"Cave dezer Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van liet abonnement is voor drie maanden orden geplaatst n 30 Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte' en Doodbekendinakingenwaarvan de priji ao CL behalve 35 Ct. zegelrcgt voor iedere plaatsing- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren het Rijk. regels f 1,20 is, Brieven franco. ;r post I 2,5o. Adverlentien en voor eiken regel daarboven NIEUWSTIJDINGEN. op Woens- voormiddags om den Notaris A. dn hu is van den van een partij zij die nog ich spoedig aan f 38.5o p. v. «4i.oo a 36.00 56.00 de io4o sl. 8.5o a 100 TURKIJE. Uit Turkije wordt gemeld dat ten gevolge van het smelten der Sneeuw 10 «Ie omstreken van Adrianopel een aantal van ongeveer 3000 huizen zijn vernield geworden en eene waarde van 3 mill, piasters aan goederen is ver loren gegaan daarenboven moeten vele menschen door deze ramp zijn omgekomen. FRANKRIJK. Als een zeldzaam voorbeeld van ouderdom mag men aanvoeren den Heer Nocl de Quersonnière woonachtig te Montmartre die aldaar Donderdag 11. nog in bet genot eener goede gezondheid zijn acht-en-twintigsten ver jaardag heeft gevierd. Acht en twintig verjaardagen zullen sommigen onzer lezers zoo veel nit l vinden; maar zij ge lieven np het oog te houden dat liet Donderdag II. den 29. Februarij was en dat genoemde Heer in een schrikkeljaar geboren alzoo niet minder dan honderd en zestien jaren heeft moeien bereiken nm zijnen aclit-en- twinligsten verjaardag te kunnen vieren liu'n die mogten narekenen dat tiet de negen-en-twintig sten verjaardag heeft moeten zijn herinneren wij dat het jaar 1800 geen schrikkeljaar is geweest. Mevrouw Lartetwelke zich door menigvuldige lucht reizen beroemd heeft gemaakt, heeft den 17 Fehr. te Cahors een nieuw blijk van haren moed gegeven zonder eenige vrees te doen blijken stapte z.ij in eene kleine van teenen gevlochten mand welke op eenen afstand vau twee ellen aan een ontzettend groote ballon was vastge maakten in dezelve slaande groette zij herhaalde reizen de toeschouwers terwijl de ballon met ongeloofelijke snelheid opsteegtot dat die in de wolken verdween doch kort daarna zag men haar met hij na r.og grootere snelheid nederdalen hare val was zeer gevaarlijk zij viel in hel midden van de rivier de Lot omtrent op duizend ellen afstaruls van waar zij was vertrokken deze val bad echter geene erge gevolgen want twee visschers hebben haar uit den vloed gered met gevaar van luin eigen leven. Toen zij aan wal gebragt was ging zij te voet naar Cahors terug. NEDERLANDEN. 's CiKAVENHAGE den G. Maart. De Eerste Kamer der Statcn-iieneraal beeft in hare zitting van heden aan genomen 1°. het ontwerp van wet strekkende tot- aan vulling der middelen voor 184-1 184-2 en 184-3 en 2°. dat houdende eeue buitengewone belasting op de bezit tingen. enz. Ingevolge de aanneming ziet men spoedig de uitvaar diging der wet en liet berigt wegens het openen der inschrijving in de leening te ge moet. Bij circulaire van Z. Esc. den minister van binnen- landsche zaken is onlangs aan den heeren gouverneurs der provinciën kenbaar gemaakt dat door den heer ,4. Vogel sang burgemeester der gemeente Heinenoord (Zuid-Hol land) uitgegeven is het oerste deel van een handboek voor de plaatselijke besturen ten platten lar.de gpdrukt te Dord recht bij Itlussé en van Itraum dat het hem minister is voorgekomen dat in liet algemeen dit handboek een doel matig overzigt levert van do werkzaamheden aan even- gemelde besturen opgedragen en dal naar aanleiding van dien. hij de gouverneurs verzoekt, 0111 de aandacht der besturen ten platten lande op dat werk te vestigen ten einde zij. des verkiezende, het zouden Minnen aanschaffen. De commanderende oflieieren van al de daarbij be trokkene corpsen zijn door het departement van oorlog ge- 'nagtigd 0111 aan do miliciens der ligtiog van 434-0 die vergunning mogten vragen om te trouwen te rekenen va» den 1. April aanstaande, de vtreischte vergunning daar- h'e uit te reiken onder beding nogtans dat da belang hebbende manschappen vooraf bun schuld op het klee- dine- on réparaliefonds aanzuiveren. ARNHEM den 5. Maart. Naauwelijks had men ver nomen dat de heer Nedermeyer van Rosenthallid der I weede Kamer van de provincie Gelderland, uit'9 Graven- liage binnen onze muren was teruggekeerd of er vere nigden zich heden morgen een aantal ingezetenen dezer stad met Uct voornemen om aao dezen waren volks vertegenwoordiger een openlijk bewijs hunner hulde te brengen. Dankbaarheid voor de moedige verdediging hunner belangen en reglen zoowel als de behoefte om eene open lijke verklaring van hunne goedkeuring en hunnen bijval aan bet gedrag van dezen afgevaardigde te hechten dron gen lien tot die manifestatie. De kieschheid scheen even wel mede te brengen van zich vooraf te vergewissen in boe verre zoodanige manifestatie aan zijn Rd. Mos», aan genaam kon zijn. Eene commissie stelde, dien ten gevol— g" de bedoelingen en wenschen van Arnhems ingezetenen aan Z Ed. Mog, voor. Zijn Ed. Mog. verklaarde dat hij zeer getroffen was door dit blijk vau go"iikeuring der ingezetenen, en daarvoor zijnen dank betuigde; dat hij, tot op !ut laatste oogenblik uü volle overtuiginghet wels-ontwerp der regering bestreden had maar thans nadat hetzelve door de Tweede Kamer was aangenomen,, eene openlijke manifestatie daartegen niet wenschelijk achtte want als zoodanig toch meende Z. Ed. Mog.zou iedere openbare hulde, aan hetn gebraglworden beschouwd. Dezen wensch uit een wel geplaatst gevoel van kiesch heid eerbiedigende heiben Arnhems ingezetenen afgezien van hun voornemen om den heer Neder mey er van Rosen- thai een openlijk blijk hunner vereerins te brengen maar daarom bewaren zij niettemin diep in hun hartalta in mentede dankbaarheiden sympathie, door rijne man nelijke woorden opgewekt. ArnhC.) De Slaats-Courant van heden deelt de volgende waterlijdingen mede Te Lith en te Kessel zijn afschuivingen aan de bin nenzijde van den dijk ontstaan waarin dadelijk is voorzien en alle gevanr tegengegaan is. De dijk van de Blaauwc Sluis tot Empel moest met kracht tegen overloopen wor den behoed. De sterke rijzing van het waler op de Maas gedurende de vorige dagen bad intusscben vele overslroo- mingen in Noord-Braband te weeg gebragt. Boven Grave had het water zoodanige boogie bereikt dat de paarden der inarecbaussées te Cuijk niet in derzelver stal konden blijven en hebben mopten worden verplaatst terwijl bet lage land in den omtrek dier gemeente geheel geïnun— deefd was zoodanig dat eenige ingezetenen hunne wo ningen hebben moeten ontruimen. Ook de lage gedeel ten der stad 's Hertogenbosch waren onder water geraakt. In den binnendijk onder Nuland was eene doorbraak ge vallen waarbij veel schade aan gebouwen en landerijen moet veroorzaakt zijn. Aan de Beneden-Maas boven Hedel had in den dijk van Bommelerwaard epne verzinking van 5 el lengte en 1 palm diepte plaats gehad waarlegen echter onmiddellijk voorzieningen zijn bewerkstelligd, door welke men dien dijk dacht te behouden. 's BOSCH den 5. Maart. Als een bewijs hoe de pu blieke opinie in de provincie gesteld is kunnen wij melden dat de harmonie van Eindhoven voornemens was op verzoek van genoegzaam de algeheele burgerij dier plaats eene serenade te brengen aan den beer </e Jong van Reek en Donk als een blijk van erkentelijkheid voor- en openlijke adhaesic aan zjne uitgehragte stem legen de wel op de bezittingen. De lieer de Jong hier van verwittigd beeft dringend verzocht dat dit blijk van goedkeuring niet zoude plaats hebben. Te zeer groot is zijne Edelmogendo's invloed dan dat men den geest drift bekoelende niet gaarne aan zijn verlangen beeft be antwoord. Hetzelfde heeft te Tilburg plaats gehad waar de heer Mulsaers evenzeer verzocht heeft niet door een dergelijk bewijs van achting bij zijne te huis komst ont haald te worden. Zal het wel te beurt vallen aan die Edelmogendcu welke voor de wet gestemd hebben, dat zij de eerbewijzingen als het ware uiet geweld moeten tegen gaan Noord-Brab GEMENGDE BE1UGTEN. usagczoebdlera sassfefelcea. De bevalling van Koningin Victoria wordt tegen het laatst van Juiiij le geinool gezien. Te Parijs hebben arrestalien plaats gehad ter zake van eene militaire zaïnuntwering. Vrees voor ketelmuziek hccrscht op een paar provinciën 11a in Ne derland alom. In hel departement Soane et Loire is een man van n4 jaren plotseling overleden zijn oudste zoonis 87 jaren oud en heeft nog geen enkel grijs haar. jllaria Christina is eindelijk in Spanje gearriveerd heeft legen do deputatie uil Barcelona geglimlacht Naar derzelver volksvertegenwoordigers te oordeeleu zijn de Zeeuwen de liefde-wel mei hart en ziel toegedaan zij branden nu slechts van verlangen 0111 hunne zak ken le ledigen ecnigon zouden echter hunne hoop op jonkheer van Akerlaken stellen anderen voor wien de reis naar Hoorn te ver is willen zich bij hunne eigene vertegenwoordigers ver voegen om het bcuoodigde op hun gezigl le loencn. Leve ons kiesstelsel I Weg mei de onlijdige zoogenaamde verheleraars De Keizer en de Keizerin var» Rusland gaan de baden Ie Ttjplit/. gebruiken en vertrekken vervolgens naar Weenen. -- De werkelijke sterkte der Russische armee in knukazie wordt op 200,000 man gebragt. De vreemdeling welke Nederland vroe ger bezocht heeft, hetzelve thans doorreizende, zou raoeiie heb ben het anders stille bedaarde volk te herkennen overal jubelt en juicht iuc:i over de aanneming der reddings-wet de Eerste Kamer heeft thans de blijdschap !en top gevoerd het a' Wij laven vrij wij leven blij is bij de goede natie aan de orde van de» dag. Hoe slreelend voor do vertegenwoordigers welke vóór gestenul hebben Een gepatenteert weduwnaar van 56 jaren vraagt eene weduwe of andero jufvrouw met 4 a 6000 Neder'. Cour. voor zijne vvinkelaffaire. (H. B. 5. Maart.) De water-koerier to Grave is met zijn paard in de gracht dier ves ting verdronkon. Do Heer Williams heeft in het Lagerhuis hel voorstel gedaan om na middernacht over gecno motie van cenig belang to discuteren; omdat sommige leden in slaap vielen cu anderen de flescb le veel hadden aangesproken O'Connell heeft ouder een jubel-orkaan eene redevoering in Coventgarden gehouden over de afschaffing der korenwetlen waarin hij onder anderen zeida «dal er lieden zijn die steeds hunne handen in de zakken der armen hebben en daarbij hi verontrust ten hemel heffen wanner niet ter kerk gaal. Zulk worden." c huichelarij moet openlijk ondags dociiid ÖASS3 TA17 ïSSSIi'?. Toen eenige dagen geleden in 's lands vergaderzaal, het voor en tegen der reddings-wet werd gewikt en gewo gen liet zich van de volks-lribune eene stem tioorcn die liet al met afkeer en verontwaardiging beeft vervuld. Het was de stem van den volksvertegenwoordiger Sasse van .Yssblt. «Du bestemming der wet, sprak hij, ten aanboore van landgenoot en vreemdeling dn bestemming der wet is honderd inillioeneu schuld op eene ongrondwettige wijze aangegaan door eene {1 ill cun- indemniteit te wc (li gen a (1) en scliandelykc uitgaven dia den toets van In t on— derzoek niet kunnen doorstaan op eene schandelijke wijze te kwijlen." Geen betweterbroodschrijver onverlaat geen vijand van vorst en vailprland niet eenmaal de vrije drukpers waagden het dusdanige stem luid en onbewimpeld uit te brengen. Wie deed het dan een integrerend deel der door Minister van Hall erkende en als zoodanig door het orgaan van den troon verklaarde openbare opinie ja het was wezenlijk een deel van dat geducht en onver- winnelijk vermogen dat de minister eenige oogenblikkcri laterals openhare meening heeft gehuldigd liet was Sasse van Ysselt die ten aanboore van God en menschen heeft verklaard Dat er schandelijke uitgaven waren gedaan ongeschikt «tot het doorstaan van den toets des onderzoeks en dat men het in den zin had die schandelijke uilgaven op «eene schandelijke wijze le kwijlen." Sasse van Ysselt die wel verre te betreuren te toen- schen le hopen, zich te vleyente verwachten, met ver trouwen le gemoet te zien, en wat niet ai meer, bezat den moed de zaken bij hunne waarachtige name» en eene kat eene kat en Kollin eenle roemen. Sasse van Ysselt sprak geenszins van mdd vergillen verroekelo.rzen te zoek maken tot nutteloo/e doeleinden of schadelijke oogmerken aanwenden hij heelt voor dit maal niet betoogd dat bij liet beheer van '0 lands middelen zuinigheid doelmatig eri goed overleg waren uit bel oog verloren, dat men ue palen van solide, a.lministiative re gelen was te buiten gegaan hij liet niel lr t allerminste van vervreemdingberooving en bare zu^teren booten maar hij bepaalde zich alleen met ernst en nadruk uit te boezemen Dat er schandelijke uitgaven waren gedaan die men «op eene schandelijke wijze poo.'de te kwijlen Deze serie van uitgaven moet den spreker in alle bare deolen en oneerbare strekking volkome» ziju bekend niemand der ministeriele kamer-partij is tegen Sasse's veel- lietcekenendb woorden opgekomen zelfs liet de cordate lieer Gevers van Endegeest liet zwaard in de oliedegeen woord of wederwoord van den Minister ti .11 bet scherp verwijt tegen de loodzware beschuldiging het kan er dan ook wel voorgehouden worden, dit de schanlclykc uitga ven die gedaan en de schandelijke kwijting d. r/.elve die men voor bad in 's lands vergaderzaal stilzwijgend zijn erkend. En welke zijn dan eindelijk en ten laatste deze uitgaven waaraan ecnerzijds bloed zweet en tranen en anderszijds schande kleven Welke zijn die uitgaven waarvan de blaam ofschoon sedert lang m»t den duhbii- gevoerden mantel der liefde overdekt telkens even uls ingekankerde roetvlekken door het nieuwe pleister drin gen Welke is de misdadige hand die 's lands scha!kamer voor geschandmerkte uitgaven llfit?It durven onlslui'en Wie vroeg den sleutel wie heeft zich geleend en riem overge leverd Ja een en andermaal welke waren de schandelijke uit gaven waarop Sasse van Ysselt zinspeelt Welke uit gaven kunnen er bij een land bij eene zedelijke beschaafde regering bestaan die dergelijk zwart adjectief na zich sle pen 1 Met welke uitgaven toch is eene aan orde, regelmaat en wetten ondergeschikte larids-comptabilileit in staal en gelegenheid zich te bevlekken waarop bet brandmerk (Ier schande wordt gedrukt Enorme onvoorziene uitgaven kunnen somstot diplo matieke doeleinden die het algemeene welzijn bevorderen noodig en nuttig zijn, tr.aar schandelijke uitgaven nimmisr 1 Land- en tijdgenooten gistraadttast in den blinde eenmaal worde de naneef door de geschiedenis voorgelicht om nut leeringen wijze lessen uit haar te putten. Voor het tegenwoordig Nederland is het verreweg beter en verkiesselijker desaangaande op den hoogsten trap der waar schijnlijkheid dan op den eersten trap der zekerheid te staan. Het blijft intusschen eene ontegenzeggelijke waarheid dat hg die in het bijzondere of burgerlijk leven schan delijke uitgaven doet zich zeiven besteelt en eerloos han- 1Wij zijn niel {jelui, kig genoeg liet met pli:;t eed, ge weten en goede trouw overeen te brengen 0111 den kwijilast van onwettelijke 011 schandelijke uilgaven, die den toets van Int onderzoek niet kunnen doorslaan zoo geheel en al zonder ver haal goeclsbluodj op den nek van het gedrukte volk (0 werpen.

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1