Da uitgave deter Courant geschiedt geregeld driemaal worden geplaatst a ao Ct. de regel, uitgetoiidcrd Huwel ao Ct.behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. H Financieel ontwerp. Geld moet er zijh dat fluistert men in de ooren dal roept men in de ^erte toe dat wil men door alle wegen en kanalen ons op dringen en wij zeggen geld moet er niet zgn er inoet slechts minder worden uitgegeven het achterstallige is gedektmaar men wil voort gaan met meer te verteren dan men inkomen heeft en daarom wil men het volk zwaarder belasten. Het volk is intusschen onvermogend om meer op te brengen alles kwijnt reeds en moet kwijnen onder den druk der bestaande belas tingen ontlasting moet er zijn dit verkondi gen wij dit prenten wij in ieders gemoed omdat daaruit alleen redding voor het zinkend vaderland kan ontstaan. Ons middel is reductie van renten reductie van renten zoo min mogelijkmaar reductie zonder omwegen zonder kostbare en halsbre kende beurs-sprongen reductie drukkende gelij kelijk alle rentheflers van den staat reductie zoo als onze voorvaderen die meer dan een halve eeuwjaarlijks hebben uitgeschreven. De schuldbrieven ten laste van Holland en "West-Yriesland waren tot eene rente van vier percent genegoticerd. Na allerlei soort van heffingen is bij placaat van 17. Januarij 1741 op alle schuldbrieven ten laste van de provincie en de sleden en -corporation in dezelve gelegd eene belasting van den 100sle en. 200ste penning of anderhalf percent van het kapitaal. Dit placaat waarvan het effect wasdaar men anderhalf percent van het kapitaal moest missendat men in plaats van vier percent slechts twee en een huif percent genootis jaar lijks zonder interruptie vernieuwd. Onze voorouders hebben dus meer dan een halve eeuw jaarlijks ten opzigle van hunne sehuldeischers een bankroet gemaakt niet van 1/5 maar van 3/8 der beloofde renten en dus van meer dan 1/3. En onder dat jaarlijksch bankroet 't geen men 1111 zegtdat alle crediet moest dooden is de waarde der schuldbrieven tot over. de honderd tien percent gerezen zoo waar is het dat bet welbegrepen belang des sehuldeischers vor dert oin liever een deel der renten op te offeren dan zijn debiteur door overbelasting te ruineren. Stellen wij dat door beide middelenbet inhouden der renten voor 1/5 of de belasting op de bezittingen het te kort tot 1846 zal zijn gedekt dan zullen de gereduceerde schuld brieven door de zekerheid dat men ook in volgende jaren geen te kort te wachten heeft bij den tcgenwoordigen standaard der renten qn door het vooruitzigt van aanstaande min dere korting zeker op dezelfde hoogte aangc- teekend staan dan thans de ongcrcduceerdc en omcckeerd bij de heffing op de bezittin gen zalmet het vooruitzigt van een nieuw te kort de prijs der schuldbrieven lager dan thans aangeschreven staan en omdat men nog niet zal zijn bekomen van den indruk welke de pas al'geloopene heffing heeft gemaakt én om- dot er al weder aan gcene dekking van alle uit- pcr week. De prijs vaa liet abonnement is voor drie inaai ks-, Geboorte- en DooJbekenJinakinyonwaarvan de prijs van cn abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren ii gaven zal kunnen worden gedachtdan door nieuwe lasten op het verarmd volk te leggen. liet is waar, de rentheflers zullen inmiddels hunne volle renten hebben genoten maar ten koste van de kapitalen eri den welvaart van Nederland en zij zullen die voortdurend blij ven genieten indien het eene waarheid is dat onze gereede en ongerecde eigendommen ja tot onze nijverheid toe er voor verbonden zijn want dan zal eerst geheel Nederland moeten zijn uitgewonnen en tot den bedelstaf zijn gebragt eer de voldoening der renten zal ophouden. Maar die stelling nu is in strijd met het regt. Die stelling is de grondslag van het geheel ontwerp en die stelling is valsch. Ulpianus zegtin den eersten paragraaf der zevende wet der pandecten titel guod cujus- cunjue universitaiis nomine rel contra earn agatur. Si quid universilali debctur singulis non debetur nee quod universitas debet singuli debent Wat de sttfat verschuldigd is dat zijn dc indi viduele ingezetenen niet verschuldigd daarvoor is hun goedveel min hun verstand en hunne werkzaamheid niet verbonden ziedaar de leer des regis door alle tijden heen erkend en daar waar liet regt nog geld ook geëerbiedigd. Onze goederen verbonden voor de vcrccniging welke ongerijmdheid 1 Niet eens maar driemaal is dan ons goed cn zelfs ons verstand verpand verpand onder be dwang van gijzeling! 1°. of 2°. of 3°. want dc rang is nog niet bepaald maar zal waarschijn lijk wel eerdaags geregeld worden 1°. dan voor de schulden van den slaat der Nederlanden 2°. voor de schulden der Provincie Zeeland 3°. voor de schulden der stad Middelburg of omgekeerd of in liet midden begonnen. Leve dc nieuwe Nederlarïusche uitvinding wat de vereeniging verschuldigd is dut moeten de leden betalen vivat houders van fondsen op dc stad Middelburg, uwe schuldbrieven zijn op eens van 12 tot 100 pCt. gerezen Deur waarders notarissen in beweging betaling van alle achterstallige renten of openbare verkoop van alle huizen der stad Middelburg item der daarin te vindene meubelen schilderijen rari teiten en curiositeitenitem het product van de werkzaamheid van alle Middclbdrgcrs gedurende vijf jaren, alles onder bedwang van gijzeling van genoemde Middelburgers. Schoeder van der Kolk komt ons te hulp want Nederland is in een krankzinnig-huis veranderd NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. PARIJS den 7. Januarij. Gisteren heeft alhier eene opschudding plaats gehad veroorzaakt door een driehon derdtal studenten 010 zich naar den heer Lafllc begaven, om In' 111 te complimenteren wegens de door dien lieer in de zitting van Gedeputeerden van den 30. December ge— lioiidene aanspraak bij het overdragen van zijn tijdelijk voorzitterschap aan den hoer Sauzet. De heer Lafitte heeft hun hiervoor eeriige woorden van dankbetuiging toege sproken. Van daar hebben zij zicli naar den lieer Be- ranger hegeven doch hem tot hunnen spijt niet te huis gevonden; op hunnen weg het hotel van het ministerie van huitenlaudsche zaken voorbijtrekkende hieven zij de kreten aan van weg met Guizol met bedreigingen tegen de policie8 k 10 hunner zijn bij het uiteen drijven der troep gearresteerd. Deze beweging schijnt bij de volksmeuigte geeu bijval te hebben gevonden. len f 2,25, en franco per pojl f 2,.So. Adverlenlien 1 tol 6 regeft f 1,20 is, en voor eiken regel daaibovcti hel Kijk. Brieven franco. Uit Brazilië zijn hier beriglen volgens welke de stad Cjdade do Serro in de provincie Minas Öeraës benevens hare omstreken den 20. October door eene voorbedde- loos zware hagelbui zijn geteisterd ,'geworden. Hagclstce- ncn of liever stukken ijsvan twee tot aclil ponden zwaarstortten gedurende meer dan liet vierde van een uur met onafgebroken hevigheid neder, vernielden zelfs de daken der huizen en dooden of kwetsten een aantal tnen- schen cn eene groote menigte vee. De schade werd op tusscheu vijftien co twintig millioen francs begroot. BELGIE. BRUSSEL7. Januarij. Den 5. dezer is op den spoor weg tusscben Luik en Brusselterwijl de trein in vollen gang waseen kinddat aan het portier speelde uit een der rijtuigen geslagen. Men hield den trein zoo spoe dig mogelijk opom te zien wat er van liet slagtoffer geworden was cn vond het kind gezond en wel de wagens naltopende. Men verzekert, dat het schip l'Escaut, toche- hooretide aan den Heer Calleaux Walleldoor het gou vernement gehuurd is lot het doen eener rcize naar China. De Commerce Beige klaagtdat het stedelijk be stuur van Brusselhetwelk de dieren—gevechten uit hoofde van het \vreede daarvan verboden beefttoelaat dat dezelve thans vervangen worden door worstelpartijen tusscheu mannen; het'blad meent dat liet bestuur zich voor het minst zoo rnensch- als dierlievcnd behoorde tc betoonen en hoopt dat dc worstelingen bij welke niet zelden eene der, partijen zoo al niet -beideverminkt ge raakt almede eerlang verboden zullen worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 7. Januarij. Morgen zullen do afdeelingcn van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal bare overwegingen voortzetten over du belangrijke linan- tiële wets-ontwerpen die bij dezelve aanhangig zijn als de bijzondere fondsen en de aflossing aan de Handel-Maat schappij enz. Morgen zullen drie der 'afdeelingen een' aanvang maken met het onderzoek van het wets-ontwerp nopens de nieuwe belasting of heffing op de bezittingen. De Centrale afdeoling zal vergaderen over het voorstel van wot wegeDS den achterstand waaromtrent men derhalve eerlang het voorloopig verslag kan te gemoet zien. Heden morgen is cr in de Kloosterkerk alhier bij de ochtenddienst, door den hofprediker, den Wel E-tw. heer Ds. Vermoutmet de hem eigene welsprekenheid ter gelegenheid van de plegtige ter aardebestelling van Z. M. Koning Willem FrederilcGraaf van Nassau eene uitmuntende treffende en roerende lijkrede gehouden en zulks naar aanleiding van Hand. der Apostelen 13do hoofdstuk vs. 36: Als hy in zynen lijd den raad Cods gediend had is hy ontslapen." Eene zeer talrijke schare woonde deze godsdienstige plegtiglieid bij. HH. HH. MM. de Koning en Koningin en HU. KK. Hii. de Prinsen en de Prinsessen waren daarbij in zwaren rouw tegenwoordig. 's GRAVENHAGE den 8. Januaiij. Heden avond, omstreeks half zes ure, ontstond er alhier een zeer fello brand in het prachtige gebouw van het departement van marine in het Lange Voorhout. De brand nam schrik barend toe, en in weinig tijds stond een der vleugelen van liet hotel hetwelk ook door Z. Exc. den minister van marine, den Vice-Admiraal Rij Iebewoond wordt, in lichto Iaaije vlam. Dadelijk deed zicli het gelui der klok ken hooren cn snelden de brandspuiten van alle zijden toe. Ontzettend was de brand. l)e vonken verspreidden zich over een groot gedeelte der stad. Omstreeks tien ure werd men den brand meester. Een groot deel van het Marine-gebouw dat in— eo uitwendig een zoo prach tig aanzien had is eene prooi der verslindende vlammen geworden. Ook de naastgelegene gebouwen inzonderheid dat van Diligentiamoeten naar men zegt zwaar gele den hebben. De brand hoezeer hevig gewoed hebbendedeed zirli nog geduchter aanzien bij den vrij sterken wind die er ontstond. Z. M. de Koning, H. H. K. K. H. li. de Prinsen II. H. Exc. de Minister van Justitie en van Binncnlandsclie Zaken de Burgemeester der stad en een aantal hoogc en mindere autoriteiten en ambtenaren be vonden zicli onverwijld op de plaats van het ongeluk, 0111 door hunne tegenwoordigheid al het mogelijke tot blus- sching en tot handhaving der goede orde aan te wenden. De politiede schutterij de grenadiersjagers cn dra gonders waren spoedig onder de wapenen om de toegangen af te zetten en otn de goede werking der brandspuiten te verzekeren. Ook vele bijzondere ingezetenen die in de eerste oogcnblikken van den brand zich in het Lange Voorhout bevonden of derwaarts gesneld waren hebben goede diensten bewezen door het zoo veel mogelijk redden van meubelen en kostbaarheden alsmede van de papieren en bet belangryke archief vao het ministerie. Het is intusschen tc vreezen dat toch nog veel daarvan .verbrand of bedorven zal /ijn. Het zal wel gecnc vcrmoldin-,' be hoeven dat zich eene ontelbare menigte op de been bevond. Men spreekt er van dat een of twee der brandspuit gasten in de uitoefening van hunne gevaarlijke dienst ter ueder gestort zouden zijn. Met, den avond is hel eelt-

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1