Do .uitgave dezer Courant geschiedt geregeld dricn worden geplaatst a 20 Ct. de regel, uitgezonderd lli 20 Ct. behalve 55 Cl. zegelregt voor iedere plaatsing. aal per week. De prijs van liet abonncm ivelijks-, Geboorte- en Doodbekendiiiakiiigen Men abonneert i'ch bi) alle UoekUandelaro 1 lol 6 regels f 1,30 is, en voor eiken regel daaiboven hel Rijk. Brieven franco. NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE. KONSTANTINOPEL 27. Maart. In rle provinciën zijn de Pacha's begonnen met groole strengheid legen de Al banezen werkzaam te zijn en ineti ontvangt lupr reeds gunstiger betigten over den openbaren toestand. De meeste Pacba's trekken in peisown aan het hoofd hunner troepen tegen de rust verstorende solJalen-lioopen op een berigt van 7?efttr-Paclia meldt dat hij niet verre van Philippopel (aan den ziiider—voet van den ltalkan) een aanmerkelijken hoop Arnauleii ontmoet, en na vrucliteloozon eiseli dat 2ij de wapenen zouden onderleggen hen heeft doen aan tasten. Eenige losbrandingen met schroot waren toereikend geweest om de ruiters te verslrooijen19 hunner hieven op de plaats, en 48, meest gekwetst, werden gevangen genomen. Te Adiinnopel is de rust hersteld de aldaar ge pleegde geweltldadigdheden zijn tegen de tirieksche gees telijkheid gerigt geweesttot anderen nebben zij zich niet uit gestrekt. Men heelt thans hoopdat eerlang de orde overal hersteld zal zijn. De beste maatregel hiertoe zou misschien eene aigemeene ontwapening der Albanezen zijn doch of de regering tot iels zoodanigs de magt eo den vil heeft is twijfelachtig. Zeker is hel dal deze militie voor het algemeen welzijn niet minder gevaarlijk isdan in vroeger lijd de Janitsaren. BUITSCI1LAND. "FRANKFORT don 15. April. Men weet dat. de ge meente Felsherg te Groau wbunderlanddoor eenen nabu- rigeii bergtop, die schijnt af te glijden, met den ondeigang hedieigd wordt. Aanvankelijk was de heweging zeer lang zaam en urn zich deswege zekerheid te verschaffen had men in den afgeloopen herfst draden gespannen. Eene tler/elve heeft men reeds voor eenigen tijd gebroken ge vonden. Een den 5. April opzettelijk daartoe gedaan on derzoek heeft doen zien, dat de tweede draad almede gebroken was. Ook uit andere tcekens erlangde men de treurige zekerheid dat in de laatste tien weken de lioofd- niassa des bergs weder 2'^ duim gvzakt is. Dat hel ver schijnsel zich tegenwoordig met meer snelheid ontwikkelt, bewijzen overigens de gedurig van den voet der gekloofde rots losrakende stukken iets dat ook in het binnenste der breuk gebeurt. Kortcling fijn weder enkele rolsbrokken in de tusschen hel dorp en den voet van de Calanda aan wezige vlakte afgerold. Ten gevolge dezer dreigende leeke- ïien hebben den 8. April weder 110 inwoners verklaard, op het grondgebied van Cliur te willen verhuizen wanneer men hun daarbij slechts eeoigermale aanneembare voorwaar den wil toeslaan. De Duss. Zcit. schrijft uit Berlijn Hoe diep de mo'isch zinken en de industrie der dieven gaan kan, be wijst het volgende voorval. Laatstleden Goeden Vrijdag werd iemand, terwijl hij in de Domkerk voor liet altaar knielde, mn het H. Avondmaal te ontvangen, zijne geld beurs met 11 tli. welke hij nog oeniize oogenhlikken te Voren in zijn zak voelde ongemerkt afgenomen. ENGELAND. In een Eondensch dagblad vindt men aangetewkpnd dat eonige dagen geleden de administratie der Engelsche brievenposlerij eene der grootste verzendingen heeft gedaan die men ooit had opgemerkt. De mad voor Griekenland de Juiiisolie eilanden. Malta, Guadeloupe, Martinique, Curasao Santa Cruz eu Portorico werd geëxpedieerd; zij bestond uit 1UÜ kisten waarvan elkezonder over drijving 5000 brieven bevatte zoodat liet cijfer der ver zonden brieven op een lialf millioen kan worden gesteld. Zij werden op zes wagens geladen naar hel station van den ijzeren spoorweg gebragt. BELGIE. BRUSSEL den 1G. Apiil. Eene reeks van gunstige berigten bevestigt den voorspoedigen gang van on/c kolonie van Santo-Thomasen tevens wordt de aigemeene aan dacht derwaarts gelrokken door de uitnoodiging die aan al de gemeenten van Belgie gedaan isom deel in die onderneming te nemen. Dit een en ander vermeerdert ile belangstelling die beloond wordt in een werkje door de maatschappij van kolonisatie uitgegeven ter beantwoor ding van de menigvuldige vragen, die aan haar gerigt worden nopens hare werkzaamheden, haar stelsel, haar doel en vooral de verkregene uitkomsten. Ons bestek gedoogt niet een over/igt van dit gellcele werkje te geven maar bijzonder zijn wij getroffen geweest door de oplos- ging, welke gegeven wordt aan de zoo dikwerf herhaal de tegenwerping: Hoe toch kan de maatschappij ziëh vleijen van in eene kolonisatie te zullen slagen daar men zoo vele soortgelijke ondernemingen heeft zien mislukken? Zie hier het antwoord der maatschappij. Hoe komt het zegt men dat zoo vele proefnemin gen van kolonisatie of wel mislukt zijn, ofwel zoo groole kosten van eerste daarstelling hebben vereisclil dat dezelve buiten alle evenredigheid rnel de uitkomslen zijn. De redenen dier misrekeiiingen en mislukkingen zijn 7.etr eenvoudig. 1°. Daarwaar alles als uit liet niet te voorschijn gebragt moet worden zijn de pogingen van bijzondere personen onvoldoende. Uit het vi-rdert en de ellende der bijzondere personen spruiten voort het algemeen verderf en de aigemeene ellende alsmede de ziekten die negen tienden der kolonisten wegslepen liet heimwee hetwelk zedelijk doodt, de walging, de afgematheid, de twee spalt en de regeringloosheid. Te Santo-Thomas? is in alle behoeften voorzien. Het aantal algezondene kolonisten is nimmer growler dan de middelen der maatschappij om hen dadelijk bij hunne aankomst een ruun bestaan een dak legen hel nadoelige der open lucht te verschaffende kolonisten zij" vecpligt tot eenen gematigden arbeid geregeld naar den eisch van hel klimaataan eenen strengen gezondheidsleefre gel niet alle hulpmiddelen der wetenschap en «Ier kunst genieten zij genoegzame verstandelijke afleidingen en gods dienstige vertroostingen die heiilc van zou grooleu invloed op den geest en liet redelijke zijn. 2°. Bijna alle door de Europesche gouvernementen gestichte koloniën zijn ontslaan door middel heizij van verovering hetzij van list en van het stelsel van indrin ging het/ij door hel overweldigen van de regten en ei gendommen dor inboorlingen. Van daar een staal van I vijandschap de noodzakelijkheid van op verdedi.-ing tot- gerust te wezen van gewapende troepen te moeien on- 1 derhouden van forten eene militaire marine enz, enz. te moeten hebben en eindelijk va» zware onvermijdelijke 1 maar gcene vruchten dragende ongelden te moeien be steden 1 terwijl de uitkomsten zijn overheersching sla vernij verstomping der inboorlingen gedwongen arbeid voor dezen en luiheid voor de blanken die wanen dat de arbeid hen onlceren zou. daar, waar de arbeid de taak 1 is vai^ een' Neger of van een' Indiaan. Te Santo-Thomas gecne verovering geene overwel diging geen list de eigendom begint met wettelijkheid. Door de wenschen def inboorlingen geroepen met lien in belang en in geloof vercenigd heelt de Maatschappij der Unie niet voor hare vertleilvgiug te zorgen zij kan zivh zonder hij-gedachte aan den rustigeii arbeid overgeven en door het bijeenbrengen Van ineuschen in alle vakken van wetenschappen en van handen-arbeid geoefend partij trekken van de onuitputtelijke middelen van dit rijk en vruchtbaar land waar de vroegere veroveraars slechts gretig naar de kostbare metalen de oppervlakte van (ten grond veronachtzaamd hebben om in deszelfs ingewanden te wroeten en gelieele bevolkingen in de mijnwerken hebben doen omkomen terwijl zij zelvcn zich aan al de buiten sporigheden en ondeugden van de luiheid en van de liol.st il heid overgaven. De Maatschappy der Unie nnodigt de hehocftigeii uit aan haren arbeid en aan de voortbrengselen daarvan deel te komen nemen. Zij wint zich hun vertrouwen. De Godsdienst welke zij belijdtlokt en beschaaft hen. De medewerking van dei» Slaat van Guatemala eindelijk ver zekert hen onder deze een genoegzaam aantal liamlen tol hel maken van wegen en kanalen en tot het vervangen der Europesc.be werklieden in eiken arbeid die voor deze te zwaar zoude zijn. Het Gouvernement beschermt de Maatschap|>ij liet beantwooidt aan al haar verlangen Imt ziet in eene naauwe vereeniging met haar het eëinge mhldcl om Middeu-Amerika eindelijk te wekken uit den Kwijnenden en rampzalige toestand lol weikeu de wil keurige onver schilligheid der vroegere veroveraars en latere burgerlijke be roerten het schenen gedoemd te hebben. Hel is ooor de Belgische Maatschappij van kolonisatie dat Midden—Ame- nka zich zal zien brengen 111 de beweging van de Euro pesche beschaving en handel aan welke liet woldra deszelfs verjeudigiug en bloei verschuldigd zal wezen." NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 18. April- ILden viel er in Ce nabijheid van liet paleis op den zoogenaamde!» Vijgendam een sehnkwekkend ongeluk voor hel zoogenaamde Engel sche Verkoophuis van den Heer Kerkhof}en Co. stond kort voor een ure plotseling in volle vfain- Na waar schijnlijk inwendig een lijd lang gesmeuld Ie hebben sloe gen omstreeks kwari voor eenen de vlammen uit al de vensters der bovenzaal op de eerste en vervolgens onk uil die der Rougerc verdiepingen naar buiten. In korten tijd VWS het op den Vijgendam tigen. over den voorgevel van het huis, zoo heel, dat men hel er naauwelijks kon uithouden. Daar de brand op de hoven verdieping ontstaan was schijnen allen, die zich beneden in huis bevonden intijds te In blien kunnen vlugtei. maar op eene Innigere verdie ping waren twee vrouwen bezig, aan welken hel snelle - vumtdaan van den brand den terugweg naar beneden af- sut'id. Gelukkig zijn ook deze door den trouwen bijstand van buren gered. I Weldra berstten nu de vlammen uit het dak en de gloed werd zoo geweldig dat zelfs tot verre op het Oude Beursplein Schuins achter het brandende gebouw gelegen over de tusschenstaaiuie huizen de hitte voor liet gevoel zeer merkbaar was» T» rwijl van alle zij len brandspuiten a-ui^nelden en in werking kwamen verscheen Z. M. de Koning zelf op hel gemelde plein, waar Hoogst, les/' Ifs komst door de angstige menigte met eene kreet van dank baarheid Imgioet werd, In alles zijn 22 brandspuiten in werking gekomen en aan durzelver welbestuurde pogingen is het te danken ge weest dat. tegen verwachting aan. het vuur., schoon in hel gebouw door zoo vele sterk brandbare sloffen gevoed reeds omstreeks hal' twee uic begun te vciHaauwcu en men kort daarna kon achten den brand meester te zijn eene uitkomst die onder al de omstandigheden en hij de afstanden van welke het water uit den O. Z. Voorburg wal het Damrak en Rokinmoest worden aangevoerd als hoogst gelukkig beschouwt mag worden. Zelfs kan men niet zeggen dat het gebouw geheel is uitgebrand wantofschoon 'loeren en zolderingen met al wal er op rustte., vernield zijn ziet uien de zwart gebrande balk'n nog liggen. Thans op het oogeiildik dat wij dit schrijven (omstreeks half vijf des namiddags) blijven de spuiten nog steeds «Ie smeulende overblijfselen vochtig houdeo waaruit van tijd lot tijd du vlam naar boven slaat. NIJMEGEN den 15. April. Dezer dagen is in de nieuws bladen gewag gemaakt van eene door het openbaar minis terie ingestelde correctionele vervolging tegeil den Heer Mr. C. Verwayen boekdrukker po couranlier te dezer stede a's beklaagd van lastering eener openbare autoriteiI, door de leden der beide Kaniers der Slateii-Generaalin een door hem gedrukt wepkblad de Batavier bepaaldelijk in lid artikel ten opschrift voerende: «Uitnoodiging tol deel neming in de Geldleening en Vrijwillige Bedrage,' van meineed te belichten. Thans verneemt men dat de beklaagde uitgever in regten, de vi rant woordelijkeid van het geïncrimineerde ar tikel van zich heeft geworpen en den inzender van het zelve heeft aangewezen welke zich dan ook als schrijver aan de justitie zou hebben bekend gemaakt. Dien ten gevolge is de Heer Verwayen huiten vervolging gesteld en tegen P. van de Yalck letterzetter bij genoem den drukker door de ariondisseinpiils regtbank alhier Ier vonrmelder zake regtsingang met bevel vau dagvaarding lil persnon verleend. MAASTRICHT den 15. April. Onder liet opschrift Sociëteit Momus leest men in liet Journal du Limbourg liet volgende Aangezien de post-direcleur te Maastricht willekeuriglijk geweigerd heeft de Momus-Annalen te ver zend) n zo.) is de Sociëteit in de onmogelijkheid dezelve aan do inteekenareii buiten Maastricht te doen toekomen De drukker der Aniiafeu heeft op zich genomen jij't beklag te doen bij de competente autoriteit, on, in al- wachling dat er te dezer zake eene decisie zal zijn ge nomen heeft hij den tieer Rouffaer verantwoordelijk ge steld voor de nadeelen welke liet verzuim in de verzen ding veroorzaakt door de handelwijze vao dezen niu^t kunnen duen ontstaan. De Annalen zullen trachten den heer Rouffaer verdiend loon naar werk Ie doen wedervaren. Hij is de eemgk ambtenaar die tot nog Ine de verspreiding der Momus- Annalen heeft tegengehouden. Hot kan niet anders dan billijk 'zijn hem daarvoor erkentelijk to wezon. Het is adijd plictmatig diegenen in het boek der publieke ach ting op te teeltenen die medewerken om do administra tie in wier dienst /ij staan te doen liefhebben cn hoog schatten dour liet publiek. YL1SS1NGEN den 21). April, Men verneemt dal Woens dag deii 24. dizcr dp alhier in bezetting liegende liulad- loiis van het 2e Kegemont Infantefie nair Maastricht ver trekken. De uitgever der Arnh. Cour. heeftop den 10. April, ontvangen twee vette kapoen n waaraan vastgehecht een brief, inhoudende eene beduidende bijdrage voor de eere- zuil der 25. De inzender die zich J. v. K. onderlee- kentgeeft den uitgever de keuze om of gemelde kapoe nen verder te uxpedieren aan den heer van Akerlaken of ze voor z.ich te behouden. De afslan en hot iJigcvaReuo warme weer hebben tul hel laatste doen besluiten. GEMENGDE DINGEN Te Alex.mdric keelt de pest tiet» geopenbaard. hlugéhnul zot bemiddelaar lussclicn Sjrdinic en 'J'unik zijii. -- Dc pulliiu lii. lt onderaai(Urli.'ii Karig ge/.oftht die niet de kelders van de TuiNcricn nschap zoude slaan. Zwangerschap noodzaakt Kon. 1 d te liieken aangaande liaar logt naar Parijs Vicloii Uvrhji». Moeder is naar buide koningen gezonden om verontschul digingen in ie brengen. Dal lustige kinderkrijgenWaarom schrijft uien geene prijsvraag uil, om dien lasl vooilaan alleen op liei gemeen Ie doen drukken Spanje Wit Marokko le lijf. Bij een brand Ie Rotterdam hebben dc wees jongen» zich zeer onderscheiden. He Nieuwe Kollerd. Cl. w.i/ in een ingezonden sink, eene petitie door t ,000.1.00 Nederlanders laten leekenende Temp* brengt hei getal dergenen die in ons land ledkenen kunnen slechts op 65,626 van waar zou men dan de uni brekende g5u 374 personen moeien krijgen? -- Te Botterdam vei langt men policie-dieiiuars die op hun posl zijn, de stad door gaan cn wanneer zij eene vcchlparlij bespeuren niet toevallig eenen anderen weg inslaan louter uit vrees van slaag te bekomen. Hel koips pnlicu'-dienaar* aid lar wordt door geen straatjongens ge» re-*d. Komaan, dachten de luiinsiers binnen weinige dagen kiijgen wij eenige tnillioeiien in de schatkist; daar kan wal van af. Spoedig deelt dan ook rle Staats Courant eenige nieuwe benoemingen en pensioneringen van officieien mede. (Arnli. C.) Bij ilc redactie der Amliemschc Cl. zijn reeds van onder scheidene zijden ruime bijdragen ingekomen lot hel a oprigl. n van eene eoio-zuil voor de 2',." Na den 5n. dezer zullen de bedra gen de namen der inschrijvers, gekozene dirrclcuren en kassier worden bekend gemaakt. In Ütosie zijn gansche Christen fami- licn door de Albanezen, na gespielsl le zijn oji een klein \unr gebraden. Na eene Serenade le Macli id door meer dan goo tuiizijkdiUen uitgevoerd is MuCin Christina Oéil piai hlig gebouw v.in suikerwerk aangeboden, door zcslicn gicnadicrs gedragen, till gebouw stelt eene slerkic voor, mei alle lure ion h» sclin-tgalcn bruggen pleinen kanonnen, scJiihUvaehlen eu de gaiischc bizn-

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1