VLISSINGSCIIE 'sim CF*„ T£ 4 No. 10. (544. Maandag; COURANT. 22 Januarij. De uitgave deter Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van het abonnement worden geplaatst a ao Ct. de regel, iiilgetonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekendinnkingi 20 Cl. behalve 35 Ct, zegelregt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bi alle Boekhandelaren >or drie maanden de prijs V£ Postdirecteuren j, en franco per post i 2,5o. regelt f 1,20 is, en voor eiken r liet Kijk. Brieven franco. Financieel Ontwerp. De Spectator, welke wij in ieders handen wenschten te zienheeft ons ontlast van het walgelijk werk om het nog walgelijker ont werp der belasting op de bezittingen irt al deszelfs hatelijkheid en alle vrijheid-doorlende bijzonderheden na te gaan zoo wij thans op die bijzonderheden wilden komen wij zouden licm moeten afschrijven. Hij heeft de begin selen der wet en hare bepalingen vermorseld. Het ccnige wat nog dient te worden opgemerkt dat is het onherstelbaar kwaad dat reeds de bloote voordragt heeft uitgewerkt. Alle on- derncmings-gcest is als het ware uitgedoofd alle beurzen zijn reeds gesloten de inkrimping is reeds begonnen en de verhuizing naar elders heeft eenen aanvang gemaakt huren van huizen en kamers zijn reeds opgezegd en de zucht om zich aan de financiële inquisitie welke is voorgedragen te onttrekken is algemeen wien door geene onoverkomelijke zwarigheden wordt tegengehouden zal aan die zucht voldoen. Hetgeen wij hier stellen zijn geene ijdelc woorden wij zijn in staat het te bewijzen en zouden het doen indien het niet onvoegzaam ware iri de bijzonderheden van het leven van individuen te komen iets waaraan de schrij ver der artikelen getiteld Financiële Ontwerpen en Financieel Ontwerp altijd vreemd was en ■vreemd blijven zal. De ontwerper van het wets-ontwerp heeft alleen doqr zijn voorstel eenen slag aan den welvaart de rust van den staat en zelfs aan het CREDiET waarmede men zoo onberaden schermt gegeven welke eenen diepen indruk zal nalaten. De uitvoering van het ontwerp slepende gedurende twee lange jaren zoude Ne derland zoo gevoelig aantasten dat er geen vooruitzigt dan van klimmende verkwijning voor hetzelve overblijft. Het crcdiet is geen beursspel geene agiotage het rust op vaste gronden op bewustheid van den schuldeischer dat de schuldenaar aan zijne verpligtingcn zal kunnen blijven voldoen en die bewustheid gaat in de zekerheid van het tegendeel over zoodra de schuldenaar zijn ka - pitaal moet aanspreken om de renten zijner schulden te kwijten. Hoeveel meer moet dit dan niet gelden als de regering miskennende de onschendbaarheid der bijzondere eigendom men die aantastom hare gewone uitgaven te dekken De provincie Limburg heeft een indrukwek kend voorbeeld gegeven door te vragen van de. belasting op de bezittingen verschoond te blijven zijn onze Provinciale Staten onze Gc- mcentc-beslurcn armzalige naam vertegenwoor digers der ingezetenen met stomheid bezocht 01 achten zij het genoeg over een buurt-weg of eene kaai te beraadslagen Hoorcn zij den kreet niet die tegen het verderfelijkst ontwerp dat ooit is voorgedragen uitgaat zien zij de verslagenheid nietdie op een ieders gelaat is te lezen Welaan Staten-Gcneraal die hcetcn het Nc- derlandsche volk te vertegenwoordigen het volk dat u niet kent u niet afvaardigde bekroont uw werkwaardoor het rijk der Nederlanden viel en het overgebleven deel onder honder den millioenen schuldcri-last begraven werd bekroont uw werk en neemt tot beiioud de wet van redding aan en gij Stedelijke Raden en Provinciale Staten zwijgt en bewondert de schoone taak aan uwe afgevaardigden toever trouwd, om de bcdelaars-kolonien uit te breiden en de kapitalen uit het land te jagen. Maar neen er zal eerst nog gedongen en geboden en wat gcchagcherd moeten worden om onder den schijn van iets tc hebben ge wonnen eene wet aan te nemenwelke tiran niek in de uitvoeringtot gewis verdcrl van den staat in hare uitkomst leiden moet. NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. Volgens een officieel berigt van den gouverneur van Palermo is het getal der in de glneijende lava des Etna's verongelukte personen 1 A3. Onder deze bevonden zich vele vreemden meest Engelschen. Het verlies aan vee en wijnbergen aan zaden en vruchlboomenwordt op 1% millioenen dukati geschat. DUITSCHLAND. CARLSHAVEN den 4. Januarij. Eergisteren namiddag is hier een treurig geval gebeurd hetwelk onder de menigvuldige ongelukken van dien aard om deszelfs hoogst akelige uitkomst, wel verdient tol hernieuwde waarschu wing te dienen. Een verarmd voerman thans daglooner wiens vrouw verleden voorjaar gestorven was en hem als Weduwenaar met vier kindertjes had achter gelaten, had Sedert een arm meisje bij zich hetwelk hem de huishou ding hielp voeren en de kinderen oppassen. Hij zelf was naar het bosch gegaan om eenig sprokkelhout te verza melen en na eenig en lijd ging zijne kleine huishoudster hom te geinoetom hein hetgeen hij medebragt te hel pen dragen. Toen zij na nog geen uur afwezigheid terug kwamen, vonden zij de vier te huis gelaten kindertjes, die van 1% tot 6 jaren oud waren, alle dood. Zij waren geslikt door den rook van wollen goed dat om den kag- chel opgehangen was om te droogen en vuur gevat had. Men zegt dat een der oudste jongetjesdie beide in hun nen doods-angstonder eene soort van kanapé in het vertrek gekropen waren bij hel naar buiten dragen no® geademd heeft doch hoe dit ook zij de ijverige hulp van twee toegeschoten geneeskundigen is niet in staat ge weest, een eenig der arme kleinen in het leven terug te brengen. SPANJE. Naar hetgeen de dagbladen vermelden zon er onlangs een officier van het garnizoen van Saragossa bij zijn fe huis komen gewend zijn geworden zijne kameraden zou den daarop den volgenden dag een koffijhuis in de straat del Corso, nabij den schouwburg, omver gebaald en alle burgers, die zich in hetzelve bevonden, neergesabeld heb ben zonder grijsaards of zelfs vrouwen te ontzien. On derscheidene Frauschen en een Pool zouden onder ande ren de slagtoffers van deze onbeschaamde handelwijze zijn. NEDERLANDEN. 's GR A V EN H AGE don 15. Januari). Men meent te weten dat in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het ontwerp der leening- en belastingswet zoo als het dóar is liggende, vrij algemeen afkeuring heeft ondervonden. De meerderheid schijnt intussclien ge negen om eene vrijwillige leening op voor den slaat voor- deelige voorwaarden te beproeven. Ook tot eene buiten gewone heffing zoude men, in geval van mislukking der vrijwillige leeningkunnen besluiten doch in dit geval zou die heffing van veel minder bezwarenden aard moeten zijn dan die welke van regeringswege is voorgesteld. Men gelooft dat een en ander aanleiding tot eene omwerking der wptsvoordragt zal geven. s GR A VEN HA GE den 17. Januarij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is in gekomen eene missive van den Hoogen Raad der Neder landen waarbij wordt aangeboden eene lijst van zes per sonen die in aanmerking kunnen komen, bij de Ie houden verkiezing van drie candidaten voor liet lidmaat schap van den Hoogen raad in de plaats van wijlen den Heer van JVes van Meerkerk. Deze lijst bestaat uit de Hwren, Mrs. JJ. van der [Jagen van den euvel raadsheer in het provinciaal geregtshnf te Utrecht J. C. Voorduin, raadsheer in het prov. geregtshof te Utrecht JK. tiaron van Goltslein lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te voren snbstiluut-advoeaat-fiscaal bij liet Hoog Militair gereglshof te Utrecht C. J. de Jong van tl edik kuizenregter in de arrondisseroents-regtbank tc Utrecht; P. Verloren, raadsheer in het prov. gereglshof tc Utrecht. B. van der Velden, officier van justitie bij de arrondissements reglbank te 's Gravenhage. Wordt besloten den dag der verkiezing der drie candi daten nader te bepalen. De heer van Gollstein acht zich verpligt to verklaren dat hoezeer hij hoogelijk vereerd is over de aanwijzing door den Hoogen Raad op hem gevallen hij niet verlangt zijne tegenwoordige betrekking van volksvertegenwoordiger te verlaten zoodat hij verzoekt dat zijne geachte ainbl- genooten op hem geene aandacht vestigen. De Centrale Afdeeling doet verslag I". op het ontwerp van wet ter regeling der bijzondere fonilspn en 2°. op dat tot opheffing van bijzondere fondsen. Wordt besloten de beraadslagingen over die ontwerpen te houden op aan staande Vrijdag. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraad slaging over het voorstej der commissie voor de verzoek schriften betrekkelijk een stok van P. M. S. Cals te 's Gravenhage bevattende twee ontwerpen tot regeling der finantiële omstandigheden van het Rijk. Na eenige beraadslaging is met 29 tegen 18 stemmen het voorstel der commissie afgewezen en alzoo besloten het stuk Ier griffie neer te leggen. Hierna heeft de commissie verslag gedaan omtrent een adres ven P- Pardo commissionair in effecten te Amster dam een plan mededeelerwle voor eene negotiatie van 1000 millioenen h 3 pCt. Met 27 legen IS stemmen is tegen het voorstel der commissiebesloten ook dit stuk ter griffie neder te leggen. Daarna is door de commissie verslag gedaan op ppo ver zoekschrift van G. A. van der Biezen die zich beklaagtdat er door het departement van Justitie suhsidiën verstrekt wor den aan het Journal de la Baye het Nederlandsóh Nieuws blad het Gendsclie en andere bladen en die betoogtdat bij het ophouden daarvan, dejschatkist een aanmerkelijk voordeel trekken zou. De commissie stelt voor, nopens dit adres over te gaan tot de orde van den dag. Hiertegen komen de heeren Bruce van Gollstein Kniphorst van Twisten J^uzaedie, hetzij het nederleg- gen van het verzoek ter griffie voorstaan hetzij een voor stel van den heer van Gollstein ondersteunen om liet adres ten fine van informatie te verzenden aan Z. Exc. den Minister van Justitie. B.j stemming is liet voorstel der commissie om over te gaan tot de orde van den dag verworpen met eene meer derheid van 33 tegen 12 stemmen. Vervolgons is met2G tegen 10 stemmen besloten om liet stuk bij afschrift aari den Minister van Justitie te verzenden ten fine van informatie. De vergadering is hierna gescheiden tot Vrijdag. 18. Januarij. De Centrale Afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren gedurende eenige uren over het ontwerp van wet betrekkelijk de belasting op de bezittingen beraadslaagd. Heden morgenten elf ure zijn die beraadslagingen deswege voortgpzet terwijl later alle de Afdeelingen zijn bijeengekomen tot liet onder zoek van het gewijzigd ontwerp van wetbetrekkelijk de Algemeene Rekenkamer. Thans is mede gedrukt en aan de leden der heide Kamers van de Staten-Generaal rondgedeeldliet algemeen verslag der Centrale Afdeeling, betrekkelijk liet ontwerp van wettot regeling van uitgaven ten laste van op te heffen bijzondere fondsen. Indien men aan liet gerucht geloof mag hechten d; n zoude eene verbeterde inrigting, met betrekking tot's rijk.-, gevangenissen in ernstige overweging zijn genomen waar uit zoude kunnen volgen dat elke gevangen misdadgor thans door vuig gezelschap afgeleid voortaan in eenzame overpeinzing liet middel tot verbetering van zich-zeiven zoude kunnen bereiken. Uit Bunschoten schrijft men van den IC», dezer «De dagen van Zaturdag den 13., Zondag den IV. cii Maandag den 15. dezer, waren voor een deel ingezetenen dezer gemeente ."kommervol en angstverwekkend. Onze visscbersvlootbestaande uit 40 zeilen, begaf zich'.Maandag den 8. dezer naar zee doch door de invallende vorst van Donderdag werden allen genoodzaakt huiswaarts te kecren dan daar zij heel onder den Vriesschen wal waren vis- schende overviel hen in het huiswaarts kceren windstille zoodat sommige onze haven niet konden bereiken. D< s niettegenstaande arriveerde de grootste helft zoo luer als in de rivier den Ecm. Zaturdag avond zag men reeds schepen in liet ijs worstelen zonder aan te kunnen komen en Zondag morgen heersclite er te Spakenburg groote neerslagtig- heid ouders waren bekommerd over hunne kinderen vrouwen over hare mannen en kinderen over hunne vadersjamenig geprangd gemoed ontlastte zich in tranen. Zondag middag kwamen reeds twee visschers- knechts, alhier te huis behoorende benevens twee Har derwijker visscherlieden over hel ijs uit zee aan welke van de vaartuigen waren gekomen en verhaalden ons in welke doodsgevaren zij dien ganschen vorige nacht door het schuiven van het ijs en de botsing van het/elvo op hunne vaartuigen hadden verkeerd en ook dat zij op levensgevaar over het zwakke ijs naar land waren ge komen. Nu laat het zich verbeelden, hoo door deze tiidins de angst van den visscherssland rees, dewijl cr

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1