VLI881MGSCHE C O U Ii A A T. No. 115. JK45. Woensdag 24 September. De uitgave deter Courant geschiedt geregeld driemaal per week. Dc prij* van het abnnneiuent is voor drie maanden f a,25, en franco per post I a.5o. Adverlenlien worden geplaatst a ao Ct. de rcgel, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekendinakingenwaarvan de prijs van i tot 6 regels f 1,20 is, en voor clkes regel d»<ubo«sn ZO Ct.behalve 55 Cl. zegelregl voer iedcra plaatsing. Men abonneert zien bij alle Boekhandelaren eo Postdirecteuren in hel Kijk. Brieven franco. NIEUWSTIJDINGEN, WEST-IN DIE. -In weerwil aller maatregelen van voorzorgdi'e men neemt hij het handeldrijven met de Indianen op de kust •van Guagira, hebben cr van tijd tot tijd gevallen plaats van het afloopen van vaartuigen door die verraderlijke fnenschensoort. De Venezuelsansche brik Silla die daar handel dreefliel onvoorzigliglijk toe dat een te groot getal Indianen aan boord kwam; deze vermoordden twaalf man vao hel scheepsvolk. Twee matrozen echter ontkwa men het in eene boot in den' donker. Zij braaien die tijding te Marecaïbo. Er werd terstond een gewapend vaartuig afgezonden ern de brik te redden; doch deze v. aö reeds geplunderd en verbrand toen het vaartuig aankwam. Men kan niet te voorzigtig zijn in den handelsverkeer niet deze Indianen. Uiterlijk vertoonen zij zich goedaardig go handelbaar. Zij brengen slagtvee en verwhout aan boord verruilen dit voor Europesche warendoel» laat trien een te groot getal aan boord of laat men zelfs toe dat er te veel canos om het vaartuig komen dan vermoordden tij ver rade lijk het scheepsvolk en dit geschiedt nog van tijd tot tijd. Zij mogen dan ook niet te Kio de la Haclie komen om hunne waren te yerj>oopeu dat) ua hunne wapenen afgelegd te hebben, RUSLAND. Wreedheid gestraft. Dj daadzaak welke wij hier tnededeelen is noch vertonnen noch overdreven zij is Ons door een geloofwaardig ooggetuige medegedeeld. Den 22. Mei 1811 was een der baiaillons van de militaire kolonie, welke Rusland in de omstreken van Nowgorod heeft tot stand gebragtop het exercilieplein geschaard, dat gelegen is aan de voor eeoige jaren gebouwde kazerne die zeer groot is en zich in bot afgelcgenste en oudste gedeelte der stad bevindt niet ver van de kerk der Hei lige Sophie. i y öv i 'V.tw 'Jivi nhtliii.'fi rl cii rje geenraat L..eff. Hij was een man van 50 jaren merkwaardig door zijne magerheid geelachtige kleur grijze wijdgeopende en zeer beweegbare oogen. Deze officier was in het geheels leger om zijne dapperheid bekend, waarvan hij vele proeven lud gegeven gedurende de veldtogten in Pertië eo in Turkije maar het zij dat de bittere herinneringen aan huisselijke rampen zijn gemoed met wrevel vervuld hadden <jf wel dat zijn hart verstaald was door het zoo dikwijls doen uil— deelen van barbaarsche straffen welke nog maar al te teer bij hel Russische leger worden aangewend de generaal L. .eff was een voorwerp van schrik en alkeer voor zijue soldaten geworden en er ging bijna geen dag voorbij ten der dat hij zijn gezag toonde door daden van strengheid welke met regt den naam van wreedheid verdienden. Op den dag waarvao wij spreken bad de generaal reeds verscheidene uialen langs hel front van bel bala;ilo;i gere den zijn blik was toorniger dan naar gewoonte omdat hij ontdekt had, dat een tekcr aantal manschappen bij liet ippel ontbrak. Eensklaps hoorde men hei dol en langzaam gerommel van eene trom en zag op het einde van het plein eene kompagnie soldaten aankomen met een tamboer aan het hoofd wiens trom met een zwart floers wsa pvcrto- gen elk der soldaten was met eene lange roede gewapend zoo als tot het uitdeelen van straffen gebruikt worden. Q|» dit gezigt wendde de verstomde generaal zich tol zijue ad judanten en vroeg met eene donderende stem W|e dat bevel had gegeven en wie gestraft moest worden. Een sergeantwiens somber gelaat met hkteekens \va9 bedekt wierp zich op den generaal ontrukte lienl den degen, sloeg hem daarmede inliet aangctigt en antwoordde koelbloediggy Bij het hooren van dit woord stond de Woede op het anders zoo onbeweeglijk gelaal der soldaten te lezea. De officieren waren gezamenlijk toegesneld om hunnen bevelhebber ter hulp te komen maar zij werden ja een oogwenk door het gcheele bataillon omsingeld, ont wapend en op den groud gehoudeu onder do punten der bajonetten. Van den eersten schok bekomen greep de generaal de bajonetten die op zijne borst gerigt waren in de beide Vuisten, duwde dezelve van zich af en riep, terwijl hij een Vreesselijken blik op het bataillon wierp: Op uwe knieën lage honden op uwe knieën en vraagt vergiffenis met uwe hoofden in het stof gebogen of gij zult geen vel genoog op uwen rug hebben om uwe rebellie goed te maken I Een woest gegrinnik was liet eeoige antwoord op deze woorden en de sergeant antwoordde met eene onheilspelr- lende bedaardheid die een onwankelbaar besluit verraadde Elk onzer woel well; lot hem te wachten staat en heeft van zijn leven afstand gedaan als wij het tegen u uitgespro ken vonnis ten uitvoer zullen gelegd hebben dan zullen wij ods naar Suroff, den gouverneur van Nowgorod begeven wij zullen hem uwen degen uwe docoralien en wat van Uw lijk zal overblijven ter hand stellen en wij zullen tot hem zeggen de generaal Leff was een tijger wij hebben hem gedood hier zijn onze wapenen wij wach ten de straf af. Dus sprekende rukte de sergeant de epauletten van des generaals schouders en trapte dezelve niet de voeteu, Deze teckeneo vso rang zijt gij niet waardig gij waart een beul die de knoet verdiende sprak de onder officier. Herinner u deo soldaat Bolsahoffdien gij ge zweept hebt met roed.n '<*.-mdot tr- u niet spoedig genoeg uwe wapens bragt. Herinner u den ouuen onder-officier dien gij omdat bij eene vlak op zijns uniform had uit bet gelid deed komen en dien gij met uwe karawats sloeg tol dal het bloed van zijn gelaat g (ids te. De ongelukkige bi eek van schaamte weigerde do hand die gij hem te laat aanbood de hand die hem geschandvlekt had. Hij werd met roeden geslagen verminkt naar Siberte gezonden waar hij stierf. En zoo voort sprekende met eene huiveringwekkende koelbloedigheid ontdeed hij deo generaal van al zijne klee~ deren tol op het hemd. Die onder-officier werd even als ik Goedenoff ge naamd ging hij met volle slem voort; wij zijn in dezelfde hut geboren hij was mijn broeder i weerwil van zijne onwrikbare standvastigheid, huiverde de generaal hij hel hooreu eener beschuldiging die maar al Ie gegrond was. Thans sleepte men hem door de gelederen van de met roeden gewapende saldateo eo werd hij oobarmhartig ge slagen doch dii was slechts een begin van zijne smarten, Naauwelijks was hij- aan het einde van het bataillon, cf eene forsclie stem riep Naar de ovens Ofschoon reeds door snirrt verdoofd hoorde de generaal deze woorden begreep er den zin van en sloeg emeekende en wanhopende blikken om zich heen, a Naar de ovens 1" brulden honderd 6tenimen. Het gelaal van het slagtoffer werd lijkkleurig zijn trots was gebroken hij zuchtte smartelijk en smeekte oio genade. Maar het geschreeuw van het gehcele bataillon verdoofde hel geluid zijner stem en de sergeant Goedenoff riep hem op woests» toon toe: Ik heb genade voor mijtten broeder gevraagd taan hij onder uwe geesselslager. bezweek." Wij werpen een sluijer over hetgeen thans geschiedde en zegge» nlleen dat de gegeraal L. eri de hoofdofficieren van !»eb katrüc: ir. '.okeo W'_'r«'eu waaronder de sol daten een langzaam vuur stookten. Eeu veldjager bragt het berigt van hel gebeurde aan den keizer; acht degon later rukten eeoige batterijen de oude hoofdstad van Moscovie binnen en ontving het bataillon bevel om op een eng plein op hetwelk vijfslrateo hunne uitgangen hebben zameo te komen. De soldaten wisten wat bon te wachteo stond en zeiden slechts u Wat is er aan geicgen 1" Toen hel bauitlou ticU ter aangeduide plaats bevond braakten uil vijf straten te gelijk vuur monden hun schroot le midden van deo digt opeeugedrou— gen hoop des avonds waren nog slechts vijf van het ge- heele bataillon inleven. Een hunner was do sergeant Goe denoff. De knoet moest ceo eind aan zijn leven mcLen. Uit gestrekt op de noodlottige plaats scheen hij de slagen der vreesselijke zweep niet te gevoelen; terwijl hel bloed aan alle zijden langs zijn ligcnaam stroomde vroeg hij aan den beu! of hij haast gedaan had en toen deze zei de dat hij het aantal slagen spoedig zoude ontvangen hebben antwoord de hij met de grootste onverschilligheid; «Des te beter, want ik. bob grooteu honger." ÖUITSCHLAND. FRANKFORT den 15. September, kien verneemt uil Stuttgartdat de Duilsch-Katholijkeo aldaar toebereidse len maken voor de algemeenu vergadering van liunue ge- loofsgenooten die uit alle oorden van Duitschland aldaar eerlang zullen bijeeütómeu. Reeds zijn de Ueeren Her- bler eu fViirmle aangekomen. Eenige leden der Evange lische gemeente ziju voornemens hunne Duitsch-Katholijke medebroeders een' fraaije zilveren avoiidmaalskelk alsmede een gouden schaal ten geschenke te geven. Ook willen do gezsrneiillijke gezellen der boekdrukkerijen en lettergiete rijen aldaar den Heer Rffapc een praciit-c&emplaar der Heilige Schrift, in fluweel gebonden en met zilveren orna menten versierd aanbieden als eene gedachtenis aan Sluit- gardl, KEULEN deo 18. September. Uit Berlijn schrijft meu Te nndden vao onzco ingewikkeiden toestand rijst en ver toont zich thans weder eene mystieke verkwikkings- en heelkracht die reeds vroeger mode was, en zich vervol gens in allerlei kunstgrepen verloor het magnelisoius als therapeutische eu phychische heelkracht. De magnetiseur jVcubert uil Dresden heeft zich te Berlijn gevestigd eo autorisatie ontvangen (ot bet uitoefenen zijner magnetische praktijk. Hij behandelde hier kort geleden een meisje hetwelk reeds de behandeling van 21 doctoren te vergeefs undergaan had hij hragt namelijk uit meisje tol eenen graad van magnetische opgewondenheid waarin zij clair voyants was co sprak. In dezen toestand gaf zij zelve hare geneesmiddelen op. Hare voorspellingen werden io allo deeleii bewaarheid. De toevloed van toeschouwers was zeer groot. Gedurende haren maguetischeii slaap had zij de gave ook de kwalen van anderen te doorgronden en altijd het juiste geneesmiddel aan te wijzen. Wij-zeiven waren daarian getuigen en geneusbeereu en arideie deskundige mannen opperden niet deo minsten twijfel aan de echtheid der zaak. Wij willen bier eene opvallende daadzaak ine- dedeelcn. Het bedoelde meisje is uil deo burgerlijken mid delstand en bezit weinig opvoeding of beschaving, O..der de bij bareo jongslen magnetische» slaap tegenwoordig zijnde lieden bevond zich ook de. voóïmalige eerste presided var- hel koninklijk kmnergerigtven Oroimata een than van,1 eén onbeneveld heider versland. Het uieisje schilderde naauwkeurig „de laatste en geivigtigsle kata6t/ophe uit zijn leven en dit met verrassende psychologische vaalheid. Het gold zijnen tegenstand tegen de in Pmissen ontworpene echtscheidings-wetten gevolge waarvan hij zijne hooge betrekking acderlegde. Ook beschreef zij naauwkeurig eene ziekto. zijner dochter en gaf zeer bepaaldelijk de kuur aan, welke haar herstellen moest. Neubcrt heelt de wouw van den bisschop Eylerlwelke aan nu eo dan invallende be wusteloosheid leed door middel van het magndismus ge heel hersteld. Eenige aanhoudingen, onlangs io een stadje van het kanton Neuchatel bewerkt moeten de Pruisische poliiiii op het spoor eener uitgebreide samenzwering gebragt In b- ben welke door sommige leden van liet Jonge Duitschland in Zwitserland is gesmeed. Men zegt dat dit genootschap onder zijne ledeo 20 25,000 Duitsche werklieden teil, welke zicli thans in de Zwitsereche kanloos bevinden. ENGELAND. Lee, de kooing der Zigeuners, is in de gevangenis gezet- De policie onderrigt zijnde, dat Z. M. zich in hel bezjt bevond van een groot aantal voorwerpen welker bezit niet gercglvaardigd koude worden door hel regt van overwin,- mug 111 de 19 de eeuw legde een bezoek af in bel kamp van deo lieideuscben monarch en vond daar onder andere voorwerpen van verdachten oorsprong, drie zilveren hor— logien acht zilveren lepels die het merk van Z. II. riitji droegen twee messen met zilveren hechten eene menigk» koperen keukengereedschappen een allerkostbaarst servies) 10 foulards, 30 dacneskieedjes fijne manskleedèren voiiL stergordijncn voorwerpen die in het kamp toch van z.e<v weinig nut konden zijn, en irimlelyk twee stukken, dp men zeer zeldzaam hij deze brave lieden vindt twee bank noten ieder van 5 pond st. De policie die ergdenkepd is. heeft geóórdeeld dal dit alles te grooie rijkdom wasvoor den koning van een troep heidenen en zich bijgevolg van /.ijnen pgrsoon verzekerd, FRANKRIJK. Tegenwoordig komen in Parijs 396 dagbladen uit met 700 000 geabonneerden en in de provinciën 89S met 300,000 geabonneerdendus gezatneiijk 1294 dag bladen en 1,000,000 geabonneerden. Voorlcdene v;eeh waren twee maaijers en een meisje bezig in een veld bij Boulogne, Onder het zwoegen werd er vee! gesnapt en wel zoodanigdat de twee boeren door bet meisje lol zwijgen werden gebragt. Om zich in eeniger voege lo wreken verzonnen zij eene onaardige snakerij zij smalen liet meisje ter aarde legden haar op den rug. trokken hare schoenen uit, en terw ijl oenen haar bijde schouders vasthield, kittelde den anderen haar on genadig dcc. zcol dar voelen. Eerst lachte de ongelukkige dochter teer. daarna schreeuwde zij lachte wederom en eindigdd met cl wec.iende te lagchen. Na vijf minuten be merkten dc twee hoeren Ö3t hun slagtoffer niet meer lachte noch weendemaar dot hare borst door stuiptrekkende bewegingen betoezd was. Eensklaps rees zij up, gaf een schreeuw en viel weder ter aarde, Zij was dood BELGIK. Uit aanmerking der duurte eo slechte hoedanigheid der aardappelen krijgen de troepen van het garnizoen van Brussel Jweem.ial daags soep en vleesch. Eiuie schrikkelijke gebeurtenis heeft over eenige dagen in de West-Vlaandersc.be gemeente Ooteghem plaats ge hadHet kind van den kleermaker Van IJoutle had eenige wortelen op heiveld van dtn landbouwer fan Elslrote uil getrokken. Van Elstrute becaf zich bij de ouders van bet kind, om hier over te klagen.' In plaats van zich te ver staan gaf dit aanleiding tut een gevechten Van E Intra te wierp de stoof oiuvt-r waarop een ketel kokend water stond. De moeder Kan Hout te door rhumalismus aangedaan zat voor het vuur, haar kind van twee jaren oud, op haren schoot houdende. De val der sloof wierp op haar en opbaar kiod den ketel kokend water, schier onmiddelijk daarop bezweek het ongelukkig schepseltje onder desclirtkkelijksto smarten. De moeder is insgelijks in gevaar van sterven. Men zegt dat de laatste nummcrotering der huizen le Gent hel getal van 18,009 te boveo gaat. Gent telt tegenwoordig over de 105.UUÜ zielen, 427 straten en 484 poortjes. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 20. September. Schier allerwege is de aardappel in ons land min of meer bedorven. IJeefi enkele provincie is van die plaag veiacliooud gebleven eo

Vlissingse Courant | 1845 | | pagina 1