts enkele in omloop moeien gekomen zijn in beslag genomen. Z. M. heeft op hel daartoe door hen gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan L, li. Turk als 2°. tuil it It suite hij de dienstdoende schutterij te Vikingen; aau B. Verwe'tj als le. luit. bij de dienstdoende schutterij lo Schiedam.

Vlissingse Courant | 1845 | | pagina 1