VLISSINGSCHE No. 74. 1845. Vrijdag Do Uitgave deaer Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van hel abonnement worden geplaatst a ao Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingenw zo Cl.behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boskliizidol.ir«i» COURANT. 20 Jimij- den f 2.25, en franco per post 1 2,5o. Advertentie!» i lol 6 regels f 1,20 is, en voor eiken regel daarboven het Rijk. Grieven franco. NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. PARIJS, deo 14>. Junij. Zie bier een geval, waarom trent men hopen moei datzoo de waarheid daarvan zich bevestigt de n8am des braven mans, die er dc hoofd persoon van was, niet onbekend en ongeëerd mag blijven. Verscheiden metselaars waren bezig op eene» steiger te arbeiden t de tijdelijke vloer waarop zij staan waarschijn lijk "Ie zwaar beraden, stort in onder hunne voeten. Allen vallen, behalve twee, die zich aan een' halt gebroken leg ger vastbonden doch ook dezen voelen zij bezwijken. Jan roept de een bet kan '»ns beide r.iet houden een misschien wel." «Dal 's waar. Piel." zegt de andermaar wie zal zich laten vallen Ik heb vier kinderen stamelt Piet. Nu dan vaarwel Met deze \ynorden laat de edele man zijn steunsel los en valt op straat te pletter. Men schrijft uit Caen 12. Junij: Eergisteren is er epn brand Ie Carentan uitgebarsten iti lieeft de bekla genswaardigste gevolgen met zich gesleept. Volgens het gerucht door den Pilote medegedeeld zouden meer dan zestig huizen de prooi der vlammen zijn geworden. De Haro schat het getal dezer huizen slechts op dertig. Dit ongeluk is veroorzaakt geworden door de onvuorzigtigheid eener vrouw die om liet vet te blusscjieo hetwelk z.ij deed smelten en hetwelk in brand was geraaktkoud water op deze kokende s'of gooi. Het is met «le grootste nioeile dat men den brand is meester geworden. De9 anderen daags brandden de overblylsds der huizen nog die het vuur had verslonden. BELGIE. Kapitein d'fjondt hevelhebher van het schip l'In~ dustrielloe.hehoorende 930 de Socictc maritime van Rrus- j ael beeft in de streken van Pomolou (Jrio bewoonde eilanden ontdekt, aan dewelke hij de namen van Leopold f, Rc:ne Looi.ee I' I mlustriel heeft gegeven. Men schrijft uit Brugge, 16. Junij: In den nacht van Vrijdag tot Zaturilag heeft er een verschrikkelijk onweder over onze stad geheerschtdoch wij hebben geene ongelukken le betreuren. Oostende heeft van het onweder meer geleden een geweldigen regen vergezeld van groote hagelsleenen heeft geheel den nacht ho"en dc stad gewoed in eenige oogenbhkkeo konden de riolen hel water niet meer slikken waren al de straten overstroomd en de kelders vol water. De schade aan de daken en schuren is zeer groot verscheiden duizende ruiten zijn gebroken geworden. Omtrent middernacht was het onweder zoo geweldig dat geheel de stad daverJe. M. K. kleermakersgast, verscheen dezer dagen voor de correctionele reglbank te Brussel onder de beschul diging van slagen te hebben toegebragt aan M. T. rentenier. Zie hier in welke bewoordingen den aanklager zich voor de reglbank heeft geuit a K. verkeerde, sedert langen builen mijn welen, met cent» mijner vier dochters; iets dat mij zeer onbe tamelijk scheen. Om een einde aan deze liefdebelrekkingen te maken sloot ik mijne dochter in hare kumcr op. Maar, na verloop van eenige dagen vonden zij middel om hunne betrekkingen op eene heimelijke wijze weder aan te knoopen. K.kwam alle avonden ouder het zingen of deuntjes fluiten en mijne dochter liet alsdan eene koord neder waaraan een briefje vastgemaakt was. Maar eens werd dezen handel door een jongeling opgemerkten deze kwam des anderendaags een weinig voor het gewoon uur en begon den zang van den kleermakersgast na le bootsen. Kal koord io kwestie werd neergelaten de jongeling nam het briefje dat er aan hing en bond om hetzelve voor alle antwoord - een wortel. o Mijne dochter welke door deze snakerij in wanhoop vervallen wasen meer.de van haren minnaar verlaten te zijn vertelde mij alles. Eenige dagen laler ontmoette ik Rl. li.... en deed hem eenige opmerkingen wegens zijn gedrag. Voor antwoord ontving ik eene wel gecondhion- neerde oorveeg en een stokslag op den neus die mij uiter mate veel bloed hpeit doen verliezen." De reglbank heeft den kleermakerssasl lot 20 dagen ge vangenis en de onkosten van het proces verwezen. NEDERLANDEN. sf.RAVENHAGE den 16.Jiir.ij. Heden heeft de Twee de Kamer der Staten-Generaal ecnen aanvang gemaakt met dc beraadslaging over de begrootings-welteo van 18k6 en 18V7. Vooreerst i9 in beraadslaging het ontwerp over Hoofd stuk I Huis des Konings. De Heer. van. Goltstein treed in algemeene beschouwin gen over de inrigtinij der begroeting. Als men thans een blik op de finaitliëh slaat dan doen zich vele ver beteringen voor maar veelvuldig zijn de nog overblijvende waren. dien stand van raken kan hij niet anders dan lot het komen om de Regering te verzoeken deze hegroo- nadere overweging tc nemen -, ten einde eene betere le verwerven. Daarom zal hij ook tegen het 1* t stemmen. •r Brouwer schetst den verbeterden toestand vao "s lands finantiën sedert d» behandeling van de jongste twee jarige begrooting. Alles doet hem over het geheel gunstig gestemd zijn nopens de begrooting maar zijn oordeel over i sommige hoofdstukken hangt af van de inlichtingen der ministers en van den verderen loop der beraadslagingen. De Heer van Rechter."',- zegt, dat hij bij de behandeling der begroeting voor f W er ko b'gen ontwerpen deswege gesimd heeftomdat bij hel stelsel van behoud uat de regerin'g aankleefde afkeurde. Hij verlangde de herziening van de staats-inrigting door ver betering van de slaats-instellingen en dit verlangen is nn dat van de meerderheid der Kamer en een Volksweuscli geworden. De Begering heeft onlangs haar stelsel deswege ontwikkeld. De middelen om baar te overreden zijn uit geput en Inj vraagt zich du» af, wat in dezeu stand van zaken voor vertegenwoordigers des volks Le doen overblijf!? Er kap zijns inziens geen twijfel bestaan. Hij 2al de begrooting moeten afstemmen. De staatsregeling geeft daartoe bel regt. Het geldt hier de vrpnü ol de staats huishouding op den tegenwoordigen voet moet blijven be slaan Het verval van velen in den lande is aan de slechte slaats-instellingen le wijten. Wanneer de regering 1111 niet ter verbetering van deze wil medewerken dan moet de vertegenwoordiging geene zwakheid betoonen. Zij moet niét medewerken lot instandhouding van eene staats huishouding die nadedige gevolgen zou kunuen na zich slepen. De Heer Hoffman verklaartdat hij eenigzins te leur gesteld was toen hij de uilkomsten van deze begrooting zag zonder vermindering van lasten na al de gebragte offers. Hij heeft geene overtuiging dat in lS'tG en 1SV7 de middelen zullen opbrengen het bedrag, waarvoor rij geraamd zyn. Kij vreest veeleer een tekort. Dit is een donker vooruitzigt na zoo vppl kraclils-inspanning. Dc Heer van Dam van Issclt zal zich bepalen met op den eersten spreker te verwijzen en tegen allo voordragten der hegrooling stemmen. Naar sprekers beschouwing van het gebeurde kan hij de uitgaven niet toestaan. Wat dc middelen betreft onze belastingen zijn in het algemeen niet zoo zwaar en druk kend als men dit wel afschildert; maar zij zijn verkeerd vcrdr.-.'d do geringe '"cade", de (uiddeeli'ass" betelen te veel de gegoede betaalt te weinig, Do belastingen op accijnsen worden zoo gemakkelijk betaaltzegt men maar de man die in het zweet zijns aanschijns zijn brood moet verdienen voelt het wel dan komen er tooneclen van zoo als in Zierikzeedat is alleen het gevolg van het verkeerd systema van belastigen. Het valt zoo ligt belas tingen vast te stellen en te ramen maar het is pligt aan te dringen op herziening van liet belastingstelsel. Dit is de ware stand van zaken. De belastingen drukken door de verkeerde repartitie niet door den algemeenen druk. Spreker eindigt met zijn hartelijk leedwezen te betuigen, dat de ministers hem gebragl hehbon tol het droevig uiterste dat hij hun niet langer vertrouwen schenken kan en daarom zal hij tegen al de voordragten stemmen. De Heer Storm. verklaart zich op dezelfde gronden mede legen alle de ontwerpen. Aan een bestuur dat aan den algemeenen wenscli niet wil voldoen kan hij als verle- woordtgev des volks geene middelen verschaffen om op dien weg voort te gaan. De toestand des Rijks dringt hem hier. De armoede neemt overal toe; de Opofferingen die, de natie gebragt heefthebben tot scene vermindering ook van geene enkele opcent geleid. Waar moet het dan heen na de verklaring van de regering dat zij den ouden weg bewandelen en niet vooruitgaan wil In bet te hoog opgevoerde cijfer der begrooting vindt hij een' tweeden grond tot afstemming van alle voordragten. De Heer Anemaet zegtdat het voorgedragen stelsel der Regering hem voorkomt niet te mogen worden ondersteund; hij kan uiet medewerken tot instandhouding va» de staals- I instellingen op den tegenwoordigen voel. I De heer Luzac stelt voor de ontwerpen in nadere over- I weging te doen nemen eo alzoo de afdoening der begroo ting te verschuiven. Do Heer Backer gaat den toestand van '3 lands finan- tiün na dien hij in alle opzigten aanmerkelijk verbeterd vindt De Heer Vcrwcij-Mejan acht het onraadzaam, om thans eene begrooting tot stand te brengen. Het komt hem nuttig en noodzakelijk voor de afdoening dezer zaak eenige maanden uil te stellen. De Ivamer heeft daartoe volko men bet regt. De Heer Duijmacr van Twist meentdat er geene andere en betere gelegenheid bestaat dan dc tegenwoordige, om te vragen of de Regering vertrouwen verdient Wat hem betreft, hij kan voor als nog de geheele begrooting niet afstemmen om eene Grondw.-herziening te verkrij gen. Do Regering moet in dat opzigl naar hare overtui ging handelen. De Spreker vindt zijne bezwaren in de be grooting zelve. Hij verklaard zich al dadelijk tegen het eerste hoofdstuk. Op voorslel van den Heer Bruce wordt besloten het vervolg der beraadslagingen te bepalen op morgen ochtend ten 10. ure. UTRECHT den 38. Junij. Den 13. dezer is on 'de heide te Reek, bij Grave een meisje plotseling dood ge bleven ten gevolge der zware hitte. f ZIERIKZEE den 13. Junij. Men verneemt met genoe gen uil goederhand. dat er eene nieuwe ridderorde zal worden ingesteld voor hen die bij het beroemde oproer alhier de meeste angst hebben uitgestaan om hun dit eenigzins te vergoeden de naam d"t leden dezer orde i* ridders van de benaanwdheidde decoratie bestaat uit eeno gebrokene ruit van groen broeiglas opgehangen aan een geel lint aan het bovenste hroeksknoops gat, bij wijze van een horlogie-sleutelde namen der nieuw benoemde ridders zullen nader worden bekend gemaakt. p..a rijssiach heer doodde o;. ^ekerei? dag in e»ri oogenblik van oploopendbcid in eene fransche herberg den knecht die hem san tafel bediende. Groot gewoel I De herbergier loopt naar boven en f preekt van het geregt. «Wat duivel 1 maakt gij gerucht voor zulk een kleinigheid!" riep de edelman; zet uw knecht op de rekcaing ik zal hem betalen en daarmede gedaan In^czoiulcn ^iukSicii. Fragment uit het werk die Rab- biuer-versammlung und ihre Ten- denz" van Dr. Gotthold Sa lomon te Hamburg. {Vervolg en slot van onze oortje.) Van een minder omvattend en minijer algemeen belang ware het, wanheer alle opgekomene verschillen en tegen strijdigheden zich alleen by weten en geloovcn bepaalden deze immers behooren alle tijden en eeuwen en ieder ingewijde in de schriften der Maimonides Nacdmanides Ben Ësius Gersonides en Hali.evis kent de kamp strijden dezer fielden van het Jodendom en de zegepraal welke zij wisten te behalen. Maar veel bedenkelijker is het, wanneer niet alleen het bewustzijn, maar ook hot dierbare leven des menschenmet zijn geloof in twee strijd is Zulk een beklagenswaardige toestand ontstond werkelijk onder Israël nadat het tijdperk van denken en vorschen voor hetzelve was aangebroken. Van toen af aan wist niet alleen de rede en liet aezond verstand, zich een vrijen toe gang tof het kroost Jacobs te banen maar ook de zucht naar burgerlijke vrijheid bleef niet zonder werking. Door den invloed der wijsbegeerte op alle takken der wetgeving werd de Israëliet in de rei der meoschheid opgenomen hij werd van zijne knellende bocije» ontdaan en in de vroeger voor hem geslotene kringen toegelaten. Doordien de christelijke tielen-Uerdcr een meer werkdadig en liefde- betonnend dan een enkel dogmatisch christendom verkon digde christelijke geleerden zich, in spreken ui schrijven de zaak der onderdrukte Joden aantrokken en de regten der menschen voor hen inriepen won de menschlievend- heid dagelijks vruchtbaren grond en het veroverde grond gebied der bavbaarschheid nam zigtbaar af. De borst adem de de geest dacht, handen cn voelen zelf. benogen zidi vrijer; zij die weleer in vijandelijke onverdraagzaamheid tegenover elkander stonden gingen vriendschapsbetrekking aan zij leerden elkander kennenachten en beminnen. Zoo ondervond eerst liet gezellig verkeer, en, later de burgerlijke verhouding der Joden, de schoonste gedaante verwisseling. De Israëliet begon te zien en te gevoelen dat hij de kracht verworven had voor het algemeene welzijn to leven en te werken; dat, bij een verkregen bewustzijn van al wat goed schoon en verheven is hij zoowel als ieder ander liet vermogen bezattot verede ling van het maatschappelijke leven bij le dragen. Maar ten gelijken tijde werd het klaar en duidelijk dat hem geenszins zijn eigenlijke, zijne eeuwig goddelijke, en allo railelijke wezens bezielende godsdienst in den weg stond maar wel degelijk de synagoge, de kerk. het inbe grip van duizendtallen talmudisch rabbinale stel— en sluitregelen, die, sedert lang, alle ethische kracht verlo ren eo dien onverminderd nog altijd als goddelijke wetten werden bijbehouden aanbevolen pn van hot pene tot het andere geslacht, als hoogsthezwarende erfiWIen over gingen niel zijn godsdienstdat elisuim van heil en zalig heid die verkwikkende bron des levens, dat plegtanker in het zijn en scheiden maar liet rabbinismus en zijn nasleep hielden hem gekluisterd en verhinderden zijne aansluiting aan de maatschappij en liet houden van ge lijken tred roet de toegenomen© beschaving zijner eeuw. Reeds seriiep eene geheele eeuw, sedert alle deze waar heden erkend en ingezien zijn. Ieder jaar wordt rijker aan licht en warmte ieder jaar neeent de wijsheid der overlieden de" verdraagzaamheid en de 2Ucht tot burger lijke gelijkstelling toe, overal waar men den belijder der Mosoïsche godsdienst dien schat onthoudt. De 6trijd tus— schen weteu en gelooven, tusschen kerk en leven wordt met hevigheid gevoerd en de behoefte wordt al meer en meer dringend, aan de wedergeboorte der kerk te arbeiden, ten ein de het dreigend verval der geheele godsdienst voor te komen. Op wie rust de pligtde stemmen die zich sedert lang zoo luid laten lioorcn en dc vrome wenscheo die zij uit drukken le bevredigen op wie rust de pligt het verschil van denkwijzen en gevoelens, naar den leiddraad van Gods woord tot een brandpunt te brengen Deze pligt rust ontegenzeggelijk op do rabbijnen der 19® eeuw zij zijn zedelijk gehouden de dwalingen hunner voorgangers te herstellen en het onkruid met tak en wortel uit te roeijen. lndieo huu daartoe het vermogen of de vaste

Vlissingse Courant | 1845 | | pagina 1