VLISSINGSCHE No. 69. 1844. Vrijdag 7 Junij. D«i uitgave dozer Courant geschiedt geregeld driemaal per weet.. De prijs van liet abonnement vorileu geplaatst a ao Cl. de regel, uitgezonderd Huweli|lis-, Geboorte- en Doodbekendmakingen so Cl. bchalre 55 Ct. zegelregl voor iedere plaatsing. Men abonneert zifli bij alle BoeMiandelaren voor drie maanden PosUiircch ,a5, en tiaiieo per pci»i i lot 6 regels f 1,20 is, rn voo hel Rijk. Brieven franco. I 2..So. Adverlentieu eiken regel daaibovoa NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA. Te Philadelphia hebben ernsfige onlusten plaats ge hort. Ito stad is «enige dagen lang volslagen aan het ge meen overgeleverd geweest het bloed heeft gestroomd «en tiental inenscllen hebben et' liet leven tiij ingeschoten en een nog g rooter aantal is zwaarder of ligier gekwetst gerankt. Twee Koomsclie kerken en een vijftigtal door Ieren bewoonde huizen zijn verbrand. Wij laten hier een meer omstandig verhaal der gebeurtenis volgen. Het getal Ruumschgezinde Ieren hetwelk ziclt met der woon in tie Vereenigde Staten is komen vestigen is sedert «enige jaren zoozeer toegenomen dal liet hu» eenrn over- wigligen invloed heeft üoen verwerven die allengs de ijverzucht der inboorlingen heeft gaande gemaakt. Het is overal Ie Nieuw-York en le Philadelphia dat zij ge- heele klubsen vormen die bij verkiezingen den boveiiloon geven. Om aan deze klubsen het hoofd te bieden heeft zich «en genootschap van inboorlingen onder (Ie benaming van Native Americans gevormd dit genootschap beslaat voor namelijk uit Whigs en democraten. Zij vorderen onder anderen dat de termijn van een vijfjarig verblijf in Amerika, hetwelk tegenwoordig tot liet bekomen van naturalisatie voor vreemdelingen gevraagd wordt, ver lengd eti dat do lands-posten niet dan met groote otn- zïgtighoid aan genaturaliseerde vreemdelingen opgedragen sullen worden. De uitwerkselen van dii genoot«chap waren dat de Amerikaausche bladen algedurtg heviger artikelen tegen de lersche ingezetenen opleverden en dal er mee tings werden gehouden waarin de Ieren op da meest verregaande wijze gehavend werden. De leren van hunnen kant slaken evenzeer de hoofden bij elkander en den 3. .Mei begaven zij zich in massa naar Re rising eene der voorstedon van Philadelphia waar zij wisten dat alstoen zoodanige eene meeting gehouden •werd, dreven de meeting uiteen en ontzagen zich niet, de Ainerikanitscne vlag tu verscheuren en te vertrappel). Den volgenden Maandag den G. hield de Atnerikaanschc partij eene nog talrijker bijeenkomst op de markt Was- hinglon hier werd allerhevigst tegen den euvelmoed der leren uitgevaren. Onverhoeds laat zich eene ontploffing van schietgeweer uit een belendend straatje vernemen en onderscheiden leden van de meeting worden getroffen. Twee mannen storten rlnod ter neder meerdere worden zwaar gekwetst. De ongewapende Amerikanen nemen aanvankelijk de vlwgt maar weldra vereenigen zij zich weder en 1111 vallen zij op de huizen der Ieren aan. In eeu oogenhlik is de geheele stad met de voorsteden in rep en roer. Dezen eersten dag bleef liet echter biet hij. Den volgenden dag den 7.liepen de Amerikanen te hoop on het pletn der onafhankelijklieid en van daar ging de optogt in massa naar Kensington het tunned der on lusten van den vorigen dag, maar naauwdijks hadden 2ij zicli daar tot cone openbare meeting gevormd of de Ieren begonnen weder uit de omliggende hui/011 en belendende straten tc schieten. De Amerikanen leden groot verlies aan duoden en gekwetsten en werden hierdoor niet wei nig verwoed zij staken de rondom de markt Washington gelegene huizen in brandde leren verdubbelden bun vuren; do Amerikanen bleven liet antwoord niet schuldig, en het vechten, hetwelk ten 5 ure des namiddags begon nen was duurde voort tol 8 ure in den avond. Het was een akelig tooneel. De schoten hot geschreeuw der vechtenden en het gegil der gewonden vermengden zich op de naarste wijze dooreen. Eene gehetle wijk stond in lichte laaije vlain en niemand dacht aan hlus- sclten hoven aan den nok van een geplunderd maar lol dits verre door den brand gespa.ml buis wapperde de vlag die de Ieren zich verstout hadden te vertreden en boven dezelve prijkte een opschrift, waarop in groote ietteren te lezen stoml c< Dit is tie Amerikaanse!)» vlag die de Roomschgetinde 1-ren hebben durven schennen en trappen. De donker droef eindelijk de vechtenden uit een, maar de volgende dag moest helz.elfde tooneel weder zien be ginnen. Dien dag werden er niet minder verbrand dan nogmaals een twintigtal huizen in Kensington de Room- sclie kerk van St. Michiel die van St. Angnstmus en eene school der zusteren van barmhartigheid. De lersche huisgezinnen uit de voorstad waren gevlugt. Sommige naar het hnseli van Camacandere naar de naburige sleden. De Roomsche bisschop van Philadelphia heeft de stad met geheel zijne geestelijkheid verlaten na alvorens eciicn herderlijken brief le hebben uitgevaardigd, bij wei- keu hij gelast de Roomsche kerken te sluiten en zijne gcloovigen tot gelatenheid en geduld vermaant. De hoofd-, kerk van St. Jan is mede door hot gemeen aangevallen geweest, maar door den Generaal ('ad tra lier aan het hoofd van eene kompagnie troepen ontzet geworden. Tot dusverre hadden zoo wel ileze generaal nis dc po- licie zich bij al deze onlusten onzijdig gehouden zich niet bij de wet gemagtigil achtende op de rustverstoor ders te schieten en het was eerst na de aankomst van den gouverneur der provincie, dat is te zeggen den rter- den dagdat zijstellig ordürs bekomen hebbende het oproer begonnen te keer;te gaan. Zoo vee! men tot dus verre weet, zijn er li-idonden en 33 gekwetsten; maar liet is te vreezen dal er nog vele Ieren onder het puin der in brand gestoken huizen gebleven zullen zijn. De dnor den brand veroorzaakte schade wordt op minstens 300.000 dollars begroot. Den laatslen dag der onlusten hebben er nog a| ar- restatiën plaats gehad. Donderdag was de rust wel voor het oogenblik hersteld, maar men vreesde "voor ei ne nieuwe uithcrstiiig -zoodra de troepen weder afgetrokken zullen zijn en slechts nog maar zeer weinige leien hebben het durven wagen naar Kensington terug le kcereu. TURKIJE. De laatste berigten welke de Portc uit de weste lijke streken van hare Europesche provinciën ontvangt zijn meer geschikt 001 hare bezorgdheid te doen vermeer deren dan te verminderen de Aruauten gaan in hunne roofzuchtige aanvallen voort en de troepen door de Porie tegen hen afgezonden worden niet vertrouwd waardoor de toestand der Porie nog hagchelijker wordt. Uit Klein-Azie wordt geschreven dal omstreeks Angora den 12. Mei eene aardbeving heeft plaats gehad die naar men zegtaan 107 tiietischen hel leven gekost heeft. DUITSCÏILAND. EERLIJN den 30. Mei. Onlangs reed eene koet* langs hel karretje van een en vleesc.lt houwer voorbij uil het welk een door het transport vreesol ijk gefolterd kalf met liet hoofd over de straat slepende afhing. Op dit ge/iat hield de koets stil en een afstijgende liverei-bediende vraagde den slagter, of dat kalf (e koop ware, en wat hij er voor eiscllte. Men werd het over den koop pens en de bediende bekwam van den Heer in de koels hevel het kalf terstond te laten losbinden en in zijne woning te brengen. Wie was die Heer Welligt de president of een medelid van liet genootschap tegen de «IIerun-kvvellerij Neen het was du Tut kucht rjezant ENGELAND. Dc liperen D. O'Connrll J. O'Convfll dr. Gray Duffy Barrett Bay en Steele zijn Donderdag avond onder escorte eener sterke politie te paard naar de ge vangenis van Richmond overgebragt. waar zij de voor lu-n be stemde ruime er. luchtige vertrekken betrokken linhhcn. Ruim dertig vrienden dezer staatsbeambten waren aldaar vereenigd om lieti op le wachten. Onder de volksu'.-mgle heerschip groote aandoening maar levens diepe stille. Een nieuwspapier uil Eirmingham deelt liet voluend aandoenlijk bewijs mede van de uitwerkselen welk-- een Gestreng vonnis op veroordeelden hebben kan Een |.«fM:l) meisje zeventien jaren oud stond onlangs te Stafft0 te regt als beschuldigd van een paar kleedioststukken ge stolen te hebben en werd lot zeven jaren verbanning veroordeeld. Bij het vernemen van dit vonnis stond zij a's versuft vier en twintig uren later was zij volslagen krankzinnigen zij bevindt zich thanszonder hoop op hersteld in een hospitaal waar hare vroeger zeer schoont* huren geheel grijs geworden zijn. Het treurigste is dat men zich uti overtuigd meent te mogen houdendut /ij de kleeihugstukken alleen had weggenomen om die bij eene bijzondere gelegenheid t« gebruiken en oiet met hel doei om die voor zich te behouden. FRANKRIJK. PARIJS den 31. Mei. Het hof van assises van het dcparlemenl der Meurtheheeft den 10. dezer maand zirh bezig gehouden met (le zaak van Clautle Thouvenin beschuldigd van vadermoord en die reeds door het hof van assises der Vosgcs lot de doodstraf was veroordeeld geworden. Dc jury op alle vragen bevestigend geantwoord hebbende is Thouvenin andermaal tot de doodstraf ver wezen en liet hof heeft bevolen dal het vonnis op eene openbare plaats der stad NenfcliaU'.tu zal worden voltrok ken. Deze regls/aak zegt liet dagblad, der Meurthe I'Impartial heeft ij/ingwi kkende bijzonderheden opge leverd. Moge dit vrcesseiijk voorbeeld van de kracht der wetten heilzame vruchten aanbrengen en van den boilcni van ons Lotharingen eene misdaad doen verdwijnen die. in weinige maanden tijils zich er driewerf heeft herhaald." Op het oogenblik dat de Impartial deze wensc)p»o uillc deelde een ander dagblad van heizelfde departement Ie Patriate, de volgende berigten mede nopens eeuen ni'-uwe vadermoordIn den nacht van den 1. Mei is zekere heer Marc'chal, grondeigenaar te Alencotirtarrondisse ment van Chèteau-Saling op eene gruwbare wijze ver inoord. Deze grijsaard van 86 jaren was gesteenigd ge worden en zijn lijk was geheel bebloed eo met wouden overdekt. De moordenaar was des nachts door een ven- sier lietw-elk hij had opengebroken, in de woning van zijn slagtoffer binnen gedrongen. Des anderen daags toen de buien den ouden Muréchal niet els naar gewoonte uit zijne stille woning zogen treden gaven zij daarvan kennis aan de overheid die de deur der kamer deed openen, waar het vrcessclijkst schouwspel zich openbaarde. Het publiek gerucht duidde terstond des vermoorden zoon als den dader aan die reeds vroeger wegens diefstal was veroordeeld en tegen wien een nieuw hevel van gevan genneming wegens een' anderen diefstal met ovetklimmiog was uitgevaardigd. Deze ongelukkige leefde in den groot- sten haat met zijnen vader wiens geringe nalatenschap hij ongeduldig was zich toe te eigenen. Op den avond voor de misdaad had men Alarèchalden zoon om d« vaderlijke woning zien rondwaren en des anderen daags 's morgens was hij verdwenen. Den 8. dezer maand is Maréchal in hechtenis genomen. PAKIJS den 2 Junij. Hoe verwonderd men ook le Londen mug» wezen over hel zoo on vei wacht lie/oek den Keizer van Rusland die vtrwonilenug kan bij goene mogelijkheid sterker wezen dan die, welke het bengt et van alhier heeft verwekt en bij ons voegt zich nog daar bij eene angstige soort van ongerustheid. Het lijdt geen twijfel of de Keizer van Rusland beoogt eenig doel voa groot gewigl met zijne stalen zoo onverwacht te verlaten om eeu uitstapje naar Londen te doen in een oogenblik waarin de gevorderde slaat van zwangerschap der Konin gin, liet verkiezen van een ander tijdstip voor het bofvaa Sl. James wenschelijk had kunnen doen zijn. Welligt dat het plan van dit bezoek nimmer bij Kei/er Nico laas ivM zijn opgekomen zoo het uitstapje van Koningin Victoria naar Eu ten voorleden jare geene plaats hart gehad en men weet dat Keizer Nieolaas er aan hechthet Anglo-lial— lisch door een Anglo-Russisch verbond te doen vervangen, Te Lynn is den 28. in de wijk Brotteaux een ge- duchten brand ontstaan waardoor omtrent bO-huizen door timmerlieden, schrijnwerkers, houtkoopers enz. bewoond, in den ascli zijn gelegd. BELG1E. BRUSSEL den 2. Junij. Den 31. Mei zijn in de k-n- (engroef van Rorluz bij Luik, waar reeds meer zondanige ongelukken voorgevallen waren door hel ontbranden va» gaz. 26 werklieden om liet leven gekomen terwijl nog h andere daarbij gebrand en gekwetst zijn. De ont|)!offiug had o|> twee plaatsen. 28b Ned. ellen onder den grond, den mijngang doen instorten en hoezeer er weinje hoop was om iemand levend te vinden is men lerstbtid aan het opdelven gegaan; des avonds was reeds een Iffk. jiet vonden en den volgenden morgen nog 16. Wat de" ooi zaak van het ongeval geweest is weel men niet.; maar hetgeen deze mijn in dit opzigt dubbel gevaarlijk maakt, is dat men er. en zoo beweerd wordt uit volstrekte nood wendigheid buskruid gebruikt, om de stukken steenkool los te maken. In eene lagere verdieping der mijn waren nog veel ineep arbeiders aan het werk die geen letsel be komen cn den slag niet eenmaal gehoord hebben. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE. den Junij. Dc afdeelingpn der Tweede Kamer v au de Statcu-Gelieraal hebban zich gisteren bezig gehouden met het onderzoek van het voorstel iter com missie tut herziening van het reglement van orde. Heden bs de centrale afdeeliog vergaderd. 0111 le handelen over het ontwerp van wet tol aflos-diig en verwisseling van National» Schuil! en over dat lot verbooging der begroeiing Ier bellocw? der Vriesche wegen. Morgen middag zal de Kamer uei>« openbare vergadering houden. Vrijdag jl. heeft er in een der voornaamste hólels van deze stad een treurig voorval plaats gehad hetwelk noodlottige gevolgen zou kunnen gehad hehlien voor de woning waarin liet feit bedreven werd. Een reizi ger voor eene lakentnbrijk had zich Vrijdag jl. «Jes morgensin zijne kamer opgesloten. Daar de eigenaar van het hólel lietn sinds dien lijd niet meer gezien had en men geen antwoord aan dc deur bekwam werd des Zaturdags morgen de deur ontsloten. Men vond den on gelukkige uitgestrekt in liet midden van de kamer liet hoofrt dooreen pistoolschot verbrijzeld hij hart het wapen cn den mond losgebrand. Het schijnt dat de prop de kled deren van liet lijk in brand gestoken had want niet alleen deze maar het tapijt enz. was voor een groot gedeelte verbrand. Van den Heider schrijft men Den 3!. Mei is alhier in do haven van het Nieuw» Diep aangekomen Z. M. Instructievaartuig Urania kom- mandant luit. ter zee 3" klasse de Jtulter de Widtaan boord hebbende adelborsten der 2e klasse. Genoemde bodem, zal na weinige dagen vertóeveosdeszelfs instrue- tiereis voortzetten. In de verleden week is alhier in de Noordzee gevan gen een zeepaling wegende 15 Ncd. ponden. Men k.ut zich niet herinneren immer een zoodanige monsterpaling te hebben gezien. VENLO den 31. Mei. Voor een paar dagen gebeurd» op de Maas te Ruggenum onder Roermond een groot on geluk. Drie mannen waarvan twee vader en zoon waren met pontje een aan het baggeren en vervopren van kiezel uit de Maas voor deo Nieuwen Weg van Maastricht naar Nij megen, Door het te zwaar laden van hun vaartuigje is hetzelve op eens gezonken en de drie mensclien hebben niet kunnen gered worden. De vader die le gelijk diet deo zoon verdronk, laat, zegt men. eene weduwe m.-t nog tien kinderen na. Het zinken van een schip voor onze stad, waarin kalk was overgeladen, en hetwelk op een steen moet gesloten hebben, heelt zoo jammerlijk ge volg niet gehad. Groot is de schademaar nietuund k daarbij omgekomen.

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1