Do uitgave dezer Courant gcsrlnedt geregeld driemaal worden geplaatst a ao Cl. de regel, uitgezonderd Huwel ao Ct. behalve 35 Ct. zogelregt voor iedere plaatsing. NIEUWST ÏJ DINGEN. ITALIË. BOLOGNA den 7. Mei. Zes door de militaire com missie als mudepligtigeu aan de bewegingen *an verleden jaar ter dood veroordeelden zijn heden morgen hier binnen de stad doodgeschoten geworden zonder dat de lievo'kitig eenige de minste kennis gedragen heeft van het treurtooneel hetwelk stond plaats te grijpen. Het vonnis is eerst gisteren avond iaat aan de veroordeelden aangezegd geworden en dezen morgen vroeg was liet. alreeds voltrokken. Maar al had de bevolking ook ken nis gedragen van helgene er gebeuren zotl toch zou nie mand ert getuige van hebben kunnen zijn alle toenade ring werd door eene talrijke militaire magt verhinderd. Het geheele garnizoen is thans nog op de heen en patrouilles doorkruisen de stralen men is voor eenen volksoploop beducht. DEITSCHLAND. STUTTGART, den li. Mei. Een treurig voorval is hier liet onderwerp van hel algcnieene gesprek. Een goudwerker alhier was voor twee dagpn na eene ziekte va t een tweetal weken overleden. De loop der ziekte- zelve had volstrekt geene reden lot liet verwijderst ver moeden gegeven. Eenige andere kleine toevallig te zamen- Joopende omstandigheden erhter wekten argwaan men «leed eenig onderzoek en terstond daarop werd de vrouw des overledenen in verzekerde bewaring gchragt. Gisteren werd het lijk van den goudwerker geopend en reeds moet de weduwe hekend hebben, dat zij haren man met arse nicum heeft vergeven. Den 7. dezer is Ie Hamburg met veel plegtigheid de eerste steen gelegd van een nieuw kerkgebouw hetwelk op de grondslagen der twee jaren geleden mede grooten- deels afgebrande St. Petrikerk gesticht zal worden en voor dezeten gevolge der ruime bijdragetot dat doel ont vangen in niets zal behoeven achter Ip staan. Op de kusten van Pommeren en Rugen heeft men in deze lente zno veel visch snoeken zalmen harin gen enz. gevangen dat men in Slraalsund tachtig ha ringen voor 3 silbergrosschen kooptde geheele kust als van viseh schijnt te leven en vp)e vrachten naar elders gezonden zijn. Voor de arme kla^e kwam dit rijkelijk en goedkoop voedsel ter regter tijd. ENGELAND. LONDEN. In Ierland telt men 8,175.124 inwoners, welke in 1.528,831) woningen leven. Van deze 8.175.124 inwoners zijn 2,385.OHO in eenen staat van behoefte en van de 1,528.839 huizen zijn 1,024.275 hutten van klei. Op deze bevolking let en 023,356 familiën bevattende 3.470,725 personen in de hutten van klei waarvan «le deur te gelijk voor schoorsteen en venster dient en zich opent om de varkens en de kinderen in één vertrek op t' nemen. Van de 8.173,124. inwoners beboeren 7,000,000 tot de landbouwende bevolking. Het dagloon van het werkzame gedeelte dezer groote meerderheid verschilt van 4 tot 10 pence daags in het westen en zuiden van 8 pence tot 1 srhell. in het noorden. Het middelcijfer van liet dagloon van renen werkman in Ierland is van 2 schell. tol 1 schell. 6 penee in de week er. in Engeland van 8 tot 19 schell. Op de geheele bevolking (zoo men de kin deren beneden de vijf jaren aftrekt) rekent men 3.766.066 personen die lezen noch schrijven kunnen. In Ierland zijn 20 mill, bunders lands, waarvan 14 mill, geplant <>f bebouwd en de overige woest zijn. In het jaar 1S3I stonden de godsdienstige geloofsbelijdenissen lot de fondsen voor dezelve toegestaan in de volgende verhouding. Ronmsch Katholijken 6.427.712 8.928 p. st Episcopalen 752,064 806.784 Presbyterianen 642,356 55,080 Andere DisSentres 126.808 In pene groote ijzergieterij wordt eene lichttoren, die voor een der Rerniudaseilanden bestemd is en bij een gewigt van 600,000 ponden 137 voeten hoogte hebben en 9 kamers bevatten zal, geheel uil gegoten ijzer vervaardigd. Het is bekend hoe hier te Londen en vooral in bet westzijde der stadwaar de hooge adel en andere aanzienlijken wonen de speel-klubser. en speel-huizen zic.li reeds laog buitengemeen vermenigvuldigd hadden en bot hazardspel er met eene woede gedreven werd die menige familie in het ongeluk stortte. Het kwaad was eindelijk tot zulk eene hoogte gestegen cn had tot zoo vele klaglen aanleiding gegeven dat de regering zelve beslootaan de politie Ie gelasten om des noods mei geweld het daar gevonlen materieel en personeel, tot dit noodlottig vermaak in betrekking' staandeop le liglen. Na het innemen van schriftelijke verklaringen door twee geachte inwoners der parochie gegeven heeft de politie in den nacht van Bingsdag op Woensdag II. zulks gelijk tijdig overal waar zich in tiet bedoelde stadsgedeelte der gelijke huizen bevonden doen uitvoeren en wel met zulk een' goeden uitslag dat men zich behalve de werktuigen en bonoodigdhoden tot het spel gebezigd van niet minder dan ongevppr 3000 pond aan speelgoed en van 73 perso nen meester heeft gemaakt. Van dezen laatsten ri»u ver— per week. De prijs van bet abonnement is voor drie maai jks-, Geboorte- en Doodbekendmakinyrnwaarvan <le prijs van ieii abonneert zicli bij alle boekhandelaren en Postdirecteuren i volgens de meesten ondanks alle regtsuitvluglen welke zij tot hunne verdediging deden aanwenden in vrij aan zienlijke boeten verwezen. FRANKRIJK. PARIJS den 15. Mei. De Gazelle deelt hel volgende, boosaardige artikel medeNog drie maanden cu wij treden in liet vijftiende jaar der tegenwoordige regering. De Heer de Chateaubriand herinnert in het dezer dagen door hem in liet licht gegeven werk aan de woorden van Tacitus Quindecim annus grande morlalis aevi spa- tium. Deze plaats komt voor in het leven van Agricola en de vijftien jaren welke de groote geschiedschrijver als een aanzienlijk tijdperk van 's menscben leven voor stelt waren de droevige jaren onder Uomitianus van 81 tot 96 onzer jaartelling. De republiek heeft vijftien jaren geduurd; van 1789 (sloping der bastille) lot 1804. Na poleon heeft vijftien jaren gcheerscht van 1799 (consulaat) lot 1814; aan de restauratie waren vijftien jaren (opge schikt (in den raad Gods!) van 1814 lot 1830. de hon derd dagen afgerekend; de juli—revolutie beleeft thans haar veertiende jaar. Quindecim aunns grande morlalis aevi spatiumNapoleon hechtte in de politiek veel gewigt aan tijdperken van vijf jaren lustrahij gaf in men— schelijke dingen aan de stichting vijfjaren aan den voort gang vijf jaren aan tiet verval \ijf jaren. Dat alleen de juli-revolülie aan deze wet tier lusters zich ontheffen kan is blijkbaar zij heelt deze uitzondering aan hare hechte grondslagen le danken." De prins de Joinville heeft eene brochure uitgege ven waarin hij sterk aandringt op het vervaardigen van meer stoombooten. llij zegtdat ingeval vat oorlog,, thans alles ter zee aankomt op de meerderheid van goede stoombooten. Immers bij een oorlog met Engeland zou den al onze kusten door eene menigte corlopstoombonten worden bezet waartegen wij s'eebts weinig goede stoom booten zonden kunnen legenstellen terwijl onze zeil schepen daartegen weinig zouden baten. Maar indien wij evenveel stoombooten hebben zouden zij dezelve even als wij moetpn gebruiken, om ctg «ne kusten te bewaken. Daarentegen wil de prins in do verwijderde zeëen groote fregatten hebben om ons land le doen eerbiedigen, indien het gouvernement zulks deed zou hel magtiger Ier zee worden en de kosten zouden voorzeker niet hooger ioopen dan het onderhouden van onze tegenwoordige vloot. Alhier heeft men het plan een gebouw op te riglen waar alle arme meisjes opgenomen gehuisvestgevoed gekleed worden en daarenboven nog een klein daggeld ont vangen zullen. Dit gebouw zal al/00 worden ingerigl dat aldaar 20,000 meisjes kunnen verblijven, In de Gazette des Tribunraux vindt mer. liet volgen de verhaal van eenen. zoo stout, als onder zonderlinge omstandigheden volvoerden diefstal. Een huurkoetsier staat rnet zijn fiaerp aan het Paleis- Roval te vachten in de hoop van eene vracht te zullen bekomen. Er verschijnt een met veel smaak en rijk ge kleed jongeling, maar dip hij een goed diner vooral i.en wijn met schijnt gespaard te hebben. Deze slapt in het rijtuig haalt zijn horojogie uit en zegt aan den koet sier ti Het is half zeven ik r.cem u hij het nor rij langs de Champs É'.ysées naar de B.irrtère de l'Etoile maar stap-voois." De koetsier klimt op den bok en doet getrouw zoo als hem bevolen is. In de lange laan van tie Champ Elysées gekomen voelt hij eenen schok aan liet rijtuig hij /iel om en ziet iemand den laatsten slap van de trede van het rijtuig doen en hard weg loopeo. Oii Hodenkt hijdat is mijn heertje dat na een gop.l dinertot zijne spijsvpfleering voor niet heeft willen toeren. Snel springt hij van den hok en zet den vbuiteling na al roepende Hal men hem aanhoudp. Oj) dit geroep wordt de vlugteling wcrk'-ltjk door eenige voorbijgangers gegrepen, en de koetsier hern naderende, roept hem toe Zeg eens mannetjebevjel mijn rijtuig u niet dat gij het dus zonder verlof wildel vet laten." De onbekende stelt zich te weer zegt van niets te weten en dat men Item zeker voor een ander aanziet maar de koetsier had hem te wel den sprong zien doen ei zij die Item gegrepen hadden, waren te zeer overtuigd, dat hij reden moest hebben om den koetsier te willen ont- loopen. Men-het Item (lus niet los maar bragt hem terug naar der» fiacre waarvan het paard begrepen had geen deel aan de jagt te moeten nemen maar geduldig was blijven slaan. Niet gering was de verwondering van den koefstpr toen hij er zijn welgekleed heertje op de bank uitgestrekt en in diepen slaap verzonken nog altijd in zag liggen. De koetsier alsnu beginnende te begrijpen wat liet geval kon zijn maakt den jongeling wakker en noodigt dezen zijne zakken le onderzoeken of hij ook het een of ander mist en weldra heldert zicli de geheele zaak op. De gegrepen vliigtcling komt tot volle bekentenis. In het voorbijgaan ziende dat er iemand zoo rustig in den stapvoets rijdende fiacre lag te slapen had hij behendig het portier geopend cn was hij geslopen naast tien sla pende, dien hij van zijn /urologie en zijne beurs met 140 franken aan goud en hog 17 franken aan zilvergeld had geligt waarna hij gehoopt had den aftogt even ongemerkt als den aanval te zullen bewerkstelligen. De koetsier is zeer edelmoedig beloond geworden door den jongeling len f a,a5, en franco per post f a,5o. Adverlcnlicn 1 lot 6 rep,els f 1,20 is, cn voor cILcn regel daarboven bel Kijk. Brieven franco. die zich verder naar huis heeft doen rijden om er fo er veilig zijo slaapje voort te zetten. BELGIE. ANTWERPEN den 18. Mei. Eene verschrikkelijke gisteren avor.d op den spoorweg voorgevallen gebeurtenis heeft onze stad in verslagenheid gedompeld. De trein die gisteren namiddag ten vier ure van Brussel vertrokken was, bevond zich ten zes ure aan het station, genaamd dn Vieux Dicu toen een allergeweldigste schok zich aan den eelieelen trein deed gevoelen op hel eigen oogenhlik ofschoon de vaart merkelijk verminderd was geworden raakten vier rijtuigen los van den trein en sloegen dezelve gedeeltelijk tegen een' met zand geladen waggon ((ie op ten der evenwijdig Iooprnde sporen stond. De rijtuigen wprden op den slag verbrijzeld en al de reizigersdie er zich in bevonden werden lictor ol zwaarder verwond. Eene vrouw bleef op de plaats dood eene andere bezweek, nog in den avond aan bare bekomen wonden. Een reizi ger. zoo men zegt van Arras die met zijnen zoon wae. is zwaar bezeerd. Een bakker uit de niet ver van hier gelegene gemeente ran llnluike met name Daeletegk is heden nacht in het gasthuis aan de gevolgen zijner wonden overleden. Vier andere zwaarder of minder zwaar bezeerde passagiers zijn naar het gasthuis vervoerd. Het getal der zwaar bezeerde wordt als van acht of negen opgegeven sommige hebben zich naar hunne huizen andere tiaar onderscheidene herbergen in deze stad laten overbrengen. Behalve de vier verbrijzelde rijtuigen is al het terdere van het konvooi meer of min bij den schok beschadigd geraakt. Vijf andere rijtuigen zijn uit het spoor gewor pen cn bijna al de reizigers hebben liglere of zwaarder» kneuzingen aan liet hoofd of in de zijden; velen zijn evenwel ook zwaar aan de heenen bezeerd en aan sommige zijn dczelven gedeeltelijk vermorseld. Van de vier verbrijzelde rijtuigen is niet anders overgebleven dan de houten vloer, al het verdure is tot splinters gespat. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is men het niet eens sommigen schrijven het toe aan liet breken van den os van ccn der vrachtwagens anderen aan het niet goed liggen der riggels aan hel slation du Vieux Dien ten gevolge van de onlangs aan h<*t station gemaakte veran deringen nogmaals anderen zegden dat het excentrieke spoor niet behoorlijk vast liggende verschoven is geraakt bij het voorbijsnellen van den stoomsleper en dat hetzelve gehotst hebbende tegen een gedeelte van den trein dit gedeelte in deszelfs volle vaart tegen den op het spoor staande waggon of tegen het verder gedeelte van den treilt had aangeworpen. De heide dames die het reeds gisterpn bestorven zjjo worden opgegeven de eene als eene Hollandsche vrouw Mejufvrottw Bel Heredie zich nu omtrent drie maanden geleden hier 111 deze stad was komen vestigen de andere als eene dame uil IL-negou wen. Vier beambten hij de douane-brigade van Lillo die van Brussel kwamen heb ben zware kneuzingen bekomen cn aan eeu hunner is liet dijbeen gebroken. Zoodra mpo aan het station kennis van het voorgeval lene bekomen had. is er een konvooi v ui ledige rijtuigen naar liet station van Lnythagen gezonden tot liet afhalen der reizigers en verwonden. Doctor van Ynerenberg van hier. die zich bij den togt bevond, heeft in weerwil dat hij zelf '/ware kneuzingen bekomen had dadelijk alle zorgen aan de verwonden gewijd. Eenige doctors en chirurgijns van deze stad alsmede de Heer Gouverneur eu de procureur ties konings zijn dadelijk van hier vertrokken naar de plaats van liet onge luk waar lipt gegil der gewonden de wanorde door het breken der rijtuigen veroorzaakt en do schrik die zich van al de reizigers had meester gemaakt de tegenwoordigheid van lieden van do kunst en van liet gezag gebiedend v^r-r eiscltlen. NEDERLANDEN. NIJMEGEN dpn 15. Mei. Men verneemt dat in het naburig stadje Grave eenige 28-sluivers-stukken in be taling zijn gegeven welke van zoogenaamd Berlijnsch zilver zouden zijn vervaardigd. Het is voorzeker to wen— schendat de justitie op liet spoor mogt geraken vao don dader dier fabricatie. KHUJNJNGEN den 11. Mei. Tut ppn waar vreugde- gevoel voor mijo hartmogt ik op den 7. dezer oogge tuige zijn wat goede wil, wijs overleg en koene bera denheid vermogen. Op bovengcmelden dag verzeilde op eene plaat tegenover bet Zuiderrak (W'ester-Sclielde) de Engelsclic schooner Gordon van New-Castle bestemd naar Antwerpen. Schip cn lading Verkeerden in den hoogst bekommeringbarenilen toestand. Beide waren verloren te achten volgens liet eenparig getuigenis van deskundigen. Aan de gepastheid der gegevene hevelen van den komman— dant van Z. M. kanonneerboot, wiens hulp men had ingeroepen, aan de onvermoeide krachtsinspanning der ge heele bemanning van gezegden bodem is liet te danken geweest dat hetgene onherroepelijk verloren scheen be houden is gebleven. Men meldt van Breria den 18. Mei De Israëlitische gemeente alhici heeft bij de ramp die op Zaturdag den 4. dezer bare svnagoge trof, waardoor zij van dien tijd af, bii ff^brek aao een gebouw, van all

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1