VLISSINGSCIIE C di) II A IV T. No. I. Maandasr .rnWj, 1844. I Januarij. Do uitgave dezer Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van het abonnement is voor drie i worden geplaatst a ao Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbckendmakingeowaarvan de prijs 30 Ct. behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en I'ostdirecieuro den f a,a5, en franco per po.»l t a,5o. Adverlenticn 1 lot 6 regels f 1,20 isen voor eiken regel daarboven het Rijk. Brieven franco. Financiële ontwerpen. Zoodra eene magt de natie dwingt tot op offeringen waartoe niemand zich voorshands, bij eene vrije keuzeom tot een volk te behoo- ren zoude willen verbinden is er despotisme. Iïet despotisme kan heeten Republiek Napo leon Wet. "Wanneer men tegen bet volk zegtbenoem kiezers en die kiezers zullen benoemen af gevaardigden welke levenslang liet regt zul len hebben andere kiezers te benoemen en wie deze kiezers zullen aanstellen die zullen uwe vertegenwoordigers zijn en als deze uwe zoo genaamde vertegenwoordigers zeggengij zult openen uwe woningen en ten toon spreiden wat gij hebt gij zult slaap- en binnen-vevtrek laten doorsnuffelen uwe geldkist ontsluiten en uwe geheimste betrekkingen openbaar maken opdat dc gemeenschap naar hare behoefte u zoo veel ontneme als die behoefte vordert dan zal die uitspraak heeten Wet maar dan is de wet despotisme. Eerie natie kan vrijwillig opofferingen doen waartoe niemand zich voorshands zoude willen verbinden een alleenheerscher kan ze opvor deren en door de sympathie zijner onderdanen daaraan zelfs met geestdrift zien voldoen maar eene fictie eene vertegenwoordiging dat geene vertegenwoordiging is kan evenmin dc sym pathie van het volk voor zich hebben als de verdrukker die heeft van zijn slagtoffer. De eerste keuze is bij zoo veel trappen van verkiezing als een droppel in de zee ge worpen nooit kan er iemand eenig gevolg van zien en hij die als de gemagligde van den gemagtigden der gemagligden der eerste kiezers durft zeggen dat hij het levendig beeld dier eerste kiezers is hunne neiging kent en deze uit hoofde van zijn mandaat weet op te wekken is of een dwaas of een bedrieger. Eene fictie eene naamvertegenwoordiging is dus een nog erger toestand dan de alleenheer- sching omdat zij haren bcdriegelijkeu oorsprong met zich sleept en op hare daden overbrengt. En als nu zoodanige naamvertegenwoordiging overdrijvende de regten der maatschappij op elk lid van hetzelve gaat afeischen wat in het doel der maatschappij lag om te bescher men en ongeschonden te bewaren dan moge dit wet heeten maar die wet is despotisme. Alleenhcerschingrepubliek, schijn vertegen- woordigingelke regering hoegenaamd heeft hare regten waartegen overstaan pligtcn der onderdanen men mag den vorm bestrijden en trachten te verbeteren men moet gehoorza men maar zoodra eene regering overslaat tot maatregelen in strijd met het geheel doel der maatschappelijke vereeniging de magt der ge meenschap op elk lid overschrijdt verbreekt het gezag zelve de banden der maatschappij en kan het pligt worden de kracht van den onwil tegen de uitspatting der regering over te stellen om dezelve weder binnen hare wet tige grqnzen terug te drijven. Men heeft dezer dagen geschreven en gezegd eene natie nooit onvermogend is hare schulden te betalen en dat de bezittingen als het ware het natuurlijk pand zijn dat men 1 betaling der renten moet aanspreken zoo dut eigenlijk alle bijzondere eigendommen voor meer dan een derde aart de schuldeischers van den staat zouden zijn verbonden. Deze leerwelke geheel Nederland tot een staats domein maakt is al weder de leer van hel despotisme. De regering, welke ook heeft nooit zending, noch regt om eenig bijzonder eigendom te ver binden schulden makende heeft zij dit dus ook niet gedaan daarop hebben de geldschieters nooit kunnen rekenen, maar zij heeft slechts verbonden de goederen cn inkomsten der gemeen schap en deze inkomsten dat wisten of be hoorden te weten de geldschietersmogten naar de inrigting en het doel der maatschappij niet door eene aanranding van het individueel kapitaal der leden worden opgevoerd. Indien het niet betalen van het vol bedrag der renten bij oenen staatdie in het ongeluk is geraakt en die toch geven wilwat zij geven kan heet bankroet het ontnemen aan elk in dividu van een honderdste en nog eens een twee honderdste gedeelte van zijn land van zijne meubelen cn van zijne kleederen, heet despotisme. En wat nu de reden en het regt leeren dat bevestigt ook de grondwetbeter in beginselen dan in instellingen. Niemand zegt zij kan van zijn eigendom worden ontzet dan tegen schadeloosstelling. Indien dus al de nood vorderde de kapitalen der ingezetenen aan te spreken en de natie was geneigd dergelijke geheel abnormale opoffering te doen zoude elk individu voor hel opofferend deel als schuldeischer van den staat moeten wor den erkend. Zonder die vergoeding is er schen ding der grondwet. Misschien verandert men wel op eens van stel ling en niet kunnende volhouden dat onze wo ningen en onze landerijen en onze kleinoodien cn stoffering staatsdomein zijnverbonden voor de staatsschulden zegt men welligtmaar onze vor dering van anderhalf percent der eigendommen j is slechts eene belasting op inkomsten berekend naar de bezittingen. IJdele uitvlugtDaar onmogelijk alle ingezetenen een zoo groot deel hunner inkomsten kunnen missen cn dus nood wendig hunne kapitalen moeten aanspreken. En waartoe zal eindelijk die groote maatregel dienen? Urn twee jaren de zaken aan den gang te houden en inmiddels de gewone belastingen op te zweepen door zoo als men het noemt de wetten op de suiker op het zout op de zeep te verbeteren en een middel van conversie uit te denken. Sedert dertig jaren heeft men niets gedaan dan de accijns wet ten verberd, dat is formaliteit op formaliteit stapelen; den fabrickantopdat hij geene verkeerde wegen zoude gaande voeten binden en zijne eer en zijn vermogen aan den eersten den besten commies ter recherche prijs geven cn het natuurlijk gevolg is er van geweest kwijning en achteruitgang; nog meer verbete ring, nog meer achteruitgang, -ziedaar dan ons vooruitzigt. En nu uwe vrijwillige conversie! Conversie en te kortconversie en opzweeping van belasting inct al de vexatien daaraan annex, conversie en belasting op dc bezittingen overdenken mag men zemaar met vrucht daarstcllen is in zulke om standigheden onmogelijk. Maar wat dan Hierover nader. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCKLAND. BERLIJN Óen December. De AUy. Preussische Zeitang behelst hef verslag der inzegening en afzending van het stoffelijk overschot van Z. M. den Graaf va:i, Nassau; zij zegt daaromtrent, onder dagtcckening van gisteren hetgeen volgt «Gisteren avond, omstreeks 7 ure, heeft de plegtipe inzegening ,van het aardsche overschot van Z. M. vereeuwigden Koning Willem Frederik Graaf van Nas sau in Hoogstdeszelfs paleis, in tegenwoordigheid van Hunne Maj. de Koning en Koningin van Prins Frederik der Nederlanden Hoogstdeszelfs Gemalin en de Prinses deszelfs dochter van de Koninklijke Familie en vergader den hofstoeten de eerste militaire cn burgelijke beambten plaats gehad. De godsdienstige verrigting werd door dm opper-hofprediker Dr. Ehrenberg bijgestaan door de hof- en dom-geestelijken volbragt. De Allg. Zei lung deelt de bij die gelegenheid door Dr. Ehrenberg gehoudene lijkrede mede. In dezelve herinnerde de redenaar van de banden van bloedverwantschap sprekende welke dc beide konings huizen vereenigden onder andere hoe de Koningin ge malin en de erf-sladhouderesmoeder van den overleden Vorstgelijk, ouk destclfs Zuster de Hertogin Berlijn door hare tegenwoordigheid en weldaden getroost hebben in de droeve jaren toen het die zijner eigene konings— familie moest missen. Iels verder maakte hij de aanmer king dat de afgestorvene de eenige der regerende Vorsten was die door de treurige gebeurtenissen van liet eind der vorige cn in het begin' der tegenwoordige eeuw getroffen zijn geworden. Eindelijk wordt in de rede nog de op merkelijke omstandigheid vermeld dat op dc tafelaan welke Hoogstdezelve zittendezoo plotseling door d«n dood getroffen geworden ishet wereldiiekeode boek der Navolging van Christus gevonden is opengeslagen bij liet hoofdstuk hetwelk, lot opschrift heeftOverweging van den Dood. Na afloop der p'cgtigheid is, ten ruim tien ure, de wegvoering van het lijk in alle stilte gevolgd vermits alle Koninklijke eerbetooningen die anders aan den hoocen rang des overledenen topgekomen zouden hebben volgens den wensch van Z. K. Hoogheid Prins Frederik nagela ten moesten worden. Het militair escorte van den oplegt werd door Z. K. H. -Je Kolonel Prins August van Wu— tenherg gekomruandeerd. Dc trein werd geopend door een detachement ZugGarde-dragonders hierop volgde een gelijk detachement Gardes-du-corps en daarna te voet. de bedienden van wijlen Z. M. voor de, met acht van 's Koniugs paarden, die met zwarte dekkleedeo om hangen waren, bespannen lijkkoetsachter welke onmid dellijk Z. M. de Koning met Prins Frederik der Ne- derlandeu cn Prins Albert, als naaste rouwdragenden vervolgens de overige hier aanwezige Koninklijke Prinsen in derzelve koetsen volgden. De optogt werd door een detachement Garde-kurassiers en een dergelijk Garde-ulaneri besloten. Toen de kist in de koets geheven werd be— wezen al de troepen de militaire honneurs. In de opge geven orde trok de lijkstoet naar de plaats, waar 'i Vor sten lijk moet worden ingescheept om in de eerste plaats naar Hamburg en vervolgens naar Holland vervoerd te worden. FRANKRIJK. Meermalen is hier te land en elders na treurige ondervindingen gewaarschuwd geworden tegen de onvoor— zigligheid om chemische of zoogenaamd Lucifer-zwavel stokken binnen hel bereik van kleine kinderen te laten. Hoe vele hrand-ongelukkcn aan goederen of personen zijn daardoor niet veroorzaakt geworden Doch oen lijk— scliouwings-gerigt laatstleden Donderdag over een dcrue— halfjarig meisje te Stonehouse in Engeland gehouden toont dat er althans hij sommige sourtco dier zwavel stokken nog een ander gevaar bestaat waaraan men niet denken zou. Het arme meisje namelijk dat gezegd wordt een zeer lief kindje geweest Ie zijn had een lucifer-doosje in handen gekregen van vier of vijf der zwavelstokken de compositie afgebeten cn ingeslikt. In weinige uren was het kind een lijk. Een te hulp geroepen geneesheer verklaarde het Vergiftigd en de inaker der lucifers erkende dat in de zamcnstelling daarvan gifstof gebruikt werd. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE deri 28. December. In de zitting van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal van lieden is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet cn vergezeld van eene memorie van toelichting, lot vaststelling eener buitengewone belasting op de bezittingen en daarmede gepaard gaande vrywilligc geldlecning. In deze zitting is nog ingekomen een ontwerp van wet tot aflossing vaneen deel der schuld aan de Ned. Handelm. en wel voor een bedrag van f22,000,000. Bij dat ont werp wordt voorgesteld, te bepalen dat het gouvernement tol de aflossing dier schuld wordt gemagligd dat de mid delen om daartoe te geraken, uit de buitengewone belas ting zullen worden gevonden en datbijaldien die hulp-

Vlissingse Courant | 1844 | | pagina 1