VLISSI3VGSCHE COURANT. No. 114 Vrijdag 1844. 20 September. De uitgave dezer Courant geschiedt geregeld driemaal per week. Ue prijs van liet abt nuenienl is voor drie maa worden geplaatst ao Cl. de regel, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbckendmakingenwaarvan de prijs var ao Cl.behalve 35 Cl. zcgelregt voor iedere plaatsing. Alen abonneert zich bij alle Boekhan iclaren en Postdirecteuren i den f 3,25, en franco per post I a,5o. Adverleiitien i lot 6 regels f 1,20 is, en voor eiken regel damboien het Rijk. Brieven franco. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. TRIER den 11. September. Do toevloed der geloovi- geu naar de refiquie in den dotn ten toon gesteld blijft buiten allé verwachting even groot. Alen kan rekenen dat Zondag II. zeker oogeveer 40,000 pelgrims en vreemde lingen de kerk bezocht hebben. Volgens de lijsten der policie zouden tot gistere» middag slechts 290,512 perso nen de poorten zijn bionengekouten doch kan men zonder overdrijving aannemen, dat sedert 18. Augustus meer dan een halve milliocn menschen tol bezigliging der refiqtiie io den dom zijn toegelaten. In weerwil van ditalle ver wachting overtreffend aantal vreemdelingen ontbreekt liet in de stad en voorsteden aan geene huisvestingook is de prijs der levensmiddelen niet gestegen. LEIPZIG, den 11. September. Alen heeft hierdetreu- Tige tijding ontvangen dat de Kreisstad Plauen die nu tien jaren geleden ten gevolge eener wolkbreuk bijna ge heel door het water verwoest geworden was thans op cene vreeselijke wijs door het tegenovergestelde element geteis terd is. Den 10.des. morgeus ten 3 ure openbaarde zich in het Eindstraalje nabij flen Steenweg 200 men meent ten huize van een kunstlokkerbrand, en weldra sloeg het vuur in de omliggende meestal oude huizen zoo snel voort dat de bewoners zich niet dan met moeite konden hergen. De jongste hier ontvangen berigten zijn t*n 11 ure vonrmiddags verzonden en atsioen waren reeds het zoogenaamde kloosterde stads-apotheek een deel der Heereslraat de halve Steenweg en de Schoolstraat met het nieuwe schoolgebouw een prooi der vlammen gewor den. Nog rolde, schrijft men, het vuur onbedwingbaar voort naar den schoulberg en de kerk gelijk Ook naar de Niciiwstad en men vreesde zelfs voor het posthuis. Volgens onze Courant lagen honderd acht k honderd twaalf huizen in de asch. Een ander berigt dat iets verder schijnt te gaan want het meldt ook het afbranden der kerk brengt dit getal op honüerd zestig. Men schrijft uit Neuwaltersdorf (bij Habelschwerdt) 2. September. De hoveniers en huislieden alhier hadden reeds lang geweigerd, om voor hunne grondheereu de verschuldigde diensten te verriglen. Ingevolge van het reeds door hen verloren proces zouden zij heden bij w ijze van executie lot gehoorzaamheid gedwongen worden. Dien tengevolge waren de Kreilslandraad de heer e. Prittwitz do Kreilsjuslilieraad de heer Anders uit Larideck geas sisteerd door vier gensdarmes hier aangekomen die eerst alles beproefden om de wcerspannigen met zachtheid lot hunnen pligt Ie brengen. Daar echter vier der hard- nekkigslen bij hunne weigering volhardden en verklaar den dat zy de gevorderde diensten alleen tegen betaling wilden verriglen en zjch aan alle maatregelen van geweld ronden onderwerpen werden op aanzoek der grondlieeren van de 41 schuldigen 4 belhamevs in hechtenis genomen en naar Habelschwerdt in arrest gebrogt. ENGELAND. LONDENden 13. September. Alasndag heeft een detachement artillerie op de Poligone van Woolwich onder het opzigt van verscheiden liooftl-olTuieren van het leger proeven met de concussie bommen concussions shellsge nomen die door den heer James March zijn uilgevon den. Het schijnt dat deze bommen even zoo vreeselijk rijn, als de uitvinding van «den heer Warner, daar uit deze |>roeven gebleken isdat een schip van den eersten rang op een aanmerkelijke» afstand derzelver verbrijzelende kracht niet kan weerstaan. De uitvinding heeft overigcos geen gevaar voor diegenen die dezelve bezigen. Laatstleden Vrijdag hadden twee meoselien zich ge durende het on weder onder een boom die zich op den weg van Derby'naar Londen I evond verscholen; naau- welijks waren zij bij den boom gekomen of de bliksem trof hen heiden een hunner werd eensklaps gedood en de andere bewusteloos redet geslagen. Toen deze door de zor gen van eenen geneesheer weder tol zich zeiven gekomen was, kon men de zonderlinge uitwerking des bliksems op fijnen persoon nagaan de elektrieke vloeistof bad hem door een gHt in den hoed op de kruin van het hoofd getroffen. De zijde van den hoed wa9 gezengd de haren van hel hoofd verbrand en het vel op dit gedeelte van het hoofd opengereten do elektriciteit is vervolgens in aanraking ge komen met den ketting van het horlogie die daardoor gesmolten was het glas is eebroken en drie der metalen stiften van de buiten-kas rijn mede gesmolten. Vervol gens is de regterarm en het been door de elektrieke vloei stof aangetast welke zich eenen uitsang heeft gemaakt door den hiel'van de laars, die daardoor bijna geheel werd weggerukt. Het uurwerk ging, van dat oogenblik af. met erne verbazende snelheid voortbij het opwinden heeft men bemerkt dat de stalen lappen magnetisch waren. Er is sprake van O'Connell op een monster-gast maal te onthalen. Drie duizend persooncn zullen aan cene tafel vereenigd zijn. Do kusten van Ierland en de omstreken van Cork worden in staat van verdediging gesteld. Vele kanonnen van groot kaliber zijn óp de opgeworpene batterijen ge plaatst. FRANKRIJK. PARIJS den 15. September. Do volgende telographi- sche depêche is van wege den prins dg Joinville het Frausch gouvernement toegekomen .zTanger, den 10. September. Het Afarokkaansch gouvernement beeft de vrede ge vraagd. Het eskader is heden te Tanger gekomen. De gouverneur der stad heeft zich aan boord begeven om zijne vraag te vernieuwen. Onze voorwaarden zijn bekend gemaakt, aanvaard, en het traktaat getcekend. Het be vel om alle vijandelijkheden te staken en het eiland AJogador te ontruimen zal dezen avond afgezonden worden.'' Sir Prilchard was niet alleen dominé-konsul maar ook doctor, chirurgijn vroedmeester en opolheker. De 25,000 fr. welke hem zijn toegelegd zouden slechts wezen om hem voor hel verlies van zijn apothekers-winkel schadeloos te stéllen. Maar was die winkel wel zoo veel waard Al de brieven uit Afrika zijn het eens om te beken nen dat de hitte tegenwoordig onverdrscelijke is, en dat het onmogelijk zou zijn Ie velde te trekken. Het Fransch leger op de grenzeo van Afarokko beeft meer volk ver loren door de hitte en de ziekten die daaruit volgen dan door hot gevecht van Islij. In den Revue des Paris leest men het Volgende Vóór ecnigen tijd werden in eene restauratie in de wijk St. Jacques te Parijs den gasten menschen hersens in plaat9 van kalfshersens voorgezet. Deze omstandigheid werd ter kennis van den politie-prefekt gebragl die zich dan ook haast, dit schandelijk bedrijf te fnuiken. De hersenen werden den restaurateur door een zieken-op|ias- ser va» bet gasthuis de fa Pieté geleverd die door afschu welijke hebzucht gedreven dezelve uil de geopende lijken nam om ze te verknopen Hij werd met hel verlip* vau zijn ambt voor de uitoefening van dit afschuwelijk hand werk gestraft. De Maarschalk Bugeaud. E'*r der geaboneprden van het Journal de Bruxelles welke beweert goed onderrigt Ie wezen deelt over den maarschalk de volgende korle schets mede Bugeaud is de ware naam niet van den maarschalk die op dit oogenblik Algeric bestuurt. Toen de lieer Bu geaud achttien jaar oud was heette hij nog markies de la Piconntriezijne familie behoorde lot den ouden adel van Pcrigord. In de eerste jaren der republiek bood de jonge edelman zich bij een' hoofd-otïkier van een infante- rie-regimc»t aan, en verzocht als eenvoudig soldaat in geschreven te worden. Uw naam? vroeg hem de offi cier. Ik ben markies de la Piconntrie geboren. lir bestaan geer. markiezen meer, jongman. Dat weet ik, maar gij vraagt mijn naamen die zeg ik u. Schrap overigens, zoo u dit genoegen doet, het woord markies weg. Ik stel alleen prijs op den naam van Franschman. Goed hernam de officier maar de naam de la Picon- nerie bevalt mij ook ook nietdie is verduiveld aristokra- lisch. Ik zou al die verdachte lettergrepen nooit kunnen uitspreken. Welaan neem een' anderen naam. Vergeef mij maar ik houd mij aan den naam van mijn' vader. Zoo als gij wilt, zeide de officier maar bij het regi ment zal men u niet anders noemen dan Bugeaud dit is de naam van epnen dapperen korporaal die ons zoo even ontvallen is. Volg hem na en gij krijgt ook de strepen. De toekomstige overwinnaar van de jsly woonde onder den naam van Bugeaud onderscheidene veldlogten der re publiek hij. Weldra werd hij korporaal vervolgens ser geant toen onder-luitenant. Hel was ook onder dien naam dat hij zich in Spanje waar hij penige jaren door- bragt onderscheidde. Bij den val van Bonaparte wa9 hij balaillons-kommanflant. Onder de restauratie zonderde bij zich af in zijne geboorteplaats Exidetil waar hij zich met den landbouw welke steeds zijne geliefkoosde uitspanning was bezig hield. De omwenleling van 1830 onttrok hem aan zijne werkeloosheid. Hij werd afgevaardigde en gene raal. Dat gedeelte van zijn leven is Ie wel bekend dan dat hel nooóig zal zijn daarover uit te weiden. De maarschalk Bugeaud onderscheidde zich immer door grooten eerbied voor de krijgstucht. Hij gehoorzaamde blindelings aan zijne opperhoofden maar hij verlansde ook van zijne onderhoorigen eene onbegrensde gehoor zaamheid. Gestreng maar regtvaardig doet hij zich te gelijker lijd vreezen cn beminnen. Het leger van Alrika stelt in hern onbepaald vertrouwen en de stammen vreezen hem om dat zij weten dat hij zijne beloften houdten dat hij on verbiddelijk is als zij tot hunnen pligt moeten terugge- bragt worden. In het departement Opper-Pyreneën nabij het Dorpje Get, is onlangs door twee bergbewoners eene buitengemeen groote gier gescholen. Door een schot nut 5 loopers had een hunner hem in den vleugel getroffen zoo dat hij op den grond was nedergevallen. Nu wilden zij hem verder levend hemngtigen en de man die hem getroffen had sprong op hem toe maar werd door hem zoodanig met beken klaauwen mishandeld, dat hij thans nog zepr erg aan zijne wonden ligt en zijne roekeloosheid voorzeker met 21J11 leven geboet zou hebben zoe zijn makker hem niet ware te hulp gescholen en het ondier zijn geweer voor den kop zettende en losbrandende hel alzoo had ter neder geveld. Het diPr meette van den punt vau den snavel tot aan do punt van den staart éene lengte van vijf voeten vijn pluimaadje was bijzonder fraairijne poolen dik en hard als staal. Het dier heeft waarschijn lijk vroeger in eene menagerie behoord want aaa den linkerpoot had het een zilveren fraai bewerkten bra celet met een haugslotje gemerkt met de Gri ksche let ters Alpha, Gamma en Delta. Ook was lieni de bek doorboord en meende men te kunnen zien dat daaraaan vroeger een kettinpje of koordje gehangen moest lubben. Men heeft verzuimd het dier op te zetten maar heelt het weggesmeten, het vlecach hetwelk meu had willen eteo was oneetbaar bevonden. NEDERLANDEN. De Rotterdamsche Courant van dpn 17. Sept. deelt berigteo van de oostkust van Bornpo mede van den IC. April. Zoodra ons eskader, bestaande uit do brikken Arend en Postillon hel stoomschip Uckla en de schuoneia EgmondJanus en de Zephyr, onder beyel van kapt. 't Hooftvernomen had dat de Belgische brik Charles in de slraat Alokasser geplunderd was, werden de roovers o| - gespoord. Met moeite werd de l'rootieriver opgevaren alzoo de roovers dezelve versperd hadden, en kwamen de Egmond en de Zephyr voor de verblijfplaats van den Sul tan van Tengaron bestaande uit 8 k 900 huizen. Dezelve was ledig en werd in brand gestoken. Deze Sultan en een opperhoofd te Satnarinda hadden zich aao de plundering van de Charles schuldig gemaakt: men vond bij hen daar van dc bewijzen. Deze laatste viel in ooze handen en word met 12 der zijnen in de boeijen gesloten. Te Samarinda vond men in de woning van den arrestant 2 stukken ge schut de barkas enz. Al deze goederen werden mede genomen en eene schadevergoeding van f 120,000 gevorderd met bedreiging anders de kampong te zullen verwoesten. Met veel moeite werd er f 4000 bijeengebragtdoch er werd eene verbindtenis aangegaanorn het overige in 5 jaren af te doen tut nakoming waarvan men twee gijze laar» medevoerde. De Nerterlandsche oorlogsvaartuigen kwa men den 23. April te Makasser, qdwaar het stoomschip Phoenix zich bij hen voegdeaan boord hebbende den Sellout—bij—Nacht Machielsen die in persoon aan den op handen zijnde to^t legen de roovers zou deel nemen en waartue binnen 4 dagen alles gereed was. Zr. Ms. cot vet Boreas kapitein-luitenant IF. Jolly van Vlissingen is den 22. Aleien Zr. Als. brik de Haai kapitein-luitenant „Y. A. Schuit van Texel en de Tafelbaai Kaap de Goede Hoop den 23. Ie Batavia aangekonren. Ook is vóór den 28. Af eite Calabar gear riveerd Zr. Als. schoener de J,ancierluitenant Rotidyk Bditiaimse van Elniina. Alen verneemt dat floor Z. M. octrooi is verleend aan L. F. van Hilstte Vlissingen, voor den tijd van 5 jaren op de uitvinding van walerdigte jagl- of regenlaurzen. GEMENGDE BERIGTEN. "Dina Maria «1e Rruiff dienstmeisje van mijnheer Kartelste Amsterdam houdt niet van kermis houden en i* niet onbe kwaam geweest. (Adv. H. B. 11348.) Volgens liet Journal da la Hayo bemoeit Mevr. Merkus zich in 't geheel niet mei de ad ministratie. -- Te Lokeren is een kalf geboren met een kop ,<U een roofvogel of ml is voor hoogen prijs verkocht. Kon. Vic toria zal drie weken in Schotland verloeren. Do brjiidewijii- tappcrijc» wovden in Oolau hij ukasc zeer verminderdver wacht dit ook in Nederland De zoon van ren Luichw ac-hirr te Pau is deerlijk om hel leven gekomen door epn doosje lu cifers dat bij in zijn zak had. Koning Leopold heeft op do jagt zijnde, eeue kleine wonde aan zijn been opgeloopcn. liet schijnt (lat le Maastricht de verdedigers van hel vaderland, bij parades cien als looden soldaatjes voor amusement worden op- gezel. (Aruh. C.) Op d# werven voor de Pranschc zeem.igt wordt geenszins mei overhaasting gebouwd. De driedekker Villa de Paris «laai 37 jaren op slapel de Louis XIV scderi 33 jaren. Bij een kostschoolhoudster te Parijs bevinden zich sedert i«fe jaren twee Eng. jonge jufvrouwen. Bij hunne opneming in het huis betaalden de ouder» ze» maanden koslgetd vooruit; sedert heeft men van vader noch moeder iel» nicer vernomen en rijn de meisjes leu laste der kostschoolhoudster gebleven (die hun hel leven zeker niet zeer aangenaam zul gemaakt hebben Deze jufvrouwen zijn de dochters van den beruchtrn Pri'rhard, (al weder Prbcharrlindien de Taitische kwestie niet g«oi«digd was, werd de arme man nog zwarter dan de duivel gemaakt Thans re- clameerl dc koslscbonlhoiidcrei een gedeelte der a5.ooo fr. -- Om lekker le eten verlangt men met primo Oei. le Aimt. eene be kwame keukenmeid. (11 B. ll4oo.) .- Vermist sedert 3t. Aug. eene jufvrouw van S3 jaren met eene paarscbe japon vertrok ken met de schuil van Rotterdam naar Delft, (ld.) Er is diefstal op bet raadhuis ran Stavoren gepleegd. MENGELINGEN. Engeland en Frankrijk. Europa is sinds ecnigen tijd verontrust geworden door de houding van Engeland tegen over Frankrijk Het is blijkbaar dat aan gene zijde vau hel Kanaal iels hroeit. Bevreemding heeft hel overal gebaard dat sir Ro bert PeBi. en lord Aberdeen aan do weinig belang rijke zaak van TuKti zooveel gewigt hebben gehecht

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1