VL IS SINGS CHE COURANT. No. 66. Maandag »8A5. 2 Junij. De uitgave dezer Courant geschiedt geregeld driemaal pi worden geplaatst a 20 Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks 20 Ct.behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. Men r week. De prijs V3n het abonnement is voor drie Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteurs iden f 2,25, en franco per post 2,5o. Adverlentien i lol 6 regels f 1,20 is, en voor eiken regel daarbovoo het Rijk. Brieven franco. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD VLISSINGEN Gelezen do a»nsohrijving van Zijne Excellentie den Heerc Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, dald 29. dezer uraand A. xe Afd. N°. 329+ Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen ten einde zich voor ongelukken te kunnen hoedon dal met den tweeden der aanslaande maand Junij alhier een aanvang zal wor den gemaakt mei de ernstige arlilleric-oefeuingen en wel in de strekking van het strand langs den zoogcuaauiden Vygelor. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden af gekondigd en aangeplakt ter plaatse waar ïiilks gebruikelijk is te geschieden mitsgaders in de Vlissingsche Courant geplaatst. Vlissixgen, den 3i. Mei »845. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VAN DEK SWALMK. Ter ordonnantie van Hun Kil. Achtbare S. VAN DER S WA LM li, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. rUEUW-Z.EELA.ND. Uit Akaroa (N. Zeeland) wordt berigt dat de kleine aldaar gevestigde frausche kolonie -/iel» in een' gewensclt- ten slaat van voorspoed bevindt. Deze kolonie bestaat uit 60 Franscheo welke onder bescherming van de slaats- korvet lJihin en met behulp van de bemanning vao dat vaartuig eenige woningen en magazijnenbenevens eene vrij ruime kerk gebouwd hebben. De berigten daarentegen omtrent zekeren Thierry zijn van eenen bedroevende!» aard. Deze Franschman wilde een onafhankelijk rijk in N. Zeeland atichlen en daar hem de medewerking van Etiropesehe mogendheden ont brak steunde hij op epnige inlandsche stammen. Om de N. Zeelanders te overreden beloofde hij hun gouden ber gen en iu hunne onnoozelhcid geloofden zij aanvankelijk aan zijne beloften; maar dewijl de vervulling steeds ach terwege bleefwerden zij ongeduldig en namen het besluit oin zich van hunnen Koning te ontdoen. Da/e daad werd met eene IJselijke plegtigheid volvoerd de groole en kleine opperhoofden werden zamengeroepen een luisterrijk maal vereenigde hen aan dezelfde lafel waarop het geroosterde en met allerlei kruiden toebereide ligcllaatu vau Thierry werd opgedischt. DUÏTSCHLAND. Te Weenen heeft den adel op hel hoofd - tooneel te Schonbrun eene vertooning gegeven ten voordeelt» der in woners van Hongarije die door ©verstrooming geleden heb ben welke vertooning zulk een goed gevolg heeft gehad dat men er een tweede gereed maakt. Verscheidene prin sen graven baronnen en hunne dames hebben rollen op rich' genomeD. De prijs vaneen loaie is 50 dnilsche gul dens die van eene zitplaats f 12-80. [Ditmaal is den adel toch ergens nuttig voor geweest.] ENGELAND. De Morning Advertiser de vorderingen der armoede in Engeland willende bewijzen zegt dat er in 1844 meer don twee millioenen nienschen als behoeft! gen onderstand hebben geDoleu. Men verneemt uit Peru dat er den 19 February van den Berg Paramo de Ruiz eene rots-afstorting heelt plaats gehad waardoor in de vlakte van Maraquila de tabaks-plantagien en woningen zijn vernield, en wel duizend menschen verpletterd. BUITEN DEN WAARD GEREKEND. (Vervolg en slot van ouzo vorige.) Den 28. November 1809, lag de lieer Legband in een wij den kamerrok gewikkeld al» «aar gewoonte zij.» grooleo armstoel uitgestrekt aan den bock vau den haard. De sneeuw door dwarrelwinden tegen de vensiers gejaagd verspreidde eene soort van halfduister in hel vertrek schoon 'l nog vroeg in den voormiddag was. Twee houtjes smeulden aan den haard, 't Was de beurt van den lieer Lbgrand om zijn vriend te onthalen. Do tafel was gedekt en het ontbijt zou reeds een half uur ge leden zijn opgedragen, had de lieer Dudont op zij 11 lijd gepast. Dit ergerde Magereta en haar ocm. o Half twaalf,'' sprak de Heer Legrand, en zag met vciba- zing naar de klok. Onbegrijpelijk dat is voor 't eerst sedert achttien jaren." o Ze» liever voor de tweedemaal oom," viel Magereta hem spijtig Tn de rede; «is u don «8. Mei i8o4 al uil hel geheugen gegaan 't Is waar ookdo dag dal do Keizer gekroond werd De dag dal die scholol mucuroni aanbrandde die u zoo veel geldhad gekost...." a Dat zou ik denken drie francs vijf en zeventig Ja MaRGERETA dat staat mij nog levendig voor De hemel vergeVc liet dien ongelukkigen Domont maar dal gedurig onthalen rigt mij nog te gronde ten ware. «Zijne nalatenschap spoedig alles wéér goedmaakt.... Dal kan niet uitblijven met zulk oone leef wij «vZes dagen iu FRANKRIJK. Op de schilderij van Horace Vernet voorstellende de verevering der Smala vertoont zich ir. het gewoel van den slag het beeld van eenen vlugtenden Jood die zich met zijne schatten zc.kt te redden. Deze figuur, welke allen in het oog valt u»e de schilderij komen bczigtigen is het getrouwe afbeeldsel van een' hekenden schatrijken Jood, die zich dooi' Horace Vernet wilde laten portretteren, inaar den prys van 4000 fr. te hoog vond. Hij wilde dingen de schilder verlangde toen 6000 en vervolgen» 8000 fr. tot dat hij hem eindelijk de deur wees mei deze woorden Wees onbezorgd ik zal u schilderen zoodat gij er pleizier in zult hebben." Horace Vernet heeft woord gehouden. BELG IE. Zie hier nog een voorbeeld van liet gevaarlijke om eigene remedien te gebruiken. De heer H hoefhouder te Templeuve (Henegouwen) is aan de gevolgen eener noodlottige onvoorzigtigheid overleden. Do lieer Uwerd geplaagd door eksteroogen en wilde dezelve met een scheer mes geheel uithalen maar in zijne werking had hij hpt been van den teen gekwetst. Hieruit volgden eene menigte ongemakken en het afzetten van den teen werd noodzakelijk geoordeeld daaroa openaarde zich de kanker en deze had zijn dood lot gevolg. Sedert geruimen tijd waren aan het postkantoor te Brussel aanzienlijke sommen gelds ontvreemd welke ge zamenlijk verscheiden honderd duizenden francs zouden he- loopen. Een der geëmployeerden wordt titans van deze misdaad verdacht en is dien Ion gevolge in hechtenis cp- nomen men heeft meer dan vijfduizend francs in zijn bezit hevonden en bij een eerste onderzoek is gebleken dat hij in eene maand meer dan tachtigduizend francs heeft verteerd. Men spreekt van een nieuw plan om Eecloo en Zpeuwsch-Vlaanderen hij middel van eenen zijtak aan den grooten ijzeren weg te verbinden. Eene Engelsehe kompagnie zon dit werk op zich willen nemen. De man met twee vrouwen. Voorleden ZaUirdag heeft voor de burgerlijke regtbank van Brussel een wegens do omstandigheden belangwekkend proces plaats gehad. 7.ie hier de "daadzaken lil 1811 trouwde een kapitein van hel fransch leger mol enne jonge vrouw van Namen maar middelerwijl dal de speelman neg op het dak zat, vernam de krijgsheld, dal zijn vrouwtje nog door de huwelijksbanden vereeiligd was mei eenen yurJani die in het luchthuis van Vilvoorde eene schandstraf onderging. Kenn werkelijke echtscheiding volgde daarop en "do jonge vrouw verliet het land. Do kapilcin zich lol de regtbank van Namen vervoegd hebbende, verkreeg een vonnis, waarbij zijn huwelijk van goencr waarde werd verklaard. Eeriigen lijd daarna gin» de de vclnraaii van liet grool leger eene tweede ecluverbindienis aan en vestigde zich (e Antwerpen, waar hij gcrustelijk leefde; maar in 1826 verscheen zijne eerste vrouw weder aan den horizont. Op dit tijdstip was hel termijn voor vervolgingen wegens dubbel huwelijk verjaard. De vrouw N°. 1 wilde weder in huis komen maar de kapitein weigerde haar ie ontvangen. Toen vervoegde zij zich lol de |iistilic de regtbank van Antwerpen bevestigde hel vonnis door die van Namen geveld maar het hof van beroep verklaarde, <1jI hel vonnis vervallen was, en handhaafde aldus de vrouw N?. 1 in hare hoedanigheid van wollige echlgcnoole. Zie daar dan onzen kapilcin lusscheii twee wollige vrouwen ge plaatst en meer verlegen als ware hij aan hel hoofd eener tucht- koinpagnie geweest. Hel pleiten moede bewilligde hij er cenigen tijd in dal zij heide bij hem in huis woonden Maar weldra begon er oenen feilen oorlog tusschen de twee gemalinnen dezelve eindigde door een traktaat waardoor de vrouw N° 1 zich een levenslang pensioen deed toeleggen, lionigeo tijd daarna ver kocht zij den titel van dit pensioen aan een derde persoon doch zoohaast de kapitein dit vernomen had hield hij op van ie be talen. De kocper van dit pensioen vraagt er nu de betaling van, en de regtbank zal te beslissen hebben of de verkoupiog niet nul is als zonder magliging des cchtgeiiools geschied zijnde. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 27. Mei. Ia do zitting van de do week vasten, om zich den zevenden letterlijk vol te stop pen. Ik mag wel lijden dal hij eerlang voor 'l laait zij no maag overlaadt Foei Margkrrta is dat taal sprak de lieer Legrand en verkneep een glimlach, dia echlcr de sluwo dienstmaagd niet ont ging. a Gij vergeel dat Dusont de broeder van 11 we luocder was. Wie weel of ge over mij ook zoo niet denkt." 0 O gij oom dat is heel wal anders. Vooreerst heb ik mijne moeder nooit gekend en dan ik houd niet van gulzigaards. Bovendien 11 ken ik omdat ik mei 11 woon en hoewel mijnheer Duhont mij trouw de helft van mijn loon be taalt neemt dit niet weg, dal ik uwe belangen boven de zijne stel en ik zeg 't u oom als '1 zoo nog lang duurlloop dc koop in uw nadeel uit. Uwe wedcrkccrige schenking 7.00 als go düt noemt baarl mij wel eens onrust. Gij neemt u niet genoeg iu achl als ik 'l dan zeggen moet. In plaats van u warm te houden in het hoekje van den haard on 11 nu en dan de maag Ie verkwikken met een voedend en verzachtend stroopje is er naauwelijks een zonnestraal aan den iionieiof ongeduldig als een jong rnensch loopt ge er op uit." a I.oopt gij naar den duivel zottin 't Is zeker nog nini genoeg al het geld dal ik voreet of liever laat vereten Hel nies moet bij 11 van twee kanten snijden ik moot or nog eene apothe kersrekening en eene van den hoiilkoopcr bijvoegen." a T Is waar oom dat ge voor den lieer üiivont mooi uithaalt gelukkig dal hij er geen voordeel van trekken zal als ik mij niet bedrieg loopt de gulzigaard op zijn taaiste bccncn. Wal zegt ge daar a Ik zeg dat de hemel roglvaardig is. Gulzigheid is grootc zonde waarvan de straf niel uitblijft." Hoezoo hebt gij opgemerkt. o Wat zal ik u zeggen do arme man is kort ineen gedrongen Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn da beraadslagingen over de voorstellen tot herziening der Grond- wel voortgezet. De Heer Gouverneur is niet voornemens geweest het woord tc voeren doch ziet zich daartoe genoodzaakt na de rede van den laatsten Spreker op gisteren den Heer Storm. Aan dezen zijn woorden ontvallen die niet onbeantwoord bunnen bjijven. Wel heeft die redenaar daarbij geetie kwade bedoelingen gehad, maar zij zouden een' verkeer den indruk aehterlaten. Hij heeft namelijk gezegd dat de provincie Noord -Brahaud zich door Godsdienstige be grippen zou genoopt vinden om tegen eene Grondwets herziening te zijo. Dat gevoelen moet de redenaar legen- spreken. Neen Nourd-Brabaud wordl niet door Godsdien stige inzigten gedreven. Het gaat aldaar gelijk in allo andere provinciën de een is voor de ander tegen eene herziening, al naar mate zijner staatkundige beginselen De Heer den Tex zegldat het initiatiefdoor de Kamer, te nemen hem weerhouden zal lot de voorstellen merlo te werken. Zijne wenschen zijn overigens bekend. Hij blijft verlangen dat de Regering tot eene herziening overga. De Heer Wichett beantwoordt hetgeen door onderschei den sprekers tegen het voorstel is aangevoerd 1°. Men heelt liet betreurd dat men tot dezen stouten stap is over gegaan. Dc spreker betreurt echter dat men dit betreurt. Hij ook had gcwenscht, dat het voorstel van den kant der Regering ware uitgegaan. Doe wol en zie naar niemand om was zijn regel, bij het aanbieden van het voorstel; zoo zou hij gedaan hebben als liet van de Kroon ware voorlgevlooid. Hij wensoht echter hieromtrent geene gunst des Konings als volksvertegenwoordiger. De herziening moet liet werk van vrije en volle overtuiging zijn. De Heer Anemaet zegt dat diepe overtuiging van zijnen pligt hem tot deelneming aan het indienen van dit voor stel geleid heeft; ofschoon hij al het gewigt en het be zwaarlijke daarvan wel had ingezien, Maar het stond bij hem vast, dat in het belang der Kroon, der Dynastio eri der Natie de herziening moest ondernomen worden. Hij werpt een' blik op den toestand des Vaderlands en de geschiedenis der laatste 30 jaren. De materiële welvaart des lands laat veel te wenschen over. Onze kracht is uitgeput. Bij verba/enden vooruitgang overal elders, zijn wij veroordeeld om stil te staan of om de voetstappen van anderen te volgen. Als het tij verloopt moet men de bakens verzetten. Dit is niet alleen waar ten aanzien van den iiandel maar ook van landbouw en nijverheid. Daar doet zich opdrooging van vele middelen van beslaan gevoe len. De nijvere middenstand verdwijnt meer en meer en de behoeftige klasse neemt toe. Vestigt men den blik op de ontw ikkeling buiten 's lands dan wordt ons gemoed voor ons met droefheid vervuld. Deze noodlottige toestand heeft zich langzamerhand uit een' «amenloop van verschillende omstandigheden ontwikkeld. Spreker zal gaaf de 45 voorstellen aannemen alleen gedreven door de zuchl om de welvaart van zijn vaderland naar vermogen te bevorderen, en van hetzelve af te wen den rampen 'die het bedreigen wanneer de Regering den weg niet verlaat dien zij te dezen heeft inge slagen. De Heer van Dam van Isselt zegt dat hij met diep leedwezen thans het woord Opvat. Nadat de meerderheid der Kamer zich zoo dikwerf geuit had, had hij zich ge vleid dat deze poging heter zou zijn gelukt. Hebt gij vraagt spreker, uw best gedaan om van 0119 werk een volledig werk te maken? Onwil alleen staat te lezen op elke bladzijde van het voorloopig verslag. Hij is dan ook niet opgestaan om in overleg te treden maar om ongerijmde beschuldigingen van de voorstellers af te weren. Men heeft van de ingekomen requesten gesproken hun getal is aanzienlijk wanneer hij het ooi: vestigt op de po gingen der ministers om de aanwending van het petitio- ncment te beletten. Men heeft hoofden van besturen trach- zijne Aamborstigheid noemt iedcrcn da» toe ou zoo al» hij hel aanlegt kan hij hel niet ver meer brengen." als het waarlijk waar, wal ge zegt, Margrreta n Maar neen ondeugd voegde de lieer Legband er bij als bad hij zich bezonnen terwijl zijn gelaal eene inwendige blijdschap ver ried onze vriend is er nog zoo erg niet aan loc. Maar gij brengt mij daar op een denkbeeld. Marqeiikta zou hij z.ick zijn die aruie Dumont Hel antwoord van Margceritb werd door de klank van de bel teruggedreven Oom en nicht sidderden. <1 Daar is hij I" riepen heiden Ie gelijk. En Marcebeta gin» aanslonds oin do dour Ie oponen. Hij was hol inderdaad. Hij trad binnen leunende op zijn rotting en dooreen mops hondje gevolgd zijn trouwe mcdgczcl en dc verklaarde vijand van den Her Legrand, die niet d.111 met verkroplo gramschap dezen ongcuoodcn en onver/adelijkoo gast duldde. Nadat hij zich onder liet een of ander voorwendsel had verontschuldigd ging de Heer Dimont schier nog huilen adem op zipie gowone plaats zitten terwijl de Heer Legband uict schijnbare belangstelling naar zijne gezondheid vernain. Wel, zner we.! en vol moed oin uwe tafel per aan Ic doen," was het antwoord van den gast, die inmiddels met wellust den geur inademde van oene schotel macaroni waar Margeeeta mei zegevierend gebaar hel deksel van opliglle. a Wat dunkt u van die goud ,ole Hol?" sprak de Heer Legrand torn ijl hij langzaam eer. lepel slak in de dikke glanzigo korsl van zij us vriend» geliefkoosde schotel. 0 Mij Junki dal ze voor mij en voor menig ander eene on- wedcrsla.uibaro aantrekkingskracht heeft, oiidal die parmesaau- sche geur op onzen leeftijd vrij wal sirceloudor is dan rozen geur.

Vlissingse Courant | 1845 | | pagina 1