S !T A. waarnemingtce- i 3. Julij 1845 Julij 92 en 's na- dito 's morgens 1 uur 102, maar O. wind zijnde het is waargenomen, Iweder met een weinig len dag zeer bekoeld of geene verande- er 0. [laar de Thermometer verschilde aldus met ilin 1844kon ge- ing van Axel (51 gr. taan andere onbe- roegcn morgen van e Neuzen uit hunne eene builengewono door den tocgeno- •eeds den G. de tem- iogd. Bij de ver- ïaar liet Noordwesten. des morgens ten 6 i den namiddag ten lommen tot de voor- als 'hier bovco is ge— urgsche Courant.) iNTIE. postmerk Amster- weder door ons ge- plaats heeftherinneren herde brieven dodr ons [ne bij ons bekende hand. JEN. EfÜ benoodigd goed adies ter Courant- UllG, fllarlil. tJS'VELDT oud Lid en hkfijken Schouwburg. Bulij 1S45. (D'CJEll TCPZOCli.) ilelling van Fransel» van Anicet Rour- I alhier veiloond. I de oipslrcken var» Toulouse. precies. JlUJïtSCM. Rang f -.5o. *ie Rang f -.25. tellingen voorzien zijn. sGEN. jert den ig. dezer zijn alliicr Istukgoed Duo PralreiJ. Hermann C. Polliecli I. Albreclilsen Memel Union II. C. Schuit Slranlsnnd alle lijmaad heide Riga, hennipzaad stukgoed Fursl Bluclicr waad. afgekonicD cn van deze reedo de Gezina G. Straling I. P. ClosterCaclix Ann; irisG. Thode Rostock Coins J. Svnn Rcrgen allo kgoed M.iyo Agcnoria Arliroiilh Ba pi isle, P. Ami Riga Elisabeth K. Eh- Hull, Fortuna J. von Belli Avontuur Speculation C renn Riga Fran Sophia II. N. Dievriti Neuslad lie R. J. dc Boer; Avontuur tallast Riga de twee Rroo Johanna Maria k. J. Alas Seliam de jonge Cltarlci cr«, Rotterdam, iga. gat {'Urania berelvocrder men, is dadelijk naar Antwci No. 89. 1845. VLISSINGSCHE Vrijdag COURANT. 25 Julij. De uitgave dezer Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van het abonnement is voor drie maanden f 2,25, en franco per post t a.5o. Adverlentien worden geplaatst a 20 Ct. de regel, uilgetouderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekcndmakingenwaarvan de prijs van 1 (ol 6 regels f 1,20 is, cn voor eiken regel daarboven 20 Ct.behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. NIEUWSTIJDINGEN. ÜUITSCHLAND. Sedert eeaigen tijd maakt een zonderling voorval te Berlijn veel opzien. Men verhaalt namelijk (lal een bejaardeu edelman te Bttlsow in het bezit is geweest van genigtige papieren betreffende het Pruissische vorstenhuis waarvoor"ineu hemde aanzienlijke sorn van 14.U0Ü dialers heeft geboden. Toen hij dezelve nu voor dezen prijs niet - wilde afstaan mouten de' papieren hem door de gewa pende magt zijn afgenomen. .Men hoopt wegens deze daad opheldering te erlangen. FRANKRIJK. PABUS den 18. Julij. Het gebeurde in het gebergte Dafira heeft zulk eene episode in den anders vrij een too— nigen oorlog, dien onze troepen nu reeds zoo vele jaren tegen de Arabische stammen voeren, geleverd, en ver schaft wederom vooral nu <le Maarschalk Soult het heeft, pogen te verontschuldigen zulk een geschikt middel oni de hartstogten tegen het ministerie op te ruijen dal ouze oppositie-bladen de gelegenheid niet laten ontsnappen om er op terug te komen. Deze gelegenheid heoft liet Spaan— se he blad el Ileraldo aan onze Pretse verschaftdoor het mcdedeelen van het volgende meer omstandige verslag hetwelk een Spaausch officier die door zijne regering naar Afrika gezonden is om er de verrigtingen onzer legers bij te wonen naar Madrid heeft overgemaakt en dat daar men moet onderstellen dat hel door een onpartijdig persoon geleverd is, wel verdient ter algemeene kennis te komen. Den 17. Juntj waren ,-aan deD linker-oever van eene der beken die zicli in de zee welke eerst den naam van Boudjerah en vervolgens dien van BeJ-Amria draagt, ont lasten, cenige Kabijlen als tirailleurs genaderd, en hielden met op met schieten zelfs toen een onzer hataillons naar dien kant op.uktc om Je vijgen— en andere vrucbïboo- men te gaan afhakken en ettelijke huizen in brand ('e steken. Ik ging met dat bataillon op weg en begaf mij met verscheiden officierenvijftien ruiters, bij wijze van goum en even zoo veel manschap te voet voorwaarts om eenige bergholen te verkennen waar men wist dat een groot gedeelte van den slam der Oulad-ftiach en eenige hoofden der zameniwering voornemens waren zich op te slatten en te verdedigen. Of» een kwartier uur afitands van deze holen gekomen zagen wij 50 of GO Kabijlen die aan het loopen gingen ongetwijfeld om zich in het binnenste dier spelonken to verbergen. Sommigen hunner zonderden zich van den hoop af en ons naderende schoten zij op ons van eenen ontzettend verren afstand welk schie ten echter te weeg bragt dat de ruiters van het goum ons aiieogskens verlieten. Door lusschenkomsl onzer gidsen deed men eenen der Kabijlen tol ons roepen en zeide hein dat, zoo zij zich niet onderwierpen, zij door de Fransehen verbrand zouden worden die 56 muilezels met brand stoffen bij zich hadden. De Arabier zonder zich te ont zetten antwoordde dat zij besloten hadden zich te ver dedigen. a Den 18. gingen wij des morgens vroeg met derde half bataillon een stuk berggeschut de kavallcrie en het korps van den goum op marscb om de beruchte grot of spelonk welke wij den vorigen dag hadden opgenomen te belegeren. Zij ligt aan den oever der beek Frechih en wordt Ghar-el-Frechih (grot van de Frechih) genoemd. Na jagers voor de openingen geplaatst te hebben, die aan den meest toegankelijken kant van den Kantam uitkomen begonnen de troepen hout te hakken en stroo te verza melen om het aan den westelijken ingang in brand te steken en daardoor de Arabieren te dwingen zich over te geven vermits allo andere wijs van aanval met veel bloed storting verzeld en zoo goed als oouitvoerlijk zou geweest zijn. Ten tien ure 's morgens begon men takkehossen van den top der hoogste lil Kantara naar beneden te werpen maar eerst tegen den middag hrak het vuur door, uit hoofde van het beletsel hetwelk men meendedat eene groote hoeveelheid waterdie men onderstelde bij den in gang gevonden te worden aan de vlammen in den weg legde'; doch waarschijnlijker is het dat zulks het gevolg van de verkeerde rigtingwelke men aan de brand bare stoffen gegeveo had. o Gedurende den avond drongen dc tirailleurs nader er. omsingelden van digt hij de openingen der grotniette min gelukte liet aan eenen oer Arabieren om oostwaarts te ootsriappeo en zeven anderen bereikten den oever der beekwaar zij eenen voorraad water in lederen zakken verzamelden. Tegen een ure begon men voor de ooster opening op nieuw takkenbossen neer te werpen, die dit maal terstond in brand geraaktenen welker vlam en rook door den wind gedreven in hot binnenste der spe lonk doordrong. Dteozelfden dag had men ook voor de beide openingen aan den anderen kant het vuur in brand gekregen en door eene zonderlinge omstandigheid joeg ook daar de wind het vuur en den rook tiaar binnen zonder dat er bijna het geringste Daar buiten sloeg zoodal de soldalen do takkenbossen in de openingen van het bol konden schui ven even als iü den mond van eeoen oven. a Het geweld van het vuur is met geene mogelijkheid te beschrijven. De vlam rees tot naar den top van de Kantara die ongeveer GO varas hoog is (de vara staat g"li)K rv>"t "ene Ned'- landsch e') e,i van dv» eene opening naar de andere dwarrelden dikke rookwolken voor het hol. Den geheelen nacht door bleef men het vuur aanstoken en hield eerst op met het aanbreken van den dag. Maar toen ook was het vraagstuk opgelost [le problème ctait resolu) olet het minste gedruisch werd meer vernomen le middernacht had men in de spelonk eenige snaphaan- schoten gehoord hetgeen had doen denken dat er in ge vochten werd. Ten half vijf ging ik met twee officieren der genie een' artillerie-officier en een detachement van 50 èi GO man dier beide vvapeoen naar de grot op weg. Aan den ingang lagen doode dieren reeds door verrotting aange daan en in wollen dekkleeden gewikkeld die nog smeulden. Oin tot de deur te komen moest men een strook ascli en stof volgen van een voet hoog en vervolgens drongen wij door in eene groote Imlte van ongeveer dertig voelen. Niels kan een denkbeeld geven van hut afgrijselijke schouw spel dat deze spelonk vertoonde. Al de lijken lagen naaktin de krampachtige (igcliaainsverwringingen die hunnen dood voorafgegaan waren en liet bloed liep hun (Je monden uit maar hetgeen de grootste ijzing ver wekte waren jonge kinders aan de borst die midden onder hall veibrande schapen zakken met boonen en andere voorwerpen lagen. Men zag er ook aarden vaatwerk, waarin water geweest was, kisten, papieren en velerlei goederen. Ondanks al de pogingen der officieren nas het onmogelijk de soldalen te beletten zich van al die dingen meester te maken naar kostbaarheden te zoeken eu nog met bloed doorlrokkene burnous weg te slepen. Ik heb een halsketen gekocht, die aan een dezer lijken ontnomen was eu die ik nevens twee ons door den kolonel toege zonden yaïagans als gedachtenis aan deze schriktooueelen bewaren tal. «Niemand vermag te zeggen, wat er in het binnenste der spelonk is voorgevallen, en of de Arabieren, toen de rook hen verstikte zich- ne»- de stoïsche gelatenheid waarin zij hunnen roem stellen aan den dood onder worpen hebben dan of het hunoe opperhoofden en hunne dweepenoe marabouts geweest zijn, die hen belet hebben naar builen te komen. Wat er van zij het is eeu af grijzen—wekkend drama geweest en nimmer is te Sa— guiituui noch te Numanlia meer woeste heldenmoed aan den dag gelegd. Het getal lijken bedroeg tusschon de achthonderd en duizend. De kolonel wilde ons verslag niet gelooven en zou.l andere soldaten af om de lijken te tellen. Men bragt er ongeveer G00 naar builen Je grot zonder oog die le rekenen die hdopsgewijs op elkander lagen noch ook de zuigelingen die meestal in de ktecderen der moeders ge wikkeld waren. De kolonel betuigde het volle afgrijzen dat zoo vreeselijk eene uitkomst hem inboezemdehij vreesde vooral de aanvallen der dagbladen die ongetwijfeld niet verzuimen zullen zoo beklagelijk maar volgens mijne meeiiuig onvermijdelijk eene daad le gispen. o Zeker is het dat men op deze wijs de onderwerping van geheel het land verkregen heeft: van alle kanten stroo men ons geweren en parlementairen toe; de bijgelovige begoocheling die in het land aan de spelonken gehecht was is voor altijd verdwenen. Die begoocheling gaal alle. vooistelling te boven de Turken hadden deze wijkplaat sen nimmer durven aanstasten en die denkbeelden werden hier te land versier kt door godsdienst—dweeperij en door aloude profetiên die gelooven deden dat deze holen onwin baar waren. Wij hebben geene andere gevangenen gemaakt dan de vrouw en den 2000 van cph' Kalifat die ontsnapt is, als ook eenige A rahleren wier toestand zorgen vcreischt. Den 23. des avonds hebben wij ons kamp een half uur verder geplaatst, verjaagd door den stank der rottende lijken en wij hebben de plaats ingeruimd aan de raven en gieren die sederi verscheidene dagen liet hol omzwerm den en die wij Ihans uil ons nieuwe kanipemeut met stukken menschenvleesch zien wegvliegen. Den 27, Junij zijn wij te Mambu-Sicfitifc-Nigfel een half uur van zee gelegen, aangekomen. Den 4. of 5. moeten wij te Orleansville zijn eu den 10. of 12. te Algiers. De heer Laguern heeft een verzoekschrift aan Z. M. den Koning der Franscheo gezonden waarin hij het gevaar der spoedige begravingen aantoont, en zegt, dat er sederi 1833aMeen voor zoo veel hij weet, 4 G gevallen van meer of min overhaastige begraving hebben plaats gehad welke door een bloot toeval zijn verhinderd geworden. Is dit zoo zegt de petitionaris hoeveel inenschen kunnen er dan niet levend hegraven zijn geworden Dc heer Lagu' ent vraagt dus dat er wacht- of IghzaUn worden inge- rigtgelijk er op vele plaatspn van Duitschland bestaan. In Parijs zijn dames-reishoeden uitgevonden welke zoo doelmatig ingerigt en sierlijk gemaakt zijn, dat zij aldaar algemeen bijval vinden. Zij kunnen op dezelfde wijze plat gedrukt worden als de door Gibus uitgevonden mans- hoeden maar hebben daarbij hol voordeel dat zij voor eiken vorm, voor elke nieuwe versiering vatbaar zijn zonder bij hel inpakken eene gr nol ere ruimte in te ne.l oteo want men kan in eene drie duuo hooge doos 2 hoeden leggen en deze alsdan in een reiskoffer of valies pakken. Deze uitvindingwelke hel gebruik van doozen (die lastige reismettbels van de dames) geheel overtollig maakt is vooral door de heeren met levendige belangstelling en dankbaarheid vernomen. Men loost in hef blad Ce Corsaire Satan De Graaf van Parijs6 jaren oud hoeft al zijne melktanden en bovendien vier adjudanten. Do eerste leert hem met eene houten sabel om te gaan de tweedezich op een hobbel paard te houden de derde louden soldaten in slagorde te stellen de vierde bastilles van zoete-feoek le bouwen. Deze kleine militaire instructie kost den staat jaarlijks van 30 tot 40 duizend francs. Zal heeelvo een' Alexander of een' Jan zonder land voortbrengen BELG IE. Men schrijft uit Hoogstraten Sedert eenige dagen komen er alhier een groot getal hollandsche deserteurs aan die zich op het dépAt van de legion étrangcre rigten. Zij lieltooren meestal lol de legioen vau Brunswijck die zich thans in Breda bevindt. Een landbouwer der omstreken van Thouroutheeft in het beploegen van een stuk laud eenen ijzeren pot ont graven over de vijf honderd zilveren geldstukken der zes tiende eeuw inhoudende, van Frans de Eerste, llcndrilc de Tweede Karei de Negende Hendrik de Derde van Frankrijk, Philips de Tweede, van Spanje; Verscheiden» kroouen hollandsche en duitsche daalders, der zelfde eeuw allen zeer wel bewaard en van verschillende groot ten. De heer üottelarl penningkundige te Valecijn, heeft al de geldstukken gekocht. Een landbouwer van H< iffelingen (Brahand)met name Kettelbantheeft, daar hij eene oude haag udtrok een kleinen aarden pot ontdektvol met gouden munt stukken len gelalle van 200. Deze stukken behooren tot de regering van Johannu hertogin van Braband. Eenigen voeren hare wapens op den inging van eene soort van ves ting de andere stellen de hertogin le paard voor op een derde soort slo3t een enjjol tusschen twee schilden. Da eerw. heer Torfsonderpastoor dier plaats heeft eeu ge deelte van dien schat aangekocht. Al weer een slagtoffer vau het baldadige behagen hetwelk sommige personen scheppen in het zat maken van ongeltikkigcn die sedert langen lijd beroofd zijnde geweest van alle geestrijke dranken gretig de gelegenheid waar nemen om zich van die langdurige beroovingen ruimschoots schadeloos te stellen zonder de gevaren te kennen aan welke zij zich blootstellen. Een arme mosselleurder die voorleden Woensdag te MaterOost-Vlaanderen met mos selen rondging werd door twee of drip snaken aangespro ken die hem voorstelden hem .met eene pint genever Ie trakteren indien hij er zich meester over leende. De on gelukkige mosselman had de onvoorzigtighetd dit voorstel te aanvaarden en nadat hij de eerste pint geledigd had bood men er hem eene tweede aan, welke insgelijks aan vaard werd. Naauwelijks had de ellendige zijn laatste glaasje uitgedronken of hij viel dood neder. NEDERLANDEN. BOTTERDAM, den 21. Julij. Men meent alhier met zekerheid te welen dat Z. M. onze Koning pp aanstaan den Woensdag (23. dezer) met liet stoomschip Cycloopvan Hellevoetsluis naar Engeland zal vertrekken. VLISSINGËN24. Julij. Z. M. heeft benoemd lot raadsheeren in het prov. gereglshof in Overijssel Mr. A. van de Graaffgriffier bij hetzelve hof, en Mr. P. A. van Steenbergen advocaat te Zwolle tot griffier hij de arrond. regtbank te Middelburg, Mr. U. F. Lantslieer tot substituut-griffier hij het prov. gereglshof ic Zeeland Mr. J. \V. de Bruyn; tot substituut-griffier bij de arrond. regtb. (e Middelburg, Jhr. M. W. C. de Jonge. Het Staatsblad N°. 46 bevat het koninklijk besluit van den 10. Julij 1845. waarbij twee instellingen voor krank zinnigen te Zierikzee en te Middelburg met priuto No vember 1845 worden opgeheven. Den 59. dezer zijn van den Helder Oitaezeild de navol gende schepen als Z. M. stoomschip Cycloop kapt.-luit. ter zee J. A. A. Cocrtsen naar Hellevoetsluis Z. M. In structie-vaartuig Urania, luit. ter zeeleki. J. J. van den Aioore, naar Medemblik. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van 21 Julij Het is de ijverige Justitie van NoordBraband mogen ge lukken den boosdoener die voor eenigen tijd in de gemeen te Oostelbeerseen 19 jarig meisje vermoord heeft, in handen te krijgen hij is den 19. dezeronder behoorlijke geleide in Eindhoven biunengebragten in verzekerde be waring gesteld." GEMENGDE DINGEN. Er zullen spoorwegen van Broek in Waterland op Flo- 1 rence en van de Ketel op Koningsbergen aangelegd wor den geheel de wereld wordt door ijzer eu staal geregeerd.

Vlissingse Courant | 1845 | | pagina 1