VLI SS ING SC HE C 'dpr COURANT. No. 86. 1S44. Woensdag 17 Julij. liet al onncnient De uitgave deier Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs worden geplaatst a 20 Cl. de regel, uitgezonderd Huwelijk»-, Geboorte- en Doodbckcndinakingen ao Ct.behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bij alle hoekhandelar voor diic maanden 1 2,25, en franco per post I 2..So. Advenentien prijs van 1 lol 6 regels f 1,20 is, co voor eiken regel daarboven Postdirecteuren in hel Kijk. Brieven franco. IJit welke menschen bestaat de Nederlandsche aristocratie Art. II. Tot de aristocratische partij behooren la. De zoogenaamde patriciërs die van ouds her leden der stedelijke regeringen waren. Deze menschen beschouwen het kussen als eenen troon vanwaar zij met overgroote deftig heid inogen en moeten regeren volgens hun ne begrippen moeten hunne medeburgers ten eeuwigen dage van het bestuur zijn uitgesloten cn is een vergrijp tegen hun heilig corps de grootste aller misdaden aan een regerend Huis kunnen zij geene waarachtige liefde toedragen want al wat hun gezag beperken kan is hun een aanstoot de geschiedenis leert ons ook hoe dikwijls zij zich vijandig tegen ons Doorluchtig Stamhuis hebben betoond dat zij den ouden adel haten spreekt van zelve en deze onverzoenlijk wangunstige haat openbaart zich dikwijls in woorden en da den. Over het algemeen zoeken deze patriciërs de magt alleen voor zich zelve cn dc hunne te behouden zij zonden hunne vrienden in de zaal der zoogenaamde volksvertegenwoordigers en deze gedienstige ja-zeggers zitten daar om aan den Koning te doen geloovendat de aristo craten Koningsgezind zijn stedelijke en pro vinciale privilegiën te verdedigen op beuzelingen te vitten maar tot het algemeen belang niets te doen. (1) 2°. l)c ovcrheerschendc partij bestaat ten tweeden uit de nieuwe adel. Tot dit nieuwerwetsche leger behooren men schen van allerlei rangen en standen ja zelfs patriciërs die zeker nooit de verachtende glim lach zagen waarmede de oude adel van hen zegt nieuwbakken adel en die niet begrijpen dat zij met hunnen nieuwen jonkheer-titel een titel ter bespotting ontvingen. Dit gedeelte der overheerschende partij is bij- zondet' talrijk en groeit dagelijks aan indien men zoo voort gaat zal men weldra menschen uit andere landen moeten doen overkomen om alle betrekkingen posten ambten en bedie ningen waar te nemen die voor het jonkhee- ren-leger veel te gering zijn op die plebecrs zal men dan gevoegelijk eenigc be lastingen kunnen doen drukken of zij zullen vrijwillig eenig geld ter leen kunnen geven waardoor men dan weder in staat zal zijn (zonder zich aan lastige bedclzucht bloot te stellen) eenige vette posten te scheppen ten (1) Tot een bcnijs van liet despotiimus der stedelijke rede ringen strekkc heigeen in de maand April Ie Amsterdam is gebeurdmen heeft aldaar de uitgever van een paiuphletje gedwongen zijn onislag als stedelijk anibtennar (e nemen men heeft hem gezegd dal men hein zijn post zoude ontnemen zoo hij met de uitgave »an dat werkje voort wilde gaan cn dat hem hetzelfde ongeluk to wachten stond zoo een ander, na hem de uitgave op zich nam. Wij kennen noch dien uilgever noch zijne redactie en hoe streng ons oordeel over dergelijke ge schriften ook zijn mogevinden wij toch hel gedrag der ste delijke regering aller onregtvaardigst wij zien er eene inbreuk in op de vrijheid der drukpers en maken er 0111 die rede gewag van. -- Een zoo willekeurige handeling toch, is als hel ware cenc waarschuwende slem die der nalie toeroept s Waak voor de onschendbaarheid uwer onafhankelijke drukpers, zij kan en kele gevaarlijke vonken van zich afwerpen maar zij alleen ook kan stroomen var. licht en waarheid verspreiden zij alleen ver dedigd dc reglcn der loeJischheid in 't algemeen en der vol ken in '1 bijzonder." behoeve der hoog wel gemaakte heeren De menschen moeten immers volgens hunne stand leven Ach ware de schatkist slechts rijk zeer rijk (wij weten niet regt of zij bodemloos of a double fonds is) ware zij vol O dan ware Ne derland weldra geheel geadeld en verjeug- digd wel neen maar geheel ver— jonkheerhjkt Dat dit jonkheeren-legrr den grootsten invloed uitoefend zal wel geen betoog behoeven en is dat niet billijk de oude adel kan het immers niet helpen dat zij hoog gebo ren is irtaar de nieuwe adel heeft zij niet dikwijls rug en nekspieren vermoeid met bui gen en knikken heeft zij niet geld of eer of overtuiging opgeofferd heeft zij niet somtijds het heil van millioenen menschen feil gehad en zelfs de toekomst der natie op het spel ge zet ja zeggende waar zij neen moest roepen alleen om den schoonen titel te verwerven O hoe ondankbaar zoude het zijn, haar thans gecnen invloed te schenken 3°. De aristocratische partij bestaat eindelijk ook uit politieke parvenus dit zijn men schen die zich door intriguëren door indrin gen door duizend listen hebben weten te wrin gen tusschen de schakels van ons armzalig ver kiezing-stelsel er zijn er onder die eert wci- nig oppositie als een brug hebben beschouwd om tot eer en aanzien tc geraken cn die door dit schandelijk gedrag de goede zaak in ver denking brengen deze zijn aan de honden gelijk, die in do verte blaffen, maar kruipend de hand lekken die hert een been toewerpt. Wij zouden geheele kolommen kunnen vul len indien wij alle de verschillende soorten van menschen wilden beschrijven waaruit de derde klasse of eigenlijk het aanhangsel der over heerschende partij bestaat deze klasse toch is vrij grootomdat wij er allen onder rekenen die wij noch bij de patriciërs noch bij de nieuwe adel konden schikken genoeg zij het te zeg gen dat wij hier meestal aspirant-jonkheeren aspirant-ridders kommandeurs groot-kruisen enz. enz. vinden cn zoo er mannen onder zijn die reeds cene dezer hooge onderscheidin gen ontvangen hebben o men wane hen niet verzadigd eens aspirantaltijd aspirant want do ambitie zweept hare slaven immer voor waarts voorwaartsen het is zoo gemakkelijk om doof te zijn voor dc regtma- tigste kreten der verontwaardiging en voor het gejammer der ellende om blind to zijn voor dc wonden die men geslagen heeft en om zelfs hoon en verguizing van zich af te schudden wanneer men in de verte een kruis of eene grafelijke kroon ziet glinsteren. Men vergete slechts niet dat men vroeg ol' laat uit de be dwelming der ij delheid ontwaken moet en dat het wakker worden vree.sselijk kan zijn Drie klassen van menschen welke wij thans be schreven hebben verstaan elkander uitmuntend beter dan de natie beoefenen zij der vaderen spreuk eend ragt maakt magt zij helpen en ondersteunen elkander en vormen te zamen de magtige partij die ons onderdrukt. Wij worden dus geregeerd door patriciërs wier zielen van vooroordeelen nietige kleingeestigheden en stedelijke bcuzelngen doorkneed zijn door verwaande jonkhceren en door nietswaardige kruipers en intriganten Voor het behoud van zulk eene regering hebt gij o Nederland sedert vele jaren en vooral in de laatst verloopene maanden uwe beste krach ten verspild Opdat de oligarchische partij zich in weelde zoude kunnen baden on in niagt aangrocijen werd zelfs de laatste stuiver der middelklasse gevergd dc geestelijkheid heeft gepredikten hare stem gevoegd bij die der bezoldigde dagbladen de laatste vonk van geest drift werd opgerakeld en de nalie werd opge roepen tot het brengen van offers. Met een woord men heeft gebeden gedreigd der natie strikken gespannen en den Koning zand in de oogen gestrooid niet tot heil Zijner Majesteit of om het volk eindelijk verademing te ver schaffen maar om suffende burgemeesters en wethouders pronkende jonkheeren en sluwe parvenus nog eenigen tijd in het duister tc doen regeren Wanneer ach wanneer zal de blinddoek van des Konings oogen worden afgenomen of zal Hij die met zijne eigene moedige hand van zich afwerpen Wanneer zal Hij erkennen dat het valsche vrienden zijn moeten die Hemen de natie aan banden willen leggen Wanneer zal Hij be grijpen dat de onverschrokken en strenge taal der waarheid die der waarachtige verknocht heid is niet der blinde verkleefdheid maar der zedelijke gehechtheid die de belangens van Vorst en volk als onafscheidelijk beschou wende voor beider heil blijft waken ett niets dan eene zuivere constitutie verlangd Wan neer zal het volk zich de groole daden der voorvaderen met geestdrift herinneren en ge denken hoe het zich eenmaal door eendragt moed en volhardingmet Obanjb aan het hoofd wist los te maken van knellende banden Wanneer zal men inzien dat alleen strenge regt- vaardigheid openhartigheid en openbaarheid in het bestuur algemeen vertrouwen kunnen- inboe zemen en dat vertrouwen de grondslag is tot nationaal gelukzoo als Schiiler zegt Nur die unverletzbare Heiligkeit der Gesetze kann dem freien Burger die Fruchte seines Flcises vcrsichern und ihm jene gliickliche Zuver sicht einflassen welchc die seele jeder Thiitigkeit ist. Wanneer zal het volk begrijpen wat eene constitutie is wanneer zal bet ophouden zijn Vorst te beschuldigen van de ongelukken die alleen aan de Ministers en aan de Vertegen woordigers aan de heersehendc partij te wij ten zijn Wanneer Doch waartoe al die vragen zij vinden ccnen weerklank in de harten aller weldenkendcn en verlichten maar helaas wat baat die weerklank De oligarchie heeft geld in handen enl'or est le nerf do Fintrigue De toekomst alleen zal onze vragen beantwoorden en de toekomst is in Gods hand Ja in Go Is hand maar God gaf ze ook in onze handen wij hoorden eens uit den mond van eenen hoogst verlichten edelen man deze woor den welke wij nooit zullen vergeten a Het vooi lederie behoort ons niet meer maar de toe komst behoort aan ons Ja het Opperwezen kan uitkomst geven waar inenschenkrachten falen, en met eenen oogwenk de overmoed verplette ren en dc waarheid doen zegevieren maar de lessen van het voorlcdene mogen niet voor ons verloren gaan God gaf ons die als fakkels op onzen verderen weg en Zijne wijsheid roept ons

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1