VLÏSSÏ!SGSCIIE No. 78. Vrijdag COURANT. 28 Junij. De uitgave derei Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van lief abonnement is voor drie maanden f a,a5, en franco per post I 2.5o. Adverieniien worden geplaatst a 20 Ct. de regel, uiigctonderd Hnweüjka-, Geboorte- eo Doodbekcndinakingenwaarvan de prijs van 1 tol 6 regels f 1,20 is, en voor etLen regel daarboven 20 Ct.behalve 35 Ct. legelregl voor iedere plaatsing. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Door de aanneming der conversie-wet hij de Katncrs is 1111 het gebruik der door de natie gestorte en nog te storten gelden vastgesteld. (De Eerste Kamer toch is buiten tel behalve op het budget.) Die vaststelling kan niet anders dan liet berouw dat de natie over de volteekening der leening gevoelt doen toenemen de tegenzin waarmede men door de storting der gelden aan zijne verbindlenis getrouw blijft doen stijgen. Reeds bij de stortings-termijn van April was die tegenzin zigtbaar zij bleek onderanderen uit het gedrag van velen van reeds toen bij den eersten termijn de gansche som tot welker betaling men zich verbonden had in eens te storten in plaats van ter- mijnsgewijze tot aan October 1845 men offerde immers liever een weinig voordeel op dan zich bij eiken termijn 2 jaren lang de wroeging cener grove dwaling te moeten her inneren dan telken male 2 jaren larig pen ningen door dc handen te voelen gaan welke inen liever nog ten vure doemde, dan derwaarts bragtwaar men ze nu gebonden door eenc belofte die niets dan spijt en berouw over derzelver overijling achterliet meende te moe ten brengen. Het betalen der gansche som in eens was poging om van zich te verwijderen al wat aan eene eensgedane misstap herinneren kan al wat de wroeging daarover doet toene men. Het betalen der gansche som was voor den intcekcnaar op de leentngwat het ver wijderen van het corpus delicti voor den berouw- liebbeudcn misdadiger is. In April evenwel Was de menigte slechts alleenlijk tot het bewust zijn gekomen dat de volteekening der leening de bevestiging van het systeem van Behoud in zich slooten daardoor alle kans tot hervorming onzer staatsinrigting tot genezing der oorzaak van alle onze rampen voor langen lijd ten eene- male gesloten was doch er bleef' bij de moes ten nog eenc zekere hoop bestaan dat van bet gestorte geld minstens een gedeelte zoodanig zou worden aangewend dat daaruit eene vcr- ligting van lasten voor de natie geboren werd. Doch nu na de aanneming der conversie- wet is ook die flaauwc verwachting bedrogen. De gelden in de leening gestort strekken tot niets dan om 1°. gemaakte en nog te ma ken te korten te dekken 2°. de schuld met 33 millioen te vermeerderen 3°. de private kas der regering van de schulden ten laste der Overzeesche Bezittingen tc ontlasten en daar mede de natie te bezwaren en 4°. aan de, effecten-handelaars en beurs-speeulantcn spoor- looze winsten te bezorgen. Dc regering toch vreesde niets meerder dan eene conversie pari de ecnige die een goed uitwerksel der volgckomeu leening zou kunnen genoemd worden zij vreesde die juist omdat zij een goed uitwerksel geweest zou zijn goed d. i. goed voor de natie daar die wczentlijke schulddelging wezeiitlijke vermindering van schuldenlasten bevatten zou. Zoo iets kon de regering niet verlangen. Hare leus is Behoud van alle misbruiken voortgang op den weg van Behoud tegen het verlangen der natie in dat verlangen te bevechten dus zij stelt zich derhalve als tegenstander als vijand tegenover de natie. Eenmaal deze stel ling aangenomen zijnde moeten noodwendig alle handelingen dienovereenkomstig zijn; elk voordeel aan de natie toegestaan rekent zij benadeeling voor haar elke beuadecling verongelijking belasting verguizing der natie bevoordeeling van haar alzoo handelende heeft zij aan de natie 127 millioencn welen te orittroggelen zij zag zich dus bemoedigd ver sterkt in hare stelling. Zou zij nu van stel ling veranderen Wie was zoo dwaas het te denken Neen natuurlijk ging zij voort op denzclfden weg en zeide in die stel ling gaaft gy mg geld ik zal derhalve daarin volharden en van hel geld dat gy gaaft niets ion uwen vuo/deele doen strekken. En wij moeken het bekennen de regering redeneerde alzoo sprekende logisch en was consequent. Zoo wilde zi j ook handelen en de incon sequentie der Kamer hare oude hondgenoote vreezende maakte zij hel aan deze onmogelijk haar tegen te werken. Dit deed zij door ceri onwettig besluit in de wereld tc brengen waar door 1°. een conversie a pari onmogelijk gemaakt werden waardoor men 2°. reeds begon tic gelden der leening niet tot ontlasting der natie maar tot die der speciale kas der regering te doen strekken. Nu inogt de Kamer die gaarnö zoo wat vit en aangaat als het zaken saus consóquence be treftdie om grondwetsherziening schreeuwt als er geen mogelijkheid is ze te krijgen maar de handen werkeloos laat hangen als die mogelijk heid daar is die aangaat en uitvaart tegen hetgeen chose accompli ismaar als het op voor komen aankomtwerkeloos hlijft zitten nu mogt die Kamer welke dc regering zeer goed kent, op dal Besluit vitten en aangaan, dat kon der regering niet scheclen zij had haar doel er mede bereikt. Dat doel was niet om een plasdankje van de vertegenwoordiging te beha len dat raakt haar evenmin als der7.elver beu zelend gevit, derzelver water-en-melk-oppositie. Maar dat doel was oin als fait accompli de on mogelijkheid eener conversie a pari, d. i. tuf verlig tiny dar natiedaargcsteld tc hebben vóór dat bij de Kamer over eene conversie sprake wasen zoo aan de Kamer de mogelijkheid te benemen eene a pari voor te staan. Of dc regering noodig had op die wijze dc Kamer tot mcdepligtigheid te dwingen blijft eerie vraag. De regeringwelke zeer goed wist dat de tijd der herkiezingen naderde enop den Graaf van Rechteren na, allen veel pligts- verzaking uit te wisschen haddendeed echter voorzichtig. Evenwelzoo wij zien dat de Ka mer zich behulpzaam betoonde om aan de ef fecten-houders meer voordeelcn toe tc staan dan noodig, en de private kas der regering van schul den te ontlasten, die zij op de natie overhragt dan gelooven wij dat de regering het Besluit niet noodig had om vari de hulp der Kamer ten deze verzekerd te zijn, Doch hoe dit zij in allen gevalle handelde de regering wederom slim en behendig, en heeft wederom tot in grootste klei nigheden toe haar systeem tegen den waarachti- gen zin der natie in doorgedreven. De ge storte en nog te storten gelden zijn door haar bestemd om de misbruiken de hand hoven het hoofd le houdenom dc lasten der private kas der regering, waarin zij zonder verantwoor- woording kan rondtastente verminderenen die der nalie te vermeerderenen om in. handen der effecten-handelaars en beurs-speculantend« door het ministerie van Hall gepriviligiecrdc kastegoud te doen stroomen. Zou nu het berouw der voltcekenaars op dö leening na dit daarvan alzoo vastgestelde gebruik, niet gerezen zijn? Zeker ja! Dc overtuiging is riu daar, dat niet alleen het storten dier gelden het systeem van Behoud bevestigd beeft, maar dat van de gestorte gelden zelve gelijk wij steeds voorspelden, geen cent gebruikt is, die niet ten dadelijke nadcelc der natieter begunstiging barer onderdrukkers dier bondgenooten en me dehelpers ter bezwaring van de toekomstter vermeerdering barer lasten strekken moet. Welke invloed zal die overtuiging op den betalings-termijn van Julij hebben Wij kunnen het niet ontveinzen dat de zelfvoldoe ning van hem die uit pligtbesef aori de leening geen deelnam, bij iedere belastings-termijn klimt. Het klimmende berouw van hem die dwaalde en blijkens zijn berouw die dwaling inziet moge folterend zijn doch het zal heilzaam werken voor de toekomst en de verwachting des hoe ren van Hall logenstraffen die reeds hetgeen natuurlijk is nieuwe finantiele nood voorziende in zijne verdedigings-redevoering der conversie (zie Staats-Courant van Zaturdag den 21. Junij) den wensch uit dat de natie alsdan terugziende op het gedrag in 1844daaraan een voorbeeld zal nemenen doengelgk nu gedaan werd. NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA. Berigten uit Rio de Janeiro, gedagteekend 15. Maart ceven hoog op van de kolonisatie der provincie Rio de Janeiro in de nabijheid van Campos. De regering der provincie doel al het mogelijke om de aankomenden af geperkte landerijen benevens daarop gebouwde woonhui- /en terstond hij hunne aankomst te kunnen aanwijzen. Reeds vroeger is gewag gemaakt var. de eerste Belgische kolonisten die tieh onder Lodtwgk Xelin in Pedra Li/a vestigden. Het zijn kWke krachtvolle lieden, en wel 56 ongehuwde personen 9 mannen benevens hunne vrou wen 6 ongehuwde meisjes en 16 kinderen. Zij gingen te Duinkerken scheep en werden na hunne aankomst op den gewapenden schooner Olinda naar C.nnpos gebragt van waar zij in kleinere vaartuigen de rivier op en drie mijlen van de plaats hunner bestemming aan wal gent werden. Sedert 14. Januari] is nu deze kolonie in haar nieuw vaderland gevestigd en het bestuur der provincie heeft op zich genomen om hen tot den eersten oogst tu laten verplegen. Ook lierft de Regcrina eene nieuwe overeenkomst met zekere Rergasse een F ransel) man ge sloten, die door eenige rijke handelshuizen ondersteund wordt en 600 kolonisten wil aanbrengen. Deze Her ju sub bekomt voor zijne kolonie 2 vierkante mijlen land als blijvend eigendom en betaalt daarvoor aan du provincie jaarlijks eene kleins som. Tot het kio/en van de geschiktste plaatsten voor kolonisatie is de Ingenieur Overste tiomes naar Cantagallo en Macahe vertrokken ten einde de af metingen tussclien beide plaatsen te leiden zoo als ook rced9 een andere ingenieur naar Paraty gezonden is. Tussehen beide stadjes is de grond bij uitstek vrucht baar. Ten opzigte der bedoelde kolonisatie in liet dislrtclit van Paratij lierinnerc men zich dat dit district aan da provincie St. Paulo grenst en aan den -bergwand dvr Siirra ilo Max. Het ligt in de onmiddelbare nabijheid der toe aan de prachtige borgt van Manbucaha met derzelver 40 eilandenen beeft eene oppervlakte van 23 vierkante mijlen. Van het gebergte stroonieu 22 rivieren in ree waarvan sommige tot nabij derzelver bronnen bevaarbaar zijn. Tusschen deze rivieren strekken zich drie groole vlaktes tot aan de bergen uitdie onder den naam van de vlaktens van Marainbaija Bananal en Paraty Merim bekend rijn. Het stadje Piraly zelve ligt aan ree. Des- zelfs oorsprong dagteekent van het jaar 1G46. De gehecle bevolking van liet district wordt op 10,481 koppen bere kend die in 1573 woningen verdeeld zijn. Tusscben Pa raty en Rio de Janeiro bestaat eene regelmatige commu nicatie zoowel te water als te land. Zeven kustvaarders, met eene bemanning van 47 koppen er, van 357 ton voe ren de producten van den grond naar dc hoofdstad en brensen daarentegen Europesclic waren terug. Hier leg-

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1